جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ساختن خانه در مقبره های قدیمی نحس است؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

آیا ساختن خانه در مقبره های قدیمی نحس است؟

به نام خدا، با عرض سلام و ادب خدمت کارشناسان و پاسخگویان محترم سایت. یکی از آشنایان، یک باب منزل مسکونی ساختند که زمینی که از منزل مسکونی درش ساخته شده، بیش از 50 سال پیش مقبره بوده. حالا این دوست من همیشه نگرانی دارند از اینکه هر گاه می خواد جایی از خانه رو گسترش بده یا کاری برای پیشرفت خانه انجام بده، مشکلاتی براش پیش میاد. مثلا ممکنه کسی بمیره یا تصادف بشه یا دعوا بشه یا دستش بشکنه و ... خودم ابتدا فکر کردم خرافات هستش ولی بعدها متوجه شدم عین حقیقت هستش. بهش پیشنهاد دادم از کسانی که امواتشون اینجا دفن شدند حلالیت بطلبه ولی هیچ راهی برای حلالیت گرفتن وجود نداره چون کسانی که امواتشون در این مقبره قدیمی دفن هستند انسان های خوبی نستند و نمیشه به هیچ وجه باهاشون کنار اومد. حالا از شما میخوام راه حلی برای این مشکل پیدا کنید تا این دوستمون بتونه زندگی راحتی داشته باشه. سپاس

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ در ساعت ۱۱:۵۳

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب
    آنچه که از سوال شما فهمیدم بحث شرعی ساخت خانه روی قبرهای قدیمی است که باید از کارشناس احکام باید سوال کنید.
    اما اگر از نظر نحس بودن منظورتون هست باید عرض کنم خیر چنین چیزی وجود ندارد و جای نگرانی نیست.
    موفق باشید

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

به نام خدا و با عرض ادب و احترام. متاسفانه روند پاسخگویی به سوالات بسیار کند پیش می رود.کاش می شد کمی این روند را سرعت بخشید. و اینکه وقتی کسی مرجع تقلیدش را ذکر نمی کند باید از کلیات پاسخ داد. از عمار گرامی هم سپاس گزارم. پس نحس نیست و علت دیگری دارد این ماجرا. ......... حالا قضیه اینجاست که همان روز که بنده این سوال را پرسیدم قبلش خانه ی همین دوستمان بودم و ایشان قصد داشت یک زیرزمینی درست کنند و خیلی هم ترس و لرز داشت از اینکه اتفاقی بیوفته. بهش گفتم با شخص آگاهی صحبت کند در این مورد ولی همان روز بعد از اینکه من از خانه شان آمدم بیرون ایشان شروع به کار کردند و دقیقا شب 19 ماه رمضان (یعنی فردای اون روز) یکی از فامیل های درجه یکشان تصادف کرد و مرگ مغزی شد.(خدا رحمتشون کند ان شاالله) حالا ممکنه این تصادف و ده، دوازده اتفاق قبلی اتفاقی بوده باشد؟ احتمالا دلیل شرعی می تواند داشته باشد. البته ایشان این زمین را خریداری کردند و غصبی نیست. هر چند ممکنه قسمت کمی از این زمین هم غصبی باشد. با سپاس. این موضوع که نتوانست به دوست من کمک کند. امیدوارم با پاسخگویی به فرد دیگری کمک کند

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب
    اینکه اتفاقی هست و یا دلیل دیگری دارد جای تامل دارد.
    اما باید بحث حکم شرعی این قبرستان مشخص شود که چگونه خریداری شده؟ مگر قبرستان صاحب شخصی داشته که خریداری کرده؟
    شما باید در تاپیکی مجزا حکم شرعی این سوال رو مطرح تا ان شالله به جواب برسید.
    موفق باشید

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

به نام خدا و با عرض سلام و سپاس. لطفا همینجا پاسخ بفرمایید چون دوست ندارم باز هم موضوعی در این مورد ایجاد بشه. .... در مورد زمین عرض کنم که این زمین در روستا واقع شده و در قدیم چیز مشخصی برای مرزبندی زمینها وجود نداشت. به فرض می گفتند زمین فلانی از فلان درخت شروع می شود و به فلان سنگ ختم می شود و با توجه به گذر زمان، ممکن است آن سنگ جابه جا شود و آن درخت از بین برود و به همین سبب مشکلی در مرزبندی زمین ها بوجود بیاد. زمینی که دوستمان خریداری کردن، متعلق به شخصی از توابع همین روستا بود و این شخص پیش تر نیمی از زمین خود را به اهالی دادند تا مرده هایشان را در آنجا دفن کنند. هر چند در سندی که موجود هست، این قبرستان جزء زمین خریداری شده می باشد لذا طبق متنی که در ابتدا نوشتم، مرزبندی دقیقی وجود ندارد و ممکن است قسمتی از این زمین هم غصبی باشد. حالا اگر دعا یا صدقه یا چیز خاصی وجود دارد که بتواند به دوستمان کمک کند، لطفا بفرمایید تا کمکی به ایشان شود. با سپاس فراوان از شما

نوشته
    61
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحيم
    خدمت دوست محترم سياوش عشق سلام و عرض ادب دارم
    بنده يک نکته اي را به نقل از يکي از اسانيد اخلاق و عرفان خدمت شما بيان کنم و آن اين که ببينيد دوست عزيزم در خصوص اتفاقات و تفالات و تعبير خوابها حتي نگرانيها ؛ به نظر مي رسد غير از آن بخشي که قضا و قدر حتمي الهي هست، بخشي از ان اتفاقات را باور ها و اعتقاد ما مي سازد يعني اين همون فکر من و شماست که در خارج تحقق پيدا کرده ، انگار افکار ذهني ما اگر بهشون اعتقاد پيدا کينم در خارججعل و خلق مي شود پس عزيزان بياييم براي کارها ،‌خوابها ،‌ و کلن هر آنچه از آن باور و اعتقاد منفي داريم يک بينش مثبت درست کنيم شايد به احتمال قوي اون اتفاق بد از زندگيمون محو شد

نوشته
    4,327
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,247 پست
    حضور
    122 روز 15 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" با سلام به برادر سیاوش. اگر من بجای ان دوست شما بودم چرا روزه شک دار بگیریم . این زمین را بی خیال میشدم و می فروختم و در جایی دیگر خانه می ساختم. هر چند که اگر هر جای این کره خاکی را کنکاش کنید به یک مقبره قدیمی خواهید رسید.

و این امر بستگی به طرز فکر دوستتان دارد. اگر از اول بی خیال بودو این مسائل برایش اهمیت نداشت .می توانست در ان خانه زندگی کند. اما چون افکار مخربی در سرش ایجاد شده بهتر است که در جایی دیگر زندگی کند. چرا که همین زمینه ذهنی می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای ایشان شود. یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری