جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور می توانم فردی که نماز خواندن را ترک کرده دوباره به نماز خواندن تشویق کنم؟

نوشته
    268
    صلوات
    4000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چطور می توانم فردی که نماز خواندن را ترک کرده دوباره به نماز خواندن تشویق کنم؟

سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم . از محضرتون راهنمایی می خواستم ... در مورد اینکه یکی از بستگان نزدیکم که قبلا نماز می خواند الان به علت سختی در شغل و خستگی و ... (که البته خودش این را عنوان می کند ) نماز نمی خواند . می خواستم بنده رو راهنمایی کنید به چه شیوه ای می تونم ایشون رو متوجه اشتباهش کنم ؟ وقتی هم که اصرار می کنم می گه هر کسی اون دنیا باید جواب کارای خودشو بده به تو مربوط نیست و ...اما من دلم به حال این شخص می سوزه و می خوام هر طور شده کمکش کنم .

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

چطور می توانم فردی  که نماز خواندن را ترک کرده دوباره به نماز خواندن تشویق کنم؟

کارشناس بحث: استاد بصیر

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط طراوت باران نمایش پست
    سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم . از محضرتون راهنمایی می خواستم ... در مورد اینکه یکی از بستگان نزدیکم که قبلا نماز می خواند الان به علت سختی در شغل و خستگی و ... (که البته خودش این را عنوان می کند ) نماز نمی خواند . می خواستم بنده رو راهنمایی کنید به چه شیوه ای می تونم ایشون رو متوجه اشتباهش کنم ؟ وقتی هم که اصرار می کنم می گه هر کسی اون دنیا باید جواب کارای خودشو بده به تو مربوط نیست و ...اما من دلم به حال این شخص می سوزه و می خوام هر طور شده کمکش کنم .
    باسلام و عرض ادب
    کاهلی در نماز علتهای متفاوتی دارد که برای هر عاملی، درمانهایی وجود خواهد داشت. اما از آنجایی که این سوال شما به کرّات با عناوین مختلف در سایت ما پرسیده شده است، بنده چند لینک برایتان میگذارم، ان شاءالله که قابل استفاده باشد، اگر باز جای سوال باقی ماند، در همین فضا مطرح بفرمایید درخدمت شما هستم:
    http://www.askdin.com/thread40373-3.html
    http://www.askdin.com/thread37971.html
    http://www.askquran.ir/thread26526.html

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

چطور می توانم فردی  که نماز خواندن را ترک کرده دوباره به نماز خواندن تشویق کنم؟ نوشته اصلی توسط بشیر1354 چطور می توانم فردی  که نماز خواندن را ترک کرده دوباره به نماز خواندن تشویق کنم؟
    سلام خدمت دوستان گرامی مشاوران محترم
    پدرخانم من کاهل الصلواه است چندین باربه صورتهای مختلف به اوتذکرداده ام حتی قطع رابطه نموده ام وگفته ام که اگرنمازنخوانی به خانه شمانمی آیم
    بعد چند مدتی دوباره نمازخواندن را شروع می کند چندمدتی رابطه که عادی شد متوجه می شوم دوباره نماز نمی خواند

این سری تصمیم گرفته ام به خانه اش نروم وبه اوبگویم چهل وعده نماز به مسجدمحل برو وازامام جماعت امضا بیاور.

اگر دوستان راه بهتری سراغ دارند کمک کنند وقطع صله رحم که گناه محسوب می شود شامل قطع رابطه کامل من با خانواده همسرم می شود یانه؟

فقط درخانواده ایشان پدر وبرادر مجرد همسرم نماز نمی خوانند

باسمه تعالی
    با عرض سلام و خسته نباشید

الف: شما رابطه خود را با پدر خانمتان قطع نکنید چون داشتن روابط صمیمی تأثیر سخن شما را چند برابر می کند.

ب: آن پیشنهاد خود را هم عملی نکنید که نوعی بی احترامی به ایشان است.

ج: از بحث و جدل و گفتگوهای تند با ایشان پرهیز کنید.

د: سعی کنید، مطالب خود را غیر مستقیم به ایشان بگویید.

ه: باید به دنبال کشف علت کاهلی او نسبت نماز باشید.
    یکی از علل ترک نماز یا سستی در انجام آن عدم آشنایى با فلسفه نماز است اگر انسان بداند نماز یعنی چه؟ چرا نماز می خواند؟ پایبندی و تقید به نماز اول وقت چه آثاری و برکاتی در زندگی دنیا و آخرت او دارد و سبک شمردن نماز و عدم پایبندی به نماز اول وقت یا ترک آن چه عواقب و نتایجی خواهد داشت،قطعا با میل تمام بلکه عاشقانه به سوی نماز خواهد رفت
    در این جا به دو روایت معروف در مورد عواقب سبک شمردن نماز که جامعیّت دارد، اشاره مى کنیم که سعی کنید در فرصت مناسب به ایشان بگویید:
    حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) مى فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا هنگامى که از قبر بیرون مى آید. آن چه در دنیا به آن دچار مى شود:
    1. خداوند برکت را از عمر او بر مى دارد.
    2. خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد.
    3. چهره خوبان از او گرفته مى شود.
    4. کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
    5. دعایش به اجابت نمى رسد.
    6. از دعاى خوبان بهره‏اى نخواهد برد.
    امّا آن چه هنگام مرگ به آن دچار مى شود:
    1. با ذلت و خوارى مى میرد.
    2. گرسنه از دنیا مى رود.
    3. تشنه مى میرد.
    امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
    1. خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
    2. قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
    3. درون قبر وى تاریک خواهد بود.
    آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:
    1. خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
    2. با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
    3. هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند». (1)
    ب- امام صادق (علیه السلام ) فرمود: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله ؛ (2) به خدا قسم ! از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود».

و: سعی کنید کتاب‌هایی که در مورد اسرار و فلسفه نماز نوشته شده را تهیه بفرمایید و در دسترس ایشان قرار دهید تا بخواند.

پی نوشت:
    1-مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق . ج 1، ص 172 و 171.
    2-.حاج شيخ عباس قمي، سفينه البحار، دار الاسوه الطباعه و النشر، 1422 ه.ق ، واژه صلاه.

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

[/QUOTE]
    نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع

باسمه تعالی

جمع بندی

نحوه رفتار با شحص کاهل نماز

پرسش:

پدر خانمم کاهل نماز است، چگونه باید او را هنمایی کنم ؟

پاسخ:

الف: شما رابطه خود را با پدر خانمتان قطع نکنید چون داشتن روابط صمیمی تأثیر سخن شما را چند برابر می کند.

ب: آن پیشنهاد خود را هم عملی نکنید که نوعی بی احترامی به ایشان است.

ج: از بحث و جدل و گفتگوهای تند با ایشان پرهیز کنید.

د: سعی کنید، مطالب خود را غیر مستقیم به ایشان بگویید.

ه: باید به دنبال کشف علت کاهلی او نسبت نماز باشید.
    یکی از علل ترک نماز یا سستی در انجام آن عدم آشنایى با فلسفه نماز است اگر انسان بداند نماز یعنی چه؟ چرا نماز می خواند؟ پایبندی و تقید به نماز اول وقت چه آثاری و برکاتی در زندگی دنیا و آخرت او دارد و سبک شمردن نماز و عدم پایبندی به نماز اول وقت یا ترک آن چه عواقب و نتایجی خواهد داشت،قطعا با میل تمام بلکه عاشقانه به سوی نماز خواهد رفت
    در این جا به دو روایت معروف در مورد عواقب سبک شمردن نماز که جامعیّت دارد، اشاره مى کنیم که سعی کنید در فرصت مناسب به ایشان بگویید:
    حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) مى فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا هنگامى که از قبر بیرون مى آید. آن چه در دنیا به آن دچار مى شود:
    1. خداوند برکت را از عمر او بر مى دارد.
    2. خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد.
    3. چهره خوبان از او گرفته مى شود.
    4. کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
    5. دعایش به اجابت نمى رسد.
    6. از دعاى خوبان بهره‏اى نخواهد برد.
    امّا آن چه هنگام مرگ به آن دچار مى شود:
    1. با ذلت و خوارى مى میرد.
    2. گرسنه از دنیا مى رود.
    3. تشنه مى میرد.
    امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
    1. خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
    2. قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
    3. درون قبر وى تاریک خواهد بود.
    آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:
    1. خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
    2. با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
    3. هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند». (1)
    ب- امام صادق (علیه السلام ) فرمود: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله ؛ (2) به خدا قسم ! از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود».

و: سعی کنید کتاب‌هایی که در مورد اسرار و فلسفه نماز نوشته شده را تهیه بفرمایید و در دسترس ایشان قرار دهید تا بخواند.

پی نوشت:
    1-مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق . ج 1، ص 172 و 171.
    2-.حاج شيخ عباس قمي، سفينه البحار، دار الاسوه الطباعه و النشر، 1422 ه.ق ، واژه صلاه.

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت

پرسش :
    من فردی خسته هستم. خیلی هم دوست دارم نماز خوان بشوم ولی نمی‌توانم. یعنی برایم اهمیت ندارد. ولی از خشم خدا نمی‌ترسم، لطفش هم برایم رنگ ندارد
    . می خواهم با عشق نماز بخوانم و همه کارهایم با نیت رضای خدا باشد اما نمی شود. کسی می‌تواند به من کمک کند؟ لطفاً راهنماییم کنید.

پاسخ :
    اینکه اراده نموده اید به سوی خداوند تبارک و تعالی برگردید و با او ارتباط برقرار کنید، بسیار ارزشمند است و این یکی از لطف های خدا به شماست.
    سستی مسلمان در نماز می تواند علت های مختلفی داشته باشد. باید علت یابی کنید، زیرا نماز عملی است که در مجموعه عقیده توحیدی، دارای معنا و فلسفه خاصی است. انسان ‌طبق ‌فطرتش ‌همواره ‌به ‌چیزی ‌که‌برایش ‌اهمیت ‌دارد، توجه ‌و اهتمام‌ می‌ورزد.
    به نظر می‏ رسد، علت اصلی کاهلی و سستی شما به نماز، ضعف شناخت و معرفت و عدم آگاهی از آثار و فواید نماز و عدم آگاهی از آثار ترک نماز است و علت دیگر ضعف اراده وتنبلی باشد .
    با تلاش مستمر و بهره گرفتن از راهکارهای عملی ، می توان به تنبلی و کاهلی نسبت به نماز را در خود کم کرد. بنابراین به آن چه در پی می‏ آید، توجه کافی مبذول داشته و از هرگونه سست کاری پرهیز نمایید.

اول:
    شناخت کافی از نماز و آثار و فوائد آن؛
    شوق به نماز در گرو احساس نیاز است، همان طور که شوق و رغبت به امور مادی از احساس نیاز سرچشمه می گیرد. ما چون احتیاج به دنیا پیدا کردیم و آن را سرمایه و سرچشمه یافتیم , در توجه به آن حاضریم و در تحصیل آن می کوشیم. اگر ایمان به حیات آخرت پیدا کنیم و حس احتیاج به زندگانی آن جا بنماییم و عبادت و خصوصاً نماز را سرمایه نفیس آن عالم و سرچشمه سعادت آن نشئه بدانیم، البته در تحصیل آن کوشش می نماییم .

دوم :
    با آشنایی به فلسفه نماز می توان این احساس نیاز را قوت بخشید.هر انسان عاقلی در جلب منفعت و دفع ضرر تلاش می کند. اگر کسی بداند که نماز عامل بازدارنده از زشتی ها و ریشه اصلی هر خیر و سعادت و وسیله آمرزش گناهان و سدی استوار در برابر آلودگی ها و وسیله پرورش فضایل اخلاقی است، قطعاً نسبت به انجام این عبادت بزرگ کم ترین تردیدی نخواهد داشت و مشتاقانه به سراغ آن خواهد رفت.

سوم :
    برای تقویت انگیزه و علاقه خویش یه این امر مهم سعی کنید با مطالعه کتب جذاب که درباره نماز و اهمیت آن نوشته شده ،شناخت خود را در این باره گسترش و تعمیق بخشید. در این باره مطالبی را یادآور می شویم و شما را به مطالعه کتب زیر توصیه می کنیم:
    1. نماز و آثار آن در دوره جوانی ،تالیف ابراهیم موسی زاده
    2. دانستنی های لازم از نماز، محمد وحیدی
    3. نماز، اثر حسین انصاریان
    4. پرتوی از اسرار نماز، از محسن قرائتی
    5. صلوة الخاشعین، از مرحوم دستغیب
    6. نماز از دیگاه قرآن و حدیث، سید حسن موسوی لاهیجی، انتشارات جامعه مدرسین

چهارم :
    اگر انسان به درستی فکر‌کند که خداوند چرا دستور داده که بندگانش نماز بخوانند، هیچ‌گاه نماز را ترک نمی‌کند . چنانچه به هر علتی ‌نمازش ترک شود ،فوراً جبران نموده و قضا می‌کند. قرآن می‌فرماید: «‌یا أیّها الناس أنتم الفقراء إلی ا‌لله و ا‌لله هو الغنی‌ّ الحمید؛(1) ‌ای مردم !شما همگی نیازمند خدایید، تنها خداوند است که بی نیاز و شایسته هر گونه حمد و ستایش ‌است».
    وقتی خدا از عبادت ما سودی نمی‌برد و از طرفی نماز و سایر عبادت‌ها را واجب نموده، ‌معلوم می‌شود این دستورها برای خوشبختی و سعادت خود ما است. هنگامی که از عمق جان درک کردیم که ‌نماز در تأمین خوشبختی و سعادت ما نقش اساسی و تعیین کننده دارد ، با عشق و علاقه نماز می‌خوانیم.

پنجم :شناخت پیامدهای ترک نماز؛
    یکی از عوامل و راهکار مهم دوباره نماز خواندن شناخت پیامدهای منفی ترک نماز و کاهلی نسبت به آن است. در قرآن بر ترک نماز وعده عذاب داده شده است: « بهشتیان از دوزخیان می‌پرسند: چه چیز شما را به دوزخ کشانید، جهنمیان در پاسخ گویند: ما از نمازگزاران نبودیم». (2)
    فاطمه زهرا "سلام الله علیها" از پدرش رسول خدا "صل الله علیه و آله و سلام" پرسید: عذاب و عقوبت کسی که نمازش را سبک بشمارد [ یعنی مسلمانی که نماز نخواند یا گاهی بخواند یا به نماز و کیفیت صحت آن اهمیتی ندهد ] چیست؟
    پیامبر فرمود: هر مرد یا زنی نمازش را سبک بشمارد و نسبت به آن بی اهمیت باشد، خداوند او را به پانزده بلا و گرفتاری مبتلا می‏ سازد. شش مکافات در دنیا و سه گرفتاری هنگام مردن و سه تا در قبر و عالم برزخ و سه مجازات در قیامت خواهد بود:

«
    فَأَمَّا اللَّوَاتِي تُصِيبُهُ فِي دَارِ الدُّنْيَا فَالْأُولَى يَرْفَعُ اللَّهُ الْبَرَكَةَ مِنْ عُمُرِهِ وَ يَرْفَعُ اللَّهُ الْبَرَكَةَ مِنْ رِزْقِهِ وَ يَمْحُو اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سِيمَاءَ الصَّالِحِينَ مِنْ وَجْهِهِ وَ كُلُّ عَمَلٍ يَعْمَلُهُ لَا يُؤْجَرُ عَلَيْهِ وَ لَا يَرْتَفِعُ دُعَاؤُهُ إِلَى السَّمَاءِ وَ السَّادِسَةُ لَيْسَ لَهُ حَظٌّ فِي دُعَاءِ الصَّالِحِينَ»؛
    اماشش بلای دنیوی:
    1- خداوند برکت را از عمر او برمی‏دارد (عمرش کوتاه می‏شود یا پرفایده و نافع نیست).
    2 - برکت را از رزق و روزی او برمی‏ دارد (مبتلا به فقر می ‏شود یا اگر پول دارد، نفعش به کسی نمی‏ رسد).
    3 - خداوند سیمای صالحان را از چهره او بر می‏ دارد (هر کس او را ببیند، او را از مجرمان و افراد ناشایست می‏ پندارد).
    4 - اعمال خوب دیگراو اجری ندارد.
    5 - دعای او به آسمان نمی‏رود (پذیرفته نمی‏ شود).
    6 - اگر خوبان هم به او دعا کنند، برای او فایده‏ای ندارد.

«
    وَ أَمَّا اللَّوَاتِي تُصِيبُهُ عِنْدَ مَوْتِهِ فَأُولَاهُنَّ أَنَّهُ يَمُوتُ ذَلِيلًا وَ الثَّانِيَةُ يَمُوتُ جَائِعاً وَ الثَّالِثَةُ يَمُوتُ عَطْشَاناً [عَطْشَانَ‏] فَلَوْ سُقِيَ مِنْ أَنْهَارِ الدُّنْيَا لَمْ يَرْوَ»؛
    اما سه بلا وقت مرگ:
    7- هنگام مردن ذلیلانه و با خواری می‏ میرد.
    8 - گرسنه می ‏میرد.
    9 - تشنه می ‏میرد (هنگام مردن چون احساس گرسنگی و تشنگی می‏ کند، تمام فکر و توجهش به آن است و توجهی به خدا و یاد خدا ندارد، در نتیجه با حالت غفلت می‏ میرد). اگر از تمام رود های دنیا بخورد سیراب نمی شود.

«
    وَ أَمَّا اللَّوَاتِي تُصِيبُهُ فِي قَبْرِهِ فَأُولَاهُنَّ يُوَكِّلُ اللَّهُ بِهِ مَلَكاً يُزْعِجُهُ فِي قَبْرِهِ وَ الثَّانِيَةُ يُضَيَّقُ عَلَيْهِ قَبْرُهُ وَ الثَّالِثَةُ تَكُونَ الظُّلْمَةُ فِي قبره»؛
    اما سه بلای قبر:
    10 - در قبر فرشته ای او را آزار می ‏دهد.
    11- قبر بر او سخت و ناگوار می‏ شود و بر او فشار می‏ آورد.
    12 - دچار ظلمت در قبر می ‏شود (روح او در قبر دچار فشار و ظلمت می ‏شود).

«
    وَ أَمَّا اللَّوَاتِي تُصِيبُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِذَا خَرَجَ مِنْ قَبْرِهِ فَأُولَاهُنَّ أَنْ يُوَكِّلَ اللَّهُ بِهِ مَلَكاً يَسْحَبُهُ عَلَى وَجْهِهِ وَ الْخَلَائِقُ يَنْظُرُونَ إِلَيْهِ وَ الثَّانِيَةُ يُحَاسِبُهُ حِسَاباً شَدِيداً وَ الثَّالِثَةُ لَا يَنْظُرُ اللَّهُ إِلَيْهِ وَ لَا يُزَكِّيهِ وَ لَهُ عَذَابٌ»؛
    و سه بلای قیامت:
    13 - در روز قیامت هنگامی که از قبر به سوی صحرای محشر روانه شود، فرشته ای او را به صورت روی زمین می‏ کشاند و مردم او را نگاه می ‏کنند.
    14 - از او به سختی حساب می‏ کشند.
    15 - خداوند نظر لطف و مرحمت به او نمی‏ کند، در نتیجه دچار عذاب الهی می ‏شود. (3)

ششم:
    بی حوصله بودن در نماز مبتنی بر عواملی است که باید از آن ها پرهیز شود. انسان گرایش به عبادت دارد. معصیت، دنیاگرایی، ندادن زکات، تکبر، حرام خوردن، حسد و ... از عوامل و موانع تأثیرگذار در بی علاقه بودن به نماز و ترک ان به حساب آمده است .شوق به نماز وقتی حاصل می شود که انسان لذت شیرینی مناجات با خدا را چشیده باشد. لذت مناجات وقتی حاصل می شود که انسان گناه و معصیت را ترک نماید.

کلام آخر:
    انتخاب دوستان متدین و اهل نماز جماعت، در انتخاب دوستان با اراده و متدین که به نماز مخصوصا نماز جماعت اهمیت می‏دهند ،دقت بیش تری داشته و سعی کنید با چنین افرادی ارتباط بیش تری داشته باشید . از ارتباط با افراد لاابالی و کم توجه به نماز خودداری کنید.

پی‌نوشت‌ ها:
    1. فاطر (35) آیه 15.
    2. مدثر (74) آیات 40 ـ 41.
    3. محدث نورى، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت عليهم السلام قم، 1408 هجرى قمرى،ج 3، ص 24.

ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ در ساعت ۰۵:۰۶

نوشته
    268
    صلوات
    4000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست

باسلام و عرض ادب
    کاهلی در نماز علتهای متفاوتی دارد که برای هر عاملی، درمانهایی وجود خواهد داشت. اما از آنجایی که این سوال شما به کرّات با عناوین مختلف در سایت ما پرسیده شده است، بنده چند لینک برایتان میگذارم، ان شاءالله که قابل استفاده باشد، اگر باز جای سوال باقی ماند، در همین فضا مطرح بفرمایید درخدمت شما هستم:
    http://www.askdin.com/thread40373-3.html
    http://www.askdin.com/thread37971.html
    http://www.askquran.ir/thread26526.html

سلام و عرض ادب.از پاسخگویی شما بسیار متشکرم در پناه خدا و قرآن باشید.

نوشته
    268
    صلوات
    4000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خانوم عرفانی عزیز. بابت پست های ارسالی برای پاسخ به بنده ممنونم.در پناه خدا سلامت و موفق باشید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری