نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: شما انگشتر به کدام دست میکنید!؟

رأی دهندگان
8. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • فقط دست راست

2 25.00%
  • هم دست راست و هم چپ

5 62.50%
  • تنها دست چپ

0 0%
  • از انگشتر استفاده نمی کنم

1 12.50%
صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاریخچه انگشتر و اهمیت آن برای شیعه

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما تاریخچه انگشتر و اهمیت آن برای شیعه

باسلام و عرض تسلیت بمناسبت شهادت حضرت امیرالمومنین ع
    انگشتر و اهمیت آن در دین اسلام موضوعی بود که مدتها بدنبال حقیقت آن بودم و روایات زیادی را در کتب شیعه خواندم.
    تحقیقات من و درخواست من چیست!؟
    من کتاب حلیه المتقین را مطالعه کردم (باب انگشتر و آداب آن) در کنار آن هم به کتابهای دیگر رجوع کردم (تحف العقول) و البته عقل چشمی خود را هم قاضی قرار دادم و در نهایت عقل عاقلی خود را برای انجام عمل.
    در این کتابها همگی از اهمیت انگشتر بدست راست کردن فرمودند که هر مرسلی وصی خود را امر به این کار کرد و اطاعت شد، تنها در کتاب تحف العقول موردی از امام حسن العسکری ع فرموده شد که حضرت اصرار داشتند این موضوع را غیر شیعه ندانند.(دو فرموده در باب انگشتر حضرت فرمودند : یکی قبل از سال 260 و دیگری در سال 260)
    تحقیق کردم و نگاه به دستان عالمان شیعه حال و گذشته کردم تا شرط ادب را رعایت کنم (عملکردها متفاوت بود)
    دوباره تحقیق کردم تا در دستان علمای اهل سنت هم ببینم چگونه است! و البته کسانی که کلا در باب مخالفت دین اسلام هستند.
    نتیجه بدست آمده آن شد که آنانی که در گذشته باب مخالفت با سیره نبوی را داشتند سر به سنگ خورده و در دست راست میکنند (اهل سنت - درحالی که در قبل غیر آن بود)
    اختیاری دیگر را از جبرئیل امین ع خواندم که عرض کرد: اگر کسی را ببینم که قصد و نیتش از انگشتر بدست کردن اجرای سنت نبوی باشد و معتقد در قیامت دستش بگیرم و به امیرالمومنین ع برسانم.پس راهی هم برای کسانی که این حدیث را نشنیده اند و کسانی که باید انتقال بدادند و نکردند گذاشته شد تا صاحب حق خشنودتر باشد.
    بحث ان شد که آیا باید تنها در یک دست باشد یا دو دست که تجربه من ، تنها در دست چپ کردن، سخت تر و البته صبوری بیشتری خواهد که با شناخت افراد در گذشته همراه باشد (علم رجال و برتری سید یمانی بر سید حسنی)
    من حیص المجموع انگشتر چه نقشی در دین ایفا میکند که اهمیت داده شده و آیا جابجایی غیر از مواردی خاص توصیه شده یا نه!؟
    و چرا هیچ یک از رجال جمهوری اسلامی انگشتری بانگشت کوچک دست چپ نمی کند!؟

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 15 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

تاریخچه انگشتر و اهمیت آن برای شیعه

کارشناس بحث: استاد

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صراه علی حق نمسکه نمایش پست
    باسلام و عرض تسلیت بمناسبت شهادت حضرت امیرالمومنین ع
    انگشتر و اهمیت آن در دین اسلام موضوعی بود که مدتها بدنبال حقیقت آن بودم و روایات زیادی را در کتب شیعه خواندم.
    تحقیقات من و درخواست من چیست!؟
    من کتاب حلیه المتقین را مطالعه کردم (باب انگشتر و آداب آن) در کنار آن هم به کتابهای دیگر رجوع کردم (تحف العقول) و البته عقل چشمی خود را هم قاضی قرار دادم و در نهایت عقل عاقلی خود را برای انجام عمل.
    در این کتابها همگی از اهمیت انگشتر بدست راست کردن فرمودند که هر مرسلی وصی خود را امر به این کار کرد و اطاعت شد، تنها در کتاب تحف العقول موردی از امام حسن العسکری ع فرموده شد که حضرت اصرار داشتند این موضوع را غیر شیعه ندانند.(دو فرموده در باب انگشتر حضرت فرمودند : یکی قبل از سال 260 و دیگری در سال 260)
    تحقیق کردم و نگاه به دستان عالمان شیعه حال و گذشته کردم تا شرط ادب را رعایت کنم (عملکردها متفاوت بود)
    دوباره تحقیق کردم تا در دستان علمای اهل سنت هم ببینم چگونه است! و البته کسانی که کلا در باب مخالفت دین اسلام هستند.
    نتیجه بدست آمده آن شد که آنانی که در گذشته باب مخالفت با سیره نبوی را داشتند سر به سنگ خورده و در دست راست میکنند (اهل سنت - درحالی که در قبل غیر آن بود)
    اختیاری دیگر را از جبرئیل امین ع خواندم که عرض کرد: اگر کسی را ببینم که قصد و نیتش از انگشتر بدست کردن اجرای سنت نبوی باشد و معتقد در قیامت دستش بگیرم و به امیرالمومنین ع برسانم.پس راهی هم برای کسانی که این حدیث را نشنیده اند و کسانی که باید انتقال بدادند و نکردند گذاشته شد تا صاحب حق خشنودتر باشد.
    بحث ان شد که آیا باید تنها در یک دست باشد یا دو دست که تجربه من ، تنها در دست چپ کردن، سخت تر و البته صبوری بیشتری خواهد که با شناخت افراد در گذشته همراه باشد (علم رجال و برتری سید یمانی بر سید حسنی)
    من حیص المجموع انگشتر چه نقشی در دین ایفا میکند که اهمیت داده شده و آیا جابجایی غیر از مواردی خاص توصیه شده یا نه!؟
    و چرا هیچ یک از رجال جمهوری اسلامی انگشتری بانگشت کوچک دست چپ نمی کند!؟
    سلام علیکم
    با توضیحاتی که داده اید مشخص است که روایات مربوط را دیده اید لذا به توضیح مختصری اکتفا می کنم.
    انگشتر بدست راست کردن سنت است و مستحب است و مانند مستحبات دیگر اثر خاص خودش را دارد.اما اینکه بدست کردن یک سنگ چه اثری دارد به طور کامل مشخص نیست. همینقدر که موالیان ما امر به آن کرده اند برای ما کافی است.
    در مورد سوال از انگشتر بدست نکردن مسئولین در دست چپ،همانطور که عرض کردم مسأله انگشتر انداختن مستحب است نه واجب که بخواهیم کسی را برای آن مورد سوال قرار دهیم.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست

سلام علیکم
    با توضیحاتی که داده اید مشخص است که روایات مربوط را دیده اید لذا به توضیح مختصری اکتفا می کنم.
    انگشتر بدست راست کردن سنت است و مستحب است و مانند مستحبات دیگر اثر خاص خودش را دارد.اما اینکه بدست کردن یک سنگ چه اثری دارد به طور کامل مشخص نیست. همینقدر که موالیان ما امر به آن کرده اند برای ما کافی است.
    در مورد سوال از انگشتر بدست نکردن مسئولین در دست چپ،همانطور که عرض کردم مسأله انگشتر انداختن مستحب است نه واجب که بخواهیم کسی را برای آن مورد سوال قرار دهیم.
    وعلیکم السلام و رحمه الله
    همانطور که فرمودید انگشتر بدست کردن سنت است، در حدیثی از امام حسن العسکری ع در سال 260 برپایی سنت بود برای کسانی که استفاده میکنند تا بهترین نشانه ولایت پذیری باشد.وقتی بحث ولایتپذیری پیش میاد برای مومن از باب استحباب خارج و واجب میشود مگر اینکه بخواهد تنزل مقام کند.
    در روایاتی دیدیم که اصحاب امام جعفرصادق ع در حمام رفتن هم از این عمل استحبابی ما، استفاده میکردند و برای عمل کردن به سنت بر هم سبقت میگرفتند.
    امام زمان عج ما هم دوست دارد اصحابش، دوستانش برای خوشنودی بیشترش کمر همت ببندند.
    مگر دوستدارانش دعای عهد نخواندند تا در رکاب باشند.چرا امر آسانی را سخت میکنند و بی توجهند؟!
    شاید همه نتوانیم نمازشب خوان باشیم اما این عمل که آسان هست.
    موالیان ما هم امر کردند بفرموده امام جعفر صادق ع که دوست داشتند در دستان هر مومنی 5 انگشتر باشد، ما هم عمل کنیم و ایشان هم لذت ببرند و افتخار کنند که موالی ما شدند.
    یا خیرالمسئولین (کاش مسئولین طالب خیر بیشتر بودند تا به ما هم از طرف آنان میرسید)

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

صاحب انگشتر صاحب الهام درونی است از طرف صاحب الزمان.
    مودت و رحمت بین ایشان بیشتر است. اعمال خالص تر است.
    حفظ کننده صاحب اش هست از خطا و لغزش.
    کاش باور کنیم

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا ما تمام اعمالمان را به درستی انجام میدهیم .که فقط مشکل انگشتر بدست کردنمان باقی مانده است.

ایا نماز ها و روزه ها - عبادات واجب و خواندن قران و خلاصه تمام ان اعمالی که برای باقیات و صالحات ما لازم است انجام داده ایم.؟

ایا از فعل حرام حتی یک نگاه گناه الود صرف نظر کرده ایم ؟ ایا تفاوت حلال و حرام را رعایت کرده ایم ؟

و خلاصه اینکه تا چه حدی در راه خداوند و ائمه گام برداشته ایم که فقط انگشتر بدست کردن ان مانده ؟ لطفا جواب سوال مرا بدهید.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط فریده بنده مخلص خدا نمایش پست
    ایا ما تمام اعمالمان را به درستی انجام میدهیم .که فقط مشکل انگشتر بدست کردنمان باقی مانده است.

ایا نماز ها و روزه ها - عبادات واجب و خواندن قران و خلاصه تمام ان اعمالی که برای باقیات و صالحات ما لازم است انجام داده ایم.؟

ایا از فعل حرام حتی یک نگاه گناه الود صرف نظر کرده ایم ؟ ایا تفاوت حلال و حرام را رعایت کرده ایم ؟

و خلاصه اینکه تا چه حدی در راه خداوند و ائمه گام برداشته ایم که فقط انگشتر بدست کردن ان مانده ؟ لطفا جواب سوال مرا بدهید.
    شما دروغ میگید که دوستدار ولایتید!
    بهانه جویی شما مثل بهانه جویی قوم بنی اسرائیله، مثل بهانه هایی که مردم کم خرد آن دوره در هنگام گذشتن از دریا به حضرت می آوردند.
    من این مطلب را برای شما نگفتم
    برای شیعه گفتم
    کسی که سئوال نپرسه و اطاعت کنه داستان شما مثل اعتراض حضرت موسی به حضرت خضر نبی بود.
    ما خبر نداریم و فقط بحث اطاعت هست.
    فرموده نشده که هر کس دست راست کرد ولایت پذیر نیست بلکه فرموده شد بهترین نشانه اش همینه.
    در برخی موارد اصلی حاضر نیستید تقلید هم کنید و با کلامتون بقیه را هم به شک میاندازید همان چیزی که شیطان میخواهد ....
    من از شما توقع ندارم انگشتر بدست کنی یا نکنی چرا که مرجعش هم طبق تحقیقم متفاوت عمل میکنند.
    من باید عمل خودم را انجام بدم شاید برخی دلسوزی ها لازم نباشه.
    این دومین بحثی شد که دیگر ادامه نمیدهم فقط یادمون باشه از بین اونهایی که گفتند منم گفتم.
    اولی مساله حق نام گذاری یس نبی بود و دومی بحث ولایت پذیری
    البته قابل پیش بینی بود کسی که حق را نشناسه چطور باید انتظار ولایت پذیری داشته باشد.
    پای حرفم ایستادم شما هم بایستید.
    یا حق

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به شما بزرگوار: من منظور شما را از جواب داده شده خود ندانستم. باید بگویم که خود من انگشتر فیروزه و عقیق بدست می کنم یکی تو دست راست و یکی چپ.

یکی یادگار مادر مرحومم است و دیگری را پسرم از مشهد که برای ازدواجش رفته بودند مشهد برایم سوقات اوردند.

باید بگویم که برادر من ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم . هنوز در اصل عبادات و طاعاتمان مانده ایم چه برسد به مستحبات .

شما توی شهرهای بزرگ مثل شیراز بیایید و نظری بیندازید . و ببینید که چقدر به اصول و پایه های دین عمل می شود. و انگاه این مسائل کوچکتر را بهانه کنید. خدا را شاهد می گیرم که نه قصد توهین به اعتقادات شما را دارم و نه در مقامی هستم که به گفتار کسی انتقاد کنم. فقط بگویم که مشکلات جامعه ما خیلی بزرگتر از این حرفهاست. .. یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صراه علی حق نمسکه نمایش پست
    وقتی بحث ولایتپذیری پیش میاد برای مومن از باب استحباب خارج و واجب میشود
    سلام علیکم
    تعیین واجب بودن و مستحب بودن با ملاکی نیست که شما می گویید،اگر بنا بشود هر کسی ملاکی برای احکام از نزد خودش معرفی کند که چیزی از دین باقی نمی ماند!!!!!
    مثلا خیلی ها در روزگار ما ملاکهای عجیب و غریبی برای وجوب روزه بیان کرده و خود را از روزه گرفتن معاف می کنند.

انگشتر بدست کردن مستحب است و وجوبی ندارد.در ضمن موالیان ما امور بالاتری نیز را توصیه کرده اند که بسیار مغفول مانده است.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    54
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 روز 9 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت همه اساتید و بزرگواران محترم
    ایشان در مورد خواص دست کردن انگشتر پرسیدند و بهتر بود که در همین زمینه پاسخ داده میشد. ما که خدا نیستیم که بگوییم دین واجبات بیشتری از انگشتر دارد تو برو اونا رو انجام بده انگشتر پیشکشت. هر چیزی جایگاه خودش را دارد که متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات و عدم موفقیت ما ایرانیها عدم تفکیک پذیری مسائل از یکدیگر است.
    دوست عزیز من تا جایی که میدانم به شما پاسخ میدهم امیدوارم مفید واقع شود
    دوست گرامی سنگها خواصی دارند که حقیقت دارد و خرافات نیست و روایاتی هم از ائمه(ع) در این زمینه داریم و حتی بعضی از سنگها خواص درمانی هم دارند و کتابهایی هم در این زمینه از اساتیدی به چاپ رسیده که میتوانید در اینترنت جستجو کنید.
    در گذشته در اینترنت خواندم از امامی نقل شده بود: "شخصی که با انگشتر فیروز دست به دعا بردارد خداوند به او نه نمیگوید" یا به امامی خبر میدهند که فردی را در میدان شهر شلاق میزنند و امام می آیند و میگویند:" انگشتر عقیقش کجاست؟ اگر انگشتر عقیق داشت شلاق نمیخورد." این دو روایتی که گفتم در اینترنت هم هست میتوانید جستجو کنید.
    منظور از انگشتر همان سنگ آن است چون رینگ یا همان راکب آن همه نقره است. توسط امامان ما " شرف شمس هر چند از علوم غریبه است و دُر نجف، هفت جلاله ، عقیق اصل یمانی نه سنگهایی که در ایران رنگ میکنند و به عنوان عقیق میفروشند و فیروزه توصیه شده است. فقط دقت فرمایید خواندن نماز با انگشتر هفت جلاله مکروه است و آن را هنگام نماز خواندن از دست خود در بیاورید.
    حتی مقام معظم رهبری هم از این انگشتر ها استفاده میکنند و عکسهای ایشان در اینترنت هست و میتوانید جستجو کنید و در دست چپ هم هست. اینکه پرسیدید دست راست بهتر است یا چپ، توصیه ائمه فقط برای انگشتر عقیق در دست راست است اما من خودم بخاطر مشکلی که در دست راست دارم در دست چپ استفاده میکنم یا همچنین مقام معظم رهبری در دست چپ استفاده میکنند. به هر حال بودنش بهتر از نبودنش است. باور کنید در جلسه اول دادگاهی که داشتم طرفم پارتی بازی کرده بود و کاملا دادگاه بر علیه من بود ولی در جلسه دوم دادگاه انگشتر عقیقم و بدست چپم کردم و از خدا کمک خواستم که البته داستانش طولانیست، باور کنید جلسه دوم دادگاه به نفع من تمام شد که البته حق با من بود و خدا کمک کرد و حقم ضایع نشد. این قضیه ماله 10 ساله پبشه و من هنوز از یاد نبردمش.
    دوست عزیز انگشترت رو دست راست کردی بهتر، نشد دست چپ کن و بودنش بهتر از نبودنش است
    سایر سنگها مانند پریدوت، توپاز، یاقوت، سیترین و غیره به شرط اصل بودنش واقعا جنبه درمانی دارد شک نکنید که خداوند انواع چیزها را در جهت رفاه انسانها در اختیارشان قرار داده و فقط طعام نیست. فقط باید یاد بگیری که چطور ازش استفاده کنی. خداوند متعال رحیم تر از این حرفهاست. اینها نمونه های کوچکی از الطاف بیکران الهی است.
    موفق و پیروز باشی

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری