جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر شما برای بهبود فرهنگی ومبارزه با مظاهر بی دینی چیست؟ راه علاج

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نظر شما برای بهبود فرهنگی ومبارزه با مظاهر بی دینی چیست؟ راه علاج
  وضعیت فرهنگی:
  انقلاب ایران تاثیر بزرگی در دنیا وتغییر معادلات داشت وفرهنگ برهنگی وغربی که داشت در کشور نهادینه می شد را عوض کرد. ومعدلات غرب را به هم ریخت. بالطبع کشورهای غربی از این انقلاب که با پیش بینی های آنها هم جور در نمی آید شکّه شده واز همان اول تلاش خود را برای نابودی آن شروع کردند.
  نقشه های نظامی نتیجه نداد ولذا بهترین راه را در تهاجم خاموش دیدند وبا ابزار رسانه شروع به تهی کردن احساسات دینی از درون کردند که شناخت این برای هر کسی راحت نبود. وکم کم فرهنگ غرب ودر قابل آن بی دینی و کم رنگ شدن ارزشهای وشعارهای دینی جای پای خودر ا در خانواده ها واجتماع پیدا کرد.
  از همان ابتدا رهبر انقلاب با هوشیار تمام هشدار داده ونقشه دشمن را در قابل تهاجم فرهنگی تبیین کردند ولی خیلی ها مخصوصا متولیان فرهنگی از خواب خرگوشی بیدار نشدند.
  رهبر انقلاب نقشه های دشمن را در مقاطه مختلف گوشزد کردند تا آنجا که تعبیر تهاجم فرهنگی را به شبیحخون فرهنگی تغییر دادند، وزمانی که دولت آقای احمدی نژاد گزارش می دادند در دولت نهم با گوشهای خود شنیدم که فرمودند:
  هر همه چیز گفته شد ولی از فرهنگ چیزی گفته نشد واین نشان می دهد که فرهنگ مظلوم است.
  باز هم مسئولان ما بیدار نشدند ویا نمی خواستند بیدار شوند چون دولت مشکل را به گردن حوزه علیمه ونهادهای دیگر انداخت وهمینطور دیگران.
  کار به جایی رسید که رهبر ومقتدای زمان، به زبان آمدند وندای أین العمّار سردادند.
  شاید کسانی پیدا شوند ودرد دل ودغدغه رهبری را درک کنند وبه حال فرهنگ کشور کار یانجام دهند وچون از نهادهای دولتی ورسمی کاری ساخته نبود، لذا رهبری بیان داشتند که بهترین راه خدمت در عرصه های مختلف از جمله فرهنگ مدیریت جهادی است.
  بیاید قبل از اینکه یمنی ها به أین العمار رهبری لبیک گویند ما هم از قافله عقب نمانیم وبرخی مسئولان را بگذارید به فکر منافع سیاسی وحزبی خود باشند که باید در روز قیامت پاسخگوی خون شهداء باشند. ولی ما سعی کنیم، خود را شرمنده شهداء نکرده ودل ولی زمانمان را پر از خون نکنیم.
  به این نماهنگ وکلیپ از رزمنده های یمنی توجه کنید که خودر ا عمارهای امام خامنه ای می دانند وبیایید ما هم عمار های ایشان در بهبود فرهنگی باشیم.
  http://www.mostazafin.tv/video/5434/...A%DB%8C%D9%85/
  نظر شما برای بهبود فرهنگی ومبارزه با مظاهر بی دینی چیست؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  487
  مورد تشکر
  561 پست
  حضور
  1 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
  نظر شما برای بهبود فرهنگی ومبارزه با مظاهر بی دینی چیست؟
  با سلام.

  گرامی، به نظر من در وهلۀ اوّل قدری غیرت دینی داشتن لازم است که در جامعه کم می بینیم، یعنی خیلیها می بینند وضعیت فرهنگی و نشر بیدینی را، ولی می گویند: «به من چه» و در وهلۀ ثانی، داشتن خلاقیت و تولید اندیشه است، که باز برعکسش، می بینیم که در همان افراد قلیلی هم که سعی می کنند وارد عمل شوند، اکثرشان فقط کارشان کپی پیست است، و فقط اقلیتی از گرو قلیل، به راستی حرفی از خود برای زدن دارند و صرفاً بلندگویی برای سخن دیگران نیستند.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  499
  مورد تشکر
  4,252 پست
  حضور
  102 روز 23 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  6  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
  نظر شما برای بهبود فرهنگی ومبارزه با مظاهر بی دینی چیست؟
  با سلام و عرض ادب
  بنظر بنده در مساله ي مبارزه با تهاجم فرهنگي بايد نگاهي هم به داشته هاي خودمان و سرمايه هايي كه فعلا دور از دسترس تهاجم مانده ياكمتر مورد هجمه واقع شده بياندازيم . سرمايه هايي كه تقريبا قريبا به اتفاق مردم - از موافق و مخالف و بد حجاب و با حجاب و از هر حزب و قشري بر سر آن متفق اند - بر روي آنها در عملكرد و نگاه ، متحدند و مورد قبول آنهاست .
  سرمايه هايي مانند آنچه مقام معظم رهبري به بخشي از آن در ديدار با اساتيد دانشگاه اشاره داشتند كه فرمودند جوانان از والدين خود شايد در برخي موارد سخني را نپذيرند اما از شما همان حرف را مي پذيرند .
  واين يعني ظرفيتهاي موجود ناشناخته .
  يكي ديگر از اين ظرفيتهاي موجود ناشناخته ظرفيت تاثير اقوام بر يكديگر است ، مهر و عطوفتي كه اقوام با يكديگر دارند و تاثيري كه مي توانند بر روي هم در حوزه ي فرهنگي بگذارند .شما حساب كنيد واقعا يك نهي از منكر را شما در خيابان و با يك غريبه -با عملكرد يكسان شما و سطح يكسان مخاطبتان - در برخورد با يك غريبه بيشتر نتيجه ميگيريد يا فاميل و اقوام . بنده به شخصه با برخورد يكسان در سطح مخاطب يكسان با اقوام بيشتر نتيجه گرفته ام تا غريبه تر ها هر چند آنها را خواهران و برادران ايماني خودم مي دانم اما نسبت ميان اقوام و ارحام تاثيري بسيار چشمگير دارد . شما تصور كنيد اينهمه افراد اهل ماهواره اند شما شايد نتوانيد به همسايه تان بگوييد آنتن ماهواره نصب نكن اما بنده به عينه ديده ام كه از اين نظر اقوام بر هم تاثير پذيري بيشتري دارند حتي تاثير پذيري منفي ؛چرا ما از تاثير گذاري مثبتش حداكثر استفاده را نكنيم ؟
  سرمايه بسيار بزرگ و ارزشمند ديگر ما شهدا هستند همين شهدايي كه براي تشيع آنها از هر قشري مي بينيد كه بدون تبليغات و خودجوش حاضر مي شوند و هر شانه اي را مي بينيد كه مي لرزد و هر چشمي مي بارد ، هر كسي تا بحال در تشيع شهداي عزيزمان شركت كرده اين صحنه ها برايش كاملا تكراري و اشناست . برقراري پيوند فرهنگي و معنوي ميان شهدا و بويژه نسل جديد حقيقتا امر عجيبي است و عجيب تر اينكه چرا مسئولين و متوليان امر متوجه اين گرايش عميق و عجيب و شگفت انگيز نيستند و اگر هستند چرا از آن بهره برداري نميكنند ؟ شما الان بچه هاي 6-11 ساله - خودم به شخصه شاهدش هستم- را مي بينيد كه صادقانه و مخلصانه به شهيدي چون ابراهيم هادي عشق مي ورزند بدنبال برچسبهاي عكس او ، كتب او ، موسيقي و شعري از او ، بدنبال خاطره اي زيبا و جذاب از اين شهيد عالي مقامند ، اينها سرمايه هايي است كه مي توان بر روي آن در هر نسلي كار كرد منتها حالا كه همت از بالا نيست ما خودمان نبايد دست روي دست بگذاريم .درست است كه خرمشهر بخاطر قصور مسئولين وقت سقوط كرد اما عموم مردم از روز اول عقب نشيني نكردند به اين بهانه كه مسئولين وظيفه دارند ، خير اين مردم بودند كه از خود شروع كردند و از اين شهر دفاع كردند . امروز هم دفاع بايد از همين پايين شروع شود و مطمئن باشيم كه خداوند به نيتهاي پاك و خالص، بركت و اثر خواهد بخشيد .
  حضرت زهرا سلام الله عليها :«مَنْ اَصْعَدَ اِلیَ اللّه ِ خالِصَ عبادتِهِ اَهْبَطَ اللّه ُ الیهِ اَفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ؛ هر کس عبادت خالصانه خود را نزد خدا بالا بفرستد، خداوند هم برترین مصلحت خود را برای او فرو می فرستد».

  حضرت آیت الله بهجت(ره): ما آمده ایم زندگي كنيم تا قیمت پیدا کنیم، نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  راه علاج فضای فرهنگی از دید دوستان بزرگوار که که به نکات خوبی اشاره کردند:
  1- داشتن غیرت دینی ودر واقع احیاء دوباره این غیرت نزد برخی.
  2- داشتن فکر، ایده وخلاقیت فرهنگی.
  3- تکیه برروی داشته های مشترک فرهنگی وبرنامه ریزی بر اساس آنها مثل:
  الف: استفاده وبرجسته ساختن مجموعه ها واشخاصی که سخنشان تاثیر گذار است، مثل اساتید دانشگاه، محور قرار دادن افراد خوش ذوق وکسانی که در عین دغدغه وفکر دینی مدیریت خوبی داشته باشند.
  ب: استفاده از ظرفیت اقوام وفامیل که تاثیر گذاری درآن بیشتر است. والبته قبل از آن خانواده، وبه زعم بنده ماباید برای شروع کار خانواده ها را درگیر کنیم زیرا مشکل از آنجایی شروع شد که خانواده ها نسبت به وظیفه خود در کنترل وتربیت صحیح اولاد غافل شدند. وامروز نوک پیکان تهاجم ها نابود کردن خانواده است.
  ج: شهدا، ظرفیتی که بخاطر نقش معنوی آنها در بازگشت غیرت دینی وایجاد شور دینی که بایدبا شعور همراه باشد بسیار مهم است.
  منتظر ایده ها ونظرات بقیه دوستان نیز هستیم.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جریان سازی دینی
  از بزرگترین مشکلات تبلیغ دینی وفعالیت فرهنگی ما جزیره ای عمل کردن است. یعنی فعالان فرهنگی زیادی داریم که دغدغه دارند وکار می کنند ولی چون هم افزایی وجود ندارد وهرکس برای خودش عمل می کند لذا خروجی ها قابل توجه نیست ونتایج خیلی ضعیف است.
  بنده به دوستان عرض می کردم که مشکل فرهنگی ما فقط کار کم نیست بلکه ما مثل غربی ها وحتی وهابی ها وغیره نمی توانیم جریان سازی کنیم. یعنی باورهای صحیح خودر ا طوری بیان وعرضه کنیم که جریانی در جامعه راه بیفتد وهمه به مقوله فرهنگ دینی توجه داشته باشند واهمیت وفواید آنر ا ببینند وبا دین زندگی کنند نه اینکه دین فقط لقلقه زبان باشد.
  به زعم بنده بهترین راه برای ما جریان سازی است که آنهم با اتحاد وهم افزایی فکری وخرد جمعی قابل حصول است.
  پس نکته بعدی در پیشرفت فرهنگ دینی جریان ساز ی است.

 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  روشهای جریان سازی دینی
  چطور می توان یک جریان راه انداخت؟
  امروزه ما شاد هستیم مکاتب وجریانهای مختلف که عمدتا باطل هستند با استفاده از ابزار رسانه مخصوصا ماهواره، شبکه های اجتماعی چنان جریانی راه می اندازند که بدون هیچگونه حضور فیزیکی وهزینه مادی کلان دیدگاههای خود را غالب می کنند بطوری یک جریانی راه می اندازند که در عرصه های مختلف پیاده نظام آنها می شوند واز طریق آنها حتی برای براندازی نظام تلاش می کنند.
  سخن در این است که چرا ما از این ابزار برای راه اندازی جریان حق استفاده نمی کنیم؟!
  به تعبیر دیگر چرا آنها اینقدر در باطل خود مصمم هستند ولی ما رد نشر حق خود سستی می کینم؟!!!
  امروزه باید با برنامه های هنری که تاثیر عمیق وماندگارتر دارند چون غیر مستقیم تاثیر می گذارند ارزشهای دینی را به جامعه تزریق کرد. ما هنرهایی ما هنرهای مربوط به عزاداری مثل تعزیه خونی از قدیم داشتیم که تاثیرات زیادی هم داشتند والان با بروز رسانی این هنرها وروز آمد کردن آنها ارزشهای دینی ومکتب اهل بیت را باید ترویج داد.
  چون اکثر مردم عقلانی فکر نکرده وبیشتر تابع احساسات وشورهایی هستند که در جامعه ایجاد می شود وسریع تاثیر می پذیرند ما باید با استفاده زا این شورها شعورآنها را تقویت کنیم تا در عین اینکه ارزشهای دینی ترویج پیدا می کنند با تقویت شعور آنها مانع تاثیر پذیری آنها از تبلیغ باطل شویم.
  به نظر شما چطور می توان یک جریان دینی درست راه انداخت؟

 8. تشکر


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:بهترین راه علاج مشکلات فعلی جامعه دینی از قبیل بی حجابی و فاصله گرفتن از ارزش های دینی چیست؟  پاسخ:
  راه هایی که می توان برای حل این معضلات بیان کرد و باید همه متدینان و دغدغه مندان برای احقاق آن تلاش کنند به شرح زیر است.


  1- داشتن غیرت دینی و در واقع احیاء دوباره این غیرت نزد برخی.
  2- داشتن فکر، ایده و خلاقیت فرهنگی.
  3- تکیه بر روی داشته های مشترک فرهنگی و برنامه ریزی بر اساس آنها مثل:
  الف: استفاده و برجسته ساختن مجموعه ها و اشخاصی که سخنشان تاثیر گذار است، مثل اساتید دانشگاه، محور قرار دادن افراد خوش ذوق و کسانی که در عین دغدغه و فکر دینی مدیریت خوبی داشته باشند.
  ب: استفاده از ظرفیت اقوام وفامیل که تاثیر گذاری درآن بیشتر است. و البته قبل از آن خانواده، و به زعم بنده ما باید برای شروع کار خانواده ها را درگیر کنیم زیرا مشکل از آنجایی شروع شد که خانواده ها نسبت به وظیفه خود در کنترل و تربیت صحیح اولاد غافل شدند. و امروز نوک پیکان تهاجم ها نابود کردن خانواده است.
  ج: شهدا، ظرفیتی که بخاطر نقش معنوی آنها در بازگشت غیرت دینی و ایجاد شور دینی که باید با شعور همراه باشد بسیار مهم است.

  البته بهترین راه برای ما جریان سازی دینی است که آنهم با اتحاد وهم افزایی فکری وخرد جمعی قابل حصول است.
  امروزه باید با برنامه های هنری که تاثیر عمیق و ماندگارتر دارند چون غیر مستقیم تاثیر می گذارند ارزش های دینی را به جامعه تزریق کرد. مانند هنرها، ما هنرهای مربوط به عزاداری مثل تعزیه خونی از قدیم داشتیم که تاثیرات زیادی هم داشتند و الان با بروز رسانی این هنرها و روز آمد کردن آنها ارزش های دینی و مکتب اهل بیت را باید ترویج داد.

  چون اکثر مردم عقلانی فکر نکرده و بیشتر تابع احساسات و شورهایی هستند که در جامعه ایجاد می شود و سریع تاثیر می پذیرند ما باید با استفاده از این شورها شعور آنها را تقویت کنیم تا در عین اینکه ارزش های دینی ترویج پیدا می کنند با تقویت شعور آنها مانع تاثیر پذیری آنها از تبلیغ باطل شویم.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۸:۴۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود