جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوست دار اهل بیت بودن

نوشته
    13
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوست دار اهل بیت بودن

ما یک داستانی داریم که توی اون یک نفر به حضرت علی (ع) میگه من دوست دار تو هستم - اما امام میگن نه نیستی! بعد حرفش رو چندبار تکرار میکنه تا نهایتا امام علی (ع) میگه قبل از خلقت انسان ها ، دوست داران ما را به ما نشان دادند و تو انجا نبودی!

اگه این داستان درسته یک سوال پیش میاد !

قبل از خلقت هر فرد مشخص شده که اون فرد دوست داره اهل بیته؟ یعنی عده ای از همان اول خلقت دوست دارن و عده ای نیستن؟ بدون هیچ انتخابی؟

اگه انتخاب و تغییر اون وجود داره چرا امام علی (ع) نگفتن که تو رو اونجا ندیدم ولی چون میخوای دوست دار ما باشی برات دعا میکنم تو هم برو توبه کن تا از افراد ما باشی!

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

دوست دار اهل بیت بودن

کارشناس بحث: استاد طاها

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام به شما دوست گرامی

همانطور که میدانید قبل از آنکه درباره محتوای یک حدیث بحث کنیم لازم است ابتدا درباره صدور خود آن حدیث مطمئن باشیم. تا آنجا که بنده جستجو کردم حدیثی به این مضمونی که نقل کرده اید از امام علی نیافتم. لطفا اگر شما یا دوستان دیگر از منبع این حدیث بطور دقیق اطلاع دارید لطفا بفرمایید.

در پناه حق

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام

یکی از دوستان گرامی با پیام خصوصی منبع این حدیث را اطلاع داده اند که جا دارد اینجا از ایشان تشکر نمایم:

نقل قول نوشته اصلی توسط saman1212
    متن حديثي كه دوستمون سوال كرده بودند راجع به ادعاي دوستي اقا اميرالمومنين عليه السلام و تكذيب اين ادعا توسط حضرت

4 - ير : إبراهيم بن هاشم عن عمرو بن عثمان عن أبي محمد المشهدي من آل رجاء البجلي عن أبي عبدالله عليه السلام قال : قال رجل لامير المؤمنين علي بن أبي طالب عليه السلام يا أمير المؤمنين أنا والله احبك ، قال فقال له : كذبت ، قال : سبحان الله ياأمير المؤمنين أحلف بالله أني احبك فتقول : كذبت ؟ قال : وما علمت ؟ إن الله خلق الارواح قبل الابدان بألفي عام وأسكنها الهواء ثم عرضها علينا أهل البيت فوالله ما منها روح إلا وقد عرفنا بدنه ، فوالله ما رأيتك فيها ، فأين كنت ؟ قال أبوعبدالله عليه السلام : كان في النار ( 1 ) .
    بيان : ثم عرضها ، أي أرواح الشيعة أو الجميع ، وعلى الثاني ضمير فيها راجع إلى الشيعة ، كان في النار أي في أرواح أهل النار ، أو كانت طينته في النار لان طينتهم من سجين .

بحار جلد ٢٦ صفحه ١١٨ و ١١٩

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علامه مجلسی در جلد 26 بحار بخشی را تحت عنوان:

«أنهم ع يعرفون الناس بحقيقة الإيمان و بحقيقة النفاق ...؛ اهل بیت افرادی که برخوردار از حقیقت ایمانند و کسانی که اهل نفاق و دورویی اند را میشناسند...»

گشوده است و چهل روایت را در ذیل آن بیان نموده که برخی از این روایات اشاره به حکایتی دارد که در سوال دوست پرسشگرمان آمده است. از جمله این احادیث همان موردی است که دوست عزیزی معرفی کرده اند:

إِبْرَاهِيمُ بْنُ هَاشِمٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبِي مُحَمَّدٍ الْمَشْهَدِيِّ مِنْ آلِ رَجَاء الْبَجَلِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قَالَ رَجُلٌ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيِّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ ع يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ أَنَا وَ اللَّهِ أُحِبُّكَ قَالَ فَقَالَ لَهُ كَذَبْتَ قَالَ سُبْحَانَ اللَّهِ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ أَحْلِفُ بِاللَّهِ أَنِّي أُحِبُّكَ فَتَقُولُ كَذَبْتَ قَالَ وَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ اللَّهَ خَلَقَ الْأَرْوَاحَ قَبْلَ الْأَبْدَانِ بِأَلْفَيْ عَامٍ وَ أَسْكَنَهَا الْهَوَاءَ ثُمَّ عَرَضَهَا عَلَيْنَا أَهْلَ الْبَيْتِ فَوَ اللَّهِ مَا مِنْهَا رُوحٌ إِلَّا وَ قَدْ عَرَفْنَا بَدَنَهُ فَوَ اللَّهِ مَا رَأَيْتُكَ فِيهَا فَأَيْنَ كُنْتَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع كَانَ فِي النَّارِ.

در روایتی از امام صادق آمده است که فرمود: مردی نزد امام علی آمد و به ایشان گفت: من به خدا قسم تو را دوست دارم؛ امام علی به او فرمود: دروغ گفتی؛ آن مرد گفت: سبحان الله ، من به خدا قسم خوردم که تو را دوست دارم و تو میگویی دروغ گفتی؟ امام علی در پاسخ فرمود: تو نمیدانی که خداوند دو هزار سال قبل از آنکه بدنهای انسانی را خلق کند ارواح آنها را آفرید و آنها را در جایی سکنا داد. آنگاه ایشان را به ما اهل بیت نشان داد؛ به خدا قسم روحی از آنها نبود مگر اینکه ما بدن آن روح را میشناختیم و قسم به خدا تو را در میان آنها ندیدم پس کجا بودی؟ امام صادق پس از نقل این ماجرا خود فرمود: آن فرد در آتش بود. (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏26، ص: 119)

اینک به سوالات دوست پرسشگرمان میپردازیم:

1. قبل از خلقت هر فرد مشخص شده که اون فرد دوست داره اهل بیته؟ یعنی عده ای از همان اول خلقت دوست دارن و عده ای نیستن؟ بدون هیچ انتخابی؟
    آنچه از این روایت و روایات مشابهی که در این باب آمده استفاده میشود این است که خداوند قبل از آنکه انسانی پا به این دنیا بگذارد میداند که چه کسی محب و اهل بهشت است و چه کسی نیست. خداوند بخشی از این علم را در اختیار اهل بیت قرار داده است. این علم، آگاهی از چیزی است که در آینده بصورت ارادی توسط انسانها رخ میدهد نه اینکه عاملی باشد که از پیش تعیین میکند چه کسی محب و اهل بهشت باشد و چه کسی نباشد.
    به عبارت دیگر، خدا و اهلبیت به اذن خدا، قبلا به این مطلب آگاهند که چه کسی با اراده و اختیار خویش مسیر درست را می پیماید و چه کسی نمی پیماید و همانطور که روشن است ملازمه ای میان این علم و آگاهی و بی اراده و بی اختیار شدن انسان وجود ندارد.
    بنابراین هیچ منافاتی میان «این علم و آگاهی پیشین» و «اختیار و اراده شخص» وجود نخواهد داشت.

2. اگه انتخاب و تغییر اون وجود داره چرا امام علی (ع) نگفتن که تو رو اونجا ندیدم ولی چون میخوای دوست دار ما باشی برات دعا میکنم تو هم برو توبه کن تا از افراد ما باشی!
    با توجه به محتوای حدیث روشن میشود که آن فرد در این ابراز محبت خود صادق نبوده بلکه در صدد تظاهر بوده و مقصود خاصی از این ظاهر فریبی را دنبال میکرده و گویا از منافقین بوده است. از اینروست که با برخورد محکمی از ناحیه امام مواجه شده است. این مطلب با توضیحی که امام صادق (یعنی خود راوی حدیث) در ادامه داده اند روشنتر میشود.

در پناه حق

7. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری