جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا مجاز نبودن پخش مستند راشل با توجه به پرداخت پول منطقی است؟؟؟

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا مجاز نبودن پخش مستند راشل با توجه به پرداخت پول منطقی است؟؟؟

درود به استادان و کاربران عزیز

سوالی داشتم در راستای مستند نبرد خلیج فارس یا همون راشل کوری

این مستند در سایت http://kosar3d.com/ اماده خرید و دانلود هست

این سایت در اول هیچ چیزی در مورد مجاز بودن یا نبودن و کپی کردن یا نکردن این مستند در هیچ جای سایتش ارائه نکرده...حداقل تا اون زمانی که بنده اون رو خریداری کردم چیزی نبود مبنی بر حرام بودن و مجاز نبودن پخش مستند...
    اما به محض این که شما پوول رو دادید و خواستید مستند رو دانلود کنید به شما میگه که حق کپی ندارید

حالا سوال بنده از کارشناس محترم این هست که ایا این کار منطقی و اصولی هست؟ایا این کار بنظر شما نامردی نیست؟؟؟؟چرا سایتی که نمیخواد مستندش پخش بشه همون اول این رو درسایتش اعلام نمیکنه؟؟؟ایا جز اینه که میترسه که فروشش پائین بیاد؟؟؟و ایا بنظر شما اون حرامی که اون سایت اعلام کرده با این عمل منطقی هست؟؟؟؟؟

شاید کسی اگر بدونه حق پخش نداره هیچ وقت مستند رو دانلود نکنه...اما این سایت بطور زیرکانه ای اومده و این کار رو انجام داده که وقتی شما پول رو دادید بعد به شما بگه که اره حالا دیگه مهم نیست چون پول واریز شده اما مجاز به پخش نیستی...
    ممنون میشم از کارشناس محترم در این مورد توضیحی بدن

مرجع بنده اقای مکارم
    ولی اگر میشه به کارشناس محترم نظر مراجع دیگه رو هم بیان کنند چون این سوال خیلی ها ممکنه باشه
    ممنونم

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ در ساعت ۰۶:۳۶

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    3,616
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    794 پست
    حضور
    118 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

ایا مجاز نبودن پخش مستند راشل با توجه به پرداخت پول منطقی است؟؟؟

کارشناس بحث: استاد نور

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط lost1 نمایش پست
    درود به استادان و کاربران عزیز

سوالی داشتم در راستای مستند نبرد خلیج فارس یا همون راشل کوری

این مستند در سایت http://kosar3d.com/ اماده خرید و دانلود هست

این سایت در اول هیچ چیزی در مورد مجاز بودن یا نبودن و کپی کردن یا نکردن این مستند در هیچ جای سایتش ارائه نکرده...حداقل تا اون زمانی که بنده اون رو خریداری کردم چیزی نبود مبنی بر حرام بودن و مجاز نبودن پخش مستند...
    اما به محض این که شما پوول رو دادید و خواستید مستند رو دانلود کنید به شما میگه که حق کپی ندارید

حالا سوال بنده از کارشناس محترم این هست که ایا این کار منطقی و اصولی هست؟ایا این کار بنظر شما نامردی نیست؟؟؟؟چرا سایتی که نمیخواد مستندش پخش بشه همون اول این رو درسایتش اعلام نمیکنه؟؟؟ایا جز اینه که میترسه که فروشش پائین بیاد؟؟؟و ایا بنظر شما اون حرامی که اون سایت اعلام کرده با این عمل منطقی هست؟؟؟؟؟

شاید کسی اگر بدونه حق پخش نداره هیچ وقت مستند رو دانلود نکنه...اما این سایت بطور زیرکانه ای اومده و این کار رو انجام داده که وقتی شما پول رو دادید بعد به شما بگه که اره حالا دیگه مهم نیست چون پول واریز شده اما مجاز به پخش نیستی...
    ممنون میشم از کارشناس محترم در این مورد توضیحی بدن

مرجع بنده اقای مکارم
    ولی اگر میشه به کارشناس محترم نظر مراجع دیگه رو هم بیان کنند چون این سوال خیلی ها ممکنه باشه
    ممنونم
    با سلام و عرض ادب

البته بهتر بود آنها در اول قید می کردند ولی درهرحال استفاده کنندگان به نظر مقام معظم رهبری به احتیاط واجب حق کپی ندارند به نظر آیه الله مکارم هم نباید بدون اجازه صاحبانشان کپی کنند.

احکام کپی رایت،طبق نظر مقام معظم رهبری و آیه الله مکارم
    http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686
    اجوبه الاستفتائات،احکام کپی رایت

6. تشکرها 2

نوشته
    63
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام...من هم نظری دارم...من فکر می کنم همین که اون شرکت محصولش رو برای فروش گذاشته تو سایتش منظورش این بوده که بابت تماشای محصولشون باید هرینه پرداخت بشه...و پس دیگه اصلا نیازی نیست که درج کنن که کپی این محصول غیر مجاز است...اگر کپی این محصول و پخش رایگانش مجاز بود...خوب دیگه خود اون شرکت چرا محصولش رو برای فروش قرار داده توی سایتش؟؟خوب توی سایتش رایگان می ذاشت که دیگران استفاده کنن....
    و من احساس می کنم که این فرهنگ کپی رایت هنوز در کشور جا نیافتاده..خیلی ها دارن از این قضیه آسیب می بینن...کپی غیر مجاز یک محصول مثل این می مونه که من برم صندلی های یک شرکت رو بزدم و ببرم بین مردم رایگان و یا گاهی وقتا با پولی که توی جیب خودم می ره، بفروشم...خوب این کار صحیح نیست و ما نباید منتظر باشیم که سازند و شرکت محصول بیان به ما تذکر بدن که کپی محصولاتشون غیر مجاز...
    ویرایش توسط |فاتح| : ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ در ساعت ۱۰:۴۰

8. تشکرها 3

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست
    البته بهتر بود آنها در اول قید می کردند
    درود
    ببخشید فکر نمیکنید که جمله بهتر بود یک جواب ناقص هست؟؟؟؟یک جواب که قانع کننده نیست

نمیدونم واقعا در مورد این سوال حتما باید نظر مراجع باشه برای پیدا کردن جواب یا نه

اما من یه مثال میزنم
    شما به مغازه ای میرید
    پیراهنی میخرید
    یا هر چیز دیگه ای...فرقی نمیکنه چه جنسی بخرید مهم این هست که شما برای اون جنس پول پرداخت میکنید
    بعد که شما پیراهن رو خریدید فروشنده به شما بگه که اقای محترم من راضی نیستم اون پیراهن رو به دوستتون یا برادرتون هم بدید...ایا واقعا شما قبول میکنید؟؟؟
    تا مادامی که شما پولی پرداخت نکنید در مقابل اون جنس هیچ حقی مالکیتی ندارید..اما پول دادن به نشانه این هست که شما مالکیت اون جنس رو برای خودتون کردید...بعد حالا صاحب قبلی اون جنس میخواد بعد از این که شما مالک اون شدید برای جنس شما تعیین تکلیف کنه...این اصلا با عقل و منطق جور در نمیاید

10. تشکرها 2

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    ببخشید فکر نمیکنید که جمله بهتر بود یک جواب ناقص هست؟؟؟؟یک جواب که قانع کننده نیست

نمیدونم واقعا در مورد این سوال حتما باید نظر مراجع باشه برای پیدا کردن جواب یا نه

اما من یه مثال میزنم
    شما به مغازه ای میرید
    پیراهنی میخرید
    یا هر چیز دیگه ای...فرقی نمیکنه چه جنسی بخرید مهم این هست که شما برای اون جنس پول پرداخت میکنید
    بعد که شما پیراهن رو خریدید فروشنده به شما بگه که اقای محترم من راضی نیستم اون پیراهن رو به دوستتون یا برادرتون هم بدید...ایا واقعا شما قبول میکنید؟؟؟
    تا مادامی که شما پولی پرداخت نکنید در مقابل اون جنس هیچ حقی مالکیتی ندارید..اما پول دادن به نشانه این هست که شما مالکیت اون جنس رو برای خودتون کردید...بعد حالا صاحب قبلی اون جنس میخواد بعد از این که شما مالک اون شدید برای جنس شما تعیین تکلیف کنه...این اصلا با عقل و منطق جور در نمیاید
    با سلام و عرض ادب

اینکه عرض شد بهتر بود می گفتند ازجهت اخلاقی منظور بود والا ازنظر شرعی واجب نیست که بیان کنند و مثالی هم که از جهت مقایسه ذکر کردید صحیح نیست درخصوص حق مالکیت معنوی حکم فرق دارد و نظر مراجع مشخص است همانطور که در بالا اشاره شد البته می توانید برای اطلاع بیشتر از حق کپی رایت به تاپیک زیر هم مراجعه کنید:http://www.askdin.com/thread6670-22.html

موفق و موید باشید

12. تشکرها 2

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جالبه..
    حق مالکیت معنوی چقدر غیر منصفانه هست
    با این که جواب کامل و منطقی ای نگرفتم بازم ممنون
    بدرود

14. تشکرها 2

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جالبه..
    حق مالکیت معنوی چقدر غیر منصفانه هست
    با این که جواب کامل و منطقی ای نگرفتم بازم ممنون
    بدرود
    با سلام و احترام مجدد

بزرگوار برای اطمینان خاطرتان سوال را به دفتر آیه الله مکارم(مرجع تقلیدتان) جهت استفتا ارسال کرده و به محض دریافت پاسخ خدمتتان بیان می شود.

موفق و موید باشید

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام مجدد

از پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به شماره 9404220180 زیر دریافت شده است:

انجام این کار اشکالی ندارد و چنانچه شرطی هنگام خرید بشود، باید طبق آن عمل شود و در واقع شرط باید هنگام خرید و فروش باشد و الا اگر در هنگام آن نباشد، عمل کردن به شرط لازم نمی باشد.

موفق و موید باشید

17. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)