جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ساده زيستى مسؤولان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,356 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  ساده زيستى مسؤولان
  ساده زيستى مسؤولانبنام تو اي قرار هستيساده زيستى مسؤولان


  ضرورت واهميت زهد و ساده زيستى , در جامعه اسلامى روشن شد. دراين ميان , دولتمردان و روحانيان كه بار مسووليت اداره جامعه و هدايت مردم را به دوش مى كشند, بايد بيش از ديگران به اين مهم توجه كنند, بوژه آن كه اوضاع خاص اجتماعى , فرهنگى جامعه وانتظارى كه مردم از مديران و مسوولان نظام دارند,اهميت را دو چندان مى كند.
  پيش از پرداختن به مطلب يادآورى نكته اى لازم است :
  اگر سخن از ضرورت ساده زيستى مسوولان به ميان مى آيد, بدان معنى نيست كه مسؤولان و كارگزاران نظام ,اشرافى و رفاه زده هستند. خوشبختانه پس از پيروزى انقلاب اسلامى , بسيارى از دولتمردان و مسوولان كشوراز قشر مستضعف و توده مردم برخاسته و پس از تصدى مسووليتها نيز ساده و بى پيرايه باقى ماندند. رهبران و مسؤولان رده هاى بالاى كشور, با تاسى به امام خمينى , رحمه الله عليه و رهبر معظم انقلاب حضرت آيه الله خامنه اى , همواره از تجمل و زندگى پرهزينه واشرافى به دور بوده اند واكنون نيز بسيارند كسانى كه افتخار مردمى بودند و نعمت قناعت و سادگى رااز دست نداده اند.
  اين بخش از نوشتار, تذكرى است , براى آن دسته از مسوولان كه با سهل انگارى و توجيهات نامناسب , خود و نظام اسلامى را به تجملات و زرق و برقها, آلوده مى سازند.
  آورده اند كه سلطانى را در شكارگاهى صيد كباب كردند و نمك نبود. غلامى به روستا رفت تا نمك آرد.
  سلطان گفت : نمك به قيمت بستان تا رسمى شود و ده خراب نگردد.
  گفتند:ازاين قدر چه خلل آيد؟
  گفت : بنياد ظلم در جهان اول اندكى بوده است هر كه آمد برو مزيدى كرده تا بدين غايت رسيده !
  اگر زباغ رعيت ملك خورد سيبى
  برآورند غلامان او درخت از بيخ
  به پنج بيضه كه سلطان ستم روا دارد
  زنند لشكريانش هزارمرغ بسيخ 1 .
  اكنون حكايت مسوولان است كه اندك تجمل آنان منجر به گسترش فرهنگ رفاه زدگى و تجميل گرايى مى شود. مردم به طور طبيعى و بدون تشويق , خود به خود به سوى مصرف و تجميل گرايى دارند, نيازى به تبليغ دراين باب نيست . هنر دولتمردان دراين است كه با عمل خود و مديريت مناسب , مردم را به زندگى ساه و مصرفى سنجيده وا دارند.ازاين مردم , جامعه اى پويا و پرتلاش بسازند كه با فرهنگ[ تلاش بيشتر و مصرف كمتر] عقب ماندگيها جبران شده و خودكفايى و سلامت اقتصادى به دست آيد.
  امام خمينى (ره ) در سال 1350 خطاب به دانشجويان خارج از كشور مى فرمايد:
  [ حكومت اسلام , رئيسش با رعيت يكسان و سلطانش با كفش و جامه كهنه حكومت مى كند]....
  مسؤولان در لباس , دكور منزل واداره ,اياب و ذهاب و... بيشتر بايد مقيد باشند و رو به سادگى و بى آلايشى داشته باشند زيرااين گونه امور, بيشتر در معرض ديد مردم است . وضع ساده مسوولان نه تنها روند تجمل و مصرف را كند مى كند و تجمل واشرافيت رااز سكه مى اندازد, بلكه زى ساده و بى پيرايه آنان براى ضعيفان و طبقات پايان نيز باعث تسلى خاطر و كمك روحى مى شود.
  ان الله فرض على ائمه العدل ان يقدرواانفسهم بضعفه الناس كيلا يتبيغ باالفقير فقره 2 .
  خداوند بر پيشوايان دادگر واجب كرده كه زندگى خود را با طبقه ضعيف تطبيق دهند كه رنج فقر, براى مستمندان دشوار نيايد.
  اگر هيات و وضع معيشتى مسوولان نيز, ماننداشراف گردد,اين تنها مايه تسلى هم ,از دست محرومان گرفته مى شود.
  هدف ازاين عناوين و مسؤوليتها وادارات عريض و طويل , در نظام حكومت اسلامى , تنهااداره آب و نان مردم نيست ( اگر چه متاسفانه برخى ازاين ادارات و نهادها, حتى دراين مقدار هم ناموفق هستند) بلكه حكومت اسلامى و سيستم ادارى و مديريتى آن , علاوه براداره معيشت روزانه , گسترش فرهنگ وارزشهاى اسلامى است . زمانى چنين مى شود كه سيستم ادارى , نمونه اى باشداز بى پيرايگى و پارسايى .
  رهبر معظم انقلاب مى فرمايند:
  [نمى شود, ما در زندگى مادى فرو برويم و بخواهيم كه مردم به شكل يك اسوه به ما نگاه كنند. هنگامى مسولان مى توانند به محرومان خدمت كنند كه خود, درد آشنا بوده و طعم محروميت را چشيده باشند] 1370/07/3.
  برخى از مسافرتهاى زايد و تشريفاتى خارجى ,استفاده ازاتومبيلهاى گران قيمت , ميهمانيهاى پر زرق و برق دولتى و شخص ! سكونت در خانه هاى شبه كاخ در شمال شهر و... آثار بسيار سوئى در جامعه از خود به جاى مى گذارد.
  كمترين اثر گرايش مسوولان به تجمل , در دراز مدت , دور شدن مسوولان از مردم , بويژه از محرومان واقشار آسيب پذيراست .
  آيا چاپ و تبريك , تسليت و آگاهى در صفحات نخست روزنامه ها كه به نام مسوولين مزين شده است ,اسراف نيست ؟
  آيا هيچ فكر كرده ايم كه با هزينه اين تبريك و تسليتها مى شود هزاران درد محرومان را درمان كرد؟اگر با شعار مى شود درد دردمندان را درمان كرد؟ چرا نظام شاهنشاهى با آن همه شعار و بلندگو نتوانست ؟ هزينه اين تبريك و تسليتهااگراز پول شخصى باشد,اسراف است واگر از پول ملت محروم , خيانت .اكنون متاسفانه , تجمل از دايره برخى از موسولان وادارات و طبقات مرفه , خارج شده و براساس چشم و همچشمى وارزش شدن آنها, دامن طبقات متوسط را نيز گرفته است . حسرت و آرزويش را بر دل طبقات محروم نيز گذاشته است كه تا كى نوبت آنان فرا برسد و صبح دولتشان بدمد به جاى دكوراسيونهاى مجلل , تالارهاى پرشكوه , ميز و صندليها و لوسترهاى گران قيمت , كه در برخى مراكزادارى و بعضى منازل به چشم مى خورد, بهتر نبود كه بااين مخارج , مراكز آموزشى ساخته مى شد تا نونهالان اين ملت مجبور نباشند در كلاسهاى 70 نفر مدرسه چهارشيفته به تحصيل بپردازند؟.
  آيا سمينارها و كنگره هايى كه با هزينه هاى بالا برگزار مى شود و ميزبانان محترم و مردمى !از ميهمانان با غذاهاى متنوع پذيرايى مى كنند, قادر خواهند بود بااين همه ريخت و پاش به نفع مردم پابرهنه و گرسنه اين مرز و بوم گام بردارند.
  اگر مسؤولان با عمل خود تحمل كمبودها و محروميتها را نداشته باشند, ديگر توصيه هاى نظام مبنى بر تحمل كمبودها و نارسائيها براى مردم , بيهوده و آب در هاون كوفتن است .امام خمينى مى فرمايد:
  [آن چيزى كه مردم به آن توجه دارند و موافق و مذاق عامه است اين است كه زندگى شما ساده باشد. همان طور كه سران اسلام و پيغمبراسلام و اميرالمومنين ( ع ) وائمه ما زندگى شان ساده و عادى بود, بلكه پايين تر از عادى . آنها هم كه جمهورى اسلامى را به پا كردند مردم عادى هستند و كسانى كه بالا بالاها نشسته اند هيچ دخالتى دراين مسائل نداشته و ندارند.
  ما بايد كوشش كنيم كه اخلاق كاخ نشينى راازاين ملت بزداييم .اگر بخواهيم همه ملت شما جاويد بماند واسلام را آن طور كه خداى تبارك و تعالى , مى خواهد در جامعه ما تحقق پيدا كند, مردم رااز خوى كاخ نشينى به پايين بكشيد. خوى كاخ نشينى اين را مى آورد].
  اميرالمومنين ( ع ) زياد بن ابيه را به خاطراسراف و زندگى تجملى , طى نامه اى اين چنين ملامت مى كند:
  ... خبردار شده ام كه در يك روز غذاهاى رنگارنگ و فراوان تهيه مىكنى و هر روز آرايش و تزيين مى نمايى, ده مىشود ترا اگر مدتى روزه بگيرى, برخى از دارايى و مالت را اتفاق كنى, غدايت را ساده و بدون خورشت بخورى, اين كار شعار صالحين است.
  توقع دارى تو راازانفاق كنندگان بشمارند در صورتى كه غرق تنعم هستى .
  برخوردارى را براى خود مى پسندى و بر همسايه , مسكين , ضعيف , فقير, بيوه و بيچاره و يتيم اتفاق نمى كنى ؟
  شنيده ام كه در گفتار مانند نيكانى ,اما در عمل چونان خطاكاران . اگر چنين باشى بر خود ستم كرده اى و عملت را نابود ساخته اى . به سوى خدا توبه كن تا عملت اصلاح شود.
  در كارهايت ميانه روى را پيشه كن و مازاداز مخارج ضروريت را براى روز نيازت (آخرت ) پيش بفرست وانفاق كن] 3

  پي نوشت :
  39. گلستان سعدى , خطبه 207.
  40. نهج البلاغه , حكمت 207.
  41. شرح نهج البلاغه ,ابن ابى الحديد, ج 16.196.


  ساده زيستى مسؤولان 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  733 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ساده زيستى مسؤولان


  قالَ الإمام الصّادق عليه‏السلام: هَيْهاتَ يا مُعَلّى أما وَ اللّه‏ِ أنْ لَوْ كانَ ذاكَ، ما كانَ إلاّ سِياسَةَ اللَيْلِ وَ سِياحَةَ النَهارِ وَ لُبْسَ الْخَشِنِ وَ أكْلَ الْجَشِبِ ... .
  معلى بن خنيس گويد: روزى به امام صادق عليه ‏السلام عرض كردم: نعمت‏هايى را كه بنى‏ عباس دارند بياد آوردم و با خود گفتم: اگر اين نعمت‏ها براى شما مى‏ بود، ما هم با شما، در خوشى بوديم.
  امام صادق عليه‏ السلام فرمود:
  هيهات اى مُعَلّى! اگر چنين مى‏ بود (و ما حاكم بوديم) براى ما جز تدبير شبانه و تلاش روزانه و پوشاك زبر و درشت و خوراك سخت و بى ‏خورش، چيزى نبود ... .

  ساده زيستى مسؤولان

  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  733 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ساده زيستى مسؤولان

  آگاه باشيد كه امام شما از دنيا به دو لباس كهنه واز خوراك به دو قرص نان بسنده كرده است . بدانيد كه شما براين كار توانايى نداريد ولى مرا با پارسايى و سختكوشى و پاكدامنى و درست كارى يارى كنيد. به خداى سوگند كه از دنياى شما سيم و زرى براى خود نگه نداشته ام واز غنيمتهاى آن چيزى براى خود ذخيره نكرده ام و جامعه كهنه اى براى عوض كردن اين جامعه كهنه ندارم بااين حال بى نيازترين فرزندان آدمم 33

  [تمام فرش خانه آن حضرت پوست گوسفندى بود كه شب بر روى آن مى خوابيدند و روز بر روى آن به شتر علوفه مى دادند] .

  [به خدا سوگند كه اين جامه پشمين خود را چندان پينه كردم كه از پينه كننده آن شرمسارى دارم .
  يكى به من گفت : آن را دور نمى افكنى ؟
  گفتم :از من دور شو كه : بامدادان مردم شبروان را مى ستايند] .

  [در خانه على ( ع ) همسر و فرزندانش نان جو مى خوردند وافطار خود را كه قرص نان بود به سائل مى دادند] 36 . زندگى حضرت فاطمه (ص ) براى بانوانى كه ممكن است از موقعيت همسر يا پدر يا بستگان خود سوءاستفاده كنند سرمشق است . بااين كه زهرا(س ) در سايه حكومت اسلامى و محبوبيت پدر و همسرش مى زيست اما در نهايت بى پيرايگى زندگى كرد. طبقات ضعيف را درك كرد دشواريهاى آنان را دريافت . خود و فرزندانش با سختى زندگى را گذارندند. هرگز همسر يا پدر را به گشايش و رفاه وانداشت .
  خانه فاطمه ( ع ) هرگز به روى مردم بسته نشد و عقده اى براى آنان پديد نياورد.
  دراين خانه نشانى ازامتياز تجمل واشرافيت نبود. فاطمه آنقدر زير ديگ آتش افروخته بود كه لباسش دودآلود بود. آنقدر دستاس كرده بود كه دستانش ورم كرده و مجروح شده بود.
  روزى از دشوارى زندگى خدمت پيامبر(ص ) شكايت كرد. حضرت به گريه افتاده و فرمود:
  [فاطمه ! خدايى كه مرا به حقيقت مبعوث گردانيده در مسجد (مسجدالنبى ) چهارصد مسلمان هستند كه دراوضاع سختى به سر مى برند. آنان نه غذاى كاى نه پوشاك و لباس مرتبى دارند.اگر ترس از ناپسندى اين عمل نبود آنچه كه مى خواستى به تو مى دادم] .

  آرى اين خانه على ( ع ) و همسرش زهراست كه همرنگ ديگر خانه هاست . و اين معيشت خانواده على ( ع ) منادى عدالت است كه ساده تراز ديگر معيشتهاست .
  [كاش على ( ع ) مى بود و گردنبند دخترش را بيت المال باز مى گرداند و بر دست برادرش داغ مى گذاشت .
  كاش على ( ع ) مى بود واو را مى ديديم كه از نخلستان مى آيد با دستى پينه بسته و كفشهايى كه از فرط وصله سنگين شده اند.
  كاش زهراامروز حضور مى داشت و با چادرى كه 7 وصله داشت به عروسى يهوديان مى رفت و سه روز افطارش را به فقيران مدينه مى بخشيد] . .

  ساده زيستى مسؤولان

  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود