جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90

  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*)
  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*)


  مقدمه  درستى اعمال انسان، بستگى به ميزان شناخت وى از مسائل شرعى و عمل کردن بر اساس آن است؛ و يکى از راههاى شناخت احکام دين پيروى و تقليد از مجتهد جامع الشرايط مىباشد.
  براى دستيابى به فتواى مرجع تقليد مىتوان به رساله اى که بازگو کننده نظرهاى فقهى او باشد و به صحت آن اطمينان داشته باشيم، مراجعه کنيم.
  از آنجا که پس از رحلت آيت الله العظمى اراکى (ره) بسيارى از مکلفين، در تقليد، به رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى (دام ظله) مراجعه کرده اند، و با توجه به اينکه رساله عمليه معظم له در دست تدوين است و هنوز منتشر نشده است و از طرفى آنچه که تا کنون با عنوان « اجوبة الاستفتائات » منتشر شده دربردارنده تمامى مسائل مبتلا به نيست؛ لازم ديديم تا با مراجعه به کتاب فوق و برخى ديگر از سؤالهايى که از معظم له شده و پاسخ فرموده اند، تفاوتهاى فتاواى ايشان با حضرت امام خمينى (قدّس سرّه) را در يک مجموعه گردآوريم تا دستيابى به آنها براى مقلدين ايشان و ساير علاقه مندان حاصل شود.
  ناگفته نماند که اين نوشته دربردارنده برخى از تفاوتها در بخش عبادات است و ان شاء الله در آينده موارد ديگرى به آن اضافه خواهد شد.  يادآورى :  • مقلدين رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى مىتوانند با ملاحظه موارد اختلاف فتوا كه در اين نوشته آمده، به تكليف خود عمل كنند و چنانچه در ساير موارد سؤالى پيش آمد استفتاء كنند.


  • برخى از مواردى كه در اين نوشته آورده شده تفاوت فتوا نيست بلكه مطلبى اضافه يا توضيحى بر حكمى از احكام مىباشد. فتاواى حضرت آيت الله العظمى امام خمينى ( قدس سره ) از كتب : « تحريرالوسيلة » ، « توضيح المسائل » و « العروة الوثقى » آورده شده است.


  • جهت رعايت اختصار, آدرس و صفحات فتاوا در اين برنامه حذف شده است، که مىتوان جهت دستيابى به خود کتاب (که توسط « نشر معروف » قم منتشر شده) مراجعه کرد.


  • در اين برنامه همانطور که ملاحظه خواهيد کرد، ابتدا فتواى حضرت امام خمينى (ره) با شماره گذارى ترتيبى، آورده شده است، و پس از آن فتواى مقام معظم رهبرى (مد ظله) - مواردى که اختلاف داشته- بعد از تصوير((*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*)) آمده است.


  • در مواردى که حضرت امام (ره) در مسأله اى فتواى صريح داشته اند ولى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى (دام ظله) حکم به احتياط واجب داده اند، متن فتواى حضرت امام خمينى(ره) ذکر شده و عبارت « بنا بر احتياط واجب » که نظر مقام معظم رهبرى (مد ظله) مىباشد، ، بعد از تصوير (R) قابل رؤيت است.

  ویرایش توسط سالار زینب : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲ در ساعت ۰۰:۳۹
  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  تقليد


  1- بنا بر احتياط واجب بايد از مجتهدى تقليد كرد كه ... از مجتهدين زمان خود اعلم باشد.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - اگر فقهاى جامع شرايط تقليد متعدد باشند و فتواى آنان اختلاف داشته باشد, بنا بر احتياط واجب, مكلف بايد از اعلم تقليد كند مگر آنكه احراز شود كه فتواى مجتهد اعلم, مخالف احتياط و فتواى غير اعلم موافق احتياط باشد, كه در اين صورت تقليد از اعلم, واجب نيست.  2- اعلم كسى است كه قواعد ومدارک مسأله را بهتر بشناسد و بر نظائر آن مسأله و اخبار اطلاع بيشتر داشته باشد و همچنين اخبار را بهتر بفهمد و بطور خلاصه آن كس كه در استنباط احكام استادتر باشد.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - اعلم كسى كه در شناخت حكم خدا و استنباط تكاليف الهى از ادلّه، از بقيه مجتهدين تواناتر باشد و شناخت مجتهد نسبت به اوضاع زمان نيز در اجتهاد دخيل است, به حدى كه در تشخيص موضوعات احكام و ابداء رأى فقهى براى بيان تكاليف شرعى دخالت دارد.  3- تقليد ميت ابتداءً جايز نيست.


  R
  تقليد ميت ابتداءً بنابر نظر مقام معظم رهبری (بنابر احتیاط واجب ) جايز نيست.

  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) س : نوجوانانى كه تازه به سن تكليف رسيده اند و از حضرتعالى تقليد مىكنند, چون در ابتداى تقليد هستند و نياز به فراگيرى مسائل شرعى دارند، آيا مى توانند از رساله حضرت امام خميني (قدّس سرّه) استفاده كنند؟


  ج- در مسائل عمومى كه نوجوانان عزيز به آن احتياج دارند مىتوانند از رساله حضرت امام - رضوان الله عليه- استفاده نمايند و اگر در مسأله اى نتوانستند از آن رساله جواب خود را بيابند, استفتاء نمايند.


  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  طهارت


  4- س: با اهل كتاب , از نظر طهارت چگونه بايد برخورد كرد؟

  ج- غير مسلمان از هر دين ومذهبى كه باشد محكوم به نجاست است.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - س: كتابى [اهل كتاب] محكوم به طهارت است يا نجاست؟

  ج - نجاست ذاتى اهل كتاب معلوم نيست, به نظر ما آنان محكوم به طهارت ذاتى هستند.


  - اهل كتاب عبارتند از : يهود, نصارا, زرتشتىها, صابئين.  5- فضله پرندگان حرام گوشت, نجس است.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - فضله پرندگان حرام گوشت, نجس نيست.  6- خونى كه در تخم مرغ مىباشد نجس نيست, ولى به احتياط واجب بايد از خوردن آن اجتناب كنند, و اگر خون را با زرده تخم مرغ به هم بزنند كه از بين برود, خوردن زرده هم مانعى ندارد.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - خون در تخم مرغ محكوم به طهارت است ولى خوردن آن حرام است.
  7- س: آيا پوستهايى كه از خارج وارد مى شود و در ساختن كفش و امثال آن به كار مى رود پاک است يا نجس؟


  ج - پوستى که از بلاد اسلامى وارد مىشود محکوم به طهارت است مگر آنکه ثابت شود ذبح به طريق غير شرعى بوده و پوستى که از بلاد غير اسلامى وارد شود محكوم به نجاست است، مگر احراز شود که ذبح به طريق شرعى بوده يا احتمال داده شود که واردکننده مسلمان، احراز تزکيه حيوان را نموده و پوست را در دسترس مسلمين قرار داده است.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - س: در مورد گوشت، چرم و اجزاء حيوانى كه از بلاد غير اسلامى تهيه شده نظر مبارک را مرقوم فرماييد.


  ج - اگر احتمال دهد که حيوان ذبح اسلامى شده, پاک است و اگر يقين دارد ذبح اسلامى نشده, محكوم به نجاست است.
  8- شراب و هر چيزى كه انسان را مست مى كند, چنانچه به خودى خود روان باشد نجس است.

  R شراب و هر چيزى كه انسان را مست مى كند, چنانچه به خودى خود روان باشد بنابر نظر مقام معظم رهبری (بنابر احتیاط واجب ) نجس است.
  9- چيزى كه با برخورد نجاست نجس شده است، اگر با چيز پاکى تماس پيدا کند آن را نيز نجس مىكند و تا سه واسطه همچنان نجس کننده است ولى بيش از آن نجس كننده نيست.

  R تا سه واسطه بنابر نظر مقام معظم رهبری (بنابر احتیاط واجب ) همچنان نجس کننده است ولى بيش از آن نجس كننده نيست.  10- مخرج بول با غير آب پاک نمى شود و مردها اگر بعد از بر طرف شدن بول يك مرتبه بشويند کافى است, ولى زنها و همچنين كسانى كه بولشان از غير مجراى طبيعى مىآيد, احتياط واجب آن است كه دو مرتبه بشويند.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*)- س: در هنگام تخلى , مخرج بول با چند مرتبه شستن پاک مىشود؟


  ج - محل دفع بول بنا بر احتياط واجب با دو مرتبه شستن پاک مىشود.

  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  وضو


  11- [ در وضو] بعد از مسح سر بايد با ترى آب وضو که در دست مانده، روى پاها را از سر يکى از انگشتها تا برآمدگى روى پا مسح کند، و احتياط مستحب است تا مفصل ساق را مسح کند.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - واجب است مسح روى پاها را تا مفصل ساق بکشد.  12- بايد صورت را بنا بر احتياط واجب از بالا به پايين شست.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - صورت و دستها در وضو بايد از بالا به پايين شسته شود.  13- در وضو، شستن صورت و دستها، مرتبه اول واجب و مرتبه دوم جايز و مرتبه سوم و بيشتر از آن حرام مىباشد، و اگر با يک مشت آب تمام عضو شسته شود و به قصد وضو بريزد، يک مرتبه حساب مى شود، چه قصد بکند يک مرتبه را يا قصد نكند.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - تعيين كننده بار اول يا دوم يا بيشتر, قصد وضو گيرنده است, يعنى مى تواند به قصد بار اول شستن, چند مرتبه آب به روى صورت بريزد.  14- بعد از شستن هر دو دست بايد جلوى سر را با ترى آب وضو كه در دست مانده مسح كند, و لازم نيست با دست راست باشد يا از بالا به پايين مسح كند.  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - احتياط آن است كه مسح سر با دست راست كشيده شود, ولى كشيدن مسح از بالا به پايين لازم نيست.  15- اگر زخم يا دمل يا شكستگى در صورت يا دستها باشد و بشود روى آن را باز كرد, چنانچه ريختن آب روى آن ضرر دارد و كشيدن دستِ تر ضرر ندارد, واجب است دستِ تر روى آن بكشد.


  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - اگر شستن براى آن مضر است بايد اطراف آن را بشويد، و احتياط آن است كه اگر کشيدن دستِ تر بر آن ضرر ندارد, دستِ تر بر آن بكشد.
  16- اگر زخم يا دمل يا شکستگى در جلوى سر يا روى پاهاست و روى آن باز است, چنانچه نتواند آن را مسح کند، بايد پارچه پاکى روى آن بگذارد و روى پارچه را با ترى آبِ وضو که در دست مانده مسح کند، و بنا بر احتياطِ مستحب تيمم هم بنمايد، واگر گذاشتن پارچه ممکن نباشد بايد به جاى وضو تيمم كند، و بهتر است يک وضوى بدون مسح هم بگيرد.  (*-*) برخی تفاوت های فتاوای امام خمینی(ره) با مقام معظم رهبری (*-*) - اگر محل مسح زخم است و نمى تواند روى آن دستِ تر بکشد بايد به جاى وضو تيمم كند ولى درصورتى كه مى تواند پارچه اى روى زخم قرار دهد و بر آن دست بکشد، احتياط آن است كه علاوه بر تيمم، وضو نيز با چنين مسحى بگيرد.

  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود