صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا باید خدا رو بپرستیم؟

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا باید خدا رو بپرستیم؟

با عرض سلام وخسته نباشید
    باز هم من سوالی رو که توسط مخالفان اسلام بیان شده رو میخوام مطرح کنم.البته این یه سوال پیش پا افتاده هست.
    اما دوست داشتم که کارشناس محترم جوابی جامع تر به این سوال بدهند.ممنونم

دوستان سوال من اینه که اصلا با فرض وجود خدا، چرا باید خدا رو بپرستیم و طبق گفته او زندگی کنیم.
    دوستان من کاری به اصل وجود خدا ندارم که به نظرم همونم پر از ابهامه. اصلا فرض کنیم که خدا وجود داره! همچین خدای ظالمی که بشر رو بازیچه خودش قرار داده و براشون بهشت و جهنم تعیین کرده و هر کی از فرمانش کوچکترین تخطی می کنه رو مجازان می کنه رو چرا باید پرستید! آیا به صرف بوجود آوردن ما، آیا این خدا حق داره ما انسان ها رو به بردگی بگیره و مارو به پرستش خودش وادار کنه!
    ما بعنوان یک انسان آزاد اختیار داریم مطیع کسانی باشیم که باطنا قبولشان داریم و نه کسانی که به زور شلاق و شمشیر و یا به حساب باور اجدادمان پذیرفتیم!

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

چرا باید خدا رو بپرستیم؟

کارشناس بحث: استاد کریم

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط lost1 نمایش پست
    دوستان سوال من اینه که اصلا با فرض وجود خدا، چرا باید خدا رو بپرستیم و طبق گفته او زندگی کنیم.
    دوستان من کاری به اصل وجود خدا ندارم که به نظرم همونم پر از ابهامه. اصلا فرض کنیم که خدا وجود داره! همچین خدای ظالمی که بشر رو بازیچه خودش قرار داده و براشون بهشت و جهنم تعیین کرده و هر کی از فرمانش کوچکترین تخطی می کنه رو مجازان می کنه رو چرا باید پرستید! آیا به صرف بوجود آوردن ما، آیا این خدا حق داره ما انسان ها رو به بردگی بگیره و مارو به پرستش خودش وادار کنه!
    ما بعنوان یک انسان آزاد اختیار داریم مطیع کسانی باشیم که باطنا قبولشان داریم و نه کسانی که به زور شلاق و شمشیر و یا به حساب باور اجدادمان پذیرفتیم!
    سلام علیکم با عرض ادب واحترام خدمت شما
    سوال خود شما دارای تناقض است. چون اصل اختیار انسان را مسلم گرفته اید ودر آن شکی ندارید ولی قبل از آن می فرمایید چراباید خدا ما را به بردگی بگیرد وبه عبادت خود مجبور کند. واین دو باهم تناقض دارند.
    اگر انسان اختیار دارد که ما هم قبول داریم نمی شود او را مجبور به کاری کرد. چون خد به زور دست کسی را نمی گیرد که حتما باید نماز بخوانی والا تورا خواهم کشت. لذا کسی که خدا را عبادت می کند با اختیار خود این کار را انجام می دهد.
    خداوند متعال می فرماید: إنّا هدیناه السبیل إما شاکرا وإما کفورا(انسان/4)، ما راه را به انسان نشان می دهیم حال می خواهید بنده شاکر بوده وراه درست را انتخاب کند یا اینکه کفران کرده وبه بیراهه برود.
    خداوند کاری که انجام می دهد راه درست از خطا را به انسان نشان می دهد. چنانچه پدری ومادری که فرزند خود را دوست دارند تمام تلاش خود را انجام می دهند تا موفق وسعادتمند باشد. وبالطبع محبت خداوند بر انسان بیشتر از والدین اوست.
    اگر شخصی عالم به مسیر وراهی وبه ما که برای اولین بار آن راه را می خواهیم طی کنیم راهنمایی کند که از فلان جا بروید به مقصد خواهید رسید آیا کار اشتباهی کرده است؟ اینکه راهنمایی ورانندگی در طول مسیر علائمی قرار می دهد تا جان ما را حفظ کند اشتباه می کند؟ خداوند هم کاری که انجام داده است مسیر درست حرکت را به ما نشان می دهد تا گمراه نشویم. حال یکی انتخاب می کند ودیگری مسیر مخالف حرکت می کند. ولی هیچوقت ما را مجبور به اطاعت نمی کند.لا اکراه في الدین(بقره/255)، در دین اجبار نیست.
    اینکه ما باید خدا را عبادت عبادت کنیم برای این است که بنده شیطان وبت وغیره نشویم یا بنده تکنولوژی غرب،
    ألم أعهد إلیکم یا بنی آدم أن لاتعبدوا الشیطان إنه لکم عدوّ مبین، وأن اعبدونی وهذا صراط مستقیم(یس/60-61)، شیطان را عبادت نکنید چون او دشمن آشکار شماست ومرا عبادت کنید که این صراط مستقیم است.
    وقتی سعادت من وتورا آفریدگار ما می داند که در چیست چرا باید از گفتن آن خود داری کند؟ بلکه باید گفته شود تا ما دچار گمراهی وهلاکت ابدی نشویم.
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    74
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 19 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر کارشناس گرامی و دوستان محترم
    نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    اگر انسان اختیار دارد که ما هم قبول داریم نمی شود او را مجبور به کاری کرد. چون خد به زور دست کسی را نمی گیرد که حتما باید نماز بخوانی والا تورا خواهم کشت. لذا کسی که خدا را عبادت می کند با اختیار خود این کار را انجام می دهد.
    من متوجه نمی شوم...شما می فرمایید خدا کسی را زور نمی کند که نماز بخواند یا عبادت کند...این که کسی به آیات کافر شود و عبادت خدا را نکند خدا او را جاودانه در آتش می اندازد و الی آخر...این که عین اجبار است...یعنی خدا ما را مجبور به عبادت کرده....
    مثل این است که دولت بگوید هرکس شنا نرود او را از وسط به دو نیم می کنیم... و بعد شما بفرمایید که دولت که شما را مجبور نکرده..خوب شنا نروید....
    ویرایش توسط پاریس : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۱:۲۵

نوشته
    74
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 19 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و نکته بعدی که جناب کارشناس...آمدن انسان به این دنیا که اجبار بوده..و در پی سوال دوستمون...آیا می توانم بپرسم که اصلا چرا خدا ما را باید خلق می کرد؟؟که بعد بخواهیم او را بپرسیتیم یا نه(به اجبار)...اینجا که در بحث خلقت بحث اجبار بوده..اگر این سوال خارج از بحث نیست ممنون می شم.پاسخگو باشید...
    ویرایش توسط پاریس : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۱:۳۹

7. تشکرها 2

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاریس نمایش پست
    سلام بر کارشناس گرامی و دوستان محترم

من متوجه نمی شوم...شما می فرمایید خدا کسی را زور نمی کند که نماز بخواند یا عبادت کند...این که کسی به آیات کافر شود و عبادت خدا را نکند خدا او را جاودانه در آتش می اندازد و الی آخر...این که عین اجبار است...یعنی خدا ما را مجبور به عبادت کرده....
    مثل این است که دولت بگوید هرکس شنا نرود او را از وسط به دو نیم می کنیم... و بعد شما بفرمایید که دولت که شما را مجبور نکرده..خوب شنا نروید....
    نظر من:
    خوب شما چون میخوای به راه خوب بری پس خودت ، خودت رو مجبور می کنی که کار خوب رو انجام بدی در آخر در بهشت جاویدان باشی...
    البته میتونییه مقدار کوتاهی در دنیا به خوشی بگذرونی و کار گناه و اشتباه کنی و بعدش جاویدان در جهنم باشی...
    اینجا اختیارت تو رو مجبور به کدم می کنه؟؟؟
    الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    فکر کنم باز گم شدم خدایا...
    صبرم از کاسه دگر لبریز است...
    اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
    آنقدر من خجل از کار خویشم
    اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    8
    صلوات
    1751497
    تعداد دلنوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

سلام.اول اینکه اگه با این تفکر که بگی خداوند وجود نداره ،بمیری اهل جهنم هستی و دوم اینکه خداوند در قرآن میفرماید که ما جن و انس را فقط برای عبادت آفریدیم و سوم اینکه هر کس خداوند یگانه رو عبادت کند و به دستوراتش عمل کنم اهل بهشت است ولی کسی که خود را خدای بشر میداند و برای خداوند شریک قائل میشود بدون شک اهل جهنم است.خداوند دوست دارد که تمامی بنده هایش هدایت یابند و جایگاهشان هم در این دنیا و هم در آن دنیا خیلی خوب باشد و برای همین پیامبران و امامانی را برای هدایت انسان ها آفرید ولی بعضی فریب شیطان ملعون رو میخورند و منکر خدا و ... میشوند.خداوند هیچ کس رو به بردگی نمیگیره بلکه خوب آن طرف رو میخواد.مثلا اگه شما بخواهی از کلاس اول به دوم بروی نیاز به خواندن دروس داری و بنده به شما بگم که باید بخوانی تا قبول شوی،نتیجه این میشود که من خوب شما را میخواهم نه ظالم هستم.و اینکه میگویید به حساب باور اجدادمان پذیرفتیم،حتما اجدادتان به اهداف و نشانه هایی رسیده بودند که خداوند یگانه را ستایش میکردند و جهنم هم برای شیطان و کسانی که از شیطان تبعیت میکنند ساخته شد و در اوایل جهنم نبود.
    ویرایش توسط hadi2015 : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۷:۲۱

10. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام وعرض ادب، سوال خوب وبجایی است.
    مثال شما اشتباه است مثال شنا را نباید بزنید. مثال دقیق تر دز اینجا این است که کسی خود را از پشت بام می خواهد بیندازد وبه او می گویند اگر بیفتی خواهی مرد. اینجا آنهایی که به او هشدار می دهند مقصر هستند واو را مجبور به نجات دادن جانش می کنند. یا فقط ارشاد وراهنمایی انجام می دهند؟ یا کسی را از مواد مخدر منع می کنند وبه او هشدار می دهند.
    خداوند به ما هشدار می دهد که اگر این راه را بروز نتیجه اش سعادت است واین راه شقاوت واینها نتیجه اعمال شماست نه اینکه بهشت وجهنم رفتن هیچ ربطی به اعمال نداشته باشد. کسی که جهنم می رود تجسم اعمال خود را مشاهده می کند نه چیز دیگر. چون خداوند می فرماید: من جاء بالحسنة فله عشر أمثالها ومن جاء بالسیئة فلایجزی إلا مثلها وهم لایظلمون(انعام/160)
    خداوند در مقابل بدی وعمل شما مجازات می کند. لذا اجبار یدر کار نیست بلکه این لطف خداست که من وشما را ارشاد می کند تا جهنمی نشویم. وإلا جهنم رفتن بندگان چه سودی به حال خداوندی دارد که عاشق بنده هایش است.

و نکته بعدی که جناب کارشناس...آمدن انسان به این دنیا که اجبار بوده..و در پی سوال دوستمون...آیا می توانم بپرسم که اصلا چرا خدا ما را باید خلق می کرد؟؟که بعد بخواهیم او را بپرسیتیم یا نه(به اجبار)...اینجا که در بحث خلقت بحث اجبار بوده..اگر این سوال خارج از بحث نیست ممنون می شم.پاسخگو باشید...
    بله انسان در اصل خلقت خودش مجبور است. اما آیا شما به کسی که توان اختراع چیزی که مفید است دارد اختراع کند اشکال می کنید یاتشویق؟ یا پدر ومادری که دنبال بچه دار شدن هستند کسی آنها را مذمت می کند که چرا بچه ای می خواهید به دنیا بیاورید که بدبختش کنید؟
    خداوند توان خلقت موجودی دارد که دانشمندان بعد هشت قرن هنوز در عجایب خلقت او مانده اند. موجودی که اگر درست حرکت کند می تواند از فرشته هم بالاتر رود. خوب خلقت او چه ایرادی دارد که ما به خدا اشکال کنیم. زمانی ایراد داشت که سرتاسر شر باشد ولی اینطور نیست. اگر همین انسان بر اساس ارشادات وهدایتهای خالق خود حرکت کند به سعادت دنیا وآخرن خواهد رسید. اگر آفریده راه سعادتش را هم بیان داشته است.
    عبادتش را هم اجباری نکرده بلکه از باب خیر خواهی که نسبت به انسان دارد مسیر حرکت درست وسعادت او را بیان داشته است. مگر خیرخواهی نسبت به دیگران ایراد دارد؟ آیا این خوب است که هر موجودی فقط به فکر خودش باشد؟
    در باب خدا ما نباید بر اساس معیارهای خودمان قضاوت کنیم.
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    74
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 19 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    سلام وعرض ادب، سوال خوب وبجایی است.
    مثال شما اشتباه است مثال شنا را نباید بزنید. مثال دقیق تر دز اینجا این است که کسی خود را از پشت بام می خواهد بیندازد وبه او می گویند اگر بیفتی خواهی مرد. اینجا آنهایی که به او هشدار می دهند مقصر هستند واو را مجبور به نجات دادن جانش می کنند. یا فقط ارشاد وراهنمایی انجام می دهند؟ یا کسی را از مواد مخدر منع می کنند وبه او هشدار می دهند.
    خداوند به ما هشدار می دهد که اگر این راه را بروز نتیجه اش سعادت است واین راه شقاوت واینها نتیجه اعمال شماست نه اینکه بهشت وجهنم رفتن هیچ ربطی به اعمال نداشته باشد. کسی که جهنم می رود تجسم اعمال خود را مشاهده می کند نه چیز دیگر. چون خداوند می فرماید: من جاء بالحسنة فله عشر أمثالها ومن جاء بالسیئة فلایجزی إلا مثلها وهم لایظلمون(انعام/160)
    خداوند در مقابل بدی وعمل شما مجازات می کند. لذا اجبار یدر کار نیست بلکه این لطف خداست که من وشما را ارشاد می کند تا جهنمی نشویم. وإلا جهنم رفتن بندگان چه سودی به حال خداوندی دارد که عاشق بنده هایش است.
    تشکر و سپاس....
    اینطور استنباط می کنم که از نظر این حضرات....خدای بزرگ نه خالق بهشت و جهنم است و نه خالق این دنیا و این انواع مخلوقات....بلکه این مخلوقات و این عوالم بوجود آمده اند بی خبر از خدا و بعد خدا آمده بر سر این مخلوقات خدایی می کند و بی خبر از خالقشان...مثلا در بحث هایی که در باب برهان شر مطرح می شود....می گویند که خوب اقتضا و خصلت این ماده است که زلزله ای پدید می آورد و بدبختی عده ای را فراهم می آورد..اینجا که این شر ماده از جانب خدا نیست....گو خدا نیست که این ماده را که خصلتش همان بود که ذکر کردم را خلق کرده و خدا هیچ در این ماده و این شر دخیل نیست....و خدا پس از خلقت ماده توسط غیر تنها آمده و بر سر این ماده سرکش حکمرانی می کند!.....اینجا هم شما می فرمایید خدا تنها هشدار دهنده است و این بهشت و عذاب هایش تجسم اعمال هستند و خدا این وسط تنها هشدار هنده ست...گو بهشت و جهنم و این که تجسم اعمال چه باشد و چه نباشد و این اندازه ها و تقدیرات و الی آخر توسط شخص و موجود دیگری ایجاد شده و خدا تنها آمده پس از ایجاد آنها، خدایی و اندرز و هشدار می دهد...اینجا خالق بودن را از خدا گرفتیم که....در حالی که این خداست که همه اینها را مقدر و اندازه گرفته است...خداست که به فرض تعیین کرده که هرکس عبادتش نکند به قول شما تجسمش این باشد که در آتش جاودانه سوخته شود....و حال این عین اجبار است...به قول دوستمان که در پست اول نوشتند...
    اصلا فرض کنیم که خدا وجود داره! همچین خدای ظالمی که بشر رو بازیچه خودش قرار داده و براشون بهشت و جهنم تعیین کرده و هر کی از فرمانش کوچکترین تخطی می کنه رو مجازان می کنه رو چرا باید پرستید! آیا به صرف بوجود آوردن ما، آیا این خدا حق داره ما انسان ها رو به بردگی بگیره و مارو به پرستش خودش وادار کنه!

پس خدا با این شیوه خلقت و یا خدا و خالق بودنش تنها یک راهنما و اندرز دهنده صرف نیست و اوست که ما را مجبور به عبادت کرده و هرکس عبادت نکند و پرستش خدا را نکند باید در آتش بسوزد...و به قول دوستمان حالا کسی نخواهد پرستش خدا نکند....چه کسی را ببیند؟؟آتش جهنم ؟؟این که عین بردگی و اجبار است؟؟
    مثال بنده را به خاطر بیاورید...در آنجا هم دولت تعیین می کند که هرکس شنا نرود باید از وسط به دو نیم شود..
    و سوال بعدی اینکه اگر افراد تجسم اعمال خود را می بینند...دیگر شفاعت اینجا به چه معناست؟؟مگر ما قرار نیست تجسم اعمال خود را ببینیم...پس چطور است که کسی شفیع می شود و ما تجسم اعمال خود را نمی بینیم(با شفاعت شفیع؟)...گو کسی قصد انتقام دارد و کسی واسطه می شود و می گوید از او انتقام نگیر...دیگر تجسم اعمال چیست اینجا؟اگر این امر مرتبط به تاپیک نیست...که فکر می کنم احتمالا نیست..عذر می خوام

ویرایش توسط پاریس : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ در ساعت ۰۸:۲۳

13. تشکرها 2

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب و احترام
    از نظر بنده ،زندگی به نوعی پیش روی ماست که ما رو مجبور به انتخاب یکی از دو قطب موجود میکنه، اینکه پرستش خدارو بپذیریم یا نپذیریم.
    من به شخصه این انتخاب و شرایطو اسمشو گذاشتم ((قمار)) یعنی اینکه اگر خدارو برای پرستش بپذیریم قماره اگر هم نپذیریم قماره
    یعنی انسان مجبور شده خواه ناخواه بنا به هر دلیل و حکمتی پنهان که صاحب و برپا کنندۀ این نمایش عظیم پایه ریزی کرده با شروع زندگی درگیره یه قمار بشه
    این انتخاب انقدر پیچیدست که نمیشه به طور صد در صد گفت و دیگری رو قانع کرد که کدوم یک از این دو نوع قماره پیش رو بهتر از دیگریه،
    هرکس که هر یک از این دو نوع قمارو انتخاب کردن برای کسانیکه هنوز به طور قطع انتخاب نکردن دلایل و برهانهای جورواجور و مختلف مطرح میکنن و از انتخابه خودشون دفاع میکنن
    گاه انقدر این دفاعیات شدت پیدا میکنه و کورکورانه میشه که به عبارتی میگن طرف از اونطرفه پشت بوم میفته،
    با توجه به این مثال که در ادامه عرض میکنم میشه بیشتر در مورد اعتقادیکه مطرح کردم فکر کرد، مثلا یکی بعد از سی سال زندگی به این نیت که میگن پرستش خدا دنیا و آخرتتو بیمه میکنه، راه و روش خداشناسی رو پیش میگیره و جلو میره یکمرتبه روال زندگیش که تا اون لحظه آروم بوده بهم میخوره میگن بخاطر گناهانیه که تا حالا کردی!با خودش میگه چه خدای بی معرفتی ما اومدیم رفیق بشیم داره بخاطر کارایی که نفهمیدیمو انجام دادیم یقمونو میگیره، باز چون اوله راهه میگه اشکالی نداره بالاخره هر چیزی تاوانی داره ،میره جلوتر میبینه زندگیش در حاله نابودیه و هر چی تلاش میکنه نمیتونه عقب افتادگیشو جبران کنه و حالا دیگه علاوه بر دغدغه های خودش دغدغه و نگرانیهای همنوعانشم اظافه شده ،باز کسانیکه با اون هم انتخاب هستن و جاشون راحته و اونقدرا گرسنگی نکشیدن و شرمندۀ زن و بچشون نشدن میگن اینها آزمون خداست و به هر حال چند سال میگذره و همونجور که درکش در خصوص مسایل بالاتر میره و عذاب و فشار و ظلمهایی که همه در حق هم و در حقش میکنن و اون کاری از دستش بر نمیادو میبینه میرسه به دوران پیری و فرصته زندگیش تموم میشه و اون فرد با این عقیده که زندگیه بهتر در انتظارش هست از دنیا میره ،حالا کی اونو دیده که ازش بپرسه برادر یا خواهر عزیز آیا از انتخابیکه که کردی راضی هستی یا نه ؟؟؟؟؟این موضوع در مورد قطب مخالف خداپرستی هم تا حدودی همینطوره البته با این تفاوت که افرادیکه در اون خط حرکت میکنن زندگیه مادیشون شرایطی خیلی بهتر داره ،این میشه که انتخاب یعنی ورود به یک قمار، نمیشه خیلی به دنباله صد در صد اطمینان پیدا کردن بود و بعد انتخاب کرد، هر دو انتخاب زیباییها و سختیهایی داره بستگی به ماست که زیبا رو چی بدونیم و هدفمون از حضورمون چیه و خودمونو تا چه اندازه محدود یا نامحدود بخوایم،
    با تشکر از شما
    ویرایش توسط Ab va khak : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ در ساعت ۱۳:۰۲

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری