جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اين نكته ي قرآني را مي دانستيد ؟

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اين نكته ي قرآني را مي دانستيد ؟

بسم الله الرحمن الرحيم
    سلام
    گفتم شايد بد نباشه هر يك از ما كه گاه گداري با يك نكته ي جالب توجه در قرآن يا تفاسير برخورد ميكنيم ، اون رو در اختيار ديگران هم قرار بديم ؛ لذا اين تاپيك رو ايجاد كردم .
    خودم امروز نكته ي جالبي در مورد شروع كار با نام خدا ، ديدم از استاد جوادي آملي ، بنظرم رسيد مناسب ترين كار اينه كه اين تاپيك رو با نكته اي از بسم الله الرحمن الرحيم ، شروع كنم
    .پس بسم الله الرحمن الرحيم :
    آيا مي دانستيد كه ...."سر نافرجامى كارى كه با نام خداى سبحان آغاز نگردد و جامع حسن فعلى و فاعلى نباشد[ يعني ظاهر عمل و نيت اون هيچ يك خوب نباشد] آن است كه بقا تنها از آن وجه خداست: كل من عليها فانَ و يبقى وجه ربك ذوالجلال و الاكرام ( كل شى ء هالك الا وجهه ) و اگر كارى براى وجه خدا نبود و از بقا سهمى ندارد."( تفسير تسنيم ، سوره حمد)

ویرایش توسط گذرگاه : ۱۳۹۴/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۵:۰۴

2.  

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا مي دانستيد كه ... خداوند رابطه تنگاتنگي با مخلوقتش داره ؟ او "رب العالمين" است و كار" رب " نظارت و تربيت دائمي و هميشگي است :
    "رابطه‏ ى خداوند با مخلوقات، رابطه‏ ى دائمى و تنگاتنگ است. «ربّ العالمین» (نقاش و بنّا هنر خود را عرضه مى كند و مى ‏رود، ولى مربّى باید هر لحظه نظارت داشته باشد.)( تفسير نور ، آيه 1 سوره حمد)
    بنابراين هر لحظه مي تونيد اين حس قشنگ رو داشته باشيد كه خدا با ماست و اساسي هوامونو داره و كاري كه ما رو تربيت كند در حقمون انجام ميده .

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط گذرگاه نمایش پست
    آيا مي دانستيد كه ... خداوند رابطه تنگاتنگي با مخلوقتش داره ؟ او "رب العالمين" است و كار" رب " نظارت و تربيت دائمي و هميشگي است :
    "رابطه‏ ى خداوند با مخلوقات، رابطه‏ ى دائمى و تنگاتنگ است. «ربّ العالمین» (نقاش و بنّا هنر خود را عرضه مى كند و مى ‏رود، ولى مربّى باید هر لحظه نظارت داشته باشد.)( تفسير نور ، آيه 1 سوره حمد)
    بنابراين هر لحظه مي تونيد اين حس قشنگ رو داشته باشيد كه خدا با ماست و اساسي هوامونو داره و كاري كه ما رو تربيت كند در حقمون انجام ميده .
    سلام ، بابت تاپیک خوبتون تشکر میکنم اجرتون با صاحب قرآن

به شخصه با معنای عمیق کلمه ی رب غریبه بودم تا زمانی که فایلهای تفسیر صوتی آقای قرائتی رو گوش دادم ... خیلی کلمه های قرآن بعد از شنیدن این تفسیر برام قشنگتر شدن ... کلمات حکیم ... عزیز ... عالم الغیب ... خیلی کلمات که فقط از کنار ظاهر لفظشون ساده عبور میکردم و به عمقشون هیچ دسترسی ای نداشتم ولی الان خدا رو شاکرم که چنین رب عزیز و حکیمی دارم الحمدلله رب العالمین

التماس دعا

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

یک نکته ی دیگه ای رو هم نمیدونستم ...

من خیلی وقتا با کلمه ی شکر و عنوان سخنرانی هایی که در مورد شکر کردن بود مواجه میشدم ... در بین آیات قرآن هم میدیدم که خدا میفرمودند : قُلْ هُوَ الَّذِی أَنْشَأَکُمْ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالأبْصَارَ وَالأفْئِدَةَ قَلِیلا مَا تَشْکُرُونَ(23/ملک) ولی نمیتونستم به معناش دقیق بشم و فکر میکردم همین که شکر زبانی انجام بدم کافیه ...

اما در هنگام حفظ قرآن و خوندن تفاسیر متوجه شدم که شکر چه مقام بزرگی داره و اون شکر عملی هست (البته زبانیش هم جای خود) ... شکر نعمت شنیدن اینکه هر چیزی رو نشنوی و بعضی چیزا رو عمدا با اصرار بشنوی .... شکر نعمت چشم هر چیزی رو نبینی و بعضی چیزا رو با اصرار ببینی و شکر نعمت دل ، به هر چیزی دل نبندی و در قلبت رو به سوی بعضی چیزها عمدا باز کنی ... و فهمیدم خیلی از ماها اینکار رو اصلا انجام نمیدیم یا خیلی ضعیف عمل میکنیم.

آرزوی بزرگی که دارم اینه که یه روز موفق بشم یک بنده ی شاکر واقعی باشم و برای نعمات خدا اونطور که خدا دوست داره شکر گذار باشم ان شاء الله ...

از همه تون التماس دعا دارم

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    4,325
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,240 پست
    حضور
    122 روز 12 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" شاکر بودن نکته بسیار ظریفی است.من می خواهم همین الان به شما ساده ترین ان را بگویم. من بعد از ضربه های روحی پی در پی که

به من وارد شد . مبتلا به شنیدن صداهای شدیدی در گوشها و سرم شده ام . یعنی چیزی به نام سکوت را دیگر احساس نمی کنم.

و با تمام معا لجات پزشکی بیماری من خوب نشده . و پزشکان می گویند نباید به انها توجه کنی و تا اخر عمرت همین بیماری را داری .

حال شما تصور کنید که در سکوت شبها من چه می کشم. و این را بدانید که سلامتی گوش شاید به نظر ساده بیاید اما واقعا مهم است.

و این برای من درسی است که از تمام نعمات خداوند باید سپاس گذاری کرد. و قدر دان انها بود. تمام داده های خداوند جای شکر دارد .

پس شما اگر بخواهید به یکی یکی نعمت های خداوند فکر کنید بدانید که غیر قابل تصور است. یا حق.

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط فریده بنده مخلص خدا نمایش پست
    " شاکر بودن نکته بسیار ظریفی است.من می خواهم همین الان به شما ساده ترین ان را بگویم. من بعد از ضربه های روحی پی در پی که

به من وارد شد . مبتلا به شنیدن صداهای شدیدی در گوشها و سرم شده ام . یعنی چیزی به نام سکوت را دیگر احساس نمی کنم.

و با تمام معا لجات پزشکی بیماری من خوب نشده . و پزشکان می گویند نباید به انها توجه کنی و تا اخر عمرت همین بیماری را داری .

حال شما تصور کنید که در سکوت شبها من چه می کشم. و این را بدانید که سلامتی گوش شاید به نظر ساده بیاید اما واقعا مهم است.

و این برای من درسی است که از تمام نعمات خداوند باید سپاس گذاری کرد. و قدر دان انها بود. تمام داده های خداوند جای شکر دارد .

پس شما اگر بخواهید به یکی یکی نعمت های خداوند فکر کنید بدانید که غیر قابل تصور است. یا حق.
    سلام

امیدوارم به زودی زود سلامتتون رو به دست بیارید و مشکلتون حل بشه.

کاملا قبول دارم که خیلی از نعمتها هستن که برامون عادی شدن یه وقتایی که یه دور به اطراف خودم نگاه میکنم حس میکنم چقدر نسبت به خدا ظالم هستم ... خیلی چیزا هست که دیگه بودنش برامون عادت شده و اگه یه روز نباشه دادمون در میاد ( و اذا مس الانسان ضر ...(زمر/8)) مثلا همین هوای اطرافمون ، روزانه که از هوای لطیفی بهره مند هستیم شاید کسی مثل من یه بار هم نگه خدایا شکرت که هوای سالم بهمون دادید اما همین که یکم گرد و خاک بیاد (مس) یکم طوفانی بشه یا ... دادمون در میاد و به قول آقای قرائتی جیغ میزنیم (اذا مسه الشر جزوعا(معارج/20))

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    آیا می دانستید که سرمایه‏ گذارى براى مبارزه و تهاجم فرهنگى علیه حقّ، سابقه‏ اى طولانى دارد:
    «و من النّاس من یشترى لهو الحدیث لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ»(لقمان/6)
    و برخى از مردم، خریدار سخنان بیهوده و سرگرم كننده‏ اند، تا بى هیچ علمى، (دیگران را) از راه خدا گمراه كنند
    امام باقرعلیه السلام فرمود: غنا، از جمله گناهانى است كه خداوند براى آن وعده‏ ى آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «و من النّاس من یشترى لهو الحدیث...».(كافى، ج‏6، ص‏431) بنابراین غنا، از گناهان كبیره است، زیرا گناه كبیره به گناهى گفته مى‏شود كه در قرآن به آن وعده‏ ى عذاب داده شده است.( تفسیر نور)

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    آیا می دانستید که حضرت علی علیه السلام بر اساس آیه ی ولایت ،در زمان خود پیامبر (ص) هم ولایت داشتند :
    إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَهُمْ رَكِعُونَ
    ولىّ و سرپرست شما، تنها خداوند و پیامبرش و مؤمنانى هستند كه نماز را برپا مى‏دارند و در حال ركوع، زكات مى‏دهند.
    حضرت على‏ علیه السلام در زمان خود پیامبرصلى الله علیه وآله نیز ولایت داشته است. «انّما ولیّكم اللَّه و رسوله» (ظاهر ولایت، ولایت بالفعل است، نه ولایت بالقوّه. زیرا ولایت در آیه یكبار بكار برده شده كه یا همه بالفعل است و یا همه بالقوّه مى‏باشد) ( تفسیر نور استاد قرائتی)

نوشته
    4,325
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,240 پست
    حضور
    122 روز 12 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به دوستان بزرگوار کانونی .

لطفا برای من توضیح بدهید که منظور از غنا چیست؟ من خیلی از اصطلاحات دینی را نمی دانم . اگر برای دوستان مقدور باشد .

لطفا به صورت زیر نویس معنای کلماتی که مشکل است و یا به صورت عربی است . بنویسید. یا حق.

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    43 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط فریده بنده مخلص خدا نمایش پست
    لطفا برای من توضیح بدهید که منظور از غنا چیست؟
    سلام
    ----
    (غِ) [ ع . غناء ] 1 - (اِمص .) آوازخوانی . 2 - (اِ.) آواز خوش و طرب انگیز، سرود، نغمه
    ------

آنچه از مجموع کلمات فقهاء و سخنان اهل سنت در این زمینه مى توان استفاده کرد این است که غناء، آهنگهاى طرب انگیز و لهو و باطل است.
    و به عبارت روشنتر: غناء آهنگهائى است که متناسب مجالس فسق و فجور و اهل گناه و فساد مى باشد.
    و باز به تعبیر دیگر: غناء به صوتى گفته مى شود که قواى شهوانى را در انسان تحریک مى نماید، و انسان در آن حال احساس مى کند که اگر در کنار آن صدا، شراب و فساد جنسى نیز باشد کاملا مناسب است!.
    یا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ‏
    أَنَا عَبْدُكَ الضَّعِيفُ الذَّلِيلُ الْحَقِيرُ الْمِسْكِينُ الْمُسْتَكِينُ‏
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو
    به فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری