جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وقتی حال عبادت نداریم چه کنیم ؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

وقتی حال عبادت نداریم چه کنیم ؟

ما آدم ها در زندگی فراز و نشیب معنوی هم داریم.

گاهی پیش می آید که ما نسبت به امور معنوی رغبت کمتری پیدا می کنیم

و گاهی هم برعکس بیش از سایر اوقات به امور معنوی تمایل پیدا داریم.

چطور می توانیم از رخوت ها کم کنیم و بر اشتیاقمان بیفزاییم؟

در این تاپیک به بررسی این مسئله می پردازیم ان شاالله

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

قلب به عنوان یكی از مراتب وجود آدمی همواره با دگرگونی و قبض و بسط همراه است و از فراز و نشیب جدایی ندارد. لذا هر امری كه خارج از اعتدال بوده و به دو طرف افراط و تفریط نزدیک باشد باعث اضطراب و دگرگونی قلب می شود یعنی هر گناه و فعل زشت و حرامی ذانا این قابلیت را دارد كه انسان را به قبض بیندازد و او را در هم و غمگین نماید كه انسان در چنین حالتی باید توبه و استغفار را کلید بیماری و رهایی از قبض قرار دهد تا به حالت عادی بازگردند و در طرف مقابل نیز دوری و پرهیز از زشتی ها و وارد شدن در جرگه اهل تقوا و متقین نیز موجب می شود تا انسان به بسط افتاده قلبش شاد و مطمان گردد كه در این صورت لازم است انسان شكر خدای به جا آورد.

در این زمینه امام رضا علیه السلام فرمودند:

إنَّ لِلقُلوبِ إقبالاً وإدبارا، ونَشاطا وفُتورا، فإذا أقبَلَت بَصُرَت وفَهِمَت، وإذا أدبَرَت كَلَّت ومَلَّت، فَخُذُوها عِندَ إقبالِها ونَشاطِها، واترُكُوها عِندَ إدبارِها وفُتورِها؛

همانا دلها را رویكردى است و روى گردى، نشاطى است و ضعفى، پس هر گاه رو كنند، با فهم و بصیرت شوند و هر گاه پشت كنند، خسته و ملول گردند. بنابراین، به گاه روى آورى و نشاطشان، به آنها چنگ زنید [و در عبادات به كارشان كشید] و به گاه رویگردانى و ضعفشان، آنها را به حال خود رها سازید.

( بحار الأنوار: 78/353/9 )

نوشته
    1,910
    صلوات
    5880
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    58 روز 1 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    288

من به شخصه حال عبادت نداشته باشم با خدا حرف می زنم. به زبون خودم.

عاشقتم
    خــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــ ــدا

گرچه به نظرمن عبادت شامل خیلی چیزاست از در اوردن روزی حلاله تا لبخند به کودک و...

(مفهوم مسلمانی:
    در ماه مبارک رمضان ،جوانی با چاقو وارد مسجد شد و گفت: بین شما کسی هست که مسلمان باشد ؟
    همه با ترس و تعجب به هم نگاه کردند و سکوت در مسجد حکمفرما شد ، بالاخره پیرمردی با ریش سفید از جا برخواست و گفت : آری من مسلمانم..

جوان به پیرمرد نگاهی کرد و گفت با من بیا ، پیرمرد بدنبال جوان براه افتاد و با هم چند قدمی از مسجد دور شدند ، جوان با اشاره به گله گوسفندان به پیرمرد گفت که میخواهد تمام آنها را قربانی کند و بین فقرا پخش…… کند و به کمک احتیاج دارد، پیرمرد و جوان مشغول قربانی کردن گوسفندان شدند و پس از مدتی پیرمرد خسته شد و به جوان گفت که به مسجد بازگردد و شخص دیگری را برای کمک با خود بیاورد..

… جوان با چاقوی خون آلود به مسجد بازگشت و باز پرسید :
    آیا مسلمان دیگری در بین شما هست ؟
    افراد حاضر در مسجدوقتی چاقوی خون آلود رادیدندترسیدند وگمان کردند جوان پیرمرد را بقتل رسانده نگاهشان را به پیش نماز مسجد دوختند ، پیش نماز رو به جمعیت کرد و گفت :

چرا نگاه میکنید ، به حضرت عیسی مسیح !!قسم که با روزه گرفتن و چند رکعت نماز خواندن کسی مسلمان نمیشود…!)
    گرچه نماز و روزه ارکان و ستون دینن واجب و لازم .و این راه ای برای کسب فیوضات دیگر و درست کردن امور دیگر زندگیست.

ویرایش توسط بهار ♥ها : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ در ساعت ۱۱:۰۶

حدیث قدسی : برای من باش تا من با همه ربوبیتم برای شما باشم. ...
    امام صادق(ع) : : «العبودیه جوهره کنهها الربوبیه؛ ما فقد فی العبودیه وجد فی الربوبیه؛ عبودیت و بندگی حق، جوهری است که کنه و حقیت آن ربوبیت است، آن چه انسان در عبودیت از دست می دهد در ربوبیت به دست می آورد.( مصباح الشّریعه، صفحه ۵۳۶ ، طبق نقل میزان الحکمه، واژه ی عبد).

نوشته
    955
    صلوات
    3571
    تعداد دلنوشته
    24
    مورد تشکر
    491 پست
    حضور
    29 روز 15 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

دیروز تو برنامه یاد خدا ، کارشناس برنامه دقیقا به همین موضوع اشاره کردند و گفتند (نقل به مضمون) :
    در یکی از سفرهای حج که روحانی کاروان بودم. در صحرای عرفات و در حال خواندن دعای عرفه
    دیدم حاجی ها حال دعا و زاری ندارند.
    دقایقی سکوت کردم و بهشون گفتم گوشی هاتون که همراهتون هست برید و
    به هر کسی که فکر میکنید حقی از او ضایع کردید زنگ بزنید و حلالیت بطلبید
    بعد از دقایقی که حاجی ها برگشتند مجدد شروع به خواندن دعا کردم و دیدم همه حال دعا پیدا کرده اند و زار زار دارند گریه و التماس به خدا می کنند

بعد از مراسم یک خانمی آمد و گفت: حاج آقا امروز که شما گفتید بریم حلالیت بطلبیم. من رفتم و به مادرشوهرم که 25 سال با هم قهر بودیم زنگ زدم و حلالیت طلبیدم.
    پرسیدم : 25 سال ؟! شما چند سال عروس این خانه بوده اید ؟
    گفت: 25 سال ! مادر شوهرم مخالف ازدواج ما بود لذا از همان ابتدا با هم قهر بودیم
    ولی وقتی بهش زنگ زدم ، بغضش ترکید و گفت 25 سال دلم برایت تنگ شده بود

بمیرم برای آقایی که پدر واقعی ماست و سالهاست منتظره ما برگردیم ...
    یا صاحب الزمان(عج)

ایشون گفتند یکی از راههای پیدا کردن حال دعا ، حلالیت گرفتن از اونهایی هست که حقی به گردن ما دارند

در صفحه 115 کتاب گنجهای معنوی نوشته :
    سید بن طاووس رحمة اللّه در مهج الدعوات از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله روایت كرده كه جبرئیل به آن حضرت گفت : اى محمد! هر كس از امت تو را مظلمه اى باشد كه نتواند آن را به صاحبش ادا كند و نتواند از او حلالى بجوید این دعا را بخواند. خداى تعالى آن مظلمه را ادا كند و صاحب مظلمه را از او راضى نماید (ولى اگر بتواند باید رد كند و صاحبش را راضى نماید).
    یا نور السموات و الارض یا غوث المستغیثین و یا جار المستجرین انت المنزل بك كل حاجه استغفرك و اتوب الیك من مظالم كثیره لعبادك قبلى اللهم فایما عبد من عبیدك او امه من امائك كانت له قبلى مظلمه ظلمتها ایاه فى نفسه او فى عرضه او فى ماله او فى اهله و ولده او غیبه اغتبته بها او تحامل علیه بمیل او هوى او انفه او حمیه او ریاء او عصبیه غائبا كان او شاهدا حیا كان او میتا فقصرت یدى و ضاق وسعى عن ردها الیه و اتحلل منه فاسئلك یا من یملك الحاجات و هى مستجیبه بمشیته و مسرعه الى ارادته ان تصلى على محمد و ال محمد و ان ترضیه عنى بما شئت من خزائن رحمتك ثم هب لى من لدنك رحمه انه لا ینقصك المغفره و لا بضرك الموهبه رب اكرمنى برحمتك و لا تهینى بذنوبى انك واسع المغفره یا ارحم الراحمین .
    ویرایش توسط راهی : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ در ساعت ۱۱:۳۲
    یا رب ! نظر تو برنگردد !
    ....................................
    همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
    گاهی نقش شما برخلاف استعدادهای شما هست!
    بگرد نقشت را پیدا کن!

.................................................. ..............
    خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    چند وقت پیش حدیثی از امام جعفر صادق ع دیدم که حضرت فرمودند: در جوانی همت به انجام اعمال مستحبی گرفته بودم که پدر بزرگوارم فرمودند : پسرم در عبادت پروردگار جسم خود را نیازار که خداوند اگر عمل بنده ای را بخواهد قبول کند به کم هم قبول میکند.
    در روایاتی دیگر هم از ائمه الاطهار آمده که جسم را به انجام واجبات عادت دهید و اگر عمل مستحبی شما را بخواهد از واجبات دور کند، آن را اختیار نکنید.
    برای این موضوع که عنوان شد نوعی افراط و تفریط صورت گرفته و درمان آن صبر بر انجام واجبات است.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

توصیه از حاج میرزا اسماعیل دولابی (ره)

اگر دیدید حال عبادت ندارید، خیلی شلوغ نکنید و صابر باشید چون خدا که صانع و پرورنده ماست، برای رشد دادن ما این کار را کرده است. وقتی هم راه باز شد و کار روی دور افتاد شکر کنید و بهره ببرید.

در سیرِ الی الله عجله کردن و تقلاّ و فشار آوردن
    نه تنها نتیجه ای ندارد، بلکه راه را مسدود می کند. آنچه راه را باز و نزدیک می کند ادب و تواضع است....

در محضر اولیای خدا هم ادب و انتظار را پیشه کنید تا بتوانید از آنها بهره ببرید. با شتاب زدگی و زور و اصرار موجب محرومیت خود نشوید.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

آفات تکرار ادبار قلبی

1ـ عادت به تنبلی و اهمال کاری؛ چون در حالت انقباض کار نمی ‏کند.

گذر عمر و به خصوص دوران جوانی که مهمترین سرمایه‎ی ماست.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:

روز قیامت هیچ كس قدم از قدم بر نمى دارد مگر اینكه درباره چهار چیز از او پرسیده شود:

1 ـ از عمرش كه در چه راهى گذراند

2ـ از جوانى اش كه چگونه و در چه راهى سپرى كرد

3 ـ از مال و ثروتش كه از كجا به دست آورد و در چه راهى مصرف كرد

4 ـ و از محبت ما خاندان.

(خصال صدوق قدس سره، ج1، ص 253، حدیث 125 )

همین نفس‎هایی که می‎کشیم سرمایه‎ی ما هستند.

(قَالَ علی(علیه السلام):

نَفَسُ الْمَرْءِ خُطَاهُ إِلَى أَجَلِه‏؛ انسان با نفسی که می‌کشد، قدمی به سوی مرگ برمی‎دارد.

( نهج البلاغه حکمت 74)

نفس کشیدن در خواب هم متوقف نمی‎شود، ما مسافران به سمت مرگ هستیم.

3ـ ایجاد یأس و ناامیدی؛

اگر یأس بیاید، هر گناه و خطای دیگری هم می‏آید. یأس که می‏آید، قدم‎های بعدی برداشته نمی‎شوند و در مقابل خطاها ترمزی وجود نخواهد داشت.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

جمع بندی:

1ـ عوامل زمینه‎ساز ادبار را برطرف کنیم؛ به خصوص هم‎نشین!

2ـ قَالَ علیٌ(علیه السلام): «إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَمَلُّ کَمَا تَمَلُّ الْأَبْدَانُ فَابْتَغُوا لَهَا طَرَائِفَ الْحِکْمَ »؛ حکمت‎هایی را که زنده‎کننده‎ی دل هستند بشنویم؛ چرا که قلب ما مانند بدن ما ملول می‎شود.

سخنرانی عالمان بزرگ و ره یافتگان مسیر بندگی ، خیلی به ما کمک می کند، ما باید مدام موعظه شویم اگر گوش خود را به اهل نصیحت ندهیم به لهو لعب شیطان خواهیم داد.

به افراد اهل سیر و سلوک سر بزنیم و اگر به چنین افرادی دسترسی نداشتیم، شرح احوال، داستان‎ها، نامه‎ها و شعرهای اولیای خدا را بخوانید. بزرگانی مثل علّامه طباطبایی، آقای انصاری همدانی، سیّد علی آقای قاضی، آقای حدّاد، آقای رجبعلی خیّاط و ... را نباید از دست داد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری