صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت اختلاف یک حدیث با فتوای مجتهد

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علت اختلاف یک حدیث با فتوای مجتهد

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام علیکم
    فکر می کنم اگر یک بار این مساله تا حدی باز بشه مشکل خیلی از ما حل میشه. این تنها تاپیکی نیست که توش از علت مغایرت یک حدیث با فتوای مراجع پرسیده شده
    لطفا کمی بیشتر توضیح بدید روی هر مثالی که فکر می کنید میشه کوتاه و مختصر توضیح داد. مثلا اگر روایتی سندا و دلالتا تام باشه چرا باید با نظر مشهور مخالف نباشه تا بر اساس اون فتوا داد
    ممنون میشم اگر لطف کنید و توضیح بدید
    با سلام و عرض ادب

برای اطلاع در این مورد از کارشناسان اعتقادی راهنمایی بگیرید.

موفق و موید باشید

2.  

نوشته
    3,614
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    794 پست
    حضور
    118 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام علیکم
    فکر می کنم اگر یک بار این مساله تا حدی باز بشه مشکل خیلی از ما حل میشه. این تنها تاپیکی نیست که توش از علت مغایرت یک حدیث با فتوای مراجع پرسیده شده
    لطفا کمی بیشتر توضیح بدید روی هر مثالی که فکر می کنید میشه کوتاه و مختصر توضیح داد. مثلا اگر روایتی سندا و دلالتا تام باشه چرا باید با نظر مشهور مخالف نباشه تا بر اساس اون فتوا داد
    ممنون میشم اگر لطف کنید و توضیح بدید

با سلام
    عرض ادب احترام
    بنده همه پست ها را خواندم
    اگر درست متوجه شده باشم سوال این است که چرا برخی روایات با فتاوای مراجع در تضاد اند ؟؟

دوستان عزیز توجه نمایند که تکلیف ما به عنوان مسلمان از دو حالت خارج نیست یا باید مرجع باشیم یا مقلد

مرجع کسی است که احکام دین را از قران و روایات و عقل و با توجه به اصول عملیه استنباط کرده و اجتهاد می کند وبا صدور فتوا تکلیف مقلدان را مشخص می کند.
    ما به عنوان مقلد موظفیم در احکام شرعی از مرجع دینی خود تقلید نماییم و در صورت تضاد بین احکام دین و روایات حجت شرعی برای ما نظر مرجع دینی است نه روایات.

زیرا ما به عنوان مقلد علم اجتهاد و روش های استنباط احکام شرعی را نداریم ما علم تشخیص روایات صحیح از ناصحیح را نداریم ما علم تفسیر ایات الهی را نداریم ما خیلی از علوم مورد نیاز برای استباط احکام شرعی را نداریم
    ولذا نمی توانیم با روایتی حکم شرعی صادر نماییم ولی مرجع این علم را دارد و می تواند با علم اجتهاد حکم شرعی صادر نماید و عندالله نیز پاسخگو باشد.

نتیجه این که مقلدان حق صدور حکم و فتوا در مقابل فتوای مراجع را ندارند و موظف به تقلید از فتوای مرجع دینی هستند

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست

با سلام
    عرض ادب احترام
    بنده همه پست ها را خواندم
    اگر درست متوجه شده باشم سوال این است که چرا برخی روایات با فتاوای مراجع در تضاد اند ؟؟

دوستان عزیز توجه نمایند که تکلیف ما به عنوان مسلمان از دو حالت خارج نیست یا باید مرجع باشیم یا مقلد

مرجع کسی است که احکام دین را از قران و روایات و عقل و با توجه به اصول عملیه استنباط کرده و اجتهاد می کند وبا صدور فتوا تکلیف مقلدان را مشخص می کند.
    ما به عنوان مقلد موظفیم در احکام شرعی از مرجع دینی خود تقلید نماییم و در صورت تضاد بین احکام دین و روایات حجت شرعی برای ما نظر مرجع دینی است نه روایات.

زیرا ما به عنوان مقلد علم اجتهاد و روش های استنباط احکام شرعی را نداریم ما علم تشخیص روایات صحیح از ناصحیح را نداریم ما علم تفسیر ایات الهی را نداریم ما خیلی از علوم مورد نیاز برای استباط احکام شرعی را نداریم
    ولذا نمی توانیم با روایتی حکم شرعی صادر نماییم ولی مرجع این علم را دارد و می تواند با علم اجتهاد حکم شرعی صادر نماید و عندالله نیز پاسخگو باشد.

نتیجه این که مقلدان حق صدور حکم و فتوا در مقابل فتوای مراجع را ندارند و موظف به تقلید از فتوای مرجع دینی هستند
    باسلام و احترام
    من مقلد کسی هستم که نامگذاری را جایز ندانسته.پس لطفا همه مراجع را جمع نبندید که مطابق نظر خود فتوا داده اند و نظر امام جعفرصادق ع را تائید نکردند.
    هر کس حق بنده ای را نادیده بگیرد، نباید انتظار داشته باشد خدا و بنده ای حقش را نادیده نگیرد.
    یا جوّاد
    ویرایش توسط حق گو : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ در ساعت ۰۹:۵۸ دلیل: تکمیل عرایض و طوائیل

6. تشکرها 2

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Ole ola نمایش پست
    من مقلد کسی هستم که نامگذاری را جایز ندانسته.پس لطفا همه مراجع را جمع نبندید که مطابق نظر خود فتوا داده اند و نظر امام جعفرصادق ع را تائید نکردند.
    هر کس حق بنده ای را نادیده بگیرد، نباید انتظار داشته باشد خدا و بنده ای حقش را نادیده نگیرد.
    یا جوّاد

با سلام
    عرض ادب و احترام
    می توانم بپرسم کدام مرجع؟؟؟

شما حق ندارید در مورد مراجعی که فتوا صادر می کنند بفرمایید نظر امام صادق(ع) را تایید نکرده اند؟؟

مراجع اعظام فقهای عصر ما هستند که شما دین و اسلام را از ایشان یاد گرفته اید
    امام صادق(ع) را از طریق ایشان یادگرفته اید

حال چه شده است که ایشان حق شما را ضایع می کنند؟؟
    چه کسی حق شما را نادیده گرفته است؟؟

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست

با سلام
    عرض ادب و احترام
    می توانم بپرسم کدام مرجع؟؟؟

شما حق ندارید در مورد مراجعی که فتوا صادر می کنند بفرمایید نظر امام صادق(ع) را تایید نکرده اند؟؟

مراجع اعظام فقهای عصر ما هستند که شما دین و اسلام را از ایشان یاد گرفته اید
    امام صادق(ع) را از طریق ایشان یادگرفته اید

حال چه شده است که ایشان حق شما را ضایع می کنند؟؟
    چه کسی حق شما را نادیده گرفته است؟؟

سلامی دوباره
    من به آنچه حق بوده و فرمودند حرمت قائلم و مطیع، اما غیر حق باشد مخالفم.
    دلیل بیاورد چرا امام جعفرصادق ع فرمود و اطاعت نکرد!؟
    اگه هم گفته شد من دلیل بیاورم ، من که به فرموده امام ع قانع بودم و راضی.
    اگه حدیث را بخواهند باطل یا ضعیف جلوه بدهند هیچ حدیثی از ایشان نمیپذیرم.
    باید خدمت شما عرض کنم که ائمه فرمودند در زمان غیبت به راویان حدیث ما مراجعه کنید.
    حرمتی هم برای عالم قائل شدند که از حق دفاع کنند.
    حالا چهارتا پیرزن اومدن گفتن چه اشکالی داره نام یاسین رو فرزندانمون باشه، دلسوزی پیرزن میکنند اما حق پیغمبر اسلام را نادیده میگیرند؟!
    عالمی عالم هست که حرمت قائل بشه
    تعارفی نیست
    بله حرف سنگینه، اما فتوا هم سنگین داده شده ولی حق شیرینه
    راویان حدیث
    حدیث هم فرموده شد و انتقال یافت

ویرایش توسط حق گو : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ در ساعت ۱۰:۲۲ دلیل: تکمیلی

نوشته
    262
    مورد تشکر
    55 پست
    حضور
    4 روز 10 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

سلامی دوباره
    باید خدمت شما عرض کنم که ائمه فرمودند در زمان غیبت به راویان حدیث ما مراجعه کنید.
    حالا چهارتا پیرزن اومدن گفتن چه اشکالی داره نام یاسین رو فرزندانمون باشه، دلسوزی پیرزن میکنند اما حق پیغمبر اسلام را نادیده میگیرند؟!
    تعارفی نیست
    راویان حدیث
    شما در مقامی نیستید که بتوانید مخالفت کنید البته میتوانید مخالفت کنید ولی مخالفت شما چیزی را عوض نخواهد کرد
    شما یا باید مجتهد یا محتاط یا مقلد یا بی قید و شرط باشی
    اگه مجتهدید که باید بدانید مجتهدین تنها از روی احادیث معتبر فتوا صادر میکنند
    اگر محتاط هم باشید باز به همین نحو است
    اگر مقلد باشید وظیفه شما تقلید در احکام هست و در مقامی نخواهید بود که مخالفت کنید
    اگر بی قید وشرط هستید که حرفی با شما نیست

من مقلد کسی هستم که نامگذاری را جایز ندانسته.پس لطفا همه مراجع را جمع نبندید
    اکثریت نود و نه و نیم درصدی علمای اعلام فرمودند نام نهادن به اسم یاسین یا الیاسین برای فرزندان اشکالی ندارد و ما هم به شما خورده نمیگیریم که چرا مقلد مجتهد معلوم الحال بودید و هستید خدا شما را با آن عالم محشور و همنشین بفرماید
    ولی

جناب الطالب المعلم الاسلامی تیرتان با آن آیدی به سنگ خورد الان در صدد مخالفت با علمای عظام با این آیدی هستید ؟
    تا کی از این شاخه به آن شاخه پریدن ؟؟؟ فکر کردید با عوض کردن آیدی عقیده هم عوض خواهد شد
    حضرتعالی مقلد کسی بودید که بنده دو سال تمام در محضرش تلمذ کردم و جر مخالفت با علمای اعلام و فحش و ناسزا و تمسخر به مقام معظم رهبری و نظام مقدس جمهوری اسلامی چیزی ندیدم
    بروید سفره تان را جای دیگری پهن بفرمائید که بتوانید عاشقان سینه چاگ آیه الله نماهایی مانند تهرانی ها رو جمع کنید که وقتی به مقام معظم رهبری مد ظله العالی فحش میدادن از سر خوشحالی و شعف برای متکلم صلوات بر روی نیزه ها هدیه می فرستادند

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف . نمایش پست
    شما در مقامی نیستید که بتوانید مخالفت کنید البته میتوانید مخالفت کنید ولی مخالفت شما چیزی را عوض نخواهد کرد
    شما یا باید مجتهد یا محتاط یا مقلد یا بی قید و شرط باشی
    اگه مجتهدید که باید بدانید مجتهدین تنها از روی احادیث معتبر فتوا صادر میکنند
    اگر محتاط هم باشید باز به همین نحو است
    اگر مقلد باشید وظیفه شما تقلید در احکام هست و در مقامی نخواهید بود که مخالفت کنید
    اگر بی قید وشرط هستید که حرفی با شما نیست

اکثریت نود و نه و نیم درصدی علمای اعلام فرمودند نام نهادن به اسم یاسین یا الیاسین برای فرزندان اشکالی ندارد و ما هم به شما خورده نمیگیریم که چرا مقلد مجتهد معلوم الحال بودید و هستید خدا شما را با آن عالم محشور و همنشین بفرماید
    ولی

جناب الطالب المعلم الاسلامی تیرتان با آن آیدی به سنگ خورد الان در صدد مخالفت با علمای عظام با این آیدی هستید ؟
    تا کی از این شاخه به آن شاخه پریدن ؟؟؟ فکر کردید با عوض کردن آیدی عقیده هم عوض خواهد شد
    حضرتعالی مقلد کسی بودید که بنده دو سال تمام در محضرش تلمذ کردم و جر مخالفت با علمای اعلام و فحش و ناسزا و تمسخر به مقام معظم رهبری و نظام مقدس جمهوری اسلامی چیزی ندیدم
    بروید سفره تان را جای دیگری پهن بفرمائید که بتوانید عاشقان سینه چاگ آیه الله نماهایی مانند تهرانی ها رو جمع کنید که وقتی به مقام معظم رهبری مد ظله العالی فحش میدادن از سر خوشحالی و شعف برای متکلم صلوات بر روی نیزه ها هدیه می فرستادند
    باسلام
    من هم مثل شما کاربری دیگری دارم و نیاز نیست در این مورد بحث بشه!
    بنده مقلدم اما نه مقلد هر فردی!
    سنگ افرادی را که نام بردید را هم به سینه نمیزنم.اصلا این افراد را نمیشناسم!
    خداوند به فتوای مراجع که حکم نمیکنه که بخواهم تابع بشم.
    منم درسم را خواندم و بلدم با افراد چگونه تکلم کنم
    قدرت در دست داشتن نشانه کامل بودن نیست!
    من شیعه ام مثل 384 فرقه دیگر که گفتند ما شیعه ایم.
    اما تفاوت من با آنها در دانشجو بودن است درحالی که آنها خود را عالم تر از خدا و اهل بیت دانستند.
    اگر الان همدیگر را ندیدیم در وقت حسابرسی هستیم و من و شما از حق دفاع خواهیم کرد.
    حق مان آموزشمان است و البته عقلی که خدا داده.
    برایم مهم نیست که کل عالم با من مخالفت کنند و بی عیب هم نیستم.
    کاش همه مثل من بودند تا بدونستند که متکبر کیست!
    از حق پیغمبرم دفاع کردم نه فقط با شعار دادن بلکه با عمل. هم خدا میداند هم رسول و هم حجتش.
    نیازی هم ندارم که مستمعی داشته باشم یا حتی قبول کنید اما گقتم تا حجتی باشم در کنار حجتان دیگر خداوند که فرمودند.
    بنده هم 4 آیدی دارم و مدیریت هم اطلاع دارند و نیازی نبود که بخواهم با تغییر اسم چیزی القاء کنم.
    تغییر آیدی برای مساله ای بود که شاید اشتباه کرده باشم.
    اینجا شما فقط اختیار تغییر یا حذف نوشته هایم را دارید اما عقیده مرا درباره حق رسول الله نخواهید توانست تغییر یا حذف کنید.
    من مراجع را دوست دارم و احترام گذاشتم تا جایی که حرمت حفظ شد.
    اصلا من شخصیت های سیاسی را هم نمیشناسم و سعی در داشتن شخصیتی سیاسی هم ندارم ولی اگر حق رسول الله باشد بهترین سیاسیتگذارم چرا که صاحب حق با ماست.
    دین داری سخت بود نخواستم شکی وارد کنم بلکه خواستم شکی برطرف کنم ولو با ذلیل شدن در نزد مردم(مردمی که خدا بهتر میشناسد)
    آن پاسخگویی را هم که توهین کرد در یاهو مسنجر را به خدا واگذار کردم تا جواب توهینش را بگیرد و نمیگذرم مثل حق رسول الله و این حقم بود تا یاد بگیرد جوابی در شان خودش بدهد.
    یا وکیل

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف . نمایش پست

ضمنا من صلواتی به شما ندادم که بخواهید حرفش را بزنی!
    حسادت در فرستادن صلوات ها هم شده.
    خب برو یاد بگیر خودت برای امواتت هم صلوات هدیه بده.
    به من نیامده هدیه به کسی بدم که به من توهین کنه.
    نخود نخود هر که رود خانه خود
    واقعا که چقدر دوست کمه و دشمن زیاد
    افتخارم این بود که صلوات را به یاسین بحق هدیه دادم تا حقش ادا کرده باشم.
    برو تو هم حق بده تا بفهمید یک یاسین بود و بود و بود
    ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ در ساعت ۱۹:۳۶ دلیل: توهین ممنوع

نوشته
    262
    مورد تشکر
    55 پست
    حضور
    4 روز 10 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

سلامی دوباره
    تعارفی نیست
    راویان حدیث
    طالب جان حواست به من باشه
    شما یه چیزی شنیدی قیاس بر همه چی میکنی
    به یارو گفتن سر سفره افطار دعای افطار باعث ثواب بیشتر هست
    حالا رفته بود دستشویی موقع تخلی هم داشت دعای سر سفره افطار می خوند
    عزیز من اون آقای بزرگواری که فرمود به راویان حدیث ما مراجعه کنید بعدشم اضافه کرد که دارای خصوصیاتی مانند صائنا لنفسه مخالفا لهواه مطیعا لامر مولاه باشند
    که همه اینها الان بر علمای اعلام سلمهم الله دلالت دارد بنا بر این میشود نتیجه گرفت مصداق بارز راویان حدیث مجتهدین هستند
    برو مقبوله عمر بن حنظله رو خوب بخون تا مطلب دستگیرت بشه

ضمنا من صلواتی به شما ندادم که بخواهید حرفش را بزنی!
    حسادت در فرستادن صلوات ها هم شده.
    خب برو یاد بگیر خودت برای امواتت هم صلوات هدیه بده.
    به من نیامده هدیه به کسی بدم که به من توهین کنه.
    نخود نخود هر که رود خانه خود
    واقعا که چقدر دوست کمه و دشمن زیاد
    افتخارم این بود که صلوات را به یاسین بحق هدیه دادم تا حقش ادا کرده باشم.
    برو تو هم حق بده تا بفهمید یک یاسین بود و بود و بود
    طالب جان من کی به شما توهین کردم ؟؟ که اینقدر عصبانی میشی خواهشا روی اعصابت مسلط باش
    من گفتم در درس فلانی بودم اون آیه الله کذایی وقتی به مقام معظم رهبری روحی فداه ناسزا میگفت
    شاگردانش صلوات رو مثل زمان علی که خوارج قرآن بر سر نیزه کردند اینها هم صلوات رو بر سر نیزه کردن
    بببین باز بیراهه رفتی و الکی عصبانی شدی
    دوست عزیز به من تو نیامد که در شامخیت مقام عظام علمای اعلام خدشه و تشکیک کنیم مگر اینکه خودمان همطراز با آنها باشیم
    طالب جان یه اصطلاحی بین طلبه هاست که میگه مخالفت با مشهور سخته و آدم شجاعی میخواد
    خب عزیز من شما که چنین شجاعتی نداری که از ایده خودت دفاع کنی چرا الکی چوب لای چرخ فرمایشات کارشناس میذاری
    عزیز من کارشناسای اینجا از فیلترهای سخت امتحان و مباحثه و مصاحبه رد شدن و با مدارک بالا به پاسخگویی می پردازن حالا شما اومدی حرف خودتو میزنی
    بشین یه گوشه ایی ضرب ضربا رو صرف کن برو تا متکلم مع الغیر افعال استفهام

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری