جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زنان اسوه

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

زنان اسوه

هو الحق

در این تاپیک قصد دارم سوالاتی درباره زنان نمونه بپرسم

اولین سوال

یک بار شخصی از من پرسید چه دلیلی داری که حضرت فاطمه (س) بهترین زن عالم است؟ اگر بخواهی به یک بودایی ثابت کنی که حضرت فاطمه (س) بهتر از مادر ترزا است چگونه ثابت می کنی؟

در آن زمان من با خود فکر کردم چه دلیلی دارد به یک بودایی که حتی هنوز تفکر توحیدی در او شکل نگرفته بخواهم برتری حضرت فاطمه زهرا (س) را ثابت کنم؟
    اما الان برایم سوال شده که آیا حضرت فاطمه (س) برای یک زن بودایی هم می توانند الگو بلکه بهترین الگو باشند؟ یعنی الگو بودن ایشان یک مساله جهانی است که حتی افراد با شالوده فکری نادرست بتوانند از آن بهره ببرند؟

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    829 پست
    حضور
    119 روز 12 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

زنان اسوه

کارشناس بحث: استاد کریم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

زنان اسوه

5. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shmg نمایش پست
    اولین سوال

یک بار شخصی از من پرسید چه دلیلی داری که حضرت فاطمه (س) بهترین زن عالم است؟ اگر بخواهی به یک بودایی ثابت کنی که حضرت فاطمه (س) بهتر از مادر ترزا است چگونه ثابت می کنی؟

در آن زمان من با خود فکر کردم چه دلیلی دارد به یک بودایی که حتی هنوز تفکر توحیدی در او شکل نگرفته بخواهم برتری حضرت فاطمه زهرا (س) را ثابت کنم؟
    اما الان برایم سوال شده که آیا حضرت فاطمه (س) برای یک زن بودایی هم می توانند الگو بلکه بهترین الگو باشند؟ یعنی الگو بودن ایشان یک مساله جهانی است که حتی افراد با شالوده فکری نادرست بتوانند از آن بهره ببرند؟
    با عرض سلام وادب
    حرف زدن از بانویی مثل حضرت زهراء(س) وتبیین شخصیت والای ایشان همیشه با ارزش است، اما در این ایام که ایام ولادت ایشان است دلنشین تر ولذیذ تر است.
    بپردازیم به جواب سوال وبحث حول حضرت زهرا(س)
    اینکه ایشان چرا بهترین بانوی اسلام هستند بر می گردد به اینکه اسلام یک دین کیفی است وکمیت را با کیفیت می خواهد. لذا قبل از اینکه نماز خواندن زیاد بخواهد نماز با حضور قلب می خواهد، نماز مستحبی را زمانی می خواهد که واجبات را خوب انجام می دهی.
    در دین اسلام هم معیار ارزش گذاری عمل انسان است. رسول خدا(ص) به دختر گرامی خود فرمودند:
    قَالَ يَا فَاطِمَةُ اعْمَلِي‏ فَإِنِّي لَا أَمْلِكُ مِنَ اللَّهِ شَيْئا( مجلسی، بحارالانوار، ج22، ص465)،فرمود: دخترم فاطمه عمل کن، چون من مالک چیزی از جانب خداوند نیستم. البته در تعبیر دیگری دارد که لااغنی عنک من الله شیئا، یعنی من نمی توانم تو را در پیشگاه خدا از چیزی بی نیاز کنم. که اعمالت حساب وکتاب نداشته باشد.
    پس جیزی که انسان را بالا می برد عمل اوست واگر حضرت زهرا به جایی رسیده است به خاطر عمل است. اما کیفیت عملش آنچنان بالا بوده است که در عرض 18 سال گوی سبقت را از انبیاء الهی غیر پدرش ربوده است. نماز ش طوری بود که فرشتگان به تماشایش می ایستادند.
    از نظر دینی اعم از امور عبادی، معرفتی، سیاسی واجتماعی، خانوادگی و... آنحضرت برای همه ما الگو است. اما اینکه می تواند برای دیگران هم الگو باشد بله می تواند، اگر شخصیت آنحضرت را ما درست تبیین کنیم وبه جهانیان نشان دهیم. الان شما مشاهده می کنید که مسیحی در مورد امیرالمومنین مطالعه کرده وکتاب می نویسد. چون در مورد شخصیتش مطالعه کرده وعظمت او را دیده است. واگر حضرت زهرا هم نوع روش زندگی خانوادگی، شوهرداری وبچه داری ایشان در عرصه امور خانواده وفعالیت در احقاق حق ولایت در عرصه سیاسی وبالاخص خطبه غرای ایشان که کلامی بالاتر از کلام بشر است بر جهانیان خوب عرضه شود عظمت وبرتری ایشان مشخص خواهد شد.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۱/۲۳ در ساعت ۰۵:۵۶
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

7. تشکرها 2

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

قطعا مواردی که ذکر کردید نکات مهمی هستند که برای هر کسی می تواند الگو باشد. اما اجازه دهید سوال را دو قسمت کنم

از نگاه زن بودایی اگر نگاه کنیم، اول باید برایش اهمیت زندگی خانوادگی و شوهر داری بچه داری را در مقابل کسانی که از خانواده می بُرند تا خود را وقف دیگران کنند ثابت کنیم. یا مثلا اگر بخواهیم شجاعت و ایستادگی ایشان در برابر باطل و دفاع از ولایت را تبلیغ کنیم، اول باید اصل مساله ولایت را اثبات کنیم. باید نشان دهیم که ایشان از امام خود دفاع کردند نه از همسرشان. و همین طور درباره قضیه فدک باید حقیقت فدک را اثبات کنیم. با تمام این مسائل آیا همچنان دیگران می توانند از ایشان الگو بگیرند؟ و آیا ما وظیفه ای در تبیین شخصیت ایشان داریم؟

و اما برای الگو گیری خودمان

ما چگونه می توانیم از شجاعت و صلابت و بصیرت ایشان الگو بگیریم؟ چگونه می توانیم از خطبه فدکیه ایشان الگو بگیریم؟ به فرض که متوجه عظمت کلام ایشان شدیم. چطور این امر در زندگی ما پیاده می شود؟

یا در عرصه تربیت فرزند چگونه می توانیم فرزندانی این چنین حق پذیر تربیت کنیم که جز در برابر حق سر تسلیم فرو نیاورند؟ آن هم در حالی که خودمان خالی از چنین ویژگی هستیم؟

ممکن است کتابی در این مورد معرفی کنید؟

ویرایش توسط shmg : ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ در ساعت ۲۱:۳۳ دلیل: از فونت درشت خوشم نمیاد

9. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نگاه زن بودایی اگر نگاه کنیم، اول باید برایش اهمیت زندگی خانوادگی و شوهر داری بچه داری را در مقابل کسانی که از خانواده می بُرند تا خود را وقف دیگران کنند ثابت کنیم. یا مثلا اگر بخواهیم شجاعت و ایستادگی ایشان در برابر باطل و دفاع از ولایت را تبلیغ کنیم، اول باید اصل مساله ولایت را اثبات کنیم. باید نشان دهیم که ایشان از امام خود دفاع کردند نه از همسرشان. و همین طور درباره قضیه فدک باید حقیقت فدک را اثبات کنیم. با تمام این مسائل آیا همچنان دیگران می توانند از ایشان الگو بگیرند؟ و آیا ما وظیفه ای در تبیین شخصیت ایشان داریم؟
    سلام علیکم
    ما قرار نیست همه این موارد را برای یک غیر مسلمان اثبات کنیم تا الگوگیری کند بلکه در اموری که وجه مشترک انسانها است ومهم است در جوامع استفاده می کنیم.
    امروزه مساله خانواده در غرب بیشتر از شرق دچار بحران است وشرق وکشورهای اسلامی هم در سایه نفوذ فرهنگ غربی در طریق رسانه ها دچار مشکلات عمده در مساله خانواده هستند. که شیوع طلاق وبالاترین سن ازدواج خود علائم هشدار دهنده ای است.
    لذا می توانیم در این زمینه ها ایشان را الگو قرار دهیم. وقرار هم نیست عین آنها شویم بلکه در حد خودمان.

11. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تمام این مسائل آیا همچنان دیگران می توانند از ایشان الگو بگیرند؟ و آیا ما وظیفه ای در تبیین شخصیت ایشان داریم؟
    دنیای امروز تشنه حقیقت است واز این همه فساد واز هم گسیختگی خسته شده است، واز طرف دیگر ارائه الگو در زندگی انسان خیلی مهم است، والگو هم دین ومذهب نمی شناسد فقط، امروزه بازیگران وورزشکارهای غربی برای دختران وکودکان ما الگو شده اند حتی یک عروسک، بجای اینها اگر شما شخصیت تربیتی، رفتاری، دینی حضرت زهرا(س) را با استفاده از این ابزارهای اجتماعی تبیین کنید. برای خیلی ها قابل استفاده خواهد بود. شخصیتی که در عین حفظ دین خود هم خدمات اجتماعی انجام داده وهم سیاسی ودر عین حال در شوهرداری وفرزند پروری بی نظیر است. واین الگوی بسیار خوبی برای همه است.

ما چگونه می توانیم از شجاعت و صلابت و بصیرت ایشان الگو بگیریم؟ چگونه می توانیم از خطبه فدکیه ایشان الگو بگیریم؟ به فرض که متوجه عظمت کلام ایشان شدیم. چطور این امر در زندگی ما پیاده می شود؟

یا در عرصه تربیت فرزند چگونه می توانیم فرزندانی این چنین حق پذیر تربیت کنیم که جز در برابر حق سر تسلیم فرو نیاورند؟ آن هم در حالی که خودمان خالی از چنین ویژگی هستیم؟
    ما باید اول تلاش کنیم خودمان را معتدل ودرست تربیت کرده باشیم واز زندگی این بزرگواران در این زمینه الگو بگیریم واگر خود درست الگو گرفته باشیم در کودکان خود وجامعه می توانیم پیاده کنیم.
    امروزه در خانواده بحث اشتغال زنان، حضور آنها در جامعه، ملاک ارزش زن مساله ای است که در سایه فمینیسم وارد جامعه ما شده است. ما باید با تبیین شخصیت امثال حضرت زهرا نشان دهیم که از قضا بهترین چیز وموفق ترین چیز برای یک زن خانه داری خوب است. وخانه داری شغل کم ارزش نیست بلکه بهترین است. واین مادر است که می تواند که کودکان موفق تربیت کند. عبادت حضرت زهرا(س)، اهمیتی که به نماز، حجاب، علم می دادند همه می تواند برای ما الگو باشد.

ممکن است کتابی در این مورد معرفی کنید؟
    شخصی به نام آقای احمدی کتابی در اسوه بودن آنحضرت نوشته اند که عنوان دقیق کتاب در ذهنم نیست. یا کتابهایی که سایر علماء نوشته اند مثل کتاب مرحوم دکتر شهیدی.

13. تشکرها 2

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم

سوال بعدی درباره حضرت مریم (س) هست.

در قرآن حضرت آسیه و حضرت مریم (س) در مقابل همسران نوح و لوط (ع) مثال زده شده اند.

ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ كَفَرُوا اِمْرَأَةَ نُوحٍ وَاِمْرَأَةَ لُوطٍ كَانَتَا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبَادِنَا صَالِحَيْنِ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمْ يُغْنِيَا عَنْهُمَا مِنَ اللَّهِ شَيْئًا وَقِيلَ ادْخُلَا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلِينَ ﴿۱۰﴾

وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ آمَنُوا اِمْرَأَةَ فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِي عِندَكَ بَيْتًا فِي الْجَنَّةِ وَنَجِّنِي مِن فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ ﴿۱۱﴾

وَمَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِيهِ مِن رُّوحِنَا وَصَدَّقَتْ بِكَلِمَاتِ رَبِّهَا وَكُتُبِهِ وَكَانَتْ مِنَ الْقَانِتِينَ ﴿۱۲

سوره تحریم آیات 10 تا 12

یعنی دو زن که در بهترین شرایط تربیتی و تحت سرپرستی صالح ترین بندگان خدا بودند ولی خیانت کردند و هدایت نشدند، در برابر حضرت آسیه که در بدترین شرایط و تحت سرپرستی طاغوت ولی با این حال مومن بوده و حضرت مریم (س)...
    چرا حضرت مریم در این مقایسه وارد شدن؟ آیا ایشون هم در شرایط بدی زندگی می کردن؟

15. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری