جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه لقب و کنیه ای شایسته ماست!؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما چه لقب و کنیه ای شایسته ماست!؟

باسلام
    كنيه نامي است كه به جهت اسم نبردن شخص به اسم كوچكش براي شخص انتخاب مي شود ونام بردن فرد به كنيه اش نوعي احترام محسوب مي شود
    در ابتداي كنيه معمولاً اب , ام و يا ابن وجود دارد ودر اكثر اوقات كنيه بر اساس نام فرزند بزرگتر انتخاب مي شود
    مانند ابوالحسن كه كنيه امير المؤمنين عليه السلام است
    هرچند در روايات دستور به انتخاب كنيه براي كودك شده است والزاما كنيه نبايد بر اساس نام فرزند باشد به همين جهت كنيه حضرت رضا ابا الحسن بوده در حالي كه آن حضرت تنها فرزندشان امام جواد بوده است , لكنيه نامي است كه به جهت اسم نبردن شخص به اسم كوچكش براي شخص انتخاب مي شود ونام بردن فرد به كنيه اش نوعي احترام محسوب مي شود در ابتداي كنيه معمولاً اب , ام و يا ابن وجود دارد و
    در اكثر اوقات كنيه بر اساس نام فرزند بزرگتر انتخاب مي شود مانند ابوالحسن كه كنيه امير المؤمنين عليه السلام است هرچند در روايات دستور به انتخاب كنيه براي كودك شده است والزاما كنيه نبايد بر اساس نام فرزند باشد به همين جهت كنيه حضرت رضا ابا الحسن بوده در حالي كه آن حضرت تنها فرزندشان امام جواد بوده است , لقب بر اساس اوصاف بارز شخص انتخاب و گذارده مي شود , مانند امين وصادق , وتفاوت ان با كنيه در پيشوند اب وام ويا ابن است كه در ابتداي كنيه وجود دارد , كنيه ها معمولااز سوي خود ايمه براي فرزندانشان انتخاب ميشده و
    در روايتي آمده است ما فرزندانمان را در كوكي برايشان كنيه انتخاب مي كنيم لكن القاب انها بيشتر اوقات از سوي ديگران براساس اوصاف انان گذارده ميشده همچون امين براي پيامبر ويا سجاد ويا زين العابدين براي امام چهارم .
    لقب بر اساس اوصاف بارز شخص انتخاب و گذارده مي شود , مانند امين وصادق , وتفاوت ان با كنيه در پيشوند اب وام ويا ابن است كه در ابتداي كنيه وجود دارد , كنيه ها معمولااز سوي خود ايمه براي فرزندانشان انتخاب ميشده و
    در روايتي آمده است ما فرزندانمان را در كوكي برايشان كنيه انتخاب مي كنيم لكن القاب انها بيشتر اوقات از سوي ديگران براساس اوصاف انان گذارده ميشده همچون امين براي پيامبر ويا سجاد ويا زين العابدين براي امام چهارم .

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۲/۱۷ در ساعت ۰۶:۱۶

2.  

نوشته
    43
    صلوات
    19749930
    تعداد دلنوشته
    222
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    من برای خود کنیه ابومحمد
    و
    لقب کربلایی و مشهدی و حاج انگشتری
    را برگزیدم و برای دین الله استفاده میکنم
    بحول و قوه الهی

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط العبدالله اکبر نمایش پست
    باسلام
    كنيه نامي است كه به جهت اسم نبردن شخص به اسم كوچكش براي شخص انتخاب مي شود ونام بردن فرد به كنيه اش نوعي احترام محسوب مي شود
    در ابتداي كنيه معمولاً اب , ام و يا ابن وجود دارد ودر اكثر اوقات كنيه بر اساس نام فرزند بزرگتر انتخاب مي شود
    مانند ابوالحسن كه كنيه امير المؤمنين عليه السلام است
    هرچند در روايات دستور به انتخاب كنيه براي كودك شده است والزاما كنيه نبايد بر اساس نام فرزند باشد به همين جهت كنيه حضرت رضا ابا الحسن بوده در حالي كه آن حضرت تنها فرزندشان امام جواد بوده است , لكنيه نامي است كه به جهت اسم نبردن شخص به اسم كوچكش براي شخص انتخاب مي شود ونام بردن فرد به كنيه اش نوعي احترام محسوب مي شود در ابتداي كنيه معمولاً اب , ام و يا ابن وجود دارد و
    در اكثر اوقات كنيه بر اساس نام فرزند بزرگتر انتخاب مي شود مانند ابوالحسن كه كنيه امير المؤمنين عليه السلام است هرچند در روايات دستور به انتخاب كنيه براي كودك شده است والزاما كنيه نبايد بر اساس نام فرزند باشد به همين جهت كنيه حضرت رضا ابا الحسن بوده در حالي كه آن حضرت تنها فرزندشان امام جواد بوده است , لقب بر اساس اوصاف بارز شخص انتخاب و گذارده مي شود , مانند امين وصادق , وتفاوت ان با كنيه در پيشوند اب وام ويا ابن است كه در ابتداي كنيه وجود دارد , كنيه ها معمولااز سوي خود ايمه براي فرزندانشان انتخاب ميشده و
    لقب بر اساس اوصاف بارز شخص انتخاب و گذارده مي شود , مانند امين وصادق , وتفاوت ان با كنيه در پيشوند اب وام ويا ابن است كه در ابتداي كنيه وجود دارد , كنيه ها معمولااز سوي خود ايمه براي فرزندانشان انتخاب ميشده و
    سلام علیکم
    این سفارش فقط برای اعراب شده که کنیه در بینشون مرسوم بوده یا کلیت داره
    اینجا که کسی، کسی رو به کنیه صدا نمی زنه هم موضوعیت پیدا می کنه؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام علیکم
    این سفارش فقط برای اعراب شده که کنیه در بینشون مرسوم بوده یا کلیت داره
    اینجا که کسی، کسی رو به کنیه صدا نمی زنه هم موضوعیت پیدا می کنه؟
    سلام
    قبلا در ایران هم فامیلها با نام پدر ختم میشد که بدلایلی تغییر یافت.
    من که دوست دارم از اعرابی بشم که رسول الله ع بود.حضرت فرمود من عربم ولی عرب از من نیست.
    طوری نباشیم که سلمان محمدی هم بفرماید من از عجمم ولی عجم از من نیست.
    عجم عربی باشیم نه عرب عجمی!

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر منم کنیه مختص اعراب هستش و مختص اسامی عربی هستش مگر اینکه بخوایم با فرهنگ اونا پیش بریم

7. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری