صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از نظر اسلام آوردن چند فرزند برای یک زن مطلوب است؟

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر اسلام آوردن چند فرزند برای یک زن مطلوب است؟

سلام
    من میخواستم بدونم آوردن چند فرزند برای یک زن مطلوب است؟ آیا اسلام در این زمینه توصیه ای دارد؟

چون فارق از مسائل روز هر جامعه، فرزند آوردن یعنی حداقل 9 ماه مراقبت و مراعات و 2 سال شیر دادن (حالا کار به بقیه اش نداریم!)، و این سخته! واقعا سخته!

شاید خیلی از مردان اصلا هیچ درکی از این مسئله نداشته باشن(هرچند خیلی از مراقبت ها بر عهده مرد است!) ولی به هرحال زن مستقیم با موضوع درگیره و کارش خیلی سختتره! من خودم مرد هستم، ولی چون تجربه رژیم های ورزشی را دارم، واقعا درک میکنم که چند ماه رژیم غذایی و یا مراقبت از ساعات خواب و .... چقدر سخته و اعصاب خورد کن! حالا 9 ماه شرایط بارداری به نظرم سختتر و مهمتر باشه!

البته شاید خیلی زنها هستن که اصلا به این چیزها فکر هم نمیکنن و دوران بارداری رو هم مثل بقیه دوران میگذرونن و بالاخره یه چیزی به دنیا میاد !! (و اتفاقا خیلی از درد و مرض های مادرزادی ما و بقیه هم برای مراعات نکردن های مادرها در این دورانه) ولی یه مادری که واقعا براش مهم باشه و بخواد همه جوره (چه روحی و چه جسمی) مراعات کنه بنظرم گویا چله ای به درازای 3 سال گرفته باشه!!!

شاید بعضیا بگن زیادی سخت گرفتم، ولی به فرمایش امام صادق علیه السلام تربیت فرزند از 20 سال قبل تولدش آغاز میشه!!! پس ببیید من تازه خیلی ساده گرفتم!

بله میشه فقط فرزند آورد و اونم بشه یکی مثل بقیه، ولی فرزندی که مثل بقیه نشه و باقیات صالحات آدم باشه مراقبت های خیلی بیشتری میطلبه!

و این مراقبت ها خسته کننده و نفسگیر هست و آدم کم میاره!
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    اصلا بعد معنوی رو کنار بذاریم و برگردیم به بعد مادی ، همین دوران طولانی بارداری و شیردهی خسته کننده میشه! شاید برای بچه اول و دوم شیرین باشه ولی بعدیا کم کم سخت و تکراری میشه (نظر منه البته!). خصوصا که مادر حداقل رژیم غذایی و یا تحرک و ... شو مراعات کنه که حداقل بچه مرض های مادرزادی کمتری بگیره و سالمتر باشه.

از طرفی دخترای امروز تحصیل کرد شدن و علاقه مند به اشتغال و حضور در اجتماع و حتی رسیدگی به خود!(فکر هم نمیکنم گناه یا اشتباه باشه؟! خب دوست دارن یکمی هم مال خودشون باشن دیگه! نباید که همیشه شکمشون قلمبه باشه برای بارداری و یا لباسشون خیس باشه واسه شیردهی!)

----------------------------------------------------------------------------------------------
    البته کسی فکر نکنه الان که تاکید به فرزند آوری میشه من دارم برعکسش حرف میزنم و قصد و غرضی دارم! همون اول سوالمم گفتم! من میخوام ببینم آیا اسلام توصیه یا حد مطلوبی رو گفته یا نه؟

چون مثلا بعضیا میان حدیث پیامبر مربوط به تعداد زیاد فرزندان رو میگن، اما توجه نمیکنن که اون زمان هر مردی چنتا زن و کنیز داشته و هرکدوم اینا 2-3 تا بچه هم میاوردن کلی بچه میشده! و توصیه پیامبر هم رعایت میشده!

ولی الان یه زن چنتا بچه بیاره؟
    آیا آماری هست از اینکه زنان ائمه ما حدودا هرکدام چند بچه می آوردن؟ و یا مثلا بیشترین تعدادی که آوردن(یک زن) چندتا بوده؟

من خودم شخصا(مثل شاید همه ی مردان دیگه) دلم میخواد 100 تا بچه داشته باشم، ولی اولا زن احتمالی! من در آینده هوو رو تحمل نخواهد کرد! از طرفی یک زن 100 تا بچه که سهله 10 تا و بلکه 5 تا هم شاید نتواند یا اصلا نخواهد که بیاورد (نقش مادر اینقدر اساسی هست که من حتی حاظر نیستم زنی که راضی به بچه دار شدن نیست حت یک بچه داشته باشه!!!) پس با زور هم که نمیشه! پس بالاخره حد مطلبش برای یک زن چندتاست؟

فکر کنم به حد کافی توضیح دادم سوالم رو و امیدوارم جواب منطقی و قانع کننده ای بگیرم (البته برخی ها میگن حد مطلوب تا زمانیه که برای مادر ضرر نداشته باشه فرزندآوری ولی من با توجه به توضیحاتی که چه به لحاظ جسمی و چه روحی دادم بنظرم این حکم در این مورد کافی نباشه! و نیاز به پاسخ قانع کننده تری هست)

حصوصا خانوم ها هم شرکت کنند و نظرشون رو بگن

2.  

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خب خدارو شکر این پست باز شد و منتظر نظرات دوستان هستم

نوشته
    119
    صلوات
    114
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 10 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من اینکه چند بچه داشته باشی به خود شخص مربوط میشه نه به دین و سیاست با توجه به آپدیت شدن روزانه دین ما نمیشه به هر چیزی اعتماد کرد حتی به احادیث
    نظر خودم اینه که عشق خوبه ازدواج خوبه ولی بچه دار شدن وحشتناکه الان یکی از دوستانم که حامله است روزی صد تا مشکل براش پیش میاد وقتی تعریف میکنه مو به تن آدم سیخ میشه کسی هم که خیلی بچه دوست داره یکی کافیه چرا ادم باید اینقدر از خودش بگذره از جوانی زیبایی تحصیل اشتغال و سایر علاقه ها؟
    هر چیزی وقتی زیباست که در کنار سایر خواسته ها قرار بگیره نه اینکه یک خواسته بقیه ی علایق و خواسته ها رو نابود کنه
    کسی که سالی یه بچه به دنیا میاره واقعا از زندگی چه لذتی میبره؟

نوشته
    6,631
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    504 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

عرض ادب و احترام

ممنون بابت این تاپیک جالب

راستش به نظر من دو تا کافیه چون یکی کمه و با شرایط کنونی جامعه ما با این مخارج سنگین نمیشه روی هیچ چیز حساب باز کرد.
    دوران بارداری دورانی هست بسیار حیاتی برای مادر و جنین از روز اول دردسر تا روز بدنیا امدن نوزاد همه سختیها رو مادر به دوش داره
    هیچ وقت یه اقا نمیتونه مشکلات مادر و درک کنه یا بتونه حتی یکساعتش رو بدوش بکشه.

متاسفانه داریم اقایونی که تمایل به فرزند بیش از یکی دارند اما نمدونند که همه سختیها بدوش مادر هست درسته تهیه غذا و مایحتاج زندگی
    به عهده پدر اما به نظرم فرزند اوری و تربیت و غیره سختتره چون بچه ها بیشتر وقتشون رو با مادر سپری میکنند در نهایت وظیفه مادر
    سنگینتره.البته اساعه ادب به پدرها نمیکنم انها هم وظیفشون سنگینه اما مادر وظیفش بیشتره.

از زمانی هم که بچه ای پا به عرصه وجود میزاره ماشالله خرجاش شروع میشه از سونو بگیر و دارو و مکمل و انواع و اقسام قرصها
    با قیمتهای سرسام اور و از همه مهمتر انواع و اقسام ازمایشها با قیمتهای سر به فلک حالا بعد از این مراحل نوبت بیمارستان که اونم نگو
    اگر داری که هفت هشت ملیون اگر نداری با درد و با اخرین و در پیت ترین بیمارستانو کمترین امکانات کمتر از سه ملیون محاله

میدونم که براتون میگم پس فکر کنم دو تا کافیه اما یه چیز هم بهم ثابت شده که هر چیز بدون خواست خدا محاله اونه که رغم میزنه
    چندتا خدا همه بچه ها رو برای پدر و مادرشون حفظ کنه

قربونت برم خدا

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از خانوم هایی که نظر دادند... منتظر نظر بقیه دوستان هم هستم (خصوصا خانوم ها حرف دلشون رو بزنن و ملاحظه نکنن چون قصد منم دونستن همین حرف دل هست ).

البته مشکلات اقتصادی جای خود. همچنین سیاست روز هم باز به جای خود. ولی توی این تاپیک نمیخوایم به این دو بپردازیم. میخوایم عوامل بیرونی اینچنینی رو نادیده بگیریم و یکجورایی با دید علمی(حالا چه علم پزشکی و چه علم روانشناسی) به این موضوع نگاه کنیم و ببینیم واقعا بهترین تعداد فرزند برای هرکس چطور قابل محاسبه است؟ آیا فرمول خاصی داره(بدون در نظر گرفتن عوامل بیرونی مثل اقتصاد و سیاست و ... دارم میگم) یا نه؟

یعنی بگیم علم پزشکی داشتن چند فرزند برای یک زن رو توصیه میکنه؟
    علم روانشناسی چطور؟
    از همه ی اینها مهمتر، آیا هیچ توصیه دینی به تعداد مشخصی شده؟
    و درنهایت نظر شخصی خود خانوم ها چیه؟ چون اینم واقعا عامل مهمیه و همونطور که بالا گفتم من چیزی به اسم مادر اجباری رو اصلا نمیتونم بپذیرم!(اینو از این جهت میگم که گویا از نظر شرعی زن نمیتونه تعیین کنه چند فرزند داشته باشه و حتی نمیتونه از بارداری بدون اجازه شوهر جلوگیری کنه و همه اینها دیه داره! ولی از طرفی زوری هم که نمیشه! مادری که بچه شو نخواد واقعا چه مادریه؟ و اون بچه چی میخواد بشه! پس متاسفانه مرد هم نمیتونه هر چنتا بچه دلش خواست داشته باشه! و باید نظر زن رو جلب کنه طوریکه زن عاشق هرکدوم از بچه هایی که میاره باشه)

نوشته
    52
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست
    البته شاید خیلی زنها هستن که اصلا به این چیزها فکر هم نمیکنن و دوران بارداری رو هم مثل بقیه دوران میگذرونن و بالاخره یه چیزی به دنیا میاد !! (و اتفاقا خیلی از درد و مرض های مادرزادی ما و بقیه هم برای مراعات نکردن های مادرها در این دورانه) ولی یه مادری که واقعا براش مهم باشه و بخواد همه جوره (چه روحی و چه جسمی) مراعات کنه بنظرم گویا چله ای به درازای 3 سال گرفته باشه!!!
    راست میگید
    سر امیر علی بچه خواهرم،کلی عذاب کشیدیم(مخصوصا من که هر روز صبح تقریبا با مامانم مجبور بودم برم خونشون میوه و ... ببریم
    خواهر منم حساس...
    این تاپیک رو به پاسخگو ارجاع نمی دید؟؟

نوشته
    133
    صلوات
    457
    تعداد دلنوشته
    26
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    12 روز 15 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من که 1بچه کافیه ......تازه اونم حداقل 3سال بعد از ازدواج

نوشته
    54
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 روز 9 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست
    من میخواستم بدونم آوردن چند فرزند برای یک زن مطلوب است؟ آیا اسلام در این زمینه توصیه ای دارد؟
    با سلام خدمت شما بزرگوار
    دوست عزیز اسلام که محدودیتی برای بچه دار شدن کسی قائل نشده. در گذشته خانمها اگر 10تا بچه هم میاوردن از نظر جسمانی چیزیشون نمیشد چون در سنین نوجوانی ازدواج میکردند. اما خانمهای امروزی چون میخوان تحصیلات عالی داشته باشن، دانشگاه برن، بعد تازه شاغل بشن، بعد تازه بهش فکر کنن که آیا بچه دار بشن یا هنوز زوده، تا اون موقع خانم به سن 40سالگی رسیده و بارداری براش خطرناک.
    دوست عزیز هر چیزی به وقتش خوبه، اگر اینطوری فکر کنید، جمعیت شیعه رو به کاهش میرود و یکی از اهداف دشمنان اسلام هم همین است و ضمنا به فرمایش مقام معظم رهبری هم در این زمینه توجه داشته باشید. و اما اگر کسی توانش رو داره هم از نظر مالی و رفاهیات زندگی و غیره خوبه به هر تعداد که میتواند بچه دار شود. بچه شیرینی زندگی هست. اما اگر واقعا مشکلات مالی و غیره اجازه نمیدهد همان یکی هم کافیست و بهتر از آن است که مثلا 4تا بچه داشته باشی و نتونی شکمشون رو سیر کنی یا درست تربیتشون کنی که دین اسلام هم به تربیت اولاد بسیار تاکید دارد.
    نتیجه: بستگی به خود زوجین و موقعیتشون داره و اسلام منعی برای تعداد اولاد نگذاشته است.
    موفق باشید

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از شما دوست عزیز
    ولی همانطور که در متن سوال هم گفته ام، من به دنبال تعداد مطلوب و دستور العملی اسلامی هستم!
    چون دین ما همانطور که مستحضرید در خیلی جزئیات زندگی هم نظر داده(روایات) و توصیه داشته است (حتی مواردی که هنوز علم کشف نکرده و ما دلیلش را نمیدانیم) و برام سوال شد که آیا در این زمینه هم هیچ توصیه ای شده است؟ و اگر توصیه مشخصی نیست، سیره خود ائمه چه بوده؟ آنها از هر زن چند بار بچه دار میشدند؟

در مورد موارد دیگر که مطرح کردید هم بحث های خیلی زیادی میشه مطرح کرد و میترسم باعث بشه که مسئولین بگن برای هرکدام تاپیک جداگانه ای بزنید، ولی در کل من حرفم این هست که شرایط بیرونی (مثل اقتصاد، سیاست، عصر جاضر، شرایط اجتماعی نسل امروز و ... و ....) همگی یک طرف ماجرا(که من با این طرف در این تاپیک کاری ندارم) و یک طرف دیگر هم بحث پزشکی و روانشناسی و دینی در مورد اصل این قضیه است!

چون بالاخره بارداری توان زیادی چه به لحاظ جسمی و چه روحی از زن میگیره و این موارد از لحاظ پزشکی و روانشناسی قابل بررسیه ولی چون اینجا سایت دینی هست و دین ما هم در هردو حیطه ی این علوم ورود کرده و احادیث و روایات داریم، میخوام ببینم در مورد سوال من هم چیزی گفته یا نه؟

و البته نظرات دوستان دیگه هم برام جالبه که بشنوم! بالاخره آدم دستش میاد که در چه جامعه ای داره زندگی میکنه و احیانا توقعات و آرزوها و خواسته هاشو میتونه بهتر مدیریت کنه!!!

نوشته
    313
    صلوات
    142
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 روز 1 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بچه حداقل باید 4 تا باشه... 2 تا پسر ... 2 تا هم دختر....

یعنی واقعا توقع زیادیه....

تازه اگه همشون سالم و سلامت بمونن و ازدواج کنن و بچه دار بشن... این امید هست که نوه هام هم خاله داشته باشن... هم عمو... هم دایی.... هم عمه....

هوووووووووووووووف...

چه نظر سنجی های سوسولی....

مامان بزرگای من هر کدوم 11 تا زایمان داشتن...... تازه با امکانات و سختی های قدیم....

الان چی.... یه دکمه می زنه... آب و هوای خونه مثل بهشت می شه....

یه دکمه می زنی... چند رقم غذا درست می شه....

یه دکمه می زنی ... همه ظرفا شسته می شه...

نذارید بگم ها... بگم... بگم....
    فعلا امضا نمیدیم

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری