جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كينه يا عكس العمل طبيعي

نوشته
    91
    حضور
    8 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

كينه يا عكس العمل طبيعي

سلام
    اجازه بديد صاف برم سر اصل مطلب
    من يه ويژگي اخلاقي خاص دارم كه نمي دونم بهش ميگن كينه يا نه ؟ نمي دونم طبيعيه و لازم نيست درمان بشه يه اينكه خير غير عاديه و گناهه و بايد تصحيح بشه .
    اونم اينه كه اگر كسي در حق من بدي بكنه تقريبا هيچ وقت از يادم نميره ، به روي طرف ممكنه اصلا نيارم ، در روابطم با اون فرد هيچ تاثيري نميذاره ، حتي برام امكانش وجود داره كه به راحتي غير مستقيم به عنوان عمل تلافي جويانه ، ذهنيت ديگران رو نسبت به او خراب كنم اما ابدا چنين كاري نميكنم ، اگر خدا توفيق نماز شب بده حتما توي قنوت نماز وتر براش دعا ميكنم سر هر نمازم براش دعا ميكنم ، راحتتون كنم اينطور بگم كه طرف خيلي هم به من علاقه منده و منو به عنوان يك فاميل قابل قبول و خوب مي دونه و ابراز محبت ميكنه منم توي ذوقش نميزنم و بهش محبت ميكنم ، بهش زنگ ميزنم ، براش كادو ميگيرم - به اين دليل كه اون از من خوشش بياد نيست فقط ميخوام حس بدم رو نسبت بهش مديريت كنم تا به من غلبه نكنه و منجر به قطع رابطه نشه- و ارتباط فاميلي رو بخاطر خدا -چون صله رحم واجب الهيه- قطع نميكنم اما كار بد و رفتار نادرستش از ذهنم پاك نميشه بويژه و بويژه اينكه اين رفتار نادرست هر از چند گاهي تكرار ميشه و طرف آدم منطقي اي نيست كه بعكس بشدت كينه توز هست و من با تذكر كار زشتش نميخوام باعث قطع صله رحم بين چند فاميل بشم - چون قطع صله رحم رو فقط در حد خودش نگه نميداره و به نادرست ذهنيت ديگران رو هم نسبت به من خراب ميكنه باور كنيد اصلا برام مهم نيست كه با من رابطه داشته باشه يا نه يا افراد ديگه نسبت به من ذهنيت خوبي داشته باشند فقط برام اين خيلي خيلي مهمه كه واجب الهي يعني همون صله رحم قطع نشه - ، نميتونم حافظه ام رو تحت تاثير قرار بدم . ميدونم كه اگر يه چيزي كينه وار در دل آدم بمونه مثل مرداب ميشه ولي چكار كنم نميتونم اين اتفاق رو از ذهنم محو كنم .
    حالا شما بفرماييد و كمكم كنيد كه آيا اين حس طبيعيه يا اسمش كينه است ؟

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۳:۱۳ دلیل: خوانا

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

كينه يا عكس العمل طبيعي

کارشناس بحث: استاد بصیر

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ در ساعت ۰۴:۵۵
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

كينه يا عكس العمل طبيعي

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط جوشش نمایش پست
    من يه ويژگي اخلاقي خاص دارم كه نمي دونم بهش ميگن كينه يا نه ؟ نمي دونم طبيعيه و لازم نيست درمان بشه يه اينكه خير غير عاديه و گناهه و بايد تصحيح بشه .
    اونم اينه كه اگر كسي در حق من بدي بكنه تقريبا هيچ وقت از يادم نميره ، به روي طرف ممكنه اصلا نيارم ، در روابطم با اون فرد هيچ تاثيري نميذاره ، حتي برام امكانش وجود داره كه به راحتي غير مستقيم به عنوان عمل تلافي جويانه ، ذهنيت ديگران رو نسبت به او خراب كنم اما ابدا چنين كاري نميكنم ، اگر خدا توفيق نماز شب بده حتما توي قنوت نماز وتر براش دعا ميكنم سر هر نمازم براش دعا ميكنم ، راحتتون كنم اينطور بگم كه طرف خيلي هم به من علاقه منده و منو به عنوان يك فاميل قابل قبول و خوب مي دونه و ابراز محبت ميكنه منم توي ذوقش نميزنم و بهش محبت ميكنم ، بهش زنگ ميزنم ، براش كادو ميگيرم - به اين دليل كه اون از من خوشش بياد نيست فقط ميخوام حس بدم رو نسبت بهش مديريت كنم تا به من غلبه نكنه و منجر به قطع رابطه نشه- و ارتباط فاميلي رو بخاطر خدا -چون صله رحم واجب الهيه- قطع نميكنم اما كار بد و رفتار نادرستش از ذهنم پاك نميشه بويژه و بويژه اينكه اين رفتار نادرست هر از چند گاهي تكرار ميشه و طرف آدم منطقي اي نيست كه بعكس بشدت كينه توز هست و من با تذكر كار زشتش نميخوام باعث قطع صله رحم بين چند فاميل بشم - چون قطع صله رحم رو فقط در حد خودش نگه نميداره و به نادرست ذهنيت ديگران رو هم نسبت به من خراب ميكنه باور كنيد اصلا برام مهم نيست كه با من رابطه داشته باشه يا نه يا افراد ديگه نسبت به من ذهنيت خوبي داشته باشند فقط برام اين خيلي خيلي مهمه كه واجب الهي يعني همون صله رحم قطع نشه - ، نميتونم حافظه ام رو تحت تاثير قرار بدم . ميدونم كه اگر يه چيزي كينه وار در دل آدم بمونه مثل مرداب ميشه ولي چكار كنم نميتونم اين اتفاق رو از ذهنم محو كنم .
    حالا شما بفرماييد و كمكم كنيد كه آيا اين حس طبيعيه يا اسمش كينه است ؟
    باسلام و احترام و عرض ادب
    با توجه به توضیحی که فرمودید، چون این شخص، کار بدش را تکرار می کند و بالاخره هر انسانی از عمل این شخص دلخور خواهد شد و ممکن است این دلخوری تا موقعی که فردِ خطاکار دست از این عملش برندارد، یا پشیمان از کردار خود نشده باشد، در ذهن طرف مقابل بماند. از این رو به این حالت کینه نمی گویند.
    کینه این است که فردی خطایی انجام داده و ممکن است آن را هم ترک کرده باشد؛ حتی ممکن است طلب استغفار هم کرده باشد، اما باز ما از او نگذریم و کار زشت او را در ذهن خود نگهداشته باشیم یا دنبال این باشیم که یه موقعی انتقام بگیریم.
    اما کاری که شما کردید و آن این که سعی می کنید به این شخص، احترام بگذارید و برای این که کینه به وجود نیاید، دعاگوی او هم هستید، همه اینها روشی برای زدودن کینه است، اما او خودش باز مرتکب خطا می شود و کاری انجام می دهد که خطایش از ذهن انسان بیرون نرود، پس شما انسان کینه توزی نیستید بلکه او انسان بدکرداری است که باید تصمیم بر ترک عمل خود بگیرد.

نوشته
    91
    حضور
    8 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    متشكرم از پاسخگويي شما
    واقعا خيلي بده كه آدم اخلاقي داشته باشه كه ديگران واههمه داشته باشند از اينكه منطقي و محترمانه و در خفا ايراد و اشكالش رو چه به شكل واضح چه پوشيده و پنهان به او تذكر بدند . اينها بنظر من حق الناس هست چون طرف روان و اعصاب ديگران رو تخريب ميكنه و آسيب روحي به ديگران وارد ميكنه اما ديگران بخاطر ترس از خدا و ترس از اينكه نكنه صله رحم قطع بشه نتونند انتقاد كنند . خدا همه ي ما رو حق پذير قرار بده . باز هم متشكرم كه بنده رو از اين برزخ بيرون آورديد .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)