جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: داستانهايي از زندگاني علامه طبرسي مفسر بزرگ شيعه

نوشته
    61
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

داستانهايي از زندگاني علامه طبرسي مفسر بزرگ شيعه

بسم الله الرحمن الرحيم

قسمت اول

در شرح احوال و زندگي عالم و مفسر بزرگ شيعه ابوعلي فضل بن حسن طبرسي ملقّب به « امين الاسلام» و « امين الدين» ، نويسندة تفسير شريف « مجمع البيان في تفسير القرآن» نکات و نگاشته هاي بسياري چاپ شده است. اما در ادامه و در دو بخش به ذکر دو داستان جذاب و خواندني از اين عالم وارسته و مفسر بزرگ قرآن کريم خواهيم پرداخت:
    داستان اول:
    علامه افندي در شرح حال مرحوم طبرسي فرموده است: از شگفتي هاي روزگار بلکه از کرامت هاي مرحوم طبرسي ـ قدس الله روحه ـ داستاني است که نزد تمام مردم شهر آن زمان شهرت يافته بود و آن عبارت است از اين که : وي سکته نموده و مردم گمان کردند ايشان بدرود حيات گفته و از دنيا رفته است، او را غسل داده ،‌کفن نموده و دفن کردند.
    پس از آن وي در قبر به هوش آمده چون هيچ چاره اي نداشت و از کسي نمي توانست کمک بطلبد،‌در آن حال نذر مي کند که اگر خداوند او را نجات داد‌، کتابي در تفسير قرآن بنويسيد.
    اتفاقا دزدي براي سرقت کردن کفن او آمده و شروع به نبش قبر مي کند ، ناگهان طبرسي از داخل قبر دست دزد را مي گيرد ، ‌دزد خوف و اضطراب عجيبي پيدا مي کند.
    طبرسي مي گويد: « نترس من سکته کرده بودم و مردم چون تصور کرده بودند من مرده ام مرا دفن نمودند. سپس برخاست و دزد او را کمک نموده و بر دو ش گرفت و به منزل آورد ،‌در آن هنگام طبرسي رحمت الله عليه کفن را به همراه پول زيادي به دزد داد و او نيز به دست مرحوم طبرسي توبه نموده و در آينده از افراد صالح گرديد. سپس مرحوم طبرسي براي وفا کردن به نذر خود ، تفسير « مجمع البيان»‌ را تدوين کرد و خداوند او را موفق به اتمام آن گردانيد.
    مرحوم خوانساري اين داستان را از کتاب « رياض العلماء» نقل کرده و سپس مي گويد: برخي اين داستان را به ملا فتح الله کاشاني نسبت داده اند و گفته اند وي تفسير « منهج الصادقين» را پس از نجات از چنين مهلکه اي نوشته است.
    به هر حال اگر اين داستان در مورد مرحوم طبرسي صحيح باشد، بايد مرحوم طبرسي در هنگام آن سکته در حدود 60 سال داشته باشد که خداوند به برکت قرآن کريم او را نجات داده و پس از آن در حدود 30 سال ديگر در خدمت قرآن زندگي مي کند.
    منبع:ترجمه آلاداب الدينيه للخزانه المعينيه/ ترجمه استاد احمد عابدي/ص210و211

2.  

نوشته
    61
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحيم

داستانهايي از زندگاني مرحوم طبرسي مفسر بزرگ قرآن

قسمت (2)

در شرح احوال و زندگي عالم و مفسر بزرگ شيعه ابوعلي فضل بن حسن طبرسي ملقّب به « امين الاسلام» و « امين الدين» ، نويسندة تفسير شريف « مجمع البيان في تفسير القرآن» نکات و نگاشته هاي بسياري چاپ شده است. اما در ادامه و در دو بخش به ذکر دو داستان جذاب و خواندني از اين عالم وارسته و مفسر بزرگ قرآن کريم خواهيم پرداخت:
    علامه افندي چنين نقل مي کند: يکي از مقامات معنوي مرحوم طبرسي خواب ي است که خود وي در تفسير مجمع البيان در تفسير آيه « و ما تلک بيمينک يا موسي» نقل مي کند و مي گويد:
    « من در خوابي حضرت موسي عليه السلام را ديدم در حالي که پيامبر صل الله عليه و آله و سلم نيز حضور داشت. حضرت موسي عليه السلام به پيامبر عرض کرد: معناي اين حديث چيست که شما فرموده ايد:‌« علماي امت من همانند انبياي بني اسرائيل اند» و مقصود کدام يک از علما بوده است؟
    در اين حال من ـ طبرسي – به محضر پيامبر صل الله عليه و آله وارد شدم. ٱن حضرت اشاره به طرف من نمود و فرمود اين يکي از آنان است. وقتي حضرت موسي عليه السلام اين را شنيد روي به من آورده و فرمود: « چرا وقتي من چيزي از شما سوال کردم شما پاسخ را طولاني کرديد؟»
    من عرض کردم خداي متعال از شما سوال کرد که :‌«‌ اي موسي اين چيست که به دست توست؟» شما چرا با اين که مي توانسي به طور خلاصه بگويي اين عصاي من است بسيار طول دادي و گفتي :‌«‌ اين عصاي من است که به آن تکيه مي دهم و گوسفندانم را با آن مي رانم و فايده هاي ديگر نيز براي من دارد.»
    وقتي حضرت موسي عليه السلام اين جواب را شنيد آن را پذيرفت و گفت: « را ست گفت پيامبر اسلام که فرمود علماي امت من همانند علماي بني اسرائيل اند»
    منبع : ترجمه آلاداب الدينيه للخزانه المعينيه/ ترجمه استاد احمد عابدي/ص211و212

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)