جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی آیه 49 سوره ذاریات

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش بررسی آیه 49 سوره ذاریات

ضمن سلام:
    من در یک وبلاگی که فکر میکنم صاحبش مسیحی است در یکی از پست ها که مربوط به بررسی اشکالات و تناقضات در قرآن بود، خواندم:
    و من کل شیءخلقنا زوجین لعلکم تذکرون الذاریات (۴۹). و از هر چیزی دوگونه(یعنی نر و ماده) آفریدیم امید که شما عبرت بگیرید.
    در قرن ۲۱ ساده ترین آدم ها هم میدونند که موجودات تک جنسی هم وجود دارند. مانند برخی از جلبک ها. حتی خیلی از گیاهان و درختان هم هستند که تک جنسی اند. حالا شاید خرده گرفته شود که این ها قبول نیست. پاسخ اینست که جانور تک سلولی هم مانند یک نوع کرم خاکی وجود دارد.

میخوام بدونم چطور میشه این فرد رو قانع کرد و در واقع یک توضیح میخوام؟!؟!؟!

الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    فکر کنم باز گم شدم خدایا...
    صبرم از کاسه دگر لبریز است...
    اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
    آنقدر من خجل از کار خویشم
    اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
    یا اباصالح ادرکنی...

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    811 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

بررسی آیه 49 سوره ذاریات

کارشناس بحث: استاد یاسین

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

بررسی آیه 49 سوره ذاریات

نوشته
    149
    حضور
    6 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    «وَ مِن کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ»؛ و از هر چیزی دو گونه (یعنی نر و ماده) آفریدیم امید که شما عبرت بگیرید. در قرن ۲۱ ساده ترین آدم ها هم می دانند که موجودات تک جنسی هم وجود دارند. توضیحی در اینباره بفرمائید.

پاسخ:

بسيارى از مفسران "زوج" را در اينجا به معنى "اصناف مختلف" دانسته، و آيه فوق را اشاره به اصناف مختلف موجودات اين جهان مى‏ دانند كه به صورت "زوج" "زوج" در آمده است، مانند شب و روز، نور و ظلمت، دريا و صحرا، خورشيد و ماه، نر و ماده، و غير اينها.

ولى چنان كه قبلا ذيل آيات مشابه نيز گفته‏ ايم، "زوجيت" در اينگونه آيات مى‏ تواند اشاره به معنى دقيق ترى باشد، زيرا واژه "زوج" را معمولا به دو جنس "نر" و "ماده" مى‏ گويند، خواه در عالم حيوانات باشد يا گياهان، و هر گاه آن را كمى توسعه دهيم، تمام نيروهاى "مثبت" و "منفى" را شامل مى‏ شود، و با توجه به اينكه قرآن در آيه فوق مى‏ گويد: "مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ" (از همه موجودات) نه فقط موجودات زنده، مى‏ تواند اشاره به اين حقيقت باشد كه تمام اشياء جهان از ذرات مثبت و منفى ساخته شده، و امروز از نظر علمى مسلّم است كه "اتمها" از اجزاء مختلفى تشكيل يافته‏ اند، از جمله اجزايى كه داراى بار الكتريسته منفى هستند، و "الكترون" ناميده مى ‏شوند، و اجزايى كه داراى بار الكتريسته "مثبت" هستند و پروتون نام دارند.

بنابراين الزامى نيست كه "شى‏ء" را حتما به معنى حيوان يا گياه تفسير كنيم، و يا زوج را به معنى "صنف" بدانيم.
    (1)

(1) آیت الله مکارم شیرازی، تفسير نمونه، ج‏22، ص: 376.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۸:۰۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری