جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عاقبت نفرت و کینه از دیدگاه قرآن و ائمه و دانشمندان غرب

شروع کننده موضوع

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما عاقبت نفرت و کینه از دیدگاه قرآن و ائمه و دانشمندان غرب

باسلام
    قرآن
    قرآن به مؤمنان هشدار می دهد که نسبت به مؤمنان و یکدیگر کینه و بغض نداشته باشند، زیرا عامل این کار شیطان و یا غل (کینه) در قلوب است که می بایست از آن رهایی یابند. (حشر، آیه۱۰)
    قرآن گزارش می کند که مؤمنان در دعاهایشان می گویند: پروردگارا، ما و برادرانمان را، که در ایمان بر ما پیشی گرفتند، بیامرز و در دلهایمان کینه و حسدی به مؤمنان قرار مده. (حشر، آیه ۱۰)
    از صفات مومنان بهشتی آن است که هیچ کینه ای نسبت به یکدیگر ندارند. خداوند می فرماید: و نزعنا فی صدورهم من غل اخوانا علی سرر متقابلین؛ هر کینه ای را از دلشان برکنده ایم، همه برادر و روبه روی یکدیگرند(حجر، آیه ۴۷)
    حدیث ائمه
    رسول خدا(ص) نیز فرمودند: اگر امت من به یکدیگر کینه نداشته باشد، هرگز هیچ دشمنی در برابر آنان قدعلم نخواهد کرد.
    امیر مؤمنان علی(ع) می فرماید: کینه، بذر بدی است.
    امام علی(ع) می فرمایند: «برادرت را با همان وضعی که دارد تحمل کن و زیاد سرزنشش نکن؛ زیرا که این کار کینه می آورد.»(با این حدیث از آیت الله ها و نمازگزاران گذشتم)
    امام صادق(ع) درباره کینه مومنان به عدم ثبات آن اشاره می کند و می فرماید: «کینه مؤمن لحظه ای است و زمانی که از برادر خود جدا شد در دل خود کینه ای به او نگه نمی دارد، اما کینه کافر، مادام العمر است.»
    دانشمندان غرب
    از هر كس كه از تو نفرت دارد، دوري كن؛ حتي اگر او مگس و تو فيل باشي.((مثل آفريقائي))
    من شخصأ دوست دارم بياموزم، اگرچه هميشه نفرت دارم از اين كه به من بياموزند.((وينستون چرچيل))
    بزرگترين بازدارنده بر سر راه زندگي لذت بخش، اين است كه كمابيش همه به اندوه با اندوه پاسخ مي گويند، به خشم با خشم و به كينه با كينه.((وين داير))
    هيچ دلبستگي اي نيست كه روزي به نفرت مبدل نشود؛ حتي مهر مادري.((گوته))
    هنگامي كه اميد در كسي بميرد، كينه و انتقام در او زنده مي گردد؛ هرقدر اميد كمتر باشد، عشق بزرگتر است.((ترنس))
    هيچ كس توانايي آن را ندارد كه مرا به درجه اي از حقارت برساند كه نسبت به او كينه اي در دل داشته باشم!((لارنس جونز))
    به قدري به هدف و منظور خود فكر مي كنم و در آن غرق هستم كه ديگر زماني براي كينه توزي ندارم!((لارنس جونز))

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری