جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مساله شفاعت

نوشته
    1,552
    صلوات
    1060
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    16 پست
    حضور
    9 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مساله شفاعت

مساله شفاعت
    .
    .
    .
    .
    مسأله شفاعت، چیزى است که ریشه ى قرآنى و حدیثى داشته و ضرورت مذهب به حساب مى آید. بنابراین، یکى از شفعاى روز قیامت آن هم در حد وسیع حضرت فاطمه ى زهرا (س) مى باشد که در اینجا توجه شما را به مضمون دو حدیث که از طریق حضرت سلمان و جابر جعفى آمده است جلب مى کنم: روزى سلمان به پیامبر خدا (ص) گفت: اى مولاى من! تو را سوگند به خدا، از عظمت فاطمه (س) در روز قیامت تعریفى بفرمایید. پیامبر خدا (ص) با تبسم رو به سلمان کرد و فرمود: سوگند به آن آفریدگارى که جانم در دست اوست، فاطمه (س) را در آن روز بر ناقه اى از ناقه هاى بهشت سوار مى کنند، جبرئیل و میکائیل به ترتیب از راست و چپ او حرکت مى نمایند. امیرالمؤمنین پیشاپیش و حسن و حسین از پشت سر، وى را همراهى مى کنند، تا بدین طریق فاطمه (س) از پل صراط مى گذرد و پس از گفتگوهاى زیاد، آنگاه خطاب مى رسد: فاطمه! هرچه مى خواهى بخواه. دخترم عرض مى کند: «اسالک ان لاتعذب محبى، و محبى عترتى بالنار، فیوحى اللَّه الیها: یا فاطمه! و عزتى و جلالى و ارتفاع مکانى، لقد آلیت على نفسى من قبل ان اخلق السموات و الارض بالفى عام ان لااعذب محبیک و محبى عترتک بالنار»(1) ؛ «بار الهى! از تو مى خواهم علاقه مندان خود و فرزندانم حسن و حسین را در آتش مسوزان. خطاب مى رسد: یا فاطمه! سوگند به عزت و جلالم، دو هزار سال پیش از خلق آسمانها و زمین، بر خودم لازم کرده ام که این حاجت تو را برآورم».
    جابر جعفى نیز به حضور امام باقر (ع) رسیده، عرض کرد: فدایت شوم، حدیثى در مورد فاطمه (س) بفرمایید، که با نقل آن، شیعیان را خوشحال کنم. حضرت فرمودند: در روز رستاخیز منابرى از نور براى پیامبران نصب مى گردد، که منبر رسول خدا (ص) از همه مجلل تر است و همچنین منبرهایى براى اوصیا در نظر مى گیرند که جایگاه على (ع) از همه بالاتر مى باشد آنگاه نوبت به فرزندان انبیا مى رسد که مقام حسن و حسین علیهما السلام بس منیع تر است. سپس نوبت فاطمه (ع) فرامى رسد و او را با تجلیل و شکوه بى نظیر به محشر آورند و کنار در بهشت قرار مى گیرد، ولى داخل آن نمى شود و مى گوید: خدایا! از تو مسالت مى دارم که مقام مرا در همچو روزى براى اهل محشر معلوم کنى. از جانب خدا ندا مى رسد: اى دختر پیامبر! برگرد به سوى اهل محشر و هر که را از علاقه مندان خود یافتى شفاعت کن. امام باقر (ع) مى فرمایند: به خدا سوگند، فاطمه (س) شیعیان خویش را یکى پس از دیگرى انتخاب نموده و داخل بهشت مى نماید، همان طورى که پرنده ها دانه ها را برمى گزینند، و سپس شیعه هاى آن حضرت نیز، خود شفاعت نموده و علاقه مندان فاطمه (س) را به بهشت داخل مى کنند...

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری