صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کلید حکمت

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,221 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما کلید حکمت

" حکمت بر شرافت شریف می افزاید. "
    " خداوند قلب های مرده را با نور حکمت زنده می سازد. همان گونه که زمین را به وسیله باران اسمان زنده می کند. "
    " حکمت گمشده مومن است . ان را از هر کس بشنود می اموزد. و اهمیت نمی دهد که از کجا امده است. "
    " اساس حکمت ترس از خدا وند است. "
    " اساس حکمت شناخت خداوند است. "
    " سخن حکمت امیز گمشده هر انسان خردمند است. "
    " مسلمان به برادرش هیچ هدیه ای بهتر از سخن حکمت امیزی که خداوند با ان بر هدایت او بیفزاید یا خطری را از او دور سازد نمی دهد. "
    کلامی از پیامبر (ص) . یا حق.

2.  

نوشته
    154
    صلوات
    24721941
    تعداد دلنوشته
    298
    حضور
    2 روز 10 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما کلید حکمت

سلام جابر بن عبد الله انصاری می گوید: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله به همراه جمعی از اصحابش در منزل ماریه قبطیه بود. در این هنگام علی بن ابی طالب علیه السلام وارد شد.
    پیامبر با دیدن علی علیه السلام به اصحابش فرمود:« بهترین شخص پس از من به سوی شما آمد. او مولای شماست؛ اطاعتش همانند اطاعت من واجب است و نافرمانی او همچون نافرمانی من حرام.
    ای مردم، من خانه حکمت ام و علی کلید آن است و جز با کلید نمی توان به خانه وارد شد؛ و آن کس که می‌گوید مرا دوست دارد ولی با علی دشمن است، دروغگوست.» حضرت علی علیه السلام روزی بر فراز منبر کوفه ضمن معرفی خود فــرمود: همانا حبیب (دوست) من رسول خدا صلی الله علیه وآله بسیار می فرمود: ای علی دوست داشتن تو تقوی و ایمان است و دشمنی با تو کفر و نفاق است و
    نیز پیامبر می فرمود: من خانه حکمت هستم و تو کلید آن خانه ای و دروغ می گوید آنکه می پندارد مرا دوست دارد و با تو دشمن است.
    منابع: بحارالانوار، ج 39، ص341، حدیث 12 ------
    امالی صدوق حتما برای شما پیش آمده که برخی سخنان حضرت را متوجه نمی شویم و با کمی تامل و راهنمایی به مفهوم سخنان حضرت پی میبریم.
    مثلا وقتی فرمودند که افرادی هستند که در شبانه روز نمی خوابند و دائم در نماز هستند ممکن است که این موضوع را ندانید که با وضو بودن خود نوعی نماز خواندن است و کلید این حکمت با وضو بودن بود. از این موارد زیاد هست لطفا کمک کنید و این مطالب را اینجا قرار دهیم که بهره مند هم شویم.

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۱/۰۸ در ساعت ۱۴:۲۹

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام

حضرت صادق عليه السّلام فرمود: روزى پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم به اصحاب خود فرمود: كدام يك از شما تمام مدت عمر خود را روزه مي داريد و كدام يك تمام شب ها را زنده دارى مي نمائيد؟ سلمان فارسى عرض كرد: اى رسول خدا !من پيوسته روزها را روزه مي دارم و شب ها را به عبادت و زنده دارى مشغول هستم و هر روز يك قرآن ختم مي كنم.
    بعضى از اصحاب از سخنان سلمان در غضب شدند و گفتند: اى رسول خدا! اين مرد فارسى مى‏خواهد بر ما عرب ها فخر و مباهات كند. دروغ مي گويد. ما بسيارى از روزها را ديديم روزه دار نيست و شب ها مي خوابد.
    پيغمبر اكرم فرمود: چه مي گوئيد ، سلمان مانند لقمان حكيم است. از او سؤال كنيد تا جواب بدهد. آن وقت سلمان گفت : در هر ماه سه روز روزه مي دارم و خداوند مي فرمايد: مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها هر كس عمل نيكى به جا آورد، ده برابر خداوند پاداش به او مرحمت مى كند . ماه شعبان را به ماه رمضان متصل مي كنم به اين كيفيت تمام روزها را روزه مي دارم و پيغمبر اكرم فرمود: هر كس با طهارت بخوابد ،مانند آن است كه شب زنده دارى نموده، شب ها با وضو مى‏خوابم و هر روز سه مرتبه سوره اخلاص مي خوانم.
    صحابه چون اين سخنان را از سلمان شنيدند، گويا سنگى به دهانش انداخته اند ، شرمسار شدند و ديگر سخنى نگفتند .

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

محدث فیض در خلاصه الاذکار نقل کرده که از حضرت زهرا (س) روایت شده که شبی حضرت رسول (ص) بر من وارد شد در وقتی که رختخواب خود را پهن کرده و مهیای خوابیدن بودم، فرمود: ای فاطمه مخواب مگر آنگاه که این چهار عمل را انجام داده باشی.اولاً یک ختم قرآن بخوان و بخواب و دیگر یک حج و یک حج عمره بجای آور و بخواب، سوم آنکه همه مؤمنین را از خود راضی گردان و چهارم آن که من و همه انبیاء را شفیعان خود قرار دهی پیغمبر اکرم (ص) فرمود: عزیزم! خدای تعالی روی لطفی که به پدر تو و تو دارد این دستور را به قدری سهل و آسان قرار داد که شما و شیعیان عمل نمایید و اجر و مزد بسیاری برای شما خواهد بود.
    هر گاه سوره (قل هو الله احد) را سه مرتبه بخوانی ثواب یک ختم قرآن خواهی برد و هر گاه تسبیحات اربعه را بگویی ثواب حج و عمره برده‌ای و هر گاه طلب مغفرت جهت اموات نمایی همه آنها از تو خشنود می‌گردند و هر گاه بر من و سایر انبیاء صلوات فرستی همه آنها شفیعان تو خواهند بود، به این قسم:

اَللّهُمَّ صَلَّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدْ اَللّهُمَّ صَلَّ عَلی جَمیعِ الأنْبِیاءِ وَ الْمُرْسَلین

نوشته
    154
    صلوات
    24721941
    تعداد دلنوشته
    298
    حضور
    2 روز 10 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در مورد تسبیح با تربت سید الشهداء(ع) امام کاظم(ع) فرموده است: شیعیان ما از چهار چیز بى‌ نیاز نیستند. حصیرى که بر آن نماز بگزارند(جانماز)؛ انگشترى که در دست کنند؛ مسواکى که با آن مسواک کنند، و تسبیح از تربت سید الشهداء(ع) که داراى سى و سه دانه باشد، هر گاه با آن ذکر بگویند خداوند برایشان در قبال هر دانه آن، چهار حسنه مى‌‏نویسد و هر گاه ذکر از یادشان رفته و تنها بر حسب عادت آن را در دست بگردانند، خداوند براى آنان بیست حسنه در نظر می‌گیرد.

نوشته
    262
    مورد تشکر
    55 پست
    حضور
    4 روز 10 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

به دوستان عزیزم سفارش میکنم بعد از نوشتن مطالب درج مدارک و مآخذ یادشان نرود که بر غنای بحث افزوده خواهد شد

گوشه ‏اى از نصايح لقمان‏
    1- اگر در كودكى خود را ادب كنى، در بزرگى از آن بهره‏ مند می ‏شوى.
    2- از كسالت و تنبلى بپرهيز، بخشى از عمرت راى براى آموزش قرار بده و با افراد لجوج، گفتگو و جدل نكن.
    3- با فقها مجادله مكن، با فاسق رفيق مشو، فاسق راى به برادرى مگير و با افراد متّهم، همنشين مشو.
    4- تنها از خدا بترس و به او اميدوار باش. بيم و اميد نسبت به خدا در قلب تو يكسان باشد.
    5- بر دنيا تكيه نكن و دل مبند و دنيا را به منزله پلى در نظر بگير.
    6- بدان كه در قيامت از تو درباره چهار چيز می ‏پرسند: از جوانى كه در چه راهى صرف كردى، از عمرت كه در چه فنا كردى، از مال و دارايی ‏ات كه از چه راهى بدست آوردى و آن را در چه راهى مصرف كردى.

نوشته
    262
    مورد تشکر
    55 پست
    حضور
    4 روز 10 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

گوشه ‏اى از نصايح لقمان‏

7- به آنچه در دست مردم است چشم مدوز و با همه مردم با حسن خلق برخورد كن.
    8- با همسفران زياد مشورت كن و توشه سفر خود راى بين آنها تقسيم كن.
    9- اگر با تو مشورت كردند، دلسوزى خود را خالصانه به آنها اعلام كن. اگر از تو كمك و قرضى درخواست كردند، مساعدت كن و به سخن كسى كه سنّ او بيشتر از توست، گوش‏ فرا ده.
    10- نمازت را در اوّل وقت بخوان، نماز را حتّى در سخت‏ترين شرايط به جماعت بخوان. «1»
    11- اگر در نماز بودى، قلب خود را حفظ كن.
    12- اگر در حال غذا خوردن بودى، حلق خود را حفظ كن.
    13- اگر در ميان مردم هستى، زبان خود را حفظ كن.
    14- هرگز خدا و مرگ را فراموش مكن، امّا احسانى كه به مردم می ‏كنى يا بدى كه ديگران در حقّ تو می ‏كنند فراموش كن. «2»

به نقل از تفسير نور، ج‏9، ص: 241

نوشته
    192
    حضور
    1 روز 12 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف . نمایش پست
    10- نمازت را در اوّل وقت بخوان، نماز را حتّى در سخت‏ترين شرايط به جماعت بخوان. «1»
    خداوند توفیق نماز اول وقت را به همه ی ما عنایت بفرماید بدبختانه اکثر صاحبکاران و کارخانه داران نمیزان نماز اول وقت خوانده شود!!چرا؟ برای سود بیشتر!

پروردگارا مرا به زیب و زینت صالحان بیارای که خشم خود را فرو نشانم
    آتش فتنه را خاموش سازم،با خلق خوشرفتار و آسان گیرم،به هر فضل و کمال سبقت گیرم
    متواضع و بی تکبر و نیکو خُلق باشم
    >>دعای بیستم<<

نوشته
    154
    صلوات
    24721941
    تعداد دلنوشته
    298
    حضور
    2 روز 10 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    شخصی که ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم را با صفای دل بگوید و اعتقاد داشته باشد مورد توجه اهل بیت علیهالسلام قرار گرفته و عاقبت بخیر میشود.

نوشته
    154
    صلوات
    24721941
    تعداد دلنوشته
    298
    حضور
    2 روز 10 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر کس ذکر الحمدلله را زیاد بگوید رحمتی شاملش میشود که کمتر نصیب فردی شده است.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری