جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امید بخش ترین آیه قرآن کدام است و چرا به سوره الرحمن عروس قرآن گفته می شو

نوشته
    1,109
    صلوات
    49
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    36 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

امید بخش ترین آیه قرآن کدام است و چرا به سوره الرحمن عروس قرآن گفته می شو

سلام علیکم خدا قوت
    ممنون از زحمتاتتون

کارتان را برای خدا نکنید
    برای خدا کار کنید...
    تفاوتش زیاد نیست فقط همین قدر که ممکن است امام حسین (ع) در کربلا باشد و من در حال کسب علم برای رضای خدا.....
    شهید آوینی
    =================================™
    سلامتی رهبر معظم انقلاب صلوات:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...uiGyQnbl1I4zLw
    بی تو،تا دنیاست،دنیایی ندارم...
    اللهم عجل لولیک الفرج

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    812 پست
    حضور
    118 روز 22 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

سلام خدمت خادم گرامی
    سوال دوم شما قبلا مطرح شده وپاسخگویی شده است
    میتونید از ادرس زیر مطالعه کنید
    چرا سوره‏هاى «يس» و «الرحمن» به قلب و عروس قرآن معروف ‏اند؟

๑۩๑ عروس وحى( سوره الرحمن) ๑۩๑

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

5. تشکرها 2

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    812 پست
    حضور
    118 روز 22 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

7. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    امید بخش ترین آیه قرآن کدام است و چرا به سوره الرحمن عروس قرآن گفته می شود؟

پاسخ:
    در مورد نامگذرای سوره مبارکه «الرحمن» به عروس قرآن، لینک هایی که جناب معین داده اند کفایت می کند و به تکرار نیاز نیست.

اما در باره امید بخش ترین آیه قرآن: به حديث جالبى از حضرت على (علیه السلام) در این زمینه توجه فرمایید:
    از ابوحمزه ثمالی از امام باقر یا امام صادق (علیهما السلام) روایت شده که حضرت علی (علیه السلام) روزى رو به سوى مردم كردند و فرمودند: به نظر شما اميد بخش‏ ترين آيه‏ قرآن كدام آيه است؟
    بعضى گفتند آيه «إِنَّ اللَّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ ما دُونَ ذلِكَ لِمَنْ يَشاءُ»؛ خداوند هرگز شرک را نمى ‏بخشد و پائين ‏تر از آن را براى هر كس كه بخواهد مى ‏بخشد.(1)

امام فرمودند: خوب است، ولى آن چه من مى ‏خواهم نيست.
    بعضى گفتند آيه «و من يعمل سوء أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ يَجِدِ اللَّهَ غَفُوراً رَحِيماً»؛ هر كس عمل زشتى انجام دهد يا بر خويشتن ستم كند و سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را غفور و رحيم خواهد يافت.(2)

امام فرمودند: خوب است ولى آن چه را مى ‏خواهم نيست.
    بعضى ديگر گفتند آيه «قُلْ يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ»؛ اى بندگان من كه اسراف بر خويشتن كرده ‏ايد از رحمت خدا مأيوس نشويد.(3)

امام فرمودند: خوب است اما آن چه مى‏ خواهم نيست.
    بعضى ديگر گفتند آيه «و الَّذِينَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَ مَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ»؛ پرهيزكاران كسانى هستند كه هنگامى كه كار زشتى انجام مى ‏دهند يا به خود ستم مى ‏كنند به ياد خدا مى ‏افتند، از گناهان خويش آمرزش مى‏ طلبند و چه كسى است جز خدا كه گناهان را بيامرزد.(4)

امام فرمودند: خوب است ولى آن چه مى‏ خواهم نيست.
    در اين هنگام مردم از هر طرف به سوى امام متوجه شدند و همهمه كردند. امام فرمودند: چه خبر است اى مسلمانان؟ عرض كردند: به خدا سوگند ما آيه ديگرى در اين زمينه سراغ نداريم.
    امام فرمودند: از حبيب خودم رسول خدا شنيدم كه فرمودند: اميد بخش ترين آيه قرآن اين آيه است «وَ أَقِمِ الصَّلاة طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرِينَ»؛ در دو طرف روز، و اوايل شب، نماز را برپا دار چرا كه حسنات، سيئات (و آثار آنها را) از بين مى‏ برند اين تذكرى است براى كسانى كه اهل تذكّرند.(5)

در ادامه حضرت على (علیه السلام) مى افزایند پیامبر فرمود: یا علی! سوگند به خداوندی که مرا بشیر و نذیر به سوی مردم مبعوث کرد، وقتی که انسان برای نماز وضو بگیرد، گناهانش ریخته می شود، و زمانی که رو به قبله کند، پاک می شود. یا علی! مثال اقامه کننده نمازهای روزانه، مثل کسی است که هر روز پنج مرتبه در نهر آبی که جلوی منزل اوست خود را شستشو کند.

آيا گمان مى‏ كنيد اگر كثافتى در تن او باشد و سپس پنج بار در روز در آن نهر غسل كند آيا چيزى از آن بر جسد او خواهد ماند (مسلّما نه)، هم چنين است بخدا سوگند نمازهاى پنجگانه براى امت من.(6)

_ روایتی دیگر:
    "عن علي بن أبي طالب قال: قال رسول اللَّه (صلی الله علیه و آله): أشفع لأمتي حتى ينادي ربّي رضيت يا محمد، فأقول ربّ رضيت. ثمّ قال: إنّكم معشر أهل العراق تقولون: إنّ أرجى آية في القرآن «يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ»، قلت: إنّا لنقول ذلك. قال: و لكنّا أهل البيت نقول: إنّ أرجى آية في كتاب اللَّه قوله تعالى: «وَ لَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضى‏» و هي الشفاعة"
    امام على (علیه السلام) فرمود: پيامبر خدا فرمودند: براى امتم شفاعت مى ‏كنم تا اين كه پروردگارم ندا مى ‏دهد: اى محمد راضى شدى؟ و من مى ‏گويم: پروردگارا راضى شدم.

سپس امام على فرمودند: اى مردم عراق شما مى ‏گوييد: اميدوار كننده ‏ترين آيه در قرآن اين آيه است «يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ»؛ اى بندگان‏ من كه بر نفس خود اسراف كرديد، از رحمت خداوند نوميد نشويد؛ گفتيم: بلى ما چنين مى ‏گوييم. فرمود: ولى ما اهل بيت مى ‏گوييم: اميدوار كننده‏ ترين آيه در كتاب خدا اين آيه است: «وَ لَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضى»؛ و به زودى پروردگارت آن قدر به تو عطا خواهد کرد که خشنود شوى‏، و آن مربوط به شفاعت است.(7)

_ روایتی دیگر:
    در روایتی از امام علی (علیه السلام) در ذیل آیه شریفه «قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً»؛ بگو: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏ آمرزد(8)؛ آمده: "ما فى القرآن آية اوسع من «يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا ...»؛ در تمام قرآن آيه ‏اى وسيع تر از اين آيه نيست.(9)

_ نکته:
    تضادی بین این روایات نیست؛ چرا که هر کدام می تواند از زوایه و از یکی از ابعاد، به موضوع نگاه کرده باشد؛ به عنوان مثال آيه (10) از كسانى سخن مى ‏گويد كه نمازهاى خود را به خوبى انجام مى ‏دهند، نمازى با روح و با حضور قلب كه آثار گناهان ديگر را از دل و جانشان مى‏ شويد؛ اما آيه ديگر (11) از كسانى سخن مى ‏گويد كه داراى چنين نمازى نيستند و تنها از در توبه وارد مى ‏شوند.

بنابر این، یک آیه برای گنهکاران، و آيه ای دیگر براى نمازگزاران، اميد بخش‏ ترين آيه هستند.

________
    (1) نساء/ 48 و 116.
    (2) نساء/ 110.
    (3) زمر/ 53.
    (4) آل عمران/ 135.
    (5) هود/ 114.
    (6) ر.ک: مجمع البيان في تفسير القرآن، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏5، ص 307؛ البرهان في تفسير القرآن، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏3، ص 143، ح 11؛ تفسير نور الثقلين، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏2، ص 402.
    (7) شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏2، ص 446، ش 1112.
    (8) زمر/ 53.
    (9) مجمع البيان في تفسير القرآن، ج ‏8، ص 784.
    (10) هود/ 114.
    (11) زمر/ 53.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۲۳ در ساعت ۱۷:۵۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

9. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری