جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کارگاه زوج های جوان

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کارگاه زوج های جوان

بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام

دراین تاپیک قصد داریم،مطالب مفید، ویژه آغاز زندگی مشترک را ارائه دهیم.

شما نیز،چنانچه اگر کتاب یا سخنرانی مفید در این زمینه،می شناسید،لطفا معرفی نمایید،و یا اینکه زحمت تبدیل آن از صوت ،به متن را کشیده،و در تاپیک قرار دهید.

برای شروع،از سخنرانی خانم همیز ویژه ی زوج های جوان شروع می کنیم
    هیچ کدام از صحبت هایی که ان شاءالله در آینده در این تاپیک خواهم گفت،نظرات شخصی نبوده!بلکه،فقط نکات مهم این سخنرانی را مکتوب خواهم کرد
    هدف ،تشویق شما جهت افزایش اطلاعات است،و برای درک بهتر مطالب،بهتر است خودتان به این سخنرانی گوش دهید،چون همه ی مطالب،قابل انتقال به تاپیک نیستند
    (البته چون این جلسات قابل دانلود نیست،بنده هم نمی توانم آن را برای دانلود شما بزرگواران قرار دهم،لذا می توانید با هزینه ی بسیار ناچیز آن را تهیه نمایید و استفاده ببرید)

به یاد داشته باشیم:
    در اسلام خانواده به مثابه ی یک کبوتر است،که یک بال آن را زن،و بال دیگر را مرد تشکیل می دهد،و اگر هر کدام از اینها در زندگی کم بگذارند،این کبوتر هرگز قادر به پرواز نخواهد بود...

حواسمان باشد در زندگی بال باشیم،نه وبال....

کارگاه زوج های  جوان

نمونه ای از خانواده ی متکامل....

کارگاه زوج های  جوان

أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ

لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین

«حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر»

2.  

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سخنرانی کارگاه زوج های جوان خانم همیز،3جلسه هست،که گزیده ای از نکات مهم هر جلسه را ان شاءالله، مکتوب می نمایم
    جلسه اول:
    نکته اول:

ابتدا قوانین حقوقی خانواده را بررسی می نماییم،زوجین بایستی از حقوق یکدیگر در خانواده مطلع باشند،لذا خوب است،مطالعه ای مختصر بر مهم ترین قوانین حقوقی خانواده داشته باشیم

ماده1103:زن وشوهر مکلف به حسن معاشرت با هم هستند
    ماده1104:زوجین باید در تشدید مبانی خانواده وتربیت ولاد خود به یکدیگر معاضدت نمایند
    ماده1105:در روابط زوجین،ریاست خانواده از خصایص شوهر است
    ماده 1106:در عقد دائم،نفقه ی زن بر عهده ی شوهر است
    ماده1107:نفقه عبارت است از مسکن،البسه،غذا،واثاث منزل وهزینه های درمانی وبهداشتی،وخادم در صورت عادت،یا نقصان،یا مرض
    ماده1108:هرگاه زن،بدون مانع مشروع،از وظایف زوجیت امتناع کند،مستحق نفقه نخواهد بود

لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکته دوم:ویژگی های یک شوهر خوب:
    بررسی آیه: الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ
    مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاقهائی که از اموالشان در مورد زنان می کنند

نقل به مضمون:مرد دانشمند یهودی آمدند پیش پیامبر (ص) و از ایشون سوال کردند،چرا شما میفرمایید مردان نسبت به زنان برتری دارند؟
    ایشان فرمودند برتری مردان به زنان مانند برتری آسمان به زمین است
    شرح بیشتر:
    یعنی مردان مانند آسمان،که زمین را در برمیگیرد،نگهبان وحافظ زنان هستند
    حالا توجه بفرمایید
    در آسمان،چه چیزهایی وجود دارد؟
    1)آب:باران به زمین جان و حیات میبخشد، به واسطه ی باران زمین زنده می شود،وبه واسطه ی مردان،زنان روح میگیرند
    2)خورشید:آسمان از زمین حفاظت می کند،اگر خورشید نباشد،زمین سردوبی روح می شود(مردان نیز باید آنقدر به همسر خود محبت عاطفی کنند تا این زمین سرد وبی روح زنده شود،همانطور که پیامبر اکرم(ص)میفرمایند اگر یکبار مردی به همسرش بگوید دوستت دارم هرگز از دل او بیرون نمیرود)
    3)ماه:وجود ماه در آسمان،تاریکی های زمین را وحشت زدایی می کند،وجود مردان نیز باید مثل روشنایی باشد که ترس ووحشت را اززنان دور می کند،زن ها نباید از مردهایشان ناامید شوند
    4)ستاره:در قرآن داریم،شما به واسطه ی ستاره ها راهتان را پیدا می کنید،مردان باید مثل ستاره ،در تصمیمات مهم ،راه را به همسر خود نشان دهند

نتیجه:مردان باید برای زنان ،مانند باران،خورشید،ماه و ستاره باشند،وحافظ امنیت اجتماعی و اخلاقی و جسمانی همسرانشان باشند
    یک مرد دانا و مدیر و مدبر و مهربان می شود قوام
    حدیث داریم:مرداها پاک دامن باشید تا زنانتان پاک دامن بمانند،مردی که عفت پیشه نکند،همسر و مادر و خواهر و ناموس خودش نیز زیان میبینند
    زنان نیز باید این ویژگی مردان را بپذیرند،اگر همسرشان برای حفظ امنیت او غیرت به خرج می دهد،به معنای بد دلی برداشت نکنند
    البته این چند خط نوشته،بسیار خلاصه شده اند،و شنیدن صوت کامل آن را توصیه می کنم که بسیار جالب و شنیدنیست.

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکته ی سوم:ویژگی های زن خوب:
    بررسی آیه:الصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ
    1)صالحات:زن باید صلح آفرین باشد،خانم ها حق ندارند مدام قهر کنند،به جای قهر بنشینید صحبت کنید،زنی که به حالت قهر و بدون اجازه ی همسر از حانه خارج می شود تا زمانی که برنگشنه مورد نفرین ملائکه قرار میگیرد
    خانم ها هنگامی که میخواهید با همسرانتان صحبت کنید اورا عزیز بشمارید .با حکمت و موعظه حسنه وصدای آرام صحبت کنید
    نقل به مضمون:مردی نزد رسول خدا آمد وگفت،یارسول الله من زنی دارم که هنگام خروج از منزل من را بدرقه می کند وهنگام ورود به استقبالم می آید،زمانی که غصه می خورم،می گوید اگر برای دنیاست غصه نخور ولی اگر به خاطر آخرت است،اشکالی ندارد،حال یا رسول الله این زن چگونه زنیست؟
    حضرت فرمودند:این زن یکی از ملائکه آسمان است،
    پس خانم ها توجه کنید،
    زن صالح درخانه یکی از ملائکه خداست
    خانم ها باید از همسر خود مانند یک مهمان پذیرایی کنند،زمانی که همسر درمنزل هست تمام کارهای خود را کنار بگذارید،و آنقدر زندگی را جذاب کنید تا خستگی یک روز سخت و کاری از تن و روح همسرتان خارج شود
    2)قانتات:زن باید در اوج قدرت،مطیع همسرش باشد،یعنی اینطور نباشد که زن از روی ناتوانی وبی عرضگی مطیع باشد!در عین حال که اعتماد به نفس وتوانمندی وشایستگی های بسیاری دارد مطیع همسرش نیز باشد
    3،)حافظات للغیب:
    نکته ی اول:زن باید حافظ اسرار شوهرباشد،و از مسائل خصوصی ایشان احدی با خبر نشود،خاطرات زندگی خصوصی را برای خواهرومادروخاله و..به هیچ عنوان تعریف نکنید،شما باید امانت دار همسرتان باشید
    نکته ی دوم:مسائل مالی ومیزان درآمدواطلاعات مالی همسر را حق ندارید به دیگران بگویید،ویادتان باشد هیچ گاه نزد دیگران اظهار فقر هم نکنید!

پس یک زن خوب،صلح آفرین و مهربان و مطیع و حافظ اسرار همسرش می باشد

ان شاءالله همه ی ما با خودسازی بتوانیم،همان انسان های خوبی شویم که خداوند در قرآن توصیف کرده است.

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

چرا من و همسرم حرف همدیگر را نمی فهمیم؟

شناسه خبر: 1035740 سرویس: رسانه ها
    ۱۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
    کارگاه زوج های  جوان
    هر چی منو همسرم با هم حرف میزنیم انگار حرف همدیگر را نمی فهمیم. زمانیکه خواسته هایم را به او گوشزد می کنم اصلا گوش نمیده. از این وضع خسته شده ام و کاری از دستم برنمیاد. به تازگی احساس می کنم داریم همدیگه رو تحمل می کنیم. لطفا کمکمون کنید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صحبت کردن زوجین با یکدیگر اصلا به این معنا نیست که هر چه شما بگویید همسرتان قبول کند و یا هرچه همسرتان بگوید شما تمام و کمال قبول کنید.
    صحبت کردن در زندگی زناشویی یک تعامل دو سویه است. تعاملی که حرف اول را در آن گذشت و در نظر گرفتن روحیات طرف مقابل و البته احترام متقابل می زند.
    لذا همانطور که توقع دارید همسرتان حرف شما را متوجه شود شما هم باید برای درک وی تلاش کنید.
    این نکات را در ادامه در نظر داشته باشید:
    - کاملا صادقانه و راحت (بی دغدغه) با هم تعامل داشته باشید. درباره نواحی و زمینه هایی از زندگی تان که هر دو نسبت به آن خرسند هستید و نیز نواحی که تصور می کنید نیاز به قدری بهبود و تصحیح دارد با هم گفتگو کنید. این اولین و مهم ترین کاری است که می تواند به شما کمک کند که بفهمید ازدواج تان دچار مشکل شده است. همچنین این فرصت را دارید که برای حل مشکلاتتان صرفنظر از نوع این مشکل، با هم تعامل کنید. به همسرتان نشان دهید که میل دارید با هم و از طریق تعامل و گفتگو مشکلتان را حل کنید.
    - مهمترین عوامل مشاجرات تان را بشناسید. این امر به شما شانس یاد گرفتن نحوه حل مشکلات با یکدیگر را که خود یک مهارت مهم در بهبود ازدواج است می آموزد. در پیوندهای مختلف زمینه های اختلاف یکسان نیست اما در عین حال زمینه های مشترک عبارتند از شرایط مالی، فرزندان و استخدام و اشتغال. به عنوان مثال اگر یک عامل اصلی دعوا نحوه تربیت فرزند باشد لازم است با هم سعی کنید و همکاری نمایید و سراغ مواردی که هر دوی شما از انجام آن راضی هستید و یا فکر می کنید نیازمند تقویت است بروید.
    - بیاموزید که با هم مصالحه و توافق کنید و در عین حال با روشی معقول و منطقی با هم گفتگو و مذاکره نمایید. بپذیرید که هر کدام شما تفاوت های خودش را دارد و چگونگی مدیریت این تفاوتها موضوع اصلی است. بحث و گفتگو برای یک پیوند و رابطه می تواند مفید باشد البته زمانی که به طریقی درست و بی عیب انجام شود. بدون حل و فصل رها کردن یک مشکل حل نشده تنها به تنش ختم می شود و مشکل در جایی دیگر و به شکلی دیگر خودش را نشان خواهد داد.
    - بیاموزید که آنچه را که می خواهید به روشی توام با آرامش و مهربانی بیان کنید. ابراز کردن خواسته ها به همسر یک بخش خیلی مهم در زندگی شادکام است. در عین اینکه ممکن است شما دو نفر به عنوان یک زوج روی یک نکته به توافق و سازگاری برسید اما هیچ یک از شما شک ندارید که هر یک علاقمندی های خاص خود را دارید. ضمن اینکه مصالحه و توافق امتیاز بزرگی است اما مهم این است که زوجین علاقمندی های یکدیگر را کشف و شناسایی کنند نه اینکه بدون آنکه حرفی بزنند تنها آنچه را که دوست ندارند به منظور حفظ صلح و آرامش تحمل کنند و یا خواسته های خود را ابراز نکنند. تامین خواسته های طرف مقابل باعث شادکامی و خوشحالی شما نیز می شود اما یادتان باشد که هر از چندگاهی لازم است که هر یک از شما پیگیر خواسته های خود باشید.
    - فرصتی را برای گذراندن وقت با هم اختصاص دهید. حتی اگر این فرصت به اندازه یک گپ کوتاه یا خوردن یک چای یا یک وعده غذا با هم باشد. زوجین باید در انجام کارهای روزمره و مسئولیتهای منزل از هم پیشی بگیرند و مدد رسان هم باشند. این موضوع می تواند در مواردی از جمله بچه دار شدن که توأم شدن یکباره نقش پدر و مادری و زن و شوهری را به دنبال دارد، از اهمیت زیادی برخوردار باشد. زمانی را برای همدیگر قرار دهید و سعی کنید حداقل ماهی یکبار بیرون بروید و کاری را که هر دو به آن علاقه دارید و از آن لذت می برید انجام دهید.
    منبع: تبیان
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

7. تشکرها 2

نوشته
    36
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 16 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

استادالهی:اگر یکی از زن وشوهر به دیگری ظلم کرد و دیگری هم مثل اوظلم کردمیشود اللهم اشغل الظالمین بالظالمین ولی اگر صبر کرد خدا یاورمظلوم است و انتقام اورا می گیرد و زندگیشان هم بهم نمیخورد
    -----------------------------------
    منظور این مطلب ابن هست که زن و مرد به فکر انتقام جویی از هم نباشند،زن بگه باید تلافی کنم یا مرد بگه باید مقابله به مثل کنم...وقتی این مطلب رو بدونید که کفیل مظلوم خود خداست ،دیگه انتقام شخصی معنا نداره......خیلی از این اختلافات بخاطر این مطلبه که مرد و زن میخوام مقابله به مثل کنن..
    این که خدا هم بخواد انتقام بگیره ،همراه با اصلاح هست...پس زندگی هم بهم نمیخوره
    ویرایش توسط غریبونه : ۱۳۹۵/۰۱/۱۳ در ساعت ۱۷:۴۳

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط غریبونه نمایش پست
    استادالهی:اگر یکی از زن وشوهر به دیگری ظلم کرد و دیگری هم مثل اوظلم کردمیشود اللهم اشغل الظالمین بالظالمین ولی اگر صبر کرد خدا یاورمظلوم است و انتقام اورا می گیرد و زندگیشان هم بهم نمیخورد
    چطور خدا انتقام ظالم رو میگیره و زندگیشون هم به هم نمیخوره ؟
    امکان پاک کردن کلیه ی پست هام رو ندارم
    همه ی پست هام خصوصا در زمینه خداشناسی رو رد میکنم و بهشون اعتقادی ندارم
    به نظرم دلیل کافی برای اثبات یا رد وجود خدا وجود ندارد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری