صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت يك قاتل

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سرنوشت يك قاتل

با سلام من در يك سايت خارجي خوندم كه يك مرد جوان تحت تاثير پروژه كنترل ذهن(jared lee loughner) مرتكب قتل شده هست البته به خدا هم اعتقاد نداره مي خواستم بدونم ايا در اخرت به جهنم مي رود؟

ايا نوجواني كه به علت ازار و اذيت فيزيكي و روحي يكي از معلمينش خودكشي كرده باشد ايا به جهنم مي رود؟
    ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۳/۲۷ در ساعت ۰۷:۳۴

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

سرنوشت يك قاتل

کارشناس بحث: استاد صادق

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    755 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shalizeh نمایش پست
    با سلام من در يك سايت خارجي خوندم كه يك مرد جوان تحت تاثير پروژه كنترل ذهن(jared lee loughner) مرتكب قتل شده هست البته به خدا هم اعتقاد نداره مي خواستم بدونم ايا در اخرت به جهنم مي رود؟

باسلام .
    این شخص دو مشکل دارد :
    یکی این که به خدا اعتقاد ندارد .
    دوم این که مرتکب قتل شده .
    هر کدام از این دو دلیل مستقل بر جهنمی شدن او است لذا اهل دوخ محسوب می شود .

ايا نوجواني كه به علت ازار و اذيت فيزيكي و روحي يكي از معلمينش خودكشي كرده باشد ايا به جهنم مي رود؟
    خود کشی به هر دلیل وبهانه حرام است .
    خودکشی مصداق کشتن انسانی است که جانش محترم است و کسی حق کشتن او را ندارد ، حتی اگر این کس خودش باشد.خداوند مالک تمام جهان و از جمله جان انسان ها است ، پس نمی توان بدون اجازه مالک یا رضایت او کاری انجام داد. قرآن نسبت به قتل و کشتن انسانی که کشتنش واجب نشده، تهدید شدید کرده و وعده عذاب جاوید جهنم داده است :
    " ولا تقتلوا انفسکم ان الله کان بکم رحیما و من یفعل ذالک عدوانا و ظلما فسوف نصلیه نارا "(1)
    "و من یقتل مومنا متعمدا فجزاؤه جهنم خالدا فیها و غضب الله علیه و لعنه و اعد له عذابا الیما"(2)
    در روایات پیامبر و اهل بیت استفاده از آب برای وضو در جایی که آب کم و خوف هلاک از تشنگی باشد یا در جایی که برای بدن ضرر داشته باشد یا حمله به تنهایی به دشمن که به کشته شدن می انجامد ، به استناد آیه اول نهی کرده اند.(3)
    بنا بر این خود کشی از گناهان کبیره ای است که برای آن وعده عذاب دائم و شدید داده شده و مومن حق ندارد خود را بکشد یا به کشتن بدهد .
    علاوه بر آن که خود کشی حرام است، این عمل از گناهان کبیره دیگری هم در فرد خود کشی کننده خبر می دهد که آنان نیز از بزرگترین گناهان کبیره هستند:
    فرد با خودکشی اعلام می کند که به تقدیرهای خدا راضی نیست و خدا را در تقدیر عادل نمی داند و از گشایش خداوندی نیز نا امید است . اینان هر کدام از گناهان کبیره هستند.

پی نوشت ها:
    1-نساء(4)،آیه30.
    2- همان،آیه93.
    3- مستدرک الوسائل،ج2،ص548؛وساءل الشیعه،ج29،ص24؛تفسیر عیاشی،ج1،ص236.

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست
    خداوند مالک تمام جهان و از جمله جان انسان ها است ، پس نمی توان بدون اجازه مالک یا رضایت او کاری انجام داد
    با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم

جسارتا یه سوال داشتم...شما در جمله بالا فرمودید که انسان نمیتواند بدون اجازه مالکش کاری انجام بده...
    یه سوال دارم اوونم این هست که خداوند طبق گفته ها والاترین درجه رو داره...انسان به دست والاترین درجه افریده میشه...خب دست خدا هم درد نکنه و یه جانی به ما داده و جسمی و زوحی که فرصت زندگی داشته باشیم...
    اما چه زندگی ای واقعا؟؟؟؟؟دنیایی که خیلی از جاهای اون پر از فساد و کثیفی هست اونم از همه نوعش چطور میشه دوام اورد؟؟؟
    نمیخوام توضیح بدم چون مطمئنا دیدید...اما باز هم میگم...از بچه های فال فروش...از پیر مردهای فقیر کارتون خواب...از بچه هایی که پدر و مادر معتاد دارن...باز بچه هایی که سقف زندگیشون سقف یه مغازه بسته هست...از بچه هایی که لباس سرما و گرماشون یکی هست...اون پیر مردی که یک هفته با چشمای خودم دیدم تو زمستون هر شب روی یک صندلی توی پارک میخوابید...وقتی اینها رو میبینم واقعا حالم بد میشه از این دنیا...وتنها جوابـــــــی که به من میدن این هست که خدا خودش میدونه...کاری ندارم چی شده که این افراد به این روز رسیدن اما امطمئنا 80الی90 درصدشون دست خودشون نبوده و این وضع رو نمیخواستن...حالا سوال اصلیم اینجاست...که چــــــــرااااا...چـــــرا باید چنین افراد این جسم رو تحمل کنن؟؟؟این جسمی که خدا داده و مالکش هست اما فقط و فقط برای اینجور افراد درد و درد و درد و سختی داره چرا باید تحملش کنن؟؟؟؟چرا این جسمی رو که روح بعضی از اینها رو نابــــود میکنه باید تحمل کنن؟؟؟؟؟

فرض کنید بهترین نویسنده دنیا بهترین کتاب خودش رو به شما بده...اما شما وقتی اون کتاب رو میخونید لذت نمیبرید...اون کتاب شما رو ازرده خاطر میکنه...افسرده تون میکنه...ایا شما کتاب رو کار نمیذارید؟؟؟ایا شما حق ندارید به صرف این که بهترین نویسنده دنیا به شما این کتاب رو داده نتونید اون کتاب رو نخونید؟؟؟؟؟چون بهترین نویسنده اون کتاب رو داده شما مجبورید که که بخونید کتاب رو هرچند برای شما ضرر داشته باشه؟؟؟؟؟شاید خیلی ها بخوونن و مفید باشه..اما خب برای خیلی ها هم ممکنه واقعا مفید نباشه ازار دهنده باشه...چرا باید به زور کتاب رو بخونن؟؟؟؟
    سوال بعدی ای که پیش میاد اینه که هر انسانی یه طاقتی داره یه صبری داره اخه...خیلی از این افراد اخرش کم میارن بابا...ماها که معصوم نیستیم که بخوایم اینقدر تفکر قوی ای داشته باشم که با فکر به خدا و این چیزا تحمل کنیم...
    خیلی ها میان مثال امام ها و ائمه و یا خیلی از علما رو میزنن...مثل امام حسین که مثلا اون بلا ها سرش اومد و خانواده ش رو چیکار کردن و فلان...یکی نیست بگه بابا اون امام حسین بود...نه من ی که نمازم یکی در میون هست
    جدا از تمام این حرف ها باز هم میگن خدا صابرین را دوست دارد و فلان...خدا اونهایی که تحمل میکنن سختی ها رو دوست دارد و فلان...بابا طرف داره روح و جسمش نابود میشه اونوقت میخواید بهش بگید خدا میگه فلان؟؟؟؟تازه برمیگرده میگه اگر خدایی بود و ما رو دوست داشت که اینطوری نمیشدیم...اخه تا چندروز خدا صابرین رو دوست داره..یک روز..دو روز..یک ماه..یک سال..پس این خدای صابرین چرا کاری نمیکنه اخه؟؟؟؟...و باز هم تنها جوابی که میدن اینه که خب اگر این دنیا نشد؛ پاداش و ثواب میشه واسه اخرتت...

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    755 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط lost1 نمایش پست
    با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم

جسارتا یه سوال داشتم...شما در جمله بالا فرمودید که انسان نمیتواند بدون اجازه مالکش کاری انجام بده...
    یه سوال دارم اوونم این هست که خداوند طبق گفته ها والاترین درجه رو داره...انسان به دست والاترین درجه افریده میشه...خب دست خدا هم درد نکنه و یه جانی به ما داده و جسمی و زوحی که فرصت زندگی داشته باشیم...
    اما چه زندگی ای واقعا؟؟؟؟؟دنیایی که خیلی از جاهای اون پر از فساد و کثیفی هست اونم از همه نوعش چطور میشه دوام اورد؟؟؟
    نمیخوام توضیح بدم چون مطمئنا دیدید...اما باز هم میگم...از بچه های فال فروش...از پیر مردهای فقیر کارتون خواب...از بچه هایی که پدر و مادر معتاد دارن...باز بچه هایی که سقف زندگیشون سقف یه مغازه بسته هست...از بچه هایی که لباس سرما و گرماشون یکی هست...اون پیر مردی که یک هفته با چشمای خودم دیدم تو زمستون هر شب روی یک صندلی توی پارک میخوابید...وقتی اینها رو میبینم واقعا حالم بد میشه از این دنیا...وتنها جوابـــــــی که به من میدن این هست که خدا خودش میدونه...کاری ندارم چی شده که این افراد به این روز رسیدن اما امطمئنا 80الی90 درصدشون دست خودشون نبوده و این وضع رو نمیخواستن...حالا سوال اصلیم اینجاست...که چــــــــرااااا...چـــــرا باید چنین افراد این جسم رو تحمل کنن؟؟؟این جسمی که خدا داده و مالکش هست اما فقط و فقط برای اینجور افراد درد و درد و درد و سختی داره چرا باید تحملش کنن؟؟؟؟چرا این جسمی رو که روح بعضی از اینها رو نابــــود میکنه باید تحمل کنن؟؟؟؟؟

فرض کنید بهترین نویسنده دنیا بهترین کتاب خودش رو به شما بده...اما شما وقتی اون کتاب رو میخونید لذت نمیبرید...اون کتاب شما رو ازرده خاطر میکنه...افسرده تون میکنه...ایا شما کتاب رو کار نمیذارید؟؟؟ایا شما حق ندارید به صرف این که بهترین نویسنده دنیا به شما این کتاب رو داده نتونید اون کتاب رو نخونید؟؟؟؟؟چون بهترین نویسنده اون کتاب رو داده شما مجبورید که که بخونید کتاب رو هرچند برای شما ضرر داشته باشه؟؟؟؟؟شاید خیلی ها بخوونن و مفید باشه..اما خب برای خیلی ها هم ممکنه واقعا مفید نباشه ازار دهنده باشه...چرا باید به زور کتاب رو بخونن؟؟؟؟
    سوال بعدی ای که پیش میاد اینه که هر انسانی یه طاقتی داره یه صبری داره اخه...خیلی از این افراد اخرش کم میارن بابا...ماها که معصوم نیستیم که بخوایم اینقدر تفکر قوی ای داشته باشم که با فکر به خدا و این چیزا تحمل کنیم...
    خیلی ها میان مثال امام ها و ائمه و یا خیلی از علما رو میزنن...مثل امام حسین که مثلا اون بلا ها سرش اومد و خانواده ش رو چیکار کردن و فلان...یکی نیست بگه بابا اون امام حسین بود...نه من ی که نمازم یکی در میون هست
    جدا از تمام این حرف ها باز هم میگن خدا صابرین را دوست دارد و فلان...خدا اونهایی که تحمل میکنن سختی ها رو دوست دارد و فلان...بابا طرف داره روح و جسمش نابود میشه اونوقت میخواید بهش بگید خدا میگه فلان؟؟؟؟تازه برمیگرده میگه اگر خدایی بود و ما رو دوست داشت که اینطوری نمیشدیم...اخه تا چندروز خدا صابرین رو دوست داره..یک روز..دو روز..یک ماه..یک سال..پس این خدای صابرین چرا کاری نمیکنه اخه؟؟؟؟...و باز هم تنها جوابی که میدن اینه که خب اگر این دنیا نشد؛ پاداش و ثواب میشه واسه اخرتت...
    باسلام وتقدیر از شما گرامی .
    اولاً: منشأ تفاوت‌های اقتصادی که برخی فقیر و برخی دیگر ثروتمند هستند، چیزی نیست که اشاره شده، خداوند به همه رزق و روزی می‌دهد، ولی عوامل گوناگون باعث می‌گردد که برخی فقیر و برخی دیگر ثروت انبوه داشته باشد.
    مثلاً عدالت اجتماعی در نحوه تقسیم ثروت عمومی بین مردم در این مسئله نقش اساسی دارد، ممکن است برخی از راه‌های مختلف بتواند از امکانات دولتی در به دست آوردن ثروت بیش تر استفاده کند و برخی دیگر چنین زمینه نداشته باشد. یا مثلاً تخصص اقتصادی، تلاش‌های گوناگون خود افراد در این باره مؤثر است، برخی افراد به دلیل سهل‌انگاری و عدم تلاش اقتصادی دچار فقر هستند. و صدها عامل از این دست در مسئله نقش دارد، بنابر این هرگز نمی‌توان فقر افراد را ناشی از اموری دانست که در پرسش اشاره شده است.
    دوم: در باب موقعیت اجتماعی ممکن است تفاوت‌هایی وجود داشته باشد، ولی این تفاوت‌ها را فرهنگ جامعه بشری به وجود آورده و خداوند متعال تقصیری ندارد حتى بر اساس آموزه‌های دینی این گونه تفاوت‌ها مردود است . ملاک برتری اجتماعی باید تقوا و فضایل انسانی و صفات ارزشی باشد و نه ثروت و قدرت و مانند آن.

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداوند به همه رزق و روزی می‌دهد، ولی عوامل گوناگون باعث می‌گردد که برخی فقیر و برخی دیگر ثروت انبوه داشته باشد
    خب بحث بنده سر اون افرادی هست که از همون روز اول فقیر وارد این زندگی شدن...مثالهاش رو در پست قبلی خدمتتون عرض کردم...اون مثال هایی که در پست قبلی عرض کردم برای این بود که بگم این نمونه افراد هر چقدر هم دست و پا میزنن به جایی نمیرسن ...که خیلی ها زیر بار این فقر و فشارش نمیتونن دووم بیارن ؛وخداوند به این افراد فرصت زندگی داده اما در چه فضایی؟؟؟نمیدونم فکرم درسته یا نه اما این که خداوند یه عده رو با توجه به تقسیم روزی ای که انجام میده در زیر مجموعه فقرا قرار بده و بعد هم تاکید بکنه که خود کشی کردن حرام است یعنی زندگی اجباری...یعنی تحمل سختی ها به اجبار... یعنی این که من سختی رو برای تو تقدیر دونستم و تو باید تحملش کنی..در پست قبلی هم اشاره کردم که در ادامه این توجیه اورده میشه که خداوند صلاحت رو میخواد و صابرین رو دوست داره...اما من یه ادم معمولی هستم...چند روز و چند ماه و چندسال سختی ها رو تحمل بکنم و باز بتونم به قلب و عقلم رجوع کنم که خدا صلاحم رو میخواد؟؟؟چیزی که من به عنوان یه بنده عادی میبینم اتفاقاتی هست که در زندگی برام میوفته و هرچقدر بیشتر در مرداب سختی ها فرو برم سست تر میشم....

مثلاً عدالت اجتماعی در نحوه تقسیم ثروت عمومی بین مردم
    عدالت اجتماعی و تمام افرادی که در این مجموعه ها فعالیت دارند همگی در دنیایی هست که خداوند افریدگارش هست...و همیشه میگن خدا ناظر بر همه چیز هست...
    سوال:چرا و وقتی یه بی عدالتی انجام میشه و حق من خورده میشه و باعث میشه من در زندگی در منحلاب فرو برم خدا فقط ناظر میشه و کاری نمیکنه؛اما وقتی زیر بار این مشکلات کمر خم میکنم و طاقت نمیارم و میخوام خودم رو خلاص کنم یه دفعه میاد و میگه خودکشی حرام؟؟؟؟؟؟؟

رخی از راه‌های مختلف بتواند از امکانات دولتی در به دست آوردن ثروت بیش تر استفاده کند
    باز هم میگم افرادی که من مثال زدم در پست اول هیچ بهره ای از امکانات دولتی نمیتونن داشته باشن...اماکانات دولتی چیه اونوقت؟وام با سود 27 یا 30 درصدی؟؟؟؟؟؟؟؟

ولی این تفاوت‌ها را فرهنگ جامعه بشری به وجود آورده و خداوند متعال تقصیری ندارد
    تفاوت ها و این جامعه بشری که میگید خدا حاکمش هست و ناظر...میدونید حرف های شما رو چطور برداشت میکنم؟؟این که میگید یه مدرسه مدیر داره...مدیرش هم همیشه در مدرسه هست و دانش اموز ها رو نگاه میکنه...اما اگر مثلا دوتا دانش اموز همدیگر رو در حد تیم ملی هم کشتن مدیر و ناظم و اینا دست به هیچ کاری نمیزنن...و فقط میگن اخر ترم که شد در معدلتون تاثیر میدیم..این مدرسه ممکنه حتی معلم هایی داشته باشه که دانش اموزها رو تنبیه بدنی بکنن اما کاری انجام نشه و باز بگن قضیه اخر ترم و معلم...و خیلی از مشکلات و مسائل دیگه....حالا یه عده هم تا این وضع رو میبینن احساس خطر میکنن و میگن اقا ما این مدرسه رو نخوایم باید کی رو ببینینم؟؟؟.مهم اسایش و ارامش هست اول نه درسی که نمیدونم فردا یا پس فردا تو این مدرسه زنده میمونم یا نه...اما از اونجایی که شما وارد مدرسه شدید دیگه حق خروج نداری...و بهت میگن اگر یه موقع هم زدنت و لهت کردن قول میدیم تو معدل پایان ترم جبران کنیم...خب این مدرسه مدیر داره..ناظم داره..اما در اصل اون دانش اموزا ن زورگو هسند که مدرسه رو اداره میکنن و خیلی از دانش اموزها مجبور به تحمل این وضع هستند.

ویرایش توسط یا ابا صالح* : ۱۳۹۴/۰۳/۳۰ در ساعت ۲۰:۴۴

8. تشکرها 3

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام علیکم
    سوال:چرا و وقتی یه بی عدالتی انجام میشه و حق من خورده میشه و باعث میشه من در زندگی در منحلاب فرو برم خدا فقط ناظر میشه و کاری نمیکنه؛اما وقتی زیر بار این مشکلات کمر خم میکنم و طاقت نمیارم و میخوام خودم رو خلاص کنم یه دفعه میاد و میگه خودکشی حرام؟؟؟؟؟؟؟
    اگر شما هم خودکشی کنید خدا کاری نمی کنه. همون طور که گفته ظلم حرامه، خودکشی هم گفته حرامه
    حالا بعضی برنافرمانی جرات می کنن و بعضی دیگه نمی کنن

10. تشکر

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    755 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خب بحث بنده سر اون افرادی هست که از همون روز اول فقیر وارد این زندگی شدن...مثالهاش رو در پست قبلی خدمتتون عرض کردم...اون مثال هایی که در پست قبلی عرض کردم برای این بود که بگم این نمونه افراد هر چقدر هم دست و پا میزنن به جایی نمیرسن ...که خیلی ها زیر بار این فقر و فشارش نمیتونن دووم بیارن ؛وخداوند به این افراد فرصت زندگی داده اما در چه فضایی؟؟؟نمیدونم فکرم درسته یا نه اما این که خداوند یه عده رو با توجه به تقسیم روزی ای که انجام میده در زیر مجموعه فقرا قرار بده و بعد هم تاکید بکنه که خود کشی کردن حرام است یعنی زندگی اجباری...یعنی تحمل سختی ها به اجبار... یعنی این که من سختی رو برای تو تقدیر دونستم و تو باید تحملش کنی..در پست قبلی هم اشاره کردم که در ادامه این توجیه اورده میشه که خداوند صلاحت رو میخواد و صابرین رو دوست داره...اما من یه ادم معمولی هستم...چند روز و چند ماه و چندسال سختی ها رو تحمل بکنم و باز بتونم به قلب و عقلم رجوع کنم که خدا صلاحم رو میخواد؟؟؟چیزی که من به عنوان یه بنده عادی میبینم اتفاقاتی هست که در زندگی برام میوفته و هرچقدر بیشتر در مرداب سختی ها فرو برم سست تر میشم....

باسلام .
    در هر صورت شرایط اجتماعی فرهنگی و اقلیمی وخانوادگی ومجموع عوامل دیگر سبب فقر است وگرنه خدا کسی را با صفت فرق وبی روزی خلق نمی کند.

عدالت اجتماعی و تمام افرادی که در این مجموعه ها فعالیت دارند همگی در دنیایی هست که خداوند افریدگارش هست...و همیشه میگن خدا ناظر بر همه چیز هست...

در این گونه امور قرار بر معجزه نیست باید تالش نمود
    لیس للانسان الا مسعی = برای آدمی جز راه تلاش نیست.
    باز هم میگم افرادی که من مثال زدم در پست اول هیچ بهره ای از امکانات دولتی نمیتونن داشته باشن...اماکانات دولتی چیه اونوقت؟وام با سود 27 یا 30 درصدی؟؟؟؟؟؟؟؟

تفاوت ها و این جامعه بشری که میگید خدا حاکمش هست و ناظر...میدونید حرف های شما رو چطور برداشت میکنم؟؟این که میگید یه مدرسه مدیر داره...مدیرش هم همیشه در مدرسه هست و دانش اموز ها رو نگاه میکنه...اما اگر مثلا دوتا دانش اموز همدیگر رو در حد تیم ملی هم کشتن مدیر و ناظم و اینا دست به هیچ کاری نمیزنن...و فقط میگن اخر ترم که شد در معدلتون تاثیر میدیم..این مدرسه ممکنه حتی معلم هایی داشته باشه که دانش اموزها رو تنبیه بدنی بکنن اما کاری انجام نشه و باز بگن قضیه اخر ترم و معلم...و خیلی از مشکلات و مسائل دیگه....حالا یه عده هم تا این وضع رو میبینن احساس خطر میکنن و میگن اقا ما این مدرسه رو نخوایم باید کی رو ببینینم؟؟؟.مهم اسایش و ارامش هست اول نه درسی که نمیدونم فردا یا پس فردا تو این مدرسه زنده میمونم یا نه...اما از اونجایی که شما وارد مدرسه شدید دیگه حق خروج نداری...و بهت میگن اگر یه موقع هم زدنت و لهت کردن قول میدیم تو معدل پایان ترم جبران کنیم...خب این مدرسه مدیر داره..ناظم داره..اما در اصل اون دانش اموزا ن زورگو هسند که مدرسه رو اداره میکنن و خیلی از دانش اموزها مجبور به تحمل این وضع هستند.
    گر گدا کاهیل بود تقصیر صاحب خانه چیست ؟
    خداوند برای دستیابی به وسعت رزق، دو دسته عوامل (مادی و معنوی) را تأثیرگذار قرار داده، هیچ یک از عوامل جایگزین دیگری نمی‌شود، مثلاً کار و تلاش، تدبیر و برنامه‌ریزی، ارزیابی و آینده‌نگری، نظم و انضباط، موقعیت سنجی، ملاحظة امکانات مادی، توانایی جسمانی، استعدادهای عقلانی و روانی، از اصول اولیه پیشرفت و توسعه است.
    بر اساس آیة شریفة «لیس للإنسان إلاّ ما سعی» هر میزان از این اصول بهره گرفتیم و تلاش کردیم، در مسیر پیشرفت و توسعه قرار خواهیم گرفت.
    در کنار آن اصول تأثیرگذار، عوامل دیگری تحت عنوان عوامل معنوی، جهت وسعت رزق در معارف اسلامی آمده است که به برخی اشاره می‌شود:
    1ـ صدقه و انفاق مال به فقرا و ارائه هر نوع خدمات به نیازمندان.(2)
    2ـ صلة ارحام، امیرالمؤمنین می‌فرماید: «صلة الأرحام تثمر الأموال وتُنسی فی الآجال؛(3) صلة رحم مال را زیاد می‌کند، و عمر ار طولانی می‌نماید».
    3ـ سحرخیزی، پیامبر اکرم(ص) فرمود: «سحرخیزی کاری بسیار مبارک است که باعث افزایش همة نعمت‌ها به ویژه رزق و روزی خواهد شد».(4)
    4ـ خوش اخلاقی و داشتن کرامت نفس، علی(ع) فرمود: «بحسن الأخلاق تدرّ الأرزاق؛(5) اخلاق نیکو سبب فزونی و سرازیر شدن رزق و روزی می‌گردد».
    5ـ رفق و مدارا و محبت کردن به دیگران، علی(ع) فرمود: «من استعمل الرفق، استدرّ الرزق؛(6) هر کس نرمی و ملایمت با مردم را در پیش گیرد،‌روزیش زیاد می‌شود».
    6ـ پرهیز از سخت‌گیری و رعایت آسان‌گیری بر اطرافیان باز حضرت می‌فرماید: «التسهّل یدرّ الرزق».(7)
    7ـ پرداخت زکات امور مالی واجب مثل فطریه و خمس.(8)
    8ـ نیّت نیک و پاک و خالص کردن کارها برای خدا.
    حضرت علی(ع) می‌فرماید:‌«مَنْ حَسُنت نیّته زاد الله فی رزقه؛(9) هر کس نیتش را نیکو گرداند خداوند روزیش را زیاد می‌کند». و در بیان دیگر می‌فرماید:‌«رزق و روزی هر کس به قدر نیت اوست».(10)
    9ـ پیوسته با وضو و طهارت بودن. پیامبر اکرم به مردی فرمود: «أَدِمِ الطهارةِ یَدُم علیک الرزق؛(11) پیوسته با وضو و طهارت باش تا روزی‌ات زیاد شود».
    10ـ مداومت بر خواندن زیارت عاشورا(12) و زیارت امام حسین(ع) از نزدیک و حضور در ضریح مطهر حضرت.(13)
    11ـ توکل به خدا، و پیوسته احساس نیاز کردن به او و نداشتن توقع از دیگران.(14)
    12ـ استغفار، حضرت علی(ع) می‌فرماید: «خدا استغفار را سبب جلب روزی(15) و فزونی رزق(16) قرار داده».
    13ـ صبح زود پی کار رفتن.(17)
    14ـ تقواپیشگی و نیکوکاری، امام باقر(ع) می‌فرماید: «نیکوکاری و صدقه، زدایندة فقر و افزایش دهندة عمر است و آن دو انسان را از نود گونه مرگ بد، بیمه می‌کنند».(18)
    قرآن کریم می‌فرماید: «هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم نماید و او را از جایی که گمان ندارد و فکرش را نمی‌کند، روزی می‌دهد».(18)
    15ـ خوش‌زبانی و احترام‌آمیز با دیگران سخن گفتن.(19)
    16ـ خوشنویسی و داشتن خط زیبا و نیکو.
    پیامبر اکرم(ص) فرمود: «حُسنُ الخطّ من مفاتیح الرزق؛(20) خوشنویسی یکی از کلیدهای روزی است».
    17ـ تلاوت قرآن کریم، به خصوص در هنگام سحر و صبح، به ویژه سورة واقعه و قدر.
    18ـ حج و عمره واجب یا مستحب.(21)
    19ـ ازدواج،‌افرادی خدمت پیامبر می‌رسیدند و از فقر شکایت می‌کردند،(22) حضرت به آنان که مجرد بودند می‌فرمود: ازدواج کنید و به عده‌ای می‌فرمود: به حج بروید!

پی‌نوشت‌ها:
    1. نجم (53) آیه 39.
    2. بحار، ج 75، ص 68؛ نهج البلاغه، کلمات قصار، ش 137؛ و سفینة البحار، ج 1، ص 520.
    3. معجم الفاظ غرر، ص 412؛ خطبه 110 نهج البلاغه.
    4. سفینه البحار، ج 1، ص 520.
    5. معجم الفاظ غرر، ص 417. احادیث به این مضمون زیاد است،‌از جمله: «مَنْ کرمت خُلقه اتّسع رزقه، کسی که کرامت و بزرگواری اخلاقی داشته باشد، رزق و روزیش وسیع می‌گردد». همان.
    6 ـ 10. همان.
    11. مستدرک الوسائل، ج 3، ص 421.
    12. مفاتیح الجنان،‌فضیلت زیارت عاشورا.
    13. شیخ طوسی، التهذیب، ج 6، ص 43.
    14. علامه طباطبایی، المیزان، ج 19، ص 371.
    15. بحار، ج 100، ص 21.
    16. نهج البلاغه، خطبه 143.
    17. بحار الانوار، ص 41.
    18. طلاق (65) آیه 2 و 3.
    19. سفینه البحار، ج 1، ص 520.
    20. همان.
    21. وسایل الشیعه، ج 8، ص 78.
    22. فروع کافی، ج 5، ص 330؛ وسایل الشیعه، ج 14، ص 3 و 7 و 24 ـ 26.

12. تشکرها 3

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام علیکم

اگر شما هم خودکشی کنید خدا کاری نمی کنه. همون طور که گفته ظلم حرامه، خودکشی هم گفته حرامه
    حالا بعضی برنافرمانی جرات می کنن و بعضی دیگه نمی کنن
    ببخشید متوجه منظورتون نشدم....اگر خود کشی کنم و کاریم نداره پس حرام بودن این وسط چه معنی ای میده؟؟
    وقتی میگید کاری نداره یعنی مجازاتی هم نداره.
    اما وقتی میگید حرامه یعنی انجامش با مجازات

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

ببخشید متوجه منظورتون نشدم....اگر خود کشی کنم و کاریم نداره پس حرام بودن این وسط چه معنی ای میده؟؟
    وقتی میگید کاری نداره یعنی مجازاتی هم نداره.
    اما وقتی میگید حرامه یعنی انجامش با مجازات
    سلام علیکم

شما گفتید چرا وقتی دیگران دارن حقتون رو می خورن خدا کاری نمی کنه اما اگر بخواهید خودکشی کنید حرامه؟
    ظلم هم حرامه و مجازات میشه. کسانی که ظلم می کنن از خدا ضمانت نامه برای مصونیت از مجازات نگرفتن، بلکه دارن نافرمانی خدا رو می کنن و دیر یا زود، این دنیا یا آخرت، سزای اعمالشون رو می بینن. همون طور که ظلم حرامه خودکشی هم حرامه. حالا انتخاب با شخصه که در کنار تلاش برای احقاق حق خودش منتظر انتقام خداوند باشه، یا خودش هم نافرمانی خدا رو بکنه و با خودکشی منتظر مجازات خودش باشه

عذاب خودکشی هم در آخرت رخ میده. اما شما می گید یا باید توی همین دنیا خدا ظالمان رو به سزای عملشون برسونه یا عذاب اخروی از هر کس که به تنگ اومد و دست به خودکشی زد برداشته بشه. با اونا رو توی دنیا مجازات کنه یا منو توی آخرت مجازات نکنه

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)