صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مودت اهل بیت از دید اهل بیت چگونه است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  281
  مورد تشکر
  956 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  18

  مودت اهل بیت از دید اهل بیت چگونه است؟
  سلام. اهل بیت عصمت و طهارت، مودّت با اهل بیت را که اجر رسالت است، چگونه تبیین فرموده اند؟ یعنی چه کنیم تا مطمئن باشیم که این دستور قرآن را اجرا کرده ایم؟
  سلام هی حتی مطلع الفجر


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,738
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,499 پست
  حضور
  141 روز 14 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  مودت اهل بیت از دید اهل بیت چگونه است؟  کارشناس بحث: استاد تذکره

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  مودت اهل بیت از دید اهل بیت چگونه است؟


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مقدمه
  مطلبى كه در روایات بدان اشاره شده است :و لِكُلِّ شَىْء اساسٌ و اَساسُ الاِْسْلامِ حُبُّنا اَهلَ البيتِ؛ هر چيز پايه‌اى دارد و پايه اسلام، محبت ما اهل‌بيت است.

  به عبارتى، اسلام نظير خانه‌اى است كه پايه و ستون آن خانه، محبت اهل بيت(عليهم السلام)است. يك ساختمان اگر پايه‌هاى محكمى داشته باشد، مى‌تواند سال‌هاى طولانى پا برجا بماند. چنين خانه‌اى در گذر زمان ممكن است ظاهرش كثيف و سياه و در و ديوارش خراب شود، اما چون پايه‌هايش محكم است، با كمى تعمير و رنگ و روغن و تزيينات مى‌توان آن را تميز و مرتب كرد. اما اگر پايه و اساس محكمى نداشته باشد، هرچه هم رنگ و روغن بزنيم فايده‌اى ندارد و با باد و باران يا سيلابى فرو خواهد ريخت. اسلام نيز به حسب اين روايت پايه‌اى دارد كه اگر آن پايه محكم و پابرجا باشد بناى اسلام فرد و جامعه هم باقى خواهد ماند؛ هرچند ممكن است در معرض حوادث و آفاتى واقع شود و ظاهرش آسيب‌هايى ببيند.

  آنچه در اين‌جا مهم است تحقيق و تبيين اين مطلب است كه چرا محبت اهل بيت(عليهم السلام)پايه و اساس اسلام است؟ اين مسأله يك مقام اثبات دارد و يك مقام ثبوت. مقام اثبات يعنى اين‌كه چه آيه و روايت و دليلى بر اين مطلب وجود دارد؛ مثلا خود همين روايت يك مستند و دليل است بر اين‌كه اساس اسلام محبت اهل بيت(عليهم السلام) است. هم‌چنين آيات و روايات ديگرى در اين زمينه وجود دارد. اما مقام ثبوت يعنى تبيين اين مسأله كه اصولا چگونه است كه اساس اسلام محبت اهل بيت(عليهم السلام) است. چرا اگر محبت و ارادت به اهل بيت(عليهم السلام) نباشد پايه دين انسان سست و نامطمئن است؟
  منبع: از کلمات و سخنرانی حضرت علامه مصباح یزدی 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  راه‏ های ابراز محبت نسبت به اهل بیت
  1.معرفت نسبت به اهل بیت
  اولین و مهم‏ ترین راه ابراز محبت به اهل بیت، آگاهی از معرفت و کمالات و فضایل وجودی شخصیت آن‏هاست.زیرا محبتی که از طریق شناخت و معرفت به دست نیاید، یک محبت احساسی محض است.این نوع محبت، همان‏گونه که ممکن است خیلی سریع در قلب ایجاد شود، به همان ترتیب ممکن است خیلی سریع نیز از قلب زایل شود.به همین دلیل در روایات، یکی از وظایف مهم امت در برابر امام، معرفت نسبت به شخصیت امام است و گفته ‏اند، اگر کسی از دنیا برود، در حالی که نسبت به امام زمانش معرفت نداشته باشد، به سان کسی است که در زمان جاهلیت از دنیا رفته است؛ (1) یعنی قلبش به نور اسلام منور نشده است.
  2.اطاعت از اهل بیت
  طریق دیگر ابزار محبت به اهل بیت آن است که به فرمان‏ های آن‏ها گوش جان بسپاریم و به فرمان‏ هایی که برای اعتلای دین حق و تکامل روحمان صادر شده است، به صورت دقیق عمل کنیم و هنگامی که ما را از انجام برخی اعمال برحذر داشته‏ اند به طور کامل از آن‏ها(محرمات) بپرهیزیم.زیرا نمی‏ توان ادعای محبت کسی را کرد، اما به فرمان‏ ها و نهی‏ های او وقعی ننهاد.بزرگ‏ترین نشانه صدق ادعای محب آن است که عملی خلاف رضای محبوبش انجام ندهد.
  یکی از راه‏ هایی که می‏ تواند برای اطاعت بیش‏تر ما از اهل بیت مؤثر باشد، این است که بدانیم اهل بیت چه عنایات و تفضلات خاصی نسبت به محبان خویش دارند و متّصف به چه فضایل و سجایای اخلاقی هستند.این نکته در روایات متعدد به شکل ‏های متفاوت بازگو شده است.
  امام سجاد(ع)می‏ فرمایند:«نام ‏های پیروان ما و اسامی پدرانشان ثبت شده و شناخته شد ه ‏اند.خداوند از ما و آنان پیمان گرفته است، هرجا که ما وارد می‏ شویم، آنان نیز وارد شوند.» ((2)
  3.ذکر فضایل اهل بیت
  یکی دیگر از راه‏های ابراز محبت به اهل بیت آن است که در زمان ولادت آن‏ها و در ایام شهادتشان، مراسمی برگزار کنیم و فضایل و سجایای اخلاقی و کلمات حکمت ‏آمیز آن‏ها را بازگو کنیم و از آن‏ها به عنوان الگوهایی راستین؛در زندگی خویش بهره گیریم.
  امام صادق(ع)درباره تأثیر یاد خدا و ذکر فضایل اهل بیت در زندگی اخروی انسان می‏ فرماید:«هر گروهی که در مجلسی جمع شوند، و خدا و ما را یاد نکنند، آن مجلس در روز قیامت مایه حسرت آنان خواهد شد.» (3)
  امام رضا(ع)می‏ فرمایند:ذکر فضایل اهل بیت باعث آشنایی بیش‏تر مردم با اهل بیت و در نهایت، پیروی آن‏ها از ایشان می‏ شود.فرمایش امام چنین است:«اگر مردم خوبی‏ های حرف‏ ها و تعالیم ما را بشناسند، از ما پیروی می‏ کنند. (4)
  بیان این نکته خالی از لطف نیست که از یک جهت می‏ توان فضایل اهل بیت را به دو دسته تقسیم کرد:
  1.دسته ‏ای از فضایل مربوط به خلقت و سرشت متعالی و نور خدایی آن‏هاست.این فضایل جزو الطاف خاص حضرت حق نسبت به اهل بیت است و افراد دیگر هرچه تلاش کنند، نمی‏ توانند به این قسم از فضایل دست یابند.در این دسته از فضایل، جنبه عملی و سرمشق‏ گیری وجود ندارد.
  2.فضایل دیگری در ائمه وجود دارد که افراد دیگر می‏ توانند به اندازه سعه وجودی خویش خود را به این فضایل متصف کنند.به بیان دیگر، امکان تأسی به این‏ فضایل، برای غیر اهل بیت وجود دارد.
  ذکر قسم اول فضایل، شاید در همه محافل مناسب نباشد.افرادی هستند که به هر دلیلی ظرفیت شنیدن این فضایل را ندارند و حتی ممکن است، منکر آن‏ها باشند. ذکر این فضایل بدون ایجاد زمینه مناسب، حتی ممکن است باعث فاصله گرفتن آن‏ها از اهل بیت شود. بدین دلیل توصیه می‏ شود، بر فضایل دسته دوم بیش‏تر تأکید شود و در صورت مستعد بودن افراد یا ایجاد زمینه مناسب در مخاطبان، فضایل قسم اول بیان شوند.
  4.تعظیم و تکریم در برابر ذکر نام اهل بیت
  یکی از راه ‏های ابراز محبت به ائمه آن است که نام آن‏ها را با تکریم و احترام یاد کنیم و همراه با ذکر نام‏ های آن‏ها، درود و صلوات بفرستیم، و در هنگام ذکر نام امام زمان(عج)از جا برخیزیم و دست بر سر نهیم.در احادیث مؤکدا توصیه شده است که هنگام شنیدن نام پیامبر گرامی اسلام(ص)بر او درود بفرستید.خود ائمه نیز با شوق و احترام از پیامبر(ص)و حضرت فاطمه(س) و اهل بیت یاد می‏کردند و این شیوه را به مخاطبانشان می ‏آموختند.رسول خدا(ص)دست حضرت فاطمه زهرا(س)را می‏بوسید، به احترام او برمی‏ خاست، او را در جای خودش می‏ نشاند، بر دستان و دهان او بوسه می‏زد و بارها می ‏فرمود:«پدرت به فدایت، پدر و مادرم به فدایت.» (5)
  5.نامگذاری فرزندان خویش با نام‏ های اهل بیت
  یکی از راه‏های ابراز محبت به اهل بیت، این است که مسلمانان نام فرزندان خود را از نام اهل بیت اقتباس کنند تا از این طریق، نام پرخیر و برکت اهل بیت را جاودانه نگه دارند.
  شخصی به نام ربعی بن عبد الله به حضور امام صادق(ع)رسید و پرسید:«من نام فرزندانم را از نام شما و پدران شما اقتباس و نامگذاری می‏کنم.آیا از این کار سودی می‏ برم؟»امام صادق(ع)در پاسخ فرمود:«آری، سوگند به خدا، دین چیزی جز دوستی با آل محمد نیست.» 55
  6.رابطه داشتن با اهل بیت
  یکی دیگر از راه ‏های ابراز محبت به اهل بیت، رابطه داشتن با آن‏هاست.از جمله راه‏ های ارتباط با اهل بیت، زیارت مرقد مطهر آنان است.به همین دلیل است که در روایت‏ ها برای زیارت مرقد اهل بیت ثواب بسیار ذکر شده است.از طریق زیارت، یک رابطه قلبی میان مؤمنان و اهل بیت ایجاد می‏شود و با استمرار آن، ارتباط قلبی قوی‏تر می‏ شود.به همین خاطر، پیامبر گرامی اسلام فرموده است:«زیارت باعث افزایش و توسعه مودت میان اهل بیت می‏ شود.» (6)
  پی نوشت ها :
  (1).من مات و هو لا یعرف امام زمانة مات میته جاهلیة:محمدی ری‏شهری، میزان الحکمه، ج 1، ص 171.
  (2).ان شیعتنا لمکتومون معروفون باسمائهم و اسماء آبائهم اخذ الله المیثاق علینا و علیهم یردون مواردنا و یدخلون مداخلنا:علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 23، ص 313.
  (3).ما اجتمع قوم فی مجلس لم یذکروا الله و لم یذکرونا الا کان ذلک المجلس حسرة علیهم یوم القیمة:محمد تقی مصباح یزدی، ره‏توشه، پندهای رسول اکرم(ص)به ابوذر، ص 265.
  .(4)ان الناس لو علموا محاسن کلامنا لا تبعونا:ثقه الاسلام کلینی، الکافی، ج 1، ص 193.
  .(5)العوالم.ج 11، ص 136؛به نقل از:جواد محدثی، عشق برتر.
  .(6)لیس الدین الا حبنا آل محمد:تفسیر جامع، ج 1، ص 419، به نقل از:محمدی اشتهاردی، داستان‏ها و پندها، ج 5، ص 127.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  150
  مورد تشکر
  291 پست
  حضور
  21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  مفسرين عامه معتقد به نسخ آيه مودت هستند !


  يعني وقتي رسول خدا ص ديد كه مردم ، خودش واهلش را دوست ندارند آيه 47 سبا نازل شد وآيه 23 شوري را نسخ نمود !

  قُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ {سبأ/47}

  ذَلِكَ الَّذِي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ {الشورى/23}


  توجيه حادثه كربلا هم همين بود !

  به چه معياري معلوم ميشود كه آيه مودة منسوخ نيست ؟


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  281
  مورد تشکر
  956 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  18  نقل قول نوشته اصلی توسط خیرالبریه نمایش پست
  سلام

  مفسرين عامه معتقد به نسخ آيه مودت هستند !


  يعني وقتي رسول خدا ص ديد كه مردم ، خودش واهلش را دوست ندارند آيه 47 سبا نازل شد وآيه 23 شوري را نسخ نمود !

  قُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ {سبأ/47}

  ذَلِكَ الَّذِي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ {الشورى/23}


  توجيه حادثه كربلا هم همين بود !

  به چه معياري معلوم ميشود كه آيه مودة منسوخ نيست ؟

  با سلام. جناب خیرالبریة، فرمایشات غیرعلمی شما، باعث گمراهی کاربران است، از عاقبت این اعمالتان نمی ترسید؟ «نسخ آیه»، که طبق اعتقاد اهل سنت وجود دارد، به معنای حذف آیه به خواست خداست، مثل آیۀ سنگسار در روایتی عمر بن خطاب به قرآن نسبت می دهد، و وقتی می پرسیم این آیه در کجای قرآن است، می گویند: «آیه نسخ شده است.» وقتی این آیه در قرآن باشد که نمی گویند آیه نسخ شده است.

  اما اگر منظورتان نسخ حکم مودت است، بحث دیگری است و آیۀ 47 صراحت کافی در نسخ حکم موجود در آیۀ مودت ندارد.

  ضمناً خواهشمندم، بحثها را اینقدر منحرف نسازید.

  سلام هی حتی مطلع الفجر


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  48
  مورد تشکر
  81 پست
  حضور
  18 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط خیرالبریه نمایش پست
  سلام

  مفسرين عامه معتقد به نسخ آيه مودت هستند !


  يعني وقتي رسول خدا ص ديد كه مردم ، خودش واهلش را دوست ندارند آيه 47 سبا نازل شد وآيه 23 شوري را نسخ نمود !

  قُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ {سبأ/47}

  ذَلِكَ الَّذِي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ {الشورى/23}


  توجيه حادثه كربلا هم همين بود !

  به چه معياري معلوم ميشود كه آيه مودة منسوخ نيست ؟
  سلام

  یک دلیل که منسوخ نیست این است

  سوره ی شوری ( سوره 62 آیه23) بعد از سوره سبا( سوره 58 آیه47) است. ( ترتیب نزول سوره ها )


  لطفا نسبت به قسمت بولد شده ( قرمز) یک توضیحی بدهید ( به جهت منحرف نشدن بحث لطفا در پیام خصوصی )
  ویرایش توسط شمع جمع : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ در ساعت ۱۰:۴۶


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  150
  مورد تشکر
  291 پست
  حضور
  21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
  با سلام. جناب خیرالبریة، فرمایشات غیرعلمی شما، باعث گمراهی کاربران است، از عاقبت این اعمالتان نمی ترسید؟ «نسخ آیه»، که طبق اعتقاد اهل سنت وجود دارد، به معنای حذف آیه به خواست خداست، مثل آیۀ سنگسار در روایتی عمر بن خطاب به قرآن نسبت می دهد، و وقتی می پرسیم این آیه در کجای قرآن است، می گویند: «آیه نسخ شده است.» وقتی این آیه در قرآن باشد که نمی گویند آیه نسخ شده است.

  اما اگر منظورتان نسخ حکم مودت است، بحث دیگری است و آیۀ 47 صراحت کافی در نسخ حکم موجود در آیۀ مودت ندارد.

  ضمناً خواهشمندم، بحثها را اینقدر منحرف نسازید.
  سلام

  قبلا هم گفتم که بحثها باید جامع ومانع باشد ....در صحاح شیعه وسنی آمده که فقط کسی حق دارد قران را تفسیر کند که منسوخاتش را بشناسد بنص دستور امام امیر المومنین ع وفرزندش امام باقر و صادق ع :


  وعن عدة من أصحابنا ، عن أحمد بن محمد بن خالد ، عن أبيه ، عن محمد بن سنان ، عن زيد الشحام ، قال : دخل قتادة بن دعامة على أبي جعفر ( عليه السلام ) ، فقال : يا قتادة أنت فقيه أهل البصرة ؟ فقال : هكذا يزعمون ، فقال أبو جعفر ( عليه السلام ) : بلغني أنك تفسر القرآن ؟ فقال له قتادة : نعم ، فقال له أبو جعفر ( عليه السلام ) : فان كنت تفسره بعلم فأنت أنت ، وأنا أسألك ـ إلى أن قال أبو جعفر ( عليه السلام ) : ـ ويحك يا قتادة ! إن كنت إنما فسرت القرآن من تلقاء نفسك ، فقد هلكت وأهلكت ، وإن كنت قد فسرته من الرجال ، فقد هلكت وأهلكت ، ويحك يا قتادة ! إنما يعرف القرآن من خوطب به .كافي


  عن أبي جعفر ( عليه السلام ) أن رجلا قال له : أنت الذي تقول : ليس شيء من كتاب الله إلا معروف ، قال : ليس هكذا قلت ، إنما قلت : ليس شيء من كتاب الله إلا عليه دليل ناطق عن الله في كتابه ، مما لا يعلمه الناس ـ إلى أن قال : ـ إن للقرآن ظاهرا ، وباطنا ، ومعايناً ، وناسخا ، ومنسوخا ، ومحكما ، ومتشابها ، وسننا ، وأمثالا ، وفصلا ، ووصلا ، وأحرفا ، وتصريفا ، فمن زعم أن الكتاب مبهم فقد هلك وأهلك . الحديث .


  وعن محمد بن يحيى ، عن أحمد بن محمد ، وعن عدة من أصحابنا ، عن سهل بن زياد جميعا ، عن ابن محبوب ، عن جميل بن صالح (1) قال : سألت أبا جعفر ( عليه السلام ) عن قول الله عز وجل : ( الم * غلبت الروم * في أدنى الأرض ) (2) فقال : إن لهذا تأويلا لا يعلمه إلا الله ، والراسخون في العلم من آل محمد ـ إلى ان قال : ـ ألم اقل لك ان لهذا تأويلا وتفسيرا ، والقرآن ناسخ ومنسوخ . كافي

  علي بن إبراهيم، عن محمد بن عيسى، عن يونس، عن داود بن فرقد، عمن حدثه، عن ابن شبرمة(3) قال: ما ذكرت حديثا سمعته عن جعفر بن محمد عليه السلام إلا كاد أن يتصدع قلبي، قال: حدثني أبي عن جدي عن رسول الله صلى الله عليه وآله.
  قال ابن شبرمة: واقسم بالله ما كذب أبوه على جده ولا جده على رسول الله صلى الله عليه وآله قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: من عمل بالمقائيس فقد هلك وأهلك، ومن أفتى الناس بغير علم وهو لا يعلم الناسخ من المنسوخ والمحكم من المتشابه فقد هلك وأهلك. كافي

  وكونوا في طلب علم ناسخ القرآن من منسوخه ومحكمه من متشابهه


  علي بن الحسين المرتضى في رسالة ( المحكم والمتشابه ) نقلا من تفسير النعماني بإسناده الآتي (1) عن أمير المؤمنين ( عليه السلام ) ـ في بيان الناسخ والمنسوخ : ـ أن قوله تعالى : ( ومن ثمرات النخيل والاعناب تتخذون منه سكرا ورزقا حسنا ) (2) منسوخ بآية التحريم وهي قوله تعالى : ( قل إنما حرم ربي الفواحش ما ظهر منها وما بطن والاثم والبغى بغير الحق ) (3) والاثم هنا : هو الخمر .


  وبسند صحيح از عامه :

  قال صاحب كتاب (الإيجاز): روي بالإسناد الصحيح أنّ أمير المؤمنين علياً (كرم الله وجهه) رأى رجلاً في المسجد يذكر الناس فقال له: أتعرف الناسخ من المنسوخ؟ قال: لا، فقال له: هلكت وأهلكت وأخرجه من المسجد ومنعه من القصص فيه. وروي مثل ذلك عن عبدالله بن عباس وأنه ركله برجله وقال له: هلكت وأهلكت. وروي عن ابن عباس في قول الله (تعالى): "ومن يؤت الحكمة فقد أوتي خيراً كثيراً"، فقال: هو معرفة القرآن الكريم ناسخة ومنسوخة ومحكمة ومتشابهة ومجمله ومفصله ومقدمة ومؤخرة وحرامه وحلاله وأمثاله. وروى عن حذيفة بن اليمان أنه قال: إنما يفتي الناس أحد ثلاثة رجل يعلم منسوخ القرآن وناسخه، ورجل قاض لا يجد من القضاء بد، ورجل متكلف ولست بالرجلين الماضيين وأكره أن أكون الثالث. قال الشيخ الجليل هبة الله بن سلامة في كتابه (الناسخ والمنسوخ): جاء عن أئمة السلف أن من تعلم في شيء من علم هذا الكتاب ولم يعلم الناسخ والمنسوخ كان عمله ناقصاً لأنه يخلط النهي بالأمر والإباحة بالحظر. 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  281
  مورد تشکر
  956 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  18  نقل قول نوشته اصلی توسط خیرالبریه نمایش پست


  سلام

  قبلا هم گفتم که بحثها باید جامع ومانع باشد ....در صحاح شیعه وسنی آمده که فقط کسی حق دارد قران را تفسیر کند که منسوخاتش را بشناسد
  با سلام. بسیار عالی! خب شمایی که حتی انواع نسخ را نمی شناسید تا چه برسد به منسوخات را، چرا دست سوءتفسیر قرآن در جهت اثبات تحریف قرآن بر نمی دارید؟ البته منطق جلی شما از اینکه چنین بحثی را در تاپیک مودت اهل بیت از دید اهل بیت، مطرح می کنید، روشن است.
  سلام هی حتی مطلع الفجر

 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  150
  مورد تشکر
  291 پست
  حضور
  21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
  با سلام. بسیار عالی! خب شمایی که حتی انواع نسخ را نمی شناسید تا چه برسد به منسوخات را، چرا دست سوءتفسیر قرآن در جهت اثبات تحریف قرآن بر نمی دارید؟ البته منطق جلی شما از اینکه چنین بحثی را در تاپیک مودت اهل بیت از دید اهل بیت، مطرح می کنید، روشن است.
  سلام

  خواستم کمی تحقیق کنید !

  البته که جوابش روشن است زیرا که اهل بیت علیهم السلام خودشان به این آیه 23 شوری استناد کرده اند مثلا امام سجاد ع در مجلس شام همین آیه را بر عثمانیان و امویان خواند پس منسوخ نشده است بهمین سادگی .


  فأنزل الله تعالى: قُلْ ما سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ فصارت هذه الآية ناسخة لقوله قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى وإليه ذهب الضحاك والحسين بن الفضل .  وَرَوَى قَزَعَةُ بْنُ سُوَيْدٍ عَنِ ابْنِ أَبِي نَجِيحٍ عَنْ مُجَاهِدٍ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: (قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَى مَا آتَيْتُكُمْ بِهِ أَجْرًا إِلَّا أَنْ تَوَادُّوا وَتَقَرَّبُوا إِلَيْهِ بِالطَّاعَةِ). وَرَوَى مَنْصُورٌ وَعَوْفٌ عَنِ الْحَسَنِ" قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى " قَالَ: يَتَوَدَّدُونَ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ وَيَتَقَرَّبُونَ مِنْهُ بِطَاعَتِهِ. وَقَالَ قَوْمٌ: الْآيَةُ مَنْسُوخَةٌ وَإِنَّمَا نَزَلَتْ بِمَكَّةَ، وَكَانَ الْمُشْرِكُونَ يُؤْذُونَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَنَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ، وَأَمَرَهُمُ اللَّهُ بِمَوَدَّةِ نَبِيِّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَصِلَةِ رَحِمِهِ، فَلَمَّا هَاجَرَ آوَتْهُ الْأَنْصَارُ وَنَصَرُوهُ، وَأَرَادَ اللَّهُ أَنْ يُلْحِقَهُ بِإِخْوَانِهِ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ حيث قالوا:" وَما أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلى رَبِّ الْعالَمِينَ" «1» [الشعراء: 109] فَأَنْزَلَ اللَّهُ تَعَالَى:" قُلْ مَا سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ" «2» [سبأ: 47] فنسخت بهذه الآية وبقوله:" قُلْ ما أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَما أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ" «3» [ص: 86]، وَقَوْلِهِ." أَمْ تَسْأَلُهُمْ خَرْجاً فَخَراجُ رَبِّكَ خَيْرٌ" «4» [المؤمنون: 72]، وقوله:" أَمْ تَسْئَلُهُمْ أَجْراً فَهُمْ مِنْ مَغْرَمٍ مُثْقَلُونَ" «5» [الطور: 40]، قَالَهُ الضَّحَّاكُ وَالْحُسَيْنُ بْنُ الْفَضْلِ. وَرَوَاهُ جُوَيْبِرٌ عَنِ الضَّحَّاكِ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ.قرطبي  وبعضي هم ديده اند گندش در آمد نسخ يعني چه :

  فأنزل الله تعالى : قل ما سألتكم من أجر فهو لكم إن أجري إلا على الله سبأ فنسخت بهذه الآية وبقوله : قل ما أسألكم عليه من أجر وما أنا من المتكلفين ص وقوله : أم تسألهم خرجا فخراج ربك خير وقوله : أم تسألهم أجرا فهم من مغرم مثقلون الطور قاله الضحاك والحسين بن الفضل ورواه جويبر عن الضحاك عن بن عباس قال الثعلبي : وليس بالقوى وكفى قبحا بقول من يقول : إن التقرب إلى الله بطاعته ومودة نبيه صلى الله عليه وسلم وأهل بيته منسوخ وقدقال النبي صلى الله عليه وسلم : ( من مات على حب آل محمد مات شهيدا ومن مات على حب آل محمد جعل الله زوار في قبره الملائكة والرحمة ومن مات على بغض آل محمد جاء يوم القيامة مكتوبا بين عينيه أيس اليوم من رحمة الله ومن مات على بغض آل محمد لم يرح رائحة الجنة ومن مات على بغض آل بيتي فلا نصيب له في شفاعتي ( قلت : وذكر هذا الخبر الزمخشري في تفسيره بأطول من هذا . قرطبي
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود