جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا می توانم بدلیل ضعف بدن و افسردگی از گرفتن روزه امتناع کنم

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا می توانم بدلیل ضعف بدن و افسردگی از گرفتن روزه امتناع کنم

با سلام و درود
    شاید قسمتهایی از این سوال تکراری باشد، از این بابت معذرت میخوام. اگه توضیحات اضافی بدهید ممنون میشم.

من پسری 27ساله ام. بدنی لاغر اندام و ضعیف دارم . سالهای گذشته روزه می گرفتم و این باعث ضعیفتر شدن بیشتر می شد ومعده ام دچار نفخ می شد.که احساس میکنم روزه گرفتن باعث این نفخ می شود. چون قبل از اولین روزه گرفتن کاملا سالم بودم . ضمنا این ضعف و لاغری در من ایجاد افسردگی کرده به طوری که در بین دوستان احساس حقارت می کنم و از حضور در اجتماع و خیابان بیم دارم و با روزه گرفتن ، ضعف ولاغری بیشتر نمایان می شود. و مردم هر موقع من را می بینند اول ضعفم را به رخ می کشند. و می گویند چقدر لاغر شده ای. لذا بر ناراحتی من می افزاید. همچنین بیم آن دارم که به دلیل ضعف، زخم معده بگیرم. آیا می توانم با این دلایل ضعف و افسردگی از گرفتن روزه امتناع کنم. البته با نگرفتن روزه احساس گناه می کنم و بنابراین وظایف شرعی دیگر را به درستی نمی توانم انجام دهم.
    خواهشمندم وظیفه ی شرعی بنده را تشریح بفرمایید و تکلیف دقیق بنده را بفرمایید.

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

آیا می توانم بدلیل ضعف بدن  و افسردگی از گرفتن روزه امتناع کنم

کارشناس بحث: استاد شفا

نوشته
    90
    مورد تشکر
    80 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad2 نمایش پست
    با سلام و درود
    شاید قسمتهایی از این سوال تکراری باشد، از این بابت معذرت میخوام. اگه توضیحات اضافی بدهید ممنون میشم.

من پسری 27ساله ام. بدنی لاغر اندام و ضعیف دارم . سالهای گذشته روزه می گرفتم و این باعث ضعیفتر شدن بیشتر می شد ومعده ام دچار نفخ می شد.که احساس میکنم روزه گرفتن باعث این نفخ می شود. چون قبل از اولین روزه گرفتن کاملا سالم بودم . ضمنا این ضعف و لاغری در من ایجاد افسردگی کرده به طوری که در بین دوستان احساس حقارت می کنم و از حضور در اجتماع و خیابان بیم دارم و با روزه گرفتن ، ضعف ولاغری بیشتر نمایان می شود. و مردم هر موقع من را می بینند اول ضعفم را به رخ می کشند. و می گویند چقدر لاغر شده ای. لذا بر ناراحتی من می افزاید. همچنین بیم آن دارم که به دلیل ضعف، زخم معده بگیرم. آیا می توانم با این دلایل ضعف و افسردگی از گرفتن روزه امتناع کنم. البته با نگرفتن روزه احساس گناه می کنم و بنابراین وظایف شرعی دیگر را به درستی نمی توانم انجام دهم.
    خواهشمندم وظیفه ی شرعی بنده را تشریح بفرمایید و تکلیف دقیق بنده را بفرمایید.
    سلام علیکم

شما افطار وسحر را خوب بخورید وروزه هایتان را بگیرید واگر می خواهید برای لاغریتان فکری بکنید بگذارید برا ی بعد از ماه مبارک رمضان.

البته اگر روزه گرفتن با تشخیص دکتر متدین متخصص برای شما ضرر قابل توجهی داشته باشد،یا احتمال ضرر قابل توجهی را بدهید واین احتمال عقلائی باشد که موجب خوف ضرر شود ،روزه بر شما واجب نیست.
    (و بعد از ماه رمضان در فصل زمستان ،که روزها کوتاه تر اس،قضا هایش را باید بگیرید،البته بازهم در صورتی که ضرر قابل توجهی نداشته باشد.)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری