صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اسرار شب قدر: شباهت‌های شب قدر و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) / چرا شب قدر، مخفى است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  695
  مورد تشکر
  2,150 پست
  حضور
  7 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  2041
  آپلود
  0
  گالری
  1

  اسرار شب قدر: شباهت‌های شب قدر و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) / چرا شب قدر، مخفى است؟
  اسرار شب قدر: شباهت‌های شب قدر و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) / چرا شب قدر، مخفى است؟

  تقدير مقدرات در شب نوزدهم، و تحكيم آن در شب بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم است.

  مهم‏ترين و با ارزش‏ترين شب، در بين شب‏هاى رمضان، "شب قدر" است كه قرآن در عظمت آن میفرمايد: ليلة القدر خير من الف شهر. [1] شب قدر بهتر از هزار ماه است.

  امام صادق عليه السلام می‏فرمايد: «شب قدر، قلب رمضان است».[2]

  شاید بتوان راز اين عظمت لیالی قدر، را در چند نكته خلاصه نمود:
  1. نزول قرآن [3] در اين شب.
  2. نزول فرشتگان مقرب [4] خداوند براى تقدير امور جهان.
  3. عبادات و ثواب های که برا ی انسان در چنين شبى ايجاد می‏شود.


  ------------------------------

  [1] سوره قدر، آيه 3
  [2] بحارالانوار، ج 94، ص 11
  [3] سوره قدر، آيه 1
  [4] سوره قدر، آيه 4؛ سوره دخان، آيه 4

  دنیا محل ویرانیه،
  اگه می خوای از نابودی زندگیت توسط قانون و هم عشق جلوگیری کنی،
  باید یاد بگیری احساساتت رو کنترل کنی. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  695
  مورد تشکر
  2,150 پست
  حضور
  7 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  2041
  آپلود
  0
  گالری
  1

  شب قدر، كدام شب است؟
  شب قدر، كدام شب است؟

  در اين كه «ليلة القدر» در ماه رمضان واقع است، ترديدى نيست، چرا كه جمع ميان آيات قرآن همين معنا را اقتضا می‏كند، زیرا از يك سو می‏گويد: قرآن در ماه رمضان نازل شده‏ [1] و از سوى ديگر م‏یفرمايد: در شب قدر نازل گرديده است.[2] ولى در اين كه كدام شب از شب‏هاى ماه رمضان است، گفت ‏وگو بسيار است و مشهور روايات اين است كه در دهه آخر ماه رمضان و شب بيست و يكم يا بيست و سوم است، بنابراين در رواياتى میخوانيم كه در دهه آخر ماه مبارك پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله تمام شب‏ها را احيا میداشت و مشغول عبادت بود و در روايتى از امام صادق عليه السلام آمده است: «شب قدر شب بيست و يكم يا بيست و سوم است». حتى هنگامى كه راوى اصرار كرد: كدام يك از اين دو شب است و گفت:اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت كنم كدام يك را انتخاب نمايم؟! امام تعيين نفرمود و افزود: چه آسان است دو شب براى آنچه می‏خواهى (برای شما، مقدر شود). [3]

  كُنْتُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام فَقَالَ لَهُ أَبُو بَصِيرٍ جُعِلْتُ فِدَاكَ اللَّيْلَةُ الَّتِي يُرْجَى فِيهَا مَا يُرْجَى؟ فِی إِحْدَى وَ عِشْرِینَ أَوْ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِین‏ ... فَرُبَّمَا رَأَیْنَا الْهِلَالَ عِنْدَنَا وَ جَاءَنَا مَنْ یُخْبِرُنَا بِخِلَافِ ذَلِکَ مِنْ أَرْضٍ أُخْرَى ... مَا أَیْسَرَ أَرْبَعَ لَیَالٍ تَطْلُبُهَا فِیهَا ... أَحْیِهِمَا إِنِ اسْتَطَعْتَ إِلَى النُّور. [4]

  نزد امام صادق صلوات الله علیه مشرف بودم، ابو بصیر خدمت حضرت عرض کرد: فدایتان شوم! آن شبی که در آن [مردم] امیدوارند - یعنی شب قدر - کدام شب است؟ حضرت فرمودند: شب بیست و یکم یا شب بیست و سوم ... .(در ادامه راوی سوال دیگری مطرح میکند) گاهی ما هلال ماه را در شهر خود رویت می‌کنیم ولی فرد دیگری از جای دیگری می‌آید و به ما خبر می‌دهد که در منطقه‌ی دیگری، رؤیت متفاوت بوده (در رؤیت هلال اختلاف می‌شود). حضرت در پاسخ فرمودند: مطلوب شما در بین چهار شب، راحت پیدا می شود. ... حضرت در ادامه فرمودند: اگر می‌توانی شب را تا وقتی هوا روشن می‌شود (تا طلوع آفتاب)، بیدار باش.

  و نیز در روايتى از امام صادق عليه السلام نيز نقل شده كه فرمود: «تقدير مقدرات در شب نوزدهم، و تحكيم آن در شب بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم است.» [5] و به اين ترتيب بين روايات جمع مىیشود. بنابراین، در روايات متعددى كه از طرق اهل بيت عليهم السلام رسيده است بيشتر روى شب بيست و سوم تكيه شده، در حالى كه روايات اهل سنت بيشت روى شب بيست و هفتم، تاکید شده است.  ------------------------------

  [1] سوره بقره، آيه 185
  [2] سوره قدر، آيه 1
  [3] نورالثقلين، ج 5، ص 625
  [4] الكافی (ط - الإسلامية)،ج‏4،ص: 157
  [5] نورالثقلين، ج 5، ص 626

  دنیا محل ویرانیه،
  اگه می خوای از نابودی زندگیت توسط قانون و هم عشق جلوگیری کنی،
  باید یاد بگیری احساساتت رو کنترل کنی. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  695
  مورد تشکر
  2,150 پست
  حضور
  7 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  2041
  آپلود
  0
  گالری
  1

  چرا شب قدر، مخفى است؟
  چرا شب قدر، مخفى است؟

  مخفى بودن شب قدر در ميان شب‏هاى سال، يا در ميان شب‏هاى ماه مبارك رمضان، شاید به این دلیل باشد كه مردم به همه اين شب‏ها، اهميت دهند؛ همان گونه كه خداوند رضاى خود را در ميان انواع عبادات، پنهان كرده تا مردم به همه طاعات روى آورند، و غضب و خشم الهی را در ميان معاصى پنهان كرده تا از همه گناهان بپرهيزند، دوستانش و محبوبان درگاه الهی را در ميان مردم مخفى كرده تا انسان ها، همه را احترام كنند، اجابت را در ميان دعاها پنهان كرده تا به همه دعاها رو آورند، اسم اعظم را در ميان اسمائش مخفى ساخته تا همه اسما الهی، را بزرگ دارند، و وقت مرگ را مخفى ساخته تا در همه حال، انسان آماده و مهیا برای اخرت خویش، باشد و اين فلسفه مناسبى، به نظر می‏رسد. [1]

  -------------------------
  [1] عطر رمضان، ص 84-88

  دنیا محل ویرانیه،
  اگه می خوای از نابودی زندگیت توسط قانون و هم عشق جلوگیری کنی،
  باید یاد بگیری احساساتت رو کنترل کنی. 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  695
  مورد تشکر
  2,150 پست
  حضور
  7 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  2041
  آپلود
  0
  گالری
  1

  امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، حقیقت شب قدر
  امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، حقیقت شب قدر

  از امام جعفر صادق(علیه السلام) در تفسیر فرات کوفی، چنین نقل شده است:

  إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ اَلْقَدْرِ.اَللَیْلَهُ: فاطمه والقدر: اَللَّهُ. فمن عرف فاطمه حق معرفتها، فقد ادرک لیله القدر، و انّما سُمّیت فاطمه لانّ الخلق فطموا عن معرفتها ... و قوله: وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ اَلْقَدْرِ لَیْلَهُ اَلْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ، یعنى: خیر من الف مؤمن و هى ام المؤمنین.تَنَزَّلُ اَلْمَلائِکَهُ وَ اَلرُّوحُ فِیها و الملائکه المؤمنون الذین یملکون علم آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) و الروح القدس هى فاطمه. بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ اَلْفَجْرِ. یعنى حتى یخرج القائم.[1]

  اللیله، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) ، است. القدر ،«اللَّه» است. پس هر کس که فاطمه (سلام الله علیها) و مقام ایشان، را به حقیقت بشناسد، حتماً شب قدر را درک کرده است. و علت نام‏گذارى آن حضرت به فاطمه (سلام الله علیها)، به خاطر این است که مردم از شناختنش، ناتوان هستند. اما معناى «لیله القدر، بهتر از هزار ماه است»؛ یعنى، بهتر از هزار مؤمن است و آن نیز ام ‌‏المؤمنین حضرت زهرا (سلام الله علیها) مىیباشد. مراد از ملائکه، مؤمنان عالِم به علوم آل محمد (سلام الله علیهم اجمعین) و مراد از روح یا روح‌‏القدس همانا، فاطمه (سلام الله علیها) است و مراد طلوع فجر، ظهور حضرت مهدی و قائم آل محمد (علیه السلام)، است.

  فاطمه زهرا (سلام الله علیها) رمز و راز بقاى اسلام محمدى (صلی الله علیه و آله و وسلم)، حلقه اتصال نبوت، امامت و ولایت، وارث سریر رسالت، حامى امامت و حامل ولایت است. فاطمه (سلام الله علیها) که خود کوثر و خیر کثیر جارى در جان جهان و باقى در هر زمان است، کوثر وجود یازده امام معصوم (علیهم السلام) - به ویژه امام آخرین و بقیه اللَّه فى الارضین «مهدى موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف)» - نیز هست تا آن امام منجى انسان‏ها و تحقق بخش اهداف نبوت و امامت، ظهور کند.


  -------------------------------------

  [1] تفسیرفراتکوفى،ص 581 – 582

  دنیا محل ویرانیه،
  اگه می خوای از نابودی زندگیت توسط قانون و هم عشق جلوگیری کنی،
  باید یاد بگیری احساساتت رو کنترل کنی. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  695
  مورد تشکر
  2,150 پست
  حضور
  7 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  2041
  آپلود
  0
  گالری
  1

  شباهت های شب قدر و حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
  شباهت های شب قدر و حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

  با استناد به حدیث امام صادق (علیه السلام) که در تفسیر سوره ی قدر، فاطمه زهرا عليها السلام را شب قدر، نامیده است، در شرح و تبیین آن و در خصوص مقایسه تطبیقی آیات سوره ی مبارکه قدر با حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) به نکاتی می توان اشاره کرد:

  1- "انا انزلناه فی لیلة القدر": همچنان که شب قدر، ظرف زمانی نزول قرآن کریم است، حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) ، ام الائمه و ام المومنین نیز ظرف امامان معصوم عليهم السلام است، زهراى مرضیه (سلام الله علیها)، علت وجود ائمه یازده‌گانه، اوصیاى رسول خدا می‌باشد و ذریه پیامبر تا قیامت از نسل حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) ، هستند. بنابراین، همچنان که شب قدر، ظرف نزول "قرآن صامت" می باشد ، وجود حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) نیز ظرف نزول یازده "قرآن ناطقامامان معصوم علیهم السلام، می باشد.

  2- "و ما ادریک ما لیلة القدر": مجهولیت شب قدر بی شباهت به غربت و مظلومیت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) نیست. علاوه بر ابعاد وجودی و درجات تقرب و سلوک الی الله، تاریخ دقیق ولادت، شهادت، طول عمر و بالاخص مزار ایشان برای ما مجهول می‌باشد. همان گونه كه عظمت شب قدر براي انسان ها پنهان است، قدر و منزلت فاطمه (سلام الله علیها) نيز براي مردم ناشناخته مانده است.

  3- "لیلة القدر خیر من الف شهر": خیر کثیر کوثر که ادامه ی نسل نبوت تا قیام قیامت از دامان مطهر اوست، با خیر و بركت شب قدر که به تنهائی از هزار ماه برتر است، مقایسه شده است.

  4- "تنزل الملائکة والروح فیها": از نظر روایات اسلامی، مسلم است که فرشته وحی، جبرئیل امین بر حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) نازل می‌شد، و مصحف فاطمه (سلام الله علیها) نگارش یافت. همچنین، فعل مضارع «تنّزل» دلالت بر تكرار و بقاء «لیلةالقدر» تا قیامت دارد، همچنان که طبق حدیث ثقلین، امامت ائمه تا قیامت پابرجاست. و هرکس، نزول پیوسته فرشتگان و روح را در شب قدر، بپذیرد، ناگزیر باید ولی امر و وجود انسان کامل را هم بپذیرد. از اینرو، در منابع حدیثی شیعه، نقل شده است که: فرشتگان و روح القدس، در شب قدر، بر امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نازل می‌شوند و آنچه را از مقدرات سالانه نوشته شده است، به ایشان، تقدیم می‌دارند.بنابراین همچنان که شب قدر تا قیامت باقی است. ولایت انسان کامل، نیز تا قیامت استمرار دارد. و کسی شب قدر را درک خواهد کرد که به معرفت انسان کامل و امام عصر، ایمان داشته باشد.

  5- "من کل امر": همچنان که در شب قدر تمام امور و حوادث سال شخص، مقدر می‌شود، در کتاب منسوب به حضرت به نام مصحف فاطمه (سلام الله علیها) نیز تمام اخبار، حوادث و پیشامدهای خاندان امامت و مسلمین از گذشته و آینده، مشخص است و مقدر شده است.

  6- "سلام" : همچنان که شب قدر، سراسر سلام، آرامش و امنیت است، حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) ، ام المومنین، نیز تمام وجودش، مظهر لطف و رحمت الهی است. او حوراء انسیه‌ای است که همه خیر و برکت و نور و جمال دنیا و آخرت را با هم داراست.

  7- "سلام هی حتی مطلع الفجر": همچنان که انتهای شب قدر، طلوع فجر و صبح صادق است، انتهای امامت از دامان پاک حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) نیز، صبح ولایت است که یوسف زهرا، فرزند طور والعادیات، فرزند یس والذاریات، مهدی موعود (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) ظهور کرده و شب تاریک ظلمتکده جهان را به صبح هدایت و رستگاری دلالت خواهد نمود. مطلع الفجر اسلام، مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.


  بنابراین، طبق روایت امام صادق (علیه السلام) در تفسیر فرات کوفی،"لیلۀ القدر"، یعنی انسان کامل که از حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) ، آغاز میشود و به "مطلع فجر" یعنی امام عصر و ظهور قائم آل محمد (علیه السلام)، ختم میشود. از اینرو، امام سجاد علیه السلام فرموده ‌اند: ای شیعیان و پیروان امامت، با سوره «انا انزلناه فی لیلة القدر» با مخالفین امامت، اتمام حجت كنید تا كامیاب و پیروز شوید، به خدا كه آن سوره (سوره قدر)، پس از پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم، حجت خدای تبارك و تعالی است.
  دنیا محل ویرانیه،
  اگه می خوای از نابودی زندگیت توسط قانون و هم عشق جلوگیری کنی،
  باید یاد بگیری احساساتت رو کنترل کنی. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  967
  صلوات
  4572
  تعداد دلنوشته
  25
  مورد تشکر
  5,201 پست
  حضور
  29 روز 19 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  528  نقل قول نوشته اصلی توسط لقمان نمایش پست

  و کسی شب قدر را درک خواهد کرد که به معرفت انسان کامل و امام عصر، ایمان داشته باشد.
  این جمله رو با خودم می برم
  http://www.askdin.com/thread14345.html
  http://motahari.ir/fa/content/1101
  http://lib.motahari.ir/Downloadmanag...=false&ids=229
  http://farsi.khamenei.ir/tag-content?id=3461

  یا رب ! نظر تو برنگردد !
  ....................................
  همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
  گاهی نقش شما برخلاف استعدادهای شما هست!
  بگرد نقشت را پیدا کن!

  .................................................. ..............
  خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  23,716
  صلوات
  8700
  تعداد دلنوشته
  54
  مورد تشکر
  34,699 پست
  حضور
  107 روز 36 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1  شب_قدر شبی است که:

  1 . قرآن در آن نازل شده است .

  2 . حوادث سال آینده در آن تقدیر می شود .

  3 . این حوادث بر امام زمان - روحی فداه - عرضه و آن حضرت مامور به کارهایی می گردد .

  بنابراین، می توان گفت شب قدر، شب تقدیر و شب اندازه گیری و شب تعیین حوادث جهان ماده است .

  این مطلب مطابق آیات قرآنی نیز می باشد; زیرا در آیه 185 سوره مبارکه «بقره » می فرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن » ; ماه رمضان که در آن قرآن نازل شده است » . طبق این آیه، نزول قرآن (نزول دفعی) در ماه رمضان بوده است . و در آیات 3 - 5 سوره مبارکه دخان می فرماید: «انا انزلناه فی لیلة مبارکة انا کنا منذرین فیها یفرق کل امر حکیم امرا من عندنا انا کنا مرسلین » این آیه نیز تصریح دارد که نزول [دفعی] قرآن در یک شب بوده است که از آن به شب مبارک تعبیر شده است . همچنین در سوره مبارکه قدر تصریح شده است که قرآن در شب قدر نازل شده است .

  پس با جمع آیات سه گانه بالا روشن می شود:

  1 . قرآن در ماه رمضان نازل شده است .

  2 . قرآن در شبی مبارک از شب های ماه مبارک رمضان نازل شده است .

  3 . این شب، در قرآن شب قدر نام دارد .

  4 . ویژگی خاص این شب بر حسب آیات سوره مبارکه دخان دو امر است:

  الف . نزول قرآن .

  ب . هر امر حکیمی در آن شب مبارک جدا می گردد .

  اما سوره مبارکه قدر که به منزله شرح و تفسیر آیات سوره مبارکه «دخان » است، شش ویژگی برای شب قدر می شمارد:

  الف . شب نزول قرآن است (انا انزلناه فی لیلة القدر) .

  ب . این شب، شبی ناشناخته است و این ناشناختگی به دلیل عظمت آن شب است (و ما ادراک ما لیلة القدر) .

  ج . شب قدر از هزار ماه بهتر است . (لیلة القدر خیر من الف شهر) .

  د . در این شب مبارک، ملائکه و روح با اجازه پروردگار عالمیان نازل می شوند (تنزل الملائکة و الروح فیها باذن ربهم) و روایات تصریح دارند که آنها بر قلب امام هر زمان نازل می شوند .

  ه . این نزول برای تحقق هر امری است که در سوره «دخان » بدان اشاره رفت (من کل امر) و این نزول - که مساوی با رحمت خاصه الهی بر مومنان شب زنده دار است - تا طلوع فجر ادامه دارد (سلام هی حتی مطلع الفجر) .

  و . شب قدر، شب تقدیر و اندازه گیری است; زیرا در این سوره - که تنها پنج آیه دارد - سه بار «لیلة القدر» تکرار شده است و این نشانه اهتمام ویژه قرآن به مسئله اندازه گیری در آن شب خاص است


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  23,716
  صلوات
  8700
  تعداد دلنوشته
  54
  مورد تشکر
  34,699 پست
  حضور
  107 روز 36 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1  ناپيدايي شب قدر


  يكي از بركات ماه رمضان وجود ليله القدر در شب هاي آن است. به احتمال بسياري قوي ليله القدر در ماه رمضان و مشهور در نيمه دوم و معروف آن دهه سوم آن در شب هاي بيست و يك، بيست و سه و يا بيست و هفتم است. البته برخي نيز شب نوزدهم را نيز يكي از احتمالات قوي دانسته اند. با اين همه برخي از روايات معدود نيز شب نيمه شعبان را شب قدر مي دانند ولي مشهور در ميان اهل حديث و دانشمندان و عموم مردم ماه رمضان مي باشد.
  برخي از عالمان و اهل علم و عمل براي دست يابي به احياي شب قدر كه از اعمال شب قدر است تمامي سال را احياي نگه مي دارند كه اين خود بيانگر جايگاه و ارزش شب قدر و احيا و شب زنده داري در آن است.
  اهتمام عمومي مومنان براي شب زنده داري و احياي اين شب و به جا آوردن اعمال مخصوصي كه براي آن بيان شده است بيانگر نقش و كاركردهاي متنوع و بسيار آن در زندگي بشر است. از اين رو هر كسي مي كوشد تا با به جاآوري اعمال شب قدر و احياي آن به آثار آن دست يابد؛ بنابراين با اين كه اين شب به طور مشخص معلوم نيست و تفاوت ها و تغييرات ماه و دست يابي درست حتي به همان شب هاي چندگانه مشخص شده در روايات براي مردم فراهم نيست، با همه اين مسايل براي دست يابي به تاريخ و وقت دقيق شب قدر، مومنان مي كوشند به هر طريقي شده به اعمال و آثار اين شب مقيد باشند از اين رو شب هاي مختلف احتمالي را به قصد دست يابي به شب قدر، احيا مي كنند و به اعمال مخصوص آن شب مي پردازند. مشكل در شناسايي و تعيين شب قدر افزون بر معلوم نبودن آن از نظر كلي، در تعيين شب مورد نظر در ميان شب هاي ماه رمضان نيز مي باشد؛ زيرا گردش ماه و عدم تعيين شب نخست آن به علل و عوامل مختلف، خود موجب مي شود تا مشكل مصداقي نيز پديد آيد و مردم ندانند كه حتي شبي كه احيا مي كنند همان شب نوزده و يا بيست و يك و يا بيست و سه و يا بيست و هفت است و يا اين كه در تطبيق شب ها نيز دچار اشتباه مي شوند همان گونه كه درباره آغاز ماه رمضان و پايان شعبان براي آغاز وجوب روزه و يا پايان آن در آخر رمضان و اول شوال دچار مشكل مي شوند و گرفتار مساله يوم الشك و وجوب روزه در آغاز و يوم الفطر و حرمت روزه مي گردند. و هر ساله به شكلي اين مساله مردم را دچار سرگرداني مي كند. اين مسايل از جمله علل و عواملي است كه مردم را به احياي شب هاي مختلف ماه رمضان به ويژه شب هاي دهه سوم مي كشاند و هر شبي را كساني به احتمال و رجاي شب قدر بودن احيا مي گيرند و به شب زنده داري و عمل به اعمال ويژه آن به شكل فردي ويا جمعي مي پردازند.
  اما پرسش اين است كه شب قدر چه شبي است و چرا براي عالمان اهل علم و عمل و حتي عموم مردم ارزش دارد و آنان مي كوشند تا به هر طريقي شده اين شب را كشف و وقت آن را معلوم كنند و به شب زنده داري و احياي آن شب با اعمال ويژه و مخصوص آن اقدام كنند؟


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  23,716
  صلوات
  8700
  تعداد دلنوشته
  54
  مورد تشکر
  34,699 پست
  حضور
  107 روز 36 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1  مفهوم شناسي ليله القدر


  ليله القدر اصطلاحي قرآني براي بيان مفهومي خاص است. سوره قدر يكي از سوره هايي است كه به طور اختصاصي براي بيان جايگاه و ارزش آن نازل شده است و اين خود بيانگر ارزش و جايگاه خاص اين شب از نظر خداوند و قرآن است.
  تأكيد بر اين شب و اهتمام ويژه خداوندي با نزول سوره اي خاص، خود تأكيدي بر لزوم اهتمام و توجه ويژه مؤمنان به اين شب است تا با احترام و تكريم آن بتوانند از فوايد و آثار آن بهره مند گردند. خداوند در اين سوره بيان مي داردكه در اين شب، قرآن و يا حضرت ختمي مرتبت از مقام خاص خويش اجلال نزول كرده و به زمين وارد شده و زمين را بركت داده است. از اين رو شب قدر را به سبب نزول منبع هدايتي بشر به سوي كمال مطلق مي بايست پاس داشت و تكريم و تعظيم نمود؛ زيرا تكريم و تعظيم آن در حقيقت بركت يابي از راه اين تكريم و ارزش گذاري به خود مي باشد.
  از سوي ديگر قرآن در همين سوره بيان مي كند كه شب قدر، نه تنها به اين سبب از هزار ماه برتر و با ارزش تر است بلكه مي بايست به علتي ديگر نيز پاس داشته شود زيرا در اين شب تنها اين اتفاق هاي بزرگ نيافتاده و اين گونه نيست كه تكريم و پاسداشت آن به سبب واقعه تاريخي صرف بوده باشد همانند پاسداشت و تكريم ايام الله رهايي موسي(ع) و بني اسرائيل از فرعون و سپاه او و دست يابي به آزادي و يا نزول مائده آسماني بر حضرت عيسي(ع) و حواريون كه امري تاريخي است و خداوند از مؤمنان خواسته است كه به سبب اين بركات ويژه و عنايات خاص اين روزها را پاس داشته و تكريم و تعظيم نمايند؛ بلكه شب قدر داراي جايگاه و ارزش هاي ديگري است كه بايد مورد تكريم و تعظيم قرار گيرد.
  اگر بخواهيم براي اين ويژگي شب قدر نمونه و مثالي بيان كنيم بايد به شب تولد شخص و يا شب هاي ميمون و مبارك ديگري چون شب ازدواج و يا مانند آن اشاره كرد كه شخص به سبب اين امور كه در زندگي اش تأثيرات شگرف و مهمي به جا گذاشته مورد تكريم و تعظيم قرار مي گيرد و جشن ها و برنامه هاي ويژه اي براي آن انجام مي شود.


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  23,716
  صلوات
  8700
  تعداد دلنوشته
  54
  مورد تشکر
  34,699 پست
  حضور
  107 روز 36 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1  شب قدر، شب تحول و دگرگوني اساسي

  شب قدر در زندگي هر كسي از چنين جايگاهي برخوردار است و موجبات تحول و تغيير اساسي در زندگي بشر مي شود؛ زيرا خداوند در سوره قدر و دخان و آيات ديگر بيان مي دارد كه در اين شب قدر است كه با نزول فرشتگان و تعيين قدر و سرنوشت هر كسي وضعيت دست كم يك ساله وي مشخص و مقدر مي گردد.
  از اين رو اين شب از جايگاه خاص و اهتمامي ويژه از سوي خدا و مؤمنان برخوردار مي شود. بنابراين نمي توان شب قدر را شبي عادي هم چون شب هاي ديگر دانست.
  براي شناخت اين شب لازم است با اشاره به آيات و روايات از چرايي و چگونگي تقدير و نقش آن در زندگي سخن گفت و ابهاماتي را كه در مسأله وجود دارد درحد امكان برطرف نمود.
  در ادبيات عربي شب در برابر روز قرار مي گيرد و به عنوان اموري متضاد در جهان مادي مورد توجه است.


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود