جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اهمیت لقمه در آخرالزمان

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما اهمیت لقمه در آخرالزمان

باسلام
    مدتها بود که مهمانی نداده بودم و مهمان هم نشده بودم.
    از آخرین بارش که یادم می آید کل برنامه من بهم خورد، حتی بر روی واجباتم هم اثر گذاشت.
    لطفا اهمیت لقمه در آخرالزمان را بفرمائید

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    797 پست
    حضور
    118 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

اهمیت لقمه در آخرالزمان

کارشناس بحث: استاد بصیر

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ولایت پذیر نمایش پست
    مدتها بود که مهمانی نداده بودم و مهمان هم نشده بودم.
    از آخرین بارش که یادم می آید کل برنامه من بهم خورد، حتی بر روی واجباتم هم اثر گذاشت.
    لطفا اهمیت لقمه در آخرالزمان را بفرمائید
    باسلام و احترام و عرض ادب
    جز ولیّ خدا، کسی نمی تواند ادعا کند که من به راحتی اثر لقمه را در زندگیم دیدم و واجباتم دچار خلل شد. و به این راحتی هم نمی شود لقمه ی مردم را شبهه ناک حساب کرد تا از آن اجتناب نمود.
    در جامعه ی اسلامی مال مردم، حلال است و باید با آن معامله حلال کرد، مگر این که خلافش ثابت شود یا دلیلی بر آن داشته باشیم
    همین که شما جایی نمی روید و مال مردم را نمی خورید، خوب نیست و شاید در برخی موارد اگر عذر و دلیلی نداشته باشید، بی احترامی به مردم حساب شود و اصلِ عدم پذیرش دعوت مردم به جهت احتیاط یا پرهیز از مال شبهه ناک، امر ممدوحی نیست، بلکه مذموم است و سیره ی علما و بزرگان بر این نبوده، مگر این که یقین به خباثت مالی بکنند یا شبهه ناک بودنِ آن مال، برایشان اثبات بشود.
    پیامبر گرامی اسلام، هیچ وقت دعوت کسی را بدون عذر، رد نمی کردند حتی به کوچکترین چیز هم اگر دعوت می شدند، می پذیرفتند و به مرد اتهمام نمی زدند که مال تو فلان و بهمان است و با کسی هم تعارف نداشتند.
    قبل از این بخواهیم از مال شبهه ناک اجتناب کنیم، باید بدانیم شبهه ناک چه تعریفی دارد تا دچار احتیاطهای بی جا و افراطی نشویم و مردم را متهم نکرده و از دین اسلام با احتیاطهای خشک و بی جا، زده نسازیم.
    بله درست است در آخر الزمان، مال حلال، پیدا کردنش، سخت می شود و کمیاب. اما این بدین معنا نیست که مومنین را هم متهم به شبهه آلود بودن مالشان بکنیم.
    از حضرت رسول منقول است که فرمودند در آخر الزمان دو چیز کمیاب می شود، رفیق مورد اعتماد، و درهمی از حلال.
    أَقَلُّ مَا يَكُونُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ أَخٌ يُوثَقُ بِهِ أَوْ دِرْهَمٌ‏ مِنْ‏ حَلَالٍ‏.(تحف العقول، ص 54)

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ در ساعت ۱۰:۵۱

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام و عرض ادب .
    در رابطه با اینکه باید یقین پیدا کنیم که مال مردم شبهه ناک است یا نه که شکی نیست اما چطور میشود یقین پیدا کرد ؟
    اینکه دیگران بگویند فلانی کلاه بردارست و مال مردم خور می شود سند قرار داد ؟ باید نسبت به این گفته هرچند با چشم خود ندیده ای بی توجه شد یا باید این گفته ها و شنیده ها را ملاک قرار داد ؟؟
    با تشکر از پاسخگویی کارشناس محترم .

اهمیت لقمه در آخرالزمان

" فقط حیدر امیر المومنین است "

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بی ریا نمایش پست
    در رابطه با اینکه باید یقین پیدا کنیم که مال مردم شبهه ناک است یا نه که شکی نیست اما چطور میشود یقین پیدا کرد ؟
    اینکه دیگران بگویند فلانی کلاه بردارست و مال مردم خور می شود سند قرار داد ؟ باید نسبت به این گفته هرچند با چشم خود ندیده ای بی توجه شد یا باید این گفته ها و شنیده ها را ملاک قرار داد ؟؟
    با تشکر از پاسخگویی کارشناس محترم .
    باسلام و احترام
    اولا باید بدانیم که رعایت اجتناب از مال شبهه ناک، واجب نیست، بلکه مستحب است یعنی می توان مال شبهه ناک را خورد چون یقین به حرمت آن نداریم.
    اما اگر فرد موثقی، با دلیل به مشکل دار بودن مالی، اشاره کرد، اگر یقین برای ما حاصل شود، نباید از آن مال بخوریم، اما اگر فقط به مرحله ی تردید و شک رسیدیم، ممکن است اینجا شامل مال شبهه ناک بشود، اما حق نداریم تا زمانیکه یقین پیدا نکردیم، فردم مشکوک را متهم کنیم، فقط از باب احتیاط، اجتناب خوب است.
    متهمش نمی کنیم زیرا در حدیث هست اگر مسلمانی تا هفتاد کبیره به او منتسب کردند و خود آن را رد کرد یا دلیلی بر آن نداشتیم، نمی توانیم گناه را بر او قبول کنیم، اما احتیاط می کنیم، چون بالاخره فرد مومن و محترمی، ما را از استفاده ی مال او پرهیز داده و ممکن است واقعیت داشته باشد.

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست

باسلام و احترام
    اولا باید بدانیم که رعایت اجتناب از مال شبهه ناک، واجب نیست، بلکه مستحب است یعنی می توان مال شبهه ناک را خورد چون یقین به حرمت آن نداریم.
    اما اگر فرد موثقی، با دلیل به مشکل دار بودن مالی، اشاره کرد، اگر یقین برای ما حاصل شود، نباید از آن مال بخوریم، اما اگر فقط به مرحله ی تردید و شک رسیدیم، ممکن است اینجا شامل مال شبهه ناک بشود، اما حق نداریم تا زمانیکه یقین پیدا نکردیم، فردم مشکوک را متهم کنیم، فقط از باب احتیاط، اجتناب خوب است.
    متهمش نمی کنیم زیرا در حدیث هست اگر مسلمانی تا هفتاد کبیره به او منتسب کردند و خود آن را رد کرد یا دلیلی بر آن نداشتیم، نمی توانیم گناه را بر او قبول کنیم، اما احتیاط می کنیم، چون بالاخره فرد مومن و محترمی، ما را از استفاده ی مال او پرهیز داده و ممکن است واقعیت داشته باشد.

سلام و سپاس از پاسخگویی .
    بنده هم فقط اجتناب کردم . چون فقط تردید داشتم آن هم به سبب حرف هایی که شنیده بودم !
    مورد دیگه : آیا کار کردن شیعه برای اهل سنت ایراد دارد ؟ مالی که به دست میاد چه حکمی داره ؟ آیا فرد شیعه می تواند از غذایی که به دست افراد اهل سنت درست شده استفاده کند ؟ بنده قصد بی حرمتی به اهل سنت رو هم ندارم هرکس در اون دنیا به عمل خودش بازخواست خواهد شد . اما بنده تعصب شدیدی به شیعه بودنِ به مولا امیر المومنین ع دارم .

اهمیت لقمه در آخرالزمان

" فقط حیدر امیر المومنین است "

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بی ریا نمایش پست
    مورد دیگه : آیا کار کردن شیعه برای اهل سنت ایراد دارد ؟ مالی که به دست میاد چه حکمی داره ؟ آیا فرد شیعه می تواند از غذایی که به دست افراد اهل سنت درست شده استفاده کند ؟ بنده قصد بی حرمتی به اهل سنت رو هم ندارم هرکس در اون دنیا به عمل خودش بازخواست خواهد شد . اما بنده تعصب شدیدی به شیعه بودنِ به مولا امیر المومنین ع دارم .
    از جهت شرعی استفاده از مال آنها اشکالی ندارد زیرا آنها مسلمان هستند و چه بسا از باب تالیف قلوب و ترویج مذهبه حقه تشیع، اگر دلیلی بر حرمت مال آنها نداشته باشیم، دعوت آنها را بپذیریم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری