جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توبه بعد از مشاهده آثار عذاب

نوشته
    12
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

توبه بعد از مشاهده آثار عذاب

سلام
    وقتی آیات ۱ تا ۱۵ سوره انبیا را مطالعه می کنم، به یاد اعمال خودم می افتم، که چند سال نسبت به خدا و پیامبر و دین اسلام و مذهب شیعه شک داشتم، و در این مدت نسبت به خودم اسراف کردم، و انواع گناهان رو انجام دادم، و بعد از اینکه آثار عذاب الهی رو مشاهده کردم، توبه کردم و حالا پاک شدم، ولی توبه ی من در اطرافیانم کوچکترین اثری نداشته، و به نظر می رسه که دیگه نمی تونم به زندگی برگردم، اما سوال من اینه که آیا بر اساس این آیه، خدا دیگه منو نمیبخشه؟ آیا ممکنه خدا دیگه توبه کسی رو قبول نکنه؟ اگر ممکنه تفسیر این آیات و روایات وارده رو برای من بنویسید.
    از توجهتون ممنونم

2.  

نوشته
    3,638
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    815 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

توبه بعد از مشاهده آثار عذاب

کارشناس بحث: استاد هدی

4. تشکر

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

با سلام و عرض ادب
    يكي از انواع عذابهايي كه در قرآن كريم هم بارها از آن صحبت شده است ، عذاب استيصال است .
    عذاب استیصال، عذابی است که بدون مهلت دادن به کسی نازل می شود (1 )
    به عبارتی می توان گفت که این عذاب در مورد افراد غیر قابل اصلاح صورت می گیرد و هدف از نزول آن ، این است که به حکم فرمان آفرینش ریشه کن شوند ؛چرا که در این نظام حق حیات برای انها باقی نمانده واین خارهای راه تکامل انسانها ، باید کنار زده شوند.(2)
    آيات 11-15 سوره مباركه انبياء نيز به اقوامي اشاره دارد كه جداي از عملكرد نا درست ، بدون بازگشت و توبه ، عذاب الهي آنان را فراگرفت .

(1)- مرحوم طبرسی در تفسیر شریف مجمع البیان ذیل آیه 5 ،هود : "وَلَئِنْ أَخَّرْنَا عَنْهُمُ الْعَذَابَ إِلَى أُمَّةٍ مَّعْدُودَةٍ "
    (2)- تفسیر نمونه ، ج14 ،ص288 و ج17 ، ص159 وج15 ، ص و...
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط mmmmoooorrrroooo نمایش پست
    چند سال نسبت به خدا و پیامبر و دین اسلام و مذهب شیعه شک داشتم، و در این مدت نسبت به خودم اسراف کردم، و انواع گناهان رو انجام دادم، و بعد از اینکه آثار عذاب الهی رو مشاهده کردم، توبه کردم و حالا پاک شدم، ولی توبه ی من در اطرافیانم کوچکترین اثری نداشته، و به نظر می رسه که دیگه نمی تونم به زندگی برگردم،
    كساني كه قبل از فرا رسيدن مرگ توبه مي كنند خداوند توبه پذير و مهربان است :
    أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَيَأْخُذُ الصَّدَقَاتِ وَأَنَّ اللّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ(توبه/104)
    آيا ندانسته اند كه تنها خداست كه از بندگانش توبه را مى ‏پذيرد و صدقات را مى ‏گيرد و خداست كه خود توبه ‏پذير مهربان است
    خداوند خودش در قرآن كريم به بندگاني كه در حق نفس خود اسراف نموده اند وعده آمرزش داده و از نا اميدي از رحمت الهي بر حذر فرموده است :
    قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ(زمر/53)
    بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده ‏روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت‏ خدا همه گناهان را مى‏ آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است
    كساني كه به عذاب استيصال دچار مي شوند اهل توبه و بازگشت به سوي خدا نيستند لذا شما كه توفيق توبه و بازگشت به درگاه الهي را داشته ايد هم نبايد از رحمت خداوند مايوس باشيد و هم بايد بدانيد كه توبه و استغفار و جبران گذشته ، مانع عذاب است ان شاء الله . لذا با اميد به مغفرت و رحمت الهي در تدارك مافات و جبران گذشته باشيد .
    موفق باشيد

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

7. تشکرها 2

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

جمع بندي

پرسش: وقتی آیات ۱ تا ۱۵ سوره انبیا را مطالعه می کنم، به یاد اعمال خودم می افتم، که چند سال نسبت به خدا و پیامبر و دین اسلام و مذهب شیعه شک داشتم، و در این مدت نسبت به خودم اسراف کردم، و انواع گناهان رو انجام دادم، و بعد از اینکه آثار عذاب الهی رو مشاهده کردم، توبه کردم و حالا پاک شدم، ولی توبه ی من در اطرافیانم کوچکترین اثری نداشته، و به نظر می رسه که دیگه نمی تونم به زندگی برگردم، اما سوال من اینه که آیا بر اساس این آیه، خدا دیگه منو نمیبخشه؟ آیا ممکنه خدا دیگه توبه کسی رو قبول نکنه؟ اگر ممکنه تفسیر این آیات و روایات وارده رو برای من بنویسید.
    پاسخ:
    يكي از انواع عذابهايي كه در قرآن كريم هم بارها از آن صحبت شده است ، عذاب استيصال است .
    عذاب استیصال، عذابی است که بدون مهلت دادن به کسی نازل می شود (1 )
    به عبارتی می توان گفت که این عذاب در مورد افراد غیر قابل اصلاح صورت می گیرد و هدف از نزول آن ، این است که به حکم فرمان آفرینش ریشه کن شوند ؛چرا که در این نظام حق حیات برای انها باقی نمانده واین خارهای راه تکامل انسانها ، باید کنار زده شوند.(2)
    آيات 11-15 سوره مباركه انبياء نيز به اقوامي اشاره دارد كه جداي از عملكرد نا درست ، بدون بازگشت و توبه ، عذاب الهي آنان را فراگرفت.
    كساني كه قبل از فرا رسيدن مرگ توبه مي كنند خداوند توبه پذير و مهربان است :
    أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَيَأْخُذُ الصَّدَقَاتِ وَأَنَّ اللّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ(توبه/104)
    آيا ندانسته اند كه تنها خداست كه از بندگانش توبه را مى ‏پذيرد و صدقات را مى ‏گيرد و خداست كه خود توبه ‏پذير مهربان است
    خداوند خودش در قرآن كريم به بندگاني كه در حق نفس خود اسراف نموده اند وعده آمرزش داده و از نا اميدي از رحمت الهي بر حذر فرموده است :
    قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ(زمر/53)
    بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده ‏روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت‏ خدا همه گناهان را مى‏ آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است
    كساني كه به عذاب استيصال دچار مي شوند اهل توبه و بازگشت به سوي خدا نيستند لذا شما كه توفيق توبه و بازگشت به درگاه الهي را داشته ايد هم نبايد از رحمت خداوند مايوس باشيد و هم بايد بدانيد كه توبه و استغفار و جبران گذشته ، مانع عذاب است ان شاء الله . لذا با اميد به مغفرت و رحمت الهي در تدارك مافات و جبران گذشته باشيد .

(1)- مرحوم طبرسی در تفسیر شریف مجمع البیان ذیل آیه 5 ،هود : "وَلَئِنْ أَخَّرْنَا عَنْهُمُ الْعَذَابَ إِلَى أُمَّةٍ مَّعْدُودَةٍ "
    (2)- تفسیر نمونه ، ج14 ،ص288 و ج17 ، ص159 وج15 ، ص ...

كليد واژه ها: عذاب استيصال، توبه ، استغفار، رحمت الهي

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

9. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری