جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونگی دفاع از دین

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش چگونگی دفاع از دین

سلام . خسته نباشید . من چندین بار برام اتفاق افتاده که چند نفری از اسلام گلایه کردن البته اجازه

حرف زدن به من داده نشده بود که من بتونم خوب از دینمون دفاع کنم ولی خب بعضی موقع ها هم

که میخواستم حرف بزنم کم میاوردم . مثلا اونا وقتی کم کاری خیلی از مسولین رو می بینن زیاد از

از کاراشون خوششون نمیاد یا وقتی می بینن که از اسم دین استفاده میشه و کارای زشتی به نام

دین انجام میشه شاکی میشن و... خیلی موارد دیگه . لطفا برام در این مورد حرف بزنید

2.  

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سفر سبز نمایش پست
    سلام . خسته نباشید . من چندین بار برام اتفاق افتاده که چند نفری از اسلام گلایه کردن البته اجازه

حرف زدن به من داده نشده بود که من بتونم خوب از دینمون دفاع کنم ولی خب بعضی موقع ها هم

که میخواستم حرف بزنم کم میاوردم . مثلا اونا وقتی کم کاری خیلی از مسولین رو می بینن زیاد از

از کاراشون خوششون نمیاد یا وقتی می بینن که از اسم دین استفاده میشه و کارای زشتی به نام

دین انجام میشه شاکی میشن و... خیلی موارد دیگه . لطفا برام در این مورد حرف بزنید :rose::gol:
    پیشنهاد من :

گام اول : تقویت بنیه ی دینی و علمی خود . شما باید دین خود را مستدل و مستند و منطقی بیابید . قبول دارم که برخی از مراتب بر ایمان قلبی استوار شده است اما به خاطر داشته باشید که اصول دین ما تحقیقی است نه تقلیدی .

گام دوم : توکل به خدا و مدد و یاری جستن از او و پناه بردن به ذات او در مواجهه با شبهه ها .

گام سوم: داشتن تیزهوشی و نگاه نقاد و موشکاف . خیلی از شبهات دینی از پایه و اساس دروغند . در تحلیل نوشته ها و ادعاها باید به سند و مدرک توجه کرد . حتی اگر صفحه ای را در اینترنت دیدید که در آن به نقل از یک کتاب دینی مطلبی نقل شده بود ، تا اصل کتاب یا منبع موثق را ندیده اید قبول نکنید .

گام چهارم: جدا سازی رفتارهای افراد از دین . در تاریخ مکتب ما تنها افرادی که رفتارشان صد در صد به عنوان حکم دین شناخته می شود معصومین علیهم السلام می باشند . بنابراین همیشه بر محور اصول حرکت کنید نه بر محور رفتار افراد . به خاطر داشته باشید که افراد با دین سنجیده می شوند ، نه دین با افراد .

گام پنجم : پرهیز از خشم و غضب ، ناراحتی و انجام دادن کارهایی که موجب تخریب چهره ی عقلانی و منطقی دین در محیط های مجازی می شود .

در نهایت به شما پیشنهاد می کنم اگر توان عصبی و روحی لازم را ندارید از این قبیل بحث ها اجتناب کنید . راهنمایی یک استاد مجرب هم می تواند به شما کمک زیادی بکند.

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام زیبا جواب داده اید ولی چند نکته مهم است
    1 - ما باید درباره رشد دین با هم صحبت کنیم نه درباره مسایل دینی که متخصصان به آن آشنایی دارند زیرا بحث درباره حلال و حرام و واجب ومستحب برای ما که متخصص نیستیم دلیل بر شک است و شک کفر ونجس است در امور دینی و بهتر است به عالمان دینی رجوع شود زیرا آنها هم به زبان عربی تسلط دارند هم اینکه تمام شبهات در اولین قدم به سوی آنها میرود.و قرآن هم چون به زبان عربی نازل شده گاهی اوقات چندین معنی از یک کلمه برداشت میشود.
    2-دین یک جنبه عقلی دارد یک جنبه قلبی .
    3- ملاک اسلام است نه مسلمانی افراد زیرا مسلمانانی هستند که رفتار یهودیان را دارند عده ای استدلال های مسیحیان را دارند عده ای استدلال شیطانی . در واقع آنها در ظاهر مسلمان و در باطن یهودی مسیحی و شیطان هستند .
    4- در مسایل دینی بحث نکنید که بحث با مردم سبب میشود که شما هم به شک و تردید بیفتید ولی امر بمعروف را و نهی از منکر را ترک نکنید .
    5- هنگامی که افراد غیر مسلمان نقد میکنند اگر متخصص هستید جواب انتقاد را بدهید ولی معمولا در جامعه مسلمانان مسلمانان از قوانین اسلام شکایت دارند و فکر میکنند اسلام برابر است با مجتهدان دینی و مراجع ولی اسلام نظری همان قرآن و اسلام عملی سیره اهل بیت است و اگر در موقعیت شکایت از دستورات اسلام قرار گرفتید سعی کنید مجلس را ترک کنید .
    6- بی بند و باری مبتنی بر آزادی نیست .
    7-قوانین اسلام برای تمام بشر است و حلال خدا حلال و حرام خدا حرام است . و اینها قوانینی است که برای تمام مسلمانان معصومان تا عصر جدید تعیین شده است .

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط سفر سبز نمایش پست

دین انجام میشه شاکی میشن و... خیلی موارد دیگه . لطفا برام در این مورد حرف بزنید :rose::gol:
    باسلام
    اولا :در جواب این افراد باید گفت:
    اسلام به ذات خود هیچ ندارد عیبی *****هرعیب که هست از مسلمانی ماست

ثانیا: در مورد دفاع از دین باید گفت که:دفاع از دین صور مختلفی دارد. گاهی با مال و ثروت است گاهی با جان، گاهی با زبان و بالاخره گاهی هم صبغه علمی و عقلانی دارد. می توان دفاع عقلانی از دین را هرگونه تفكر، رفتار و گفتاری دانست كه موجب استحكام و تثبیت دین در نظر اهل خرد و تعقل گردد. و به تعبیر دیگر، دفاع عقلانی از دین، دفاع از دین است بر اساس اصول و قواعد منطقی و عقلی، شكی نیست كه چنین دفاعی، چون مربوط به حوزه نظر و تعقل است، از اهمیت خاصی برخوردار است.
    با این بیان معلوم می شود كه دفاع عقلانی، دفاعی است منضبط بر اصول عقلی و منطقی كه هر مخاطب اهل خرد را متأثر كرده و آن را بپذیرد به گونه ای كه دلیلی عقلانی بر رد آن نیابد و لازمه چنین دفاعی هم هموار كردن راه پذیرش دین خواهد بود. بنابراین دفاع عقلانی فقط به معنی دفاع از طریق ادله عقلی صرف نیست بلكه دفاع از طریق نقل یعنی آموزه های كتاب و سنت را در موارد كاربرد آنها را نیز در بر می گیرد.

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

6. تشکر

نوشته
    169
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با توضیحات جناب عسگری حرف بیشتری در این زمینه نمی توان گفت فقط به نظرم رسید دو نکته کوتاه را یادآوری کنم :

1. برای ضربه زدن به دین تنها لازم نیست به دین حمله کرد گاهی یک دفاع ضعیف ضربات بدتری به دین وارد می کند ، که برای پرهیز از این مهم نه تنها بالابردن اطلاعات و مطالعات دینی لازم است که حتی دانستن مهارت های گفتگو و برخورد و تبلیغ هم لازم است .

2. به یاد داشته باشیم که متاسفانه اکثر مردم همه رفتارهای مسلمانان را به حساب اسلام می گذارند در حالیکه :

هرچه هست از قامت ناساز بی اندام ماست

ور نه بالای تو بر اندام کس کوتاه نیست

نوشته
    142
    صلوات
    25
    تعداد دلنوشته
    7
    حضور
    4 روز 11 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    6
    گالری
    0

سلام

این افزایش آگاهی و اطلاعات دینی از چه طریق ممکن است؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری