جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فلسفه وضو چیست؟

نوشته
    82
    حضور
    5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

فلسفه وضو چیست؟

عرض ادب و احترام

فلسفه وضو چیست؟چرا وضو میگیریم؟چه کسی وضو گرفتن را اموزش داد و اولین کسی که
    وضو گرفتن را اموخت و به همه مسلمانان یاد داد که بود؟

البته امکان داره خیلی از دوستان جواب این سوال رو بلد باشند اما من خجالت نمیکشم بگم تا به
    حال بهش فکر نکرده بودم از محضر دوستانم پوزش میطلبم دوست دارم برایم تفسیر نمایید چرا باید وضو بگیریم؟

دلم لك ميزنه واست زماني كه ازم دوري
    ولي در خاطرم هستي ديگه اينجاشو مجبوري
    اگر حرف حرف من باشه هنوزم مرد و مغرورم
    ولي ميرم تو خوش باشي منم اينجاشو مجبورم

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

فلسفه وضو چیست؟

کارشناس بحث: استاد محراب

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ در ساعت ۱۳:۱۳
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

فلسفه وضو چیست؟

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط soote del نمایش پست
    فلسفه وضو چیست؟چرا وضو میگیریم

با سلام
    عرض ادب و احترام
    این که بدون ترس و ملاحظه دوستان سوالت خود را برای بالا بردن علم دینی خود م یپرسید جای تقدیر و سپاسگزاری دارد

احكام شرعى دو گونه اند:
    1ـ دسته اى كه برخى از حكمت هاى آنها در قرآن و روایات اسلامى بیان شده است; مانند روزه كه یكى از حكمت هاى آن را قرآن پرهیز از گناه دانسته است (بقره، آیه183).
    2ـ احكامى كه در آیات و روایات اشاره اى به فلسفه آنها نشده و یا دست كم به دست ما نرسیده است. در این موارد ممكن است با دلیل هاى عقلى یا تجربى به بخشى از آنها پى ببریم، ولى چون علم و عقل ما محدود است نمى توانیم فلسفه كامل آن را به دست آوریم.

البته این بدان معنا نیست كه انجام كار را بر دانستن حكمتش مبتنى كنیم، بلكه روحیه بندگى خداوند اقتضا مى كند تا فرمان بردار بى چون و چراى پروردگار خود باشیم و هر دستورى را ـ هر چند بدون آگاهى از حكمت آن ـ اطاعت كنیم و این به معناى تقلید كوركورانه نیست، چرا كه فرض این است كه پروردگار خود را به خوبى مى شناسیم و مى دانیم كه هرگز فرمانى را به زیان بنده اش صادر نمى كند،

بلكه تمام احكام الهى براى رساندن او به كمال و تأمین سعادت و خوش بختى او در آخرت است و هر دستورى به ما دهد، صلاح و خیر ما را در آن دیده است. هم چنان كه یك بیمار چون مى داند پزشك معالجش خیر و صلاح او را مى خواهد و در پى بهبودى بیمارى اوست، داروهایى را كه برایش تجویز كرده است مصرف مى كند، بدون این كه از حكمت آنها آگاهى داشته باشد.(1)

درباره حكمت و فلسفه وضو و غسل نیز همه حكمت هاى آنها براى ما روشن نیست، لیكن دست كم دو فایده روشن مى توان براى آنها بیان كرد:
    نخست: فایده بهداشتى; از نظر بهداشتى، شستن دست ها و صورت، آن هم پنج بار در شبانه روز، اثر قابل ملاحظه اى بر نظافت بدن دارد، ضمن این كه تماس آب با پوست بدن در تعادل اعصاب بسیار مؤثر است.
    دوّم: فایده اخلاقى و معنوى; از نظر اخلاقى و معنوى نیز چون این عمل با قصد قربت و براى خدا انجام مى شود، اثر تربیتى دارد و به یك معنا انسان با انجام وضو از فرق سر تا قدم، در راه اطاعت خدا گام بر مى دارد. امام رضا(ع) فرمود: فرمان به وضو، براى این است كه بندگان هنگام ملاقات خدا پاك باشندو دستورهاى او را به كار بندند; از آلودگى ها و نجاست ها بر كنار شوند; علاوه بر این، وضو سبب مى شود كه آثار خواب و كسالت از انسان برطرف شده و قلب براى قیام در پیشگاه خدا نور و صفا یابد.(2)

این مطالب از آیه 6 سوره مائده نیز استفاده مى شود: (مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْكُم مِّنْ حَرَج وَلَـكِن یُرِیدُ لِیُطَهِّرَكُمْ); خدا نمى خواهد براى شما مشكل ایجاد كند، بلكه مى خواهد شما را پاك سازد.(3)
    هم چنین انسان وقتى در محضر بزرگى قرار مى گیرد، خود را آراسته و نظیف مى نماید و شرف یابى به محضر خدا به طهارت و نظافت نیاز دارد كه با غسل و وضو تأمین مى شود.

پی نوشت:
    1- محمدحسن نجفى، جواهرالكلام، ج26، ص38.
    2-حرّعاملى، وسائل الشیعه، ج1، ص257; مكارم شیرازى، پرسش و پاسخ، ص397.
    3- برگرفته از تفسیرنمونه، ج4، ص291.

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه کسی وضو گرفتن را اموزش داد و اولین کسی که
    وضو گرفتن را اموخت و به همه مسلمانان یاد داد که بود؟

با سلام
    عرض ادب و احترام
    همه احکام الهی از ناحیه خداوند به پیامبر دستور دادشده است و پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) بدون کم و کاست ان ها را به مسلمین یاد داده است

مرحوم صدوق نقل فرموده که رسول خدا(ص) پس از نماز صبح بين الطلوعين در مسجد مي نشستند و به سؤالات مردم پاسخ مي دادند.
    روزي دو نفر نوبت گرفته در محضر حضرت سؤالاتي طرح کنند. حضرت فرمودند: من بگويم براي چه کاري آمده ايد يا شما مي گوييد؟
    عرض کردند: يا رسول الله شما بفرماييد.
    فرمود: يکي براي ياد گرفتن مسائل حج و ديگري براي سؤال و آموختن مسائل وضو آمده است . آنگاه سؤالها را جواب دادند:

وضو گرفتن، يعني شستن صورت و دستها و مسح سر و پاها؛ شستن صورت، يعني خدايا هر گناهي که با اين صورت انجام دادم آن را شستشو مي کنم که با صورت پاک به جانب تو عبادت کنم. و با پيشاني پاک سر بر خاک بگذارم.

شستن دستها در وضو يعني خدايا از گناه دست شستم و گناهاني را که با دستم مرتکب شده ام، با شستن دست، آن را تطهير مي کنم.

مسح سر در وضو يعني خدايا از هر خيال باطل و هوس خام که در سر پروراندم، سرم را تطهير مي کنم و آن خيالهاي باطل را از سر به دور مي افکنم.
    مسح پا يعني خدايا من از جاي بد رفتن پا مي کشم و اين پا را از هر گناهي که با آن انجام داده ام تطهير مي کنم.

اگر کسي بخواهد نام مبارک حق تعالي را بر زبان آورد، بايد دهان را تطهير کند. مگر مي شود با دهان ناشسته انسان نام خدا را ببرد؟ بايد دهان را با آب مضمضه کند و بشويد. (1) اين گوشه اي از حکمتهاي وضو است.

پيامبر اکرم (ص) نيز مي فرمايند: «يحشر الله عزوجل أمتي يوم القيامة بين الامم غرا محجلين من آثار الوضوء» (2) امت من در قيامت ميان ساير امتها ممتاز، نوراني محشور مي شوند و اين بر اثر وضوي آنان است.

پي نوشت ها:

1- من لا يحضر، ج 2، ص 202، ح 2138.
    2- بحار، ج 80، ص 237.

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

فلسفه وضو چیست؟چرا وضو میگیریم؟

با سلام
    همین سوال در مورد غسل نیز پرسیده شده بود که در این تایپک

http://www.askquran.ir/thread52224.html#post743240

در پست 6و7 پاسخ هایی نوشته شده است
    مراجعه نمایید

نوشته
    6,620
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

عرض ادب و احترام ممنون بابت راهنمایی پاسخگوی گرامی.

از اینکه کامل و جامع پاسخ میدهید ممنون و سپاس
    ایا وضو گرفتن مادر در هنگام شیر دادن به نوزاد و طفل تاثیر گذار هست ایا هنگام شیر
    دادن ذکر خواستی هم هست که خوانده شود؟

ببخشید گاهی اوقات وقت و زمان و کار مهلت نمیدهد که فرد جنب غسل نماید ایا در این
    مورد گرفتن وضو گناه نیست؟باز هم میشه برای شیر دادن به فرزند برای مدت زمان کوتاه وضو گرفت؟

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ در ساعت ۰۴:۵۷ دلیل: غلط املائی

8. تشکرها 4

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

فلسفه وضو چیست؟

کارشناس بحث: استاد سمیع

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

فلسفه وضو چیست؟

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیقه طاهره نمایش پست
    عرض ادب و احترام ممنون بابت راهنمایی پاسخگوی گرامی.

از اینکه کامل و جامع پاسخ میدهید ممنون و سپاس
    ایا وضو گرفتن مادر در هنگام شیر دادن به نوزاد و طفل تاثیر گذار هست ایا هنگام شیر
    دادن ذکر خواستی هم هست که خوانده شود؟

ببخشید گاهی اوقات وقت و زمان و کار مهلت نمیدهد که فرد جنب غسل نماید ایا در این
    مورد گرفتن وضو گناه نیست؟باز هم میشه برای شیر دادن به فرزند برای مدت زمان کوتاه وضو گرفت؟
    باسمه تعالی
    با عرض سلام و خسته نباشید
    قطعا وضو گرفتن اثرات مثبتی را روی فرزند خواهد گذاشت . به مادر شیخ انصاری - که یکی از افتخارات عالم تشیع است- گفتند : بارک الله چه بچه خوبی تحویل جامعه دادی! مادر جواب داد: من توقع بیشتر از این از پسرم داشتم. برای اینکه من در 2 سالی که او را شیر دادم، هیچ وقت بدون وضو نبودم. نصف شب بچه ام گریه می کرد و شیر می خواست، بلند می شدم وضو می گرفتم و بعد بچه ام را شیر می دادم.[1]
    در شروع شیردادن
    الف:رو به قبله باشید
    ب:با بسم الله الرحمن الرحیم شیر دادن را شروع کنید
    ج: هر روزی از هفته ذکر مخصوصی دارد با تعداد خاص خود. موقع شیر دادن آن اذکار گفته شود.

و گرفتن وضو در موردی که سوال فرمودید گناه نیست و اشکالی ندارد.

پی نوشت:
    [1].ریحانه بهشتی،ص177

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    فلسفه وضو چیست؟ چرا وضو می گیریم؟ چه کسی وضو گرفتن را آموزش داد و اولین کسی که وضو گرفتن را آموخت و به همه مسلمانان یاد داد که بود؟

پاسخ:
    احكام شرعى دو گونه اند:
    1ـ دسته اى كه برخى از حكمت هاى آنها در قرآن و روایات اسلامى بیان شده است؛ مانند روزه كه یكى از حكمت هاى آن را قرآن پرهیز از گناه دانسته است.(1)
    2ـ احكامى كه در آیات و روایات اشاره اى به فلسفه آنها نشده و یا دست كم به دست ما نرسیده است. در این موارد ممكن است با دلیل هاى عقلى یا تجربى به بخشى از آنها پى ببریم، ولى چون علم و عقل ما محدود است نمى توانیم فلسفه كامل آن را به دست آوریم.

البته این بدان معنا نیست كه انجام كار را بر دانستن حكمتش مبتنى كنیم، بلكه روحیه بندگى خداوند اقتضا مى كند تا فرمان بردار بى چون و چراى پروردگار خود باشیم و هر دستورى را ـ هر چند بدون آگاهى از حكمت آن ـ اطاعت كنیم و این به معناى تقلید كوركورانه نیست، چرا كه فرض این است كه پروردگار خود را به خوبى مى شناسیم و مى دانیم كه هرگز فرمانى را به زیان بنده اش صادر نمى كند، بلكه تمام احكام الهى براى رساندن او به كمال و تأمین سعادت و خوش بختى او در آخرت است و هر دستورى به ما دهد، صلاح و خیر ما را در آن دیده است.
    هم چنان كه یك بیمار چون مى داند پزشك معالجش خیر و صلاح او را مى خواهد و در پى بهبودى بیمارى اوست، داروهایى را كه برایش تجویز كرده است مصرف مى كند، بدون این كه از حكمت آنها آگاهى داشته باشد.(2)

درباره حكمت و فلسفه وضو و غسل نیز همه حكمت هاى آنها براى ما روشن نیست، لیكن دست كم دو فایده روشن مى توان براى آنها بیان كرد:
    الف) فایده بهداشتى:
    از نظر بهداشتى، شستن دست ها و صورت، آن هم پنج بار در شبانه روز، اثر قابل ملاحظه اى بر نظافت بدن دارد، ضمن این كه تماس آب با پوست بدن در تعادل اعصاب بسیار مؤثر است.

ب) فایده اخلاقى و معنوى:
    از نظر اخلاقى و معنوى نیز چون این عمل با قصد قربت و براى خدا انجام مى شود، اثر تربیتى دارد و به یك معنا انسان با انجام وضو از فرق سر تا قدم، در راه اطاعت خدا گام بر مى دارد. امام رضا (علیه السلام) فرمود: فرمان به وضو، براى این است كه بندگان هنگام ملاقات خدا پاك باشند و دستورهاى او را به كار بندند؛ از آلودگى ها و نجاست ها بر كنار شوند؛ علاوه بر این، وضو سبب مى شود كه آثار خواب و كسالت از انسان برطرف شده و قلب براى قیام در پیشگاه خدا نور و صفا یابد.(3)

این مطالب از آیه 6 سوره مائده نیز استفاده مى شود: «مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْكُم مِّنْ حَرَج وَلَـكِن یُرِیدُ لِیُطَهِّرَكُمْ»؛ خدا نمى خواهد براى شما مشكل ایجاد كند، بلكه مى خواهد شما را پاك سازد.(4)
    هم چنین انسان وقتى در محضر بزرگى قرار مى گیرد، خود را آراسته و نظیف مى نماید و شرف یابى به محضر خدا به طهارت و نظافت نیاز دارد كه با غسل و وضو تأمین مى شود.

از طرفی همه احکام الهی از ناحیه خداوند به پیامبر دستور داده شده است و پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بدون کم و کاست ان ها را به مسلمین یاد داده است.

مرحوم صدوق نقل فرموده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پس از نماز صبح بين الطلوعين در مسجد می نشستند و به سؤالات مردم پاسخ می دادند.
    روزی دو نفر نوبت گرفته در محضر حضرت سؤالاتی طرح کنند. حضرت فرمودند: من بگويم برای چه کاری آمده ايد يا شما می گوييد؟ عرض کردند: يا رسول الله شما بفرماييد. فرمود: يکی براي ياد گرفتن مسائل حج و ديگری برای سؤال و آموختن مسائل وضو آمده است . آنگاه سؤال ها را جواب دادند:
    وضو گرفتن، يعني شستن صورت و دست ها و مسح سر و پاها؛ شستن صورت، يعني خدايا هر گناهی که با اين صورت انجام دادم آن را شستشو می کنم که با صورت پاک به جانب تو عبادت کنم. و با پيشانی پاک سر بر خاک بگذارم.

شستن دست ها در وضو يعنی خدايا از گناه دست شستم و گناهانی را که با دستم مرتکب شده ام، با شستن دست، آن را تطهير می کنم.
    مسح سر در وضو يعنی خدايا از هر خيال باطل و هوس خام که در سر پروراندم، سرم را تطهير می کنم و آن خيال های باطل را از سر به دور می افکنم.
    مسح پا يعنی خدايا من از جای بد رفتن پا می کشم و اين پا را از هر گناهی که با آن انجام داده ام تطهير می کنم.

اگر کسی بخواهد نام مبارک حق تعالی را بر زبان آورد، بايد دهان را تطهير کند. مگر می شود با دهان ناشسته انسان نام خدا را ببرد؟ بايد دهان را با آب مضمضه کند و بشويد.(5) اين گوشه ای از حکمت های وضو است.

پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نيز می فرمايند: «يحشر الله عزوجل أمتی يوم القيامة بين الامم غرا محجلين من آثار الوضوء»؛ امت من در قيامت ميان ساير امت ها ممتاز و نورانی محشور می شوند و اين بر اثر وضوی آنان است.(6)

________
    (1) بقره/ 183.
    (2) محمدحسن نجفى، جواهرالكلام، ج26، ص38.
    (3) حرّ عاملى، وسائل الشیعه، ج1، ص257؛ مكارم شیرازى، پرسش و پاسخ، ص397.
    (4) برگرفته از تفسیرنمونه، ج4، ص291.
    (5) من لا يحضر، ج 2، ص 202، ح 2138.
    (6) بحار الانوار، ج 80، ص 237.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ در ساعت ۱۸:۵۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری