جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مصاحبه با سرکار خانم اعظم خیّری، نفر اول رشته حفظ کل قرآن کریم

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

مصاحبه با سرکار خانم اعظم خیّری، نفر اول رشته حفظ کل قرآن کریم

با عرض سلام و تبریک به خاطر کسب رتبه اول در رشته حفظ کل قرآن در اولین مسابقه مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم و با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

1. لطفا خودتان را معرفی کنید. از تحصیلاتتان بگویید، و الان به چه شغلی مشغول هستید؟
    بنده اعظم خیری هستم، ساکن شهر خمین. لیسانس زبان انگلیسی دارم. هم اکنون نیز دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث هستم. در سمت معاون دارالقرآن امام خمینی (ره) شهر خمین نیز مشغول به فعالیتهای قرآنی می‌باشم.
    2. حفظ قرآن را از چند سالگی و در کجا و چطور شروع کردید؟
    حفظ قرآن را حدوداً از سال 87 در سن 35 سالگی، در یک دوره سه ساله در مؤسسه قرآنی شروع کردم.
    3. انگیزه اصلی شما برای پرداختن به حفظ قرآن چه بود؟
    علاقه به حفظ و عمل به قرآن و مأنوس بودن با مفاهیم آن انگیزه اصلی من در حفظ قرآن بود. ماجرای ثبت نام و شروع این حفظ قرآن من جالب بود. در سطح شهر تبلیغات و اعلاناتی نصب شده بود که رده سنی برای حفظ قرآن را از 15 سالگی تا 35 سالگی ذکر کرده بودند. من در حین خواندن آن تبلیغات در دل خودم گفتم که الان زمان حفظ است و اگر در این سن (که 35 سالم بود) حفظ نکنم دیگر قادر به این کار نخواهم بود و همین مطلب من را به حفظ قرآن تشویق کرد، تا اینکه در دوره‌های حفظ ثبت نام کردم و کار حفظ قرآن را آغاز نمودم.
    4. مشوقان اصلی‌ شما در حفظ چه کسانی بودند؟
    تشویق پدر و حمایت همسرم مشوق اصلی من در حفظ قرآن بودند.
    5. اهمیت قرائت و حفظ قرآن در میان خانواده شما به چه اندازه است؟
    همه اعضای خانواده ما علاقه‌مند به بحثهای قرآنی و دنباله‌رو فضاهای قرآنی هستند و پسر من هم تازه شروع به حفظ قرآن کرده است.
    6. شما چه تجربه خاصّی در روند حفظ قرآن دارید که برای دیگران مفید باشد؟
    روش حفظ بنده، حفظ سمعی بود. یعنی به صورت گوش کردن به قرائت آقای پرهیزگار و گرفتن لحن ایشان، قرآن را حفظ می‌کردم. اما پیشنهاد می‌کنم عقلاقمندان به حفظ قرآن؛ آیات را به صورت تصویری حفظ کنند که این مطلب سبب تقویت حافظه هم می‌شود.
    7. فکر می‌کنید رمز موفقیت شما در حفظ قرآن چه بوده است؟
    لطف خداوند و حمایت‌های خانواده، زیرا با توجه به شرایط سنی و مشغله و گرفتاری‌هایی که وجود داشت، شرایط سختی برای حفظ داشتم، و حمایتها و کمکهای خانواده بسیار تأثیرگذار بود.
    8. تاثیر حفظ قرآن بر روحیه و اخلاق خود را در چه حدی می دانید؟
    حفظ قرآن در صورتی که اصولی و به طور منظم و منسجم باشد واقعاً تأثیر مطلوب خود را می‌گذارد و فرد حلاوت لازم را در خود احساس می‌کند ولی اگر شرایط لازم رعایت نشود عکس این مطلب اتفاق می افتد و اثرات منفی دارد، یعنی گاهی اوقات فرد دچار افسردگی، اضطراب، دل سردی و ... می‌شود. اما بهترین سالهای زندگی‌ من مربوط به دوران حفظ و بعد از آن است.
    9. آيا تا به حال در مسابقات قرآني شركت كرده‌ايد؟ و چه رتبه‌هایی را کسب کرده‌اید؟
    من در مسابقات بنیاد شهید، در سال 89، در رشته 15 جزء، رتبه دوم استانی، در سال 90، در رشته 20 جزء، رتبه دوم استانی، در سال 91در رشته حفظ کل قرآن کشور رتبه دوم را کسب نمودم و ... .
    10. چگونه و از چه زمانی با مرکز آموزش مجازی قرآن آشنا شدید؟
    تقریبا از حدود یکسال قبل از طریق حفاظ قرآن خمین که تحت نظر اساتید مرکز مجازی بودند با این مرکز آشنا شدم، بنده هم در این مرکز ثبت نام کردم. هم اکنون نیز سرکار خانم حائری مربی بنده هستند.
    11. نقطه ضعف و قوت حفظ تلفنی و مرکز مجازی حفظ چیست؟
    اکثر اساتید، کلاسهای حفظ حضور را می‌پسندند، هرچند این مطلب ارجحیت دارد و بهتر است ولی به نظر بنده حفظ مجازی برای کسانی که امکان دسترسی به کلاسهای حفظ حضوری را ندارند یا اینکه حفظ مجازی حالت مکمل و پشتیبان برای کلاسهای حفظ حضوری آنها را داشته باشد بسیار تأثیرگذار و مفید است. نقطه قوت در فعالیتهای این مرکز پیگیری مستمر و لزوم تحویل محفوظات در هر هفته و در هر شرایطی است که این مطلب موجب نظم و کارایی بیشتر می شود. همچنین برگزاری آزمون‌هایی است که کلاسهای حضوری آن را برگزار نمی‌کنند.
    12. فعالیتهای مرکز را چکونه ارزیابی می‌کنید؟
    بسیار خوب است. هم خود کلاسها و هم آزمونها.
    13. اولین مسابقه مرکز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    بسیار خوب بود ولی اگر امکان برگزاری حضوری آزمون‌ها و مسابقات باشد بسیار عالی خواهد بود چون امکان هرگونه تقلب و ...از بین می‌رود.
    14. برای ارتقای سطح عملکرد مرکز چه پیشنهادهایی دارید؟
    هماهنگی و وحدت رویه اساتید به ارتقای فعالیتها و بالا رفتن سطح کیفیت حفظ قرآن آموزان کمک زیادی می‌کند چون روشهای بعضی اساتید متفاوت است.
    15. ميزان گسترش فرهنگ قرآني در سطح شهر و منطقه شما چقدراست ؟
    در شهر خمین، با برگزاری کلاسهای حفظ و اهمیت و جایگاه حفظ قرآن بالاتر رفته و از این لحاظ پیشرفتهایی حاصل شده ولی انتقادی که به روش حفظ قرآن در شهر خمین وارد است این است که تمام توجه قرآن آموز صرفاً به خود حفظ معطوف می‌شوند بدون توجه به تجوید، مفاهیم آیات و ... و حمایتی از مباحث و مهارتهای تلاوت و قرائت و مفاهیم و ... انجام نمی‌شود که جای کار و تلاش است.
    16. هم اكنون در زمينه قرآنی چه فعاليتهايي داريد؟
    بنده معاونت دارالقرآن شهر خمین را برعهده دارم و همچنین در کلاس‌های حفظ قرآن به عنوان استاد حفظ مشغول به فعالیتهای قرآنی می‌باشم.
    17. به نظر شما زیباترين آيه قرآن كدام است؟
    به نظر من همه آیات قرآن حتی آیه‌های عذاب زیبا و دلنشین و مؤثر هستند. ولی خودم دو آیه 9 و 10 سوره یونس را واقعاً دوست دارم. «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ يَهْديهِمْ رَبُّهُمْ بِإيمانِهِمْ تَجْري مِنْ تَحْتِهِمُ اْلأَنْهارُ في جَنّاتِ النَّعيمِ * دَعْواهُمْ فيها سُبْحانَكَ أَللّهُمَّ وَ تَحِيَّتُهُمْ فيها سَلامٌ وَ آخِرُ دَعْواهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمينَ»
    18. بهترین خاطره‌ای که از دوران حفظ را به یاد دارید؟
    بهترین خاطره من سفر کربلایی بود که به عنوان هدیه به حافظان قرآن تقدیم شد.
    19. در پایان اگر مطلبی در نظر دارید بفرمایید.
    تشکر می‌کنم از تمام کسانی که در فعالیت‌های قرآنی این مرکز سهیم هستند.
    باتشکر از وقتی که در این مصاحبه در اختیار ما گذاشتید.

2.  

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

جناب آقای محسن رحیمی، نفر دوم رشته حفظ کل قرآن کریم

با عرض سلام و تبریک به خاطر کسب رتبه دوم در رشته حفظ کل قرآن در اولین مسابقه مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم و با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

1. لطفا خودتان را معرفی کنید.
    بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله و سلام علي عباده الذين اصطفي
    محسن رحیمی هستم فرزند محمد متولد شهرستان نجف آباد اصفهان که موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم و بیش از دو سال و نیم هست که با مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم سازمان اوقاف به همت عزیزان و مربیان بزرگوار کار حفظ را ادامه می‌دهم و هر هفته مصدع وقت عزیزان هستیم.
    2. از تحصیلاتتان بگویید، و اینکه الان به چه شغلی مشغول هستید؟
    هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان هستم و در سازمان تبلیغات اسلامی هم مشغول به کار می‌باشم.
    3. حفظ قرآن را از چند سالگی، در کجا و چطور شروع کردید؟
    من از 17 سالگی کار حفظ قرآن را خودم با نوار کاست شروع کردم، از سن 21 سالگی هم به طور رسمی حفظ قرآن را در جامعة القران نجف آباد ادامه دادم و در حدود سه چهار طول کشید تا اینکه در سن 25 سالگی موفق به حفظ قرآن شدم. بعد از آن هم نگهداری و تثبیت محفوظات را با جامعة القرآن نجف آباد پیش بردم. از دو و سال نیم گذشته هم که با مرکز آشنا شدم این فرآیند را ادامه دادم.
    4. انگیزه اصلی شما برای پرداختن به حفظ قرآن چه بود؟
    نشاطی که خود انس با قرآن به من داد باعث شد که بعد از اشتیاق به تلاوت آیات الهی، حفظ قرآن را دنبال کنم و شروع به تلاوت از حفظ قرآن در مجالس نمایم. بعد تصمیم گرفتم همه قرآن را حفظ کنم تا اینکه این سند همیشه در دسترس بنده باشد تا بتوانم هر جایی از آن استفاده بکنم، به هر سؤالی حتی در زمینه قرآن و عقاید جواب بدهم و ... . همین امر باعث شد که کار حفظ را جدی تر پیگیری کنم و به سرانجام برسانم.
    5. اساتید و مربیان شما در حفظ قرآن چه کسانی بودند؟
    جناب استاد دکتر معین که از روشندلان هستند و در جامعة القرآن نجف آباد تدریس می‌کنند، و ما هفته‌ای یک جلسه محضر ایشان هستیم برای پرسش و پاسخ. با اساتید دیگری همچون استاد سید مهدی سیف که متولد شهرستان خمینی شهر هستند الآن در تهران ساکن هستند، هم در دوران دانشجویی و هم‌اکنون در ارتباط هستیم و از ایشان بهره می‌گیریم. از محضر اساتید دیگری همچون استاد دکتر ستوده‌نیا در بحث تجوید، استاد شاه‌میوه اصفهانی در بحث صوت و لحن، استاد حاج اسماعیلی در بحث وقف و ابتداء استفاده کرده ایم.
    6. مشوقان اصلی‌ شما در حفظ قران چه کسانی بودند؟
    مشوق اول خود کلام خداوند متعال است. این کلام آنقدر جاذبه دارد که انسان دوست دارد همیشه با آن همراه باشد و اصلاً گویشش قرآن باشد. پدر و مادر و بعضی از طلاب، دوستان و آشنایانی که در فامیل داشتیم و الان هم از آنها ممنون هستم اینها مشوق بنده بودند و این جای بسی سپاس دارد.
    7. اهمیت قرائت و حفظ قرآن در میان خانواده شما به چه اندازه است؟
    در خانواده، دختر خانمم با عنایت به اینکه بنده حضور مستمر در مسابقات، طرحها، برنامه‌های قرآنی پیدا می‌کنم دختر خانم خودم خیلی غیر مستقیم تشویق شده، یعنی من تا به حال نگفتم بابا بیا این سوره را حفظ کن خودش نگاه می‌کند و در بعضی از برنامه‌های قرآن و مسابقه‌ها و طرح‌های حفظ که گاهی تلویزیون یا رادیو قرآن پخش می‌کند تشویق می‌شود و شرکت می‌کند. امیدوارم که این فضا در همه خانواده‌ها شکل بگیرد تا همه افراد خانواده بتوانند از این فضای نورانی قرآن بهره بگیرند.
    8. شما چه تجربه خاصّی در روند حفظ قرآن دارید که برای دیگران مفید باشد؟
    انس با ترتیل قرآن کریم، حضور در محافل انس با قرآن همه اینها انگیزه را زیاد می‌کند. به توفیق الهی من روزانه دو و نیم یا سه جزء به غیر از سوره‌هایی که با خودم عهد کردم که هر صبح و عصر بخوانم، برنامه مرور دارم. برنامه‌های مستمر باعث می‌شود که انسان همیشه به حفظش مسلط باشد. بحمدالله الان هم نماینده شهرستان نجف آباد هستم و در بسیاری از مسابقات شرکت می‌کنم.
    9. تاثیر حفظ قرآن بر روحیه و اخلاق خود را در چه حدی می دانید؟
    من 22 عنوان از اثرات قرآن را پیدا کردم که اگر بخواهم بگویم شاید وقت شما را بگیرم ولی بسیار ارزنده است. بحث دانش، رویش عقل در انسان، سنجش و پردازش، انگیزش انسان، پوشش انسان به نور الهی، پالایش و زدودن بسیاری از نگرانی‌ها از انسان، آرامشی که خود انسان پیدا می‌کند، بینش و عقیده‌ای که به خاطر انس با این سند عظیم الهی هست در انسان پیدا می‌شود و ...

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

جناب آقای محسن رحیمی، نفر دوم رشته حفظ کل قرآن کریم

10. آيا تا به حال در مسابقات قرآني شركت كرده ايد؟ و چه رتبه هایی را کسب کرده‌اید؟
    در سال 85 در مسابقات وزرات امور اقتصاد و دارائی در بین کارمندان کشور، رتبه اول را کسب کردم، در طرح سازمان سنجش در سال 83 از بین 64 نفر در کشور بنده حائز رتبه شدم. مدرک درجه سه سازمان دارالقرآن الکریم را کسب کرده‌ام. امسال هم توفیق داشتم که در مسابقات دانشجویی دانشجویان در استان یزد رتبه پنجم را کسب نمایم.
    11. از چه زمانی با مرکز آموزش مجازی قرآن آشنا شدید؟
    از دو سال و نیم پیش.
    12. نظر شما در رابطه با حفظ قرآن به صورت مجازی و تلفنی چیست؟ نکات و قوت و ضعف مرکز را بیان کنید.
    همه‌اش نقطه قوت بوده، نقطه قوتی که هست این است که هم مربیان خوب و با تجربه هستند و هم پرسش‌ها بسیار اساسی بوده و هم راهنمایی‌های ویژه‌ای در بحث مرور و ده درس و چیزهایی که شاید من خیلی تجربه نکرده بودم ولی به عنایت عزیزان مثل جناب آقای خانلری و مربیان عزیزی که پرسش می‌کردند من خیلی سؤالات را در این زمان ده دقیقه‌ای از عزیزان می‌پرسیدم و عزیزان پاسخگو بودند. راهنمایی‌های خیلی خوبی می‌شد. در همین جا من تشکر می‌کنم از بانیان این کار و این مجموعه زیبای آموزشی.
    13. چه مقدار از قرآن را با مرکز حفظ کردید؟
    بنده بحمد الله حافظ کل قرآن بودم ولی تثبیت محفوظات و انگیزه‌سازی با خود مرکز آموزش مجازی بود یعنی عزیزان به من برنامه می‌دادند مرا راهنمایی می‌کردند، پرسش‌های اساسی می‌پرسیدند و .. .
    14. فعالیتهای مرکز را چکونه ارزیابی می‌کنید؟
    در سطح عالی است. چون هم می‌دانم داوطلبهای زیادی دارد و هم افرادی واقعاً به حفظ قرآن گرایش پیدا کردند. خیلی از افراد بنابر وقتشان، بنابر مکانشان یعنی دوری مسافت‌شان به کلاسهای آموزشی خوب نمی‌توانند در کلاسهای حضوری شرکت پیدا کنند. و این مرکز می‌تواند این خلا را پر کند و انگیزه‌سازی کند.
    15. اولین مسابقه مرکز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    اینکه این مسابقه دو مرحله‌ای بود بسیار خوب بود. اینکه اول آزمون حفظ گرفته شد و بعد دوباره آزمون مرحله دوم گذاشته شد و در آن بحث صوت و لحن و... لحاظ شد. اگر قرائت قاری روی مخاطبش اثر نگذارد ممکن است اثر مطلوبی نداشته باشد. من روزانه یک و نیم تا دو ساعت کلاس دارم و آموزش حفظ می‌دهم، اگر قرائت اثرگذاری نداشته باشم، قرآن آموز ما خسته می‌شود و انگیزه ادامه کار را از دست می‌دهد. بحمدالله کار این مسابقات هم انگیزه‌سازی خوبی داشت. نکته دوم اینکه اگر امکان داشته باشد، افراد به صورت حضوری افراد با هم رقابت کنند خیلی انگیزه‌ساز است و بیشتر می‌شود استفاده کرد.
    16. به نظر شما زیباترين آيه قرآن كدام است و چه پيامی دارد؟
    این سخت‌ترین سؤالی است که گاهی در محافل قرآنی می‌پرسند. آیه 53 سوره مبارکه زمر «قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ» و حتی آیات بعدی این سوره مبارکه که همه انسانها را دعوت به پیوستن به خدا و امید داشتن به آینده می‌کند. آیات بسیار زیاد هست آیه دومی هم که می‌توانم بگویم باز از سوره مبارکه زمر هست که می‌فرماید: «أَ لَيْسَ اللّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ» (الزمر, 36) که انشاء الله بتوانیم بنده خوبی برای خدا باشیم و خداوند به ما لطف کند.
    17. بهترین خاطره‌ای که از دوران حفظ را به یاد دارید؟
    شیرین‌ترین خاطرات من زمانی بود که برای مسابقات، حضور 22 روزه‌ای در جزیره قشم داشتیم. در آن زمان بنده 18 جزء حفظ بودم. در یکی از برنامه‌هایی که تدارک دیده بودند، ما در برابر یک سری از خواهران طلبه اجرای برنامه داشتیم. یکی از خواهرها سؤال ویژه‌ای پرسیدند، تا من را امتحان کنند گفتند «فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكَ» و چون من به جزء 26 و سوره مبارکه نجم نرسیده بودم و تنها یک تلاوتی را از قبل شنیده بودم، بقیه‌اش را نگفتم، بعد گفتند «تَتَمارى»! همین امر باعث شد که از آن روز بیشتر در مورد آیات مشابه قرآن کار کنم.
    18. در پایان اگر مطلبی در نظر دارید بفرمایید.
    آیه‌ای از سوره مبارکه سبأ به ذهنم می‌رسد که می‌فرماید: «قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثْنى وَ فُرادى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا ما بِصاحِبِكُمْ مِنْ جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلاّ نَذيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذابٍ شَديدٍ» (سبإ, 46) بگو ای پیامبر من همه شما را موعظه می‌کنم به اینکه تکی تکی یا دو نفر دونفر همه برای خدا قیام کنید کار اگر برای خدا شد می‌ماند هدف حضرت امام ره، مثل خیلی از عزیزانی که نامشان در جهان به عنوان مخلصین مانده و خیلی از انبیاء هم در قرآن به عنوان «كانَ مُخْلَصًا وَ كانَ رَسُولاً نَبِيًّا» (مريم, 51)، حضرت موسی علیه السلام، حضرت ابراهیم علیه السلام و خیلی از پیامبران و انبیاء اینها بهترین‌ها و به عنوان مخلَصین جا دارند در تاریخ و در عقاید ما، انشاء الله ما بتوانیم همه برای خدا کار کنیم.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. انشاءالله در پناه قرآن موفق و موید باشید

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

جناب آقای محمدرضا انصاری نفر اول رشته حفظ بیست جزء قرآن کریم

با عرض سلام و تبریک به خاطر کسب رتبه اول در رشته حفظ بیست جزء قرآن کریم در اولین مسابقه مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم و با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
    1. لطفا خودتان را معرفی کنید.
    بسم الله الرحمن الرحیم
    محمدرضا انصاری هستم 40 سال دارم و در مسابقه مرکز در رشته حفظ بیست جزء رتبه اول را کسب نمودم.
    2. از تحصیلاتتان بگویید، و اینکه الان به چه شغلی مشغول هستید؟
    بنده لیسانس مهندسی مکانیک و الان در استان تهران کارمند دولت هستم.
    3. حفظ قرآن را از چند سالگی، در کجا و چطور شروع کردید؟
    من در جلسات قرآنی که در مرکز شهر تهران بود، به صورت خودجوش شرکت می‌کردم و تقریبا از سن چهارده سالگی شروع به حفظ قرآن کردم. مدتی در جلسات حاج آقای سعیدیان می‌رفتیم، مدتی در جلسات حاج آقای محمدزاده و سایر اساتید قرآن.
    4. انگیزه اصلی شما برای پرداختن به حفظ قرآن چه بود؟
    هدف اصلی خود را این قرار دادیم که بتوانیم انس بیشتری با قرآن بگیریم. انگیزه‌های مختلف نظیر شرکت در مسابقات و ... در حاشیه و در کنار انگیزه اصلی بود.
    5. اساتید و مربیان شما در حفظ قرآن چه کسانی بودند؟
    در ابتداء آقای جهانبخش آقای کریمی از اساتید بنده بودند. این اواخر هم از محضر اساتیدی چون آقای بیموسایی، آقای آقایی و سایر بزرگواران استفاده کردیم.
    6. مشوقان اصلی‌ شما در حفظ چه کسانی بودند؟
    بیشتر همین اساتیدی که عرض کردم مرا در امر حفظ قرآن تشویق می‌کردند، پدر و مادرم هم بسیار زحمت کشیدند و مرا تشویق می‌کردند.
    7. اهمیت قرائت و حفظ قرآن در میان خانواده شما به چه اندازه است؟
    پدر و مادر در هر خانواده به نوعی مربی اول هستند. منتهی خانواده‌ام بنده از نظر قرآنی در سطح متوسط بودند و شاید سواد قرآنی چندانی نداشتند، منتهی علاقمند به قرآن بودند و ماها را در شرکت در این جلسات تشویق می‌کردند، از بسیاری از برنامه‌های خودشان صرفنظر می‌کردند تا ما بتوانیم در این جلسات شرکت بکنیم. در واقع ما را راهنمایی می‌کردند تا در این زمینه پیشرفت کنیم. تا قبل از این کس دیگری در خانواده چندان به صورت ویژه و تخصصی در مسیر حفظ قرآن نبود، اما همین که ما را دیدند انگیزه پیدا کردند تا در مسیر حفظ قرآن قرار گرفتند.
    8. شما چه تجربه خاصّی در روند حفظ قرآن دارید که برای دیگران مفید باشد؟
    البته بنده کوچک‌تر از این هستم که مواردی را بخواهم مطرح کنم که باعث انگیزه برای دیگران شود، منتهی بایستی تا آنجا که یاد گرفتم بیان کنم. نکته اول اینکه پای درس قرآن متواضعانه و مودبانه بنشینیم. همان طوری که یکی از مقدمات حفظ قرآن علاوه بر اختصاص یک زمان و مکان ثابت برای ممارست و تمرین است، موضوع دیگری که نباید از آن غافل شویم، تواضع است. وقتی ما می‌خوانیم قرآن را حفظ کنیم باید طوری رو به قبله در کنار قرآن و پای رحل قرآن بنشینیم که بیانگر خشوع‌مان در محضر قرآن باشد. نکته دومی که دوستان باید توجه بکنند این است که تمرین روزانه و ماهانه و سؤال و جوابهایی که هست خیلی می‌تواند مؤثر باشد لذا همین فرصت کوتاهی که مرکز آموزش مجازی گذاشته و سؤال می‌کند هم مغتنم هست و از همین هم باید استفاده کرد و محفوظات خود را مرور کرد. چرا که هم می‌توان گفت حفظ قرآن سخت است و هم می‌توان گفت راحت است. سخت از این جهت که لوازمی نظیر پاکی دل و طهارت روحی نیاز دارد و از این جهت که کتابی است که برعکس سایر کتابها تکرار در آن شیرین است و خستگی نمی‌آورد، راحت است. بنابراین کار حافظ قرآن یک جور تکرار هست و باید به آن اهمیت بدهیم.
    9. فکر می‌کنید رمز موفقیت شما در حفظ قرآن چه بوده است؟
    اولاً معلوم نیست موفق باشیم. اما همین که توفیق پیدا کردیم در حدود بیست جزء از قرآن را حفظ کنیم، به خاطر اساتید خوب، شرکت در جلسات قرآن، و استفاده از این امکانات بود. من شرکت در جلسات را رمز موفقیت می‌دانم. اما بعضی اوقات این جلسات واقعاً مظلوم واقع می‌شوند یعنی می‌بینیم که جلسات در بعضی از ایام با چهار، پنج نفر تشکیل می‌شود. در کنار حفظ قرآن خوب است که انسان به قرائت و بهتر کردن ترتیل هم بپردازد.
    10. تاثیر حفظ قرآن بر روحیه و اخلاق خود را در چه حدی می دانید؟
    حفظ قرآن آرامش زیادی به انسان می‌دهد و به نوعی توکل انسان را زیاد می‌کند این از اثرات مطلوب حفظ قرآن است. اثرات دیگری هم دارد، اینکه حافظه انسان را زیاد می‌کند، ذهن و هوش را قویتر می‌کند و ... که اینها فرع قضیه است ،اصل قضیه این است که در زندگی راه برای انسان باز می‌کند.

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

11. آيا تا به حال در مسابقات قرآني شركت كرده ايد؟ و چه رتبه هایی را کسب کرده‌اید؟
    بنده به لطف خدا توانستم یکبار در مسابقات نیروهای مسلح رتبه اول را کسب کنم. در مسابقات استانی اوقاف دو بار دوم و سوم شدم. در مسابقات دانشجویی هم یکبار رتبه دوم را در کل کشور کسب کردم.
    12. چگونه و از چه زمانی با مرکز آموزش مجازی قرآن آشنا شدید؟
    من در نمایشگاه قرآن با مرکز آشنا شدم و از طریق اینترنت ثبت نام کردم.
    13. نظر شما در رابطه با حفظ قرآن به صورت مجازی و تلفنی چیست؟
    همانطور که عرض کردم جلسات قرآن بسیار مؤثرتر است. اما باید راهکارهایی هم اندیشیده شود که مکمل این جلسات باشد. تماسهای غیر حضوری اثرات خوبی دارد ولی کافی نیست به نظر من این تماس‌ها می‌تواند مکمل جلسات حضوری باشد. و یا اینکه هر از چندگاهی جلسات حضوری بشود، یعنی سازوکارهایی اندیشیده شود که افراد دور هم جمع بشوند و جلسات حضوری به صورت حلقه‌های قرآنی شکل بگیرد. افرادی که آدرسهای نزدیک به هم دارند را به همدیگر ارتباط بدهید و این افراد بتوانند از همین ارتباط در راستای ارتقای کیفی محفوظات خود بهره ببرند.
    14. مربی شما در مرکز کیست؟ و چه مقدار از قرآن را با مرکز حفظ کردید؟
    مربی بنده آقای هاشمی است و در حدود دو جزء را با مرکز حفظ کردم.
    15. فعالیتهای مرکز را چکونه ارزیابی می‌کنید؟
    من همیشه از نظم کاری مرکز تعریف کردم. تماسهای تلفنی خیلی منظم و خوب انجام شده منتهی این وقت اختصاصی کم است، به نظرم برای حافظ‌های ده جزء به بالا حداقل باید یک ربع تا بیست دقیقه وقت گذاشته شود.
    16. اولین مسابقه مرکز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    اینکه مسابقه تلفنی برگزار شد، چندان موجه و اصولی نیست اما در کل برای حرکتهای ابتدایی خوب هست ولی در جهت کیفی‌سازی باید فکر‌های دیگری بشود.
    17. برای ارتقای سطح عملکرد مرکز چه پیشنهادهایی دارید؟
    خواهشم این است که هر از چند گاهی از اساتید بنام کشوری هم استفاده بشود. از رادیو شنیدم که اساتیدی مثل استاد پرهیزگار و آقای حاج ابوالقاسم یا اساتید دیگر مشاوره می‌دهند منتهی بهتر این است که از حضورشان و از وجود فکری‌شان بیشتر استفاده شود.
    18. به نظر شما زیباترين آيه قرآن كدام است و چه پيامی دارد؟
    سؤال خیلی سختی است، همه جای قرآن زیباست و من از خواندنشان لذت می‌برم. یکی از این آیات آیه « اللّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكاةٍ » (النور, 35) که بیشتر معرفی ذات احدیت است و در آخرش می‌فرماید که « نُورٌ عَلى نُورٍ يَهْدِي اللّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشاءُ» یعنی خداوند با این نورش است که انسانها هدایت می‌کند. انسان باید به سمت نور برود.
    19. بهترین خاطره‌ای که از دوران حفظ را به یاد دارید؟
    خاطرات من در مسابقات اوقاف هست که با دوستانمان شرکت می‌کردیم و در فضای کاملا رقابتی آنجا، جو دوستانه و صمیمانه‌ای بود به طوری که برای من خاطره شده است.
    20. در پایان اگر مطلبی در نظر دارید بفرمایید.
    آرزوی موفقت برای شما و دوستان و همکارانتان دارم.
    ما نیز برای شما آرزوی توفیق روزافزون داریم. با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

نوشته
    221
    صلوات
    301
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    4
    گالری
    26

منبع: آموزش مجازی حفظ قرآن کریم http://quranhefz.ir/ مصاحبه با سرکار خانم اعظم خیّری، نفر اول رشته حفظ کل قرآن کریم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)