جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لالایی ها و اشعار مناسب کودکان و نوزادان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  2,876
  صلوات
  1749
  تعداد دلنوشته
  22
  مورد تشکر
  16,299 پست
  حضور
  237 روز 3 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  50
  آپلود
  7
  گالری
  52

  لالایی ها و اشعار مناسب کودکان و نوزادان

  بسم الله الرحمن الرحیم


  سلام علیکم

  از لالایی هایی که برای ائمه (ع) خوانده می شده چیزی به دست ما رسیده است؟ سفارشی در این زمینه داشته اند که چگونه اشعاری خوانده شود یا از اشعار و مفاهیمی نهی کرده باشند؟

  با توجه به اینکه غالب کودکان کم سن و سال درکی از معانی اشعاری که برایشان خوانده می شود ندارند، آیا لازم است در معانی اشعاری که خوانده می شود دقت به خرج داد؟ آیا این اشعار بر رشد و تربیت کودک تاثیر می گذارند؟ اگر می گذارند، چگونه (درحالی که کودک دریافتی از آن معانی ندارد)؟ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,838
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,641 پست
  حضور
  143 روز 10 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  لالایی ها و اشعار مناسب کودکان و نوزادان  کارشناس بحث: استاد نشاط
  واستاد
  آلاء
  ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ در ساعت ۱۳:۵۳
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  لالایی ها و اشعار مناسب کودکان و نوزادان


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  161
  مورد تشکر
  477 پست
  حضور
  4 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سم الله الرحمن الرحيم

  با عرض سلام و ادب خدمت دوست محترم

  مقدمتن يک توضيح کوتاه در مورد لالايي و چرايي خواندن آن توسط مادران بيان مي کنم

  بسم الله الرحمن الرحيم
  ی شک همه ما وقتی بچه بودیم مادرهایمان برایما لالایی خواندد..لالایی هایی که هنوز هم به یاد داریم و همیشه با به یاد آوردنش نوعی خوشحالی ذات نصیب ما می شود..
  مادران ما ناخودآگاه برای ما لالایی می خواندد،بدون اینکه از وزن و قافیه چیزی بدانند اما همان اندازه که نوعی آهنگ درونی هدایتشان می کرد کافی بود..
  در واقع لالایی ها آغاز گر ادبیات زنانه بوده اند که در پای گاهواره بچه هایشان شروع کرده اند و این زبان نسل به نسل انتقال یافته و همه ما بدون شک در مورد آن چیز هایی می دانیم..مادران ما با خواندن لالایی گاهی برای ما سربلندی آرزو می کردند و گاهی سلامتی و بعضی اوقات هم همراه لالایی ها خودشان را فدای ما می کردند!!
  رابطه لالایی بین مادر و کودک نوعی احساس به وجود می آورد که باعث می شود هر دو آرام باشند و کودک بدون اینکه گریه کند به صدای مادرش گوش دهد و همراه لالایی خوابش ببرد!
  لا لايي خواندن در حين تکان دادن نوزاد به عقب و جلو، روشي کهن براي خواباندن ودکان بوده است. اگر خواندن با قافيه و آهنگ نيز همراه نباشد،‌ مهم نيست. مهم اين است که صداي مادر بهترين صدا براي نوزاد است. هر چه قدر صداي لالايي آرام تر و يکنواخت تر و موزون تر باشد، آرامش بخش تر است.
  کودکان با شنيدن لالايي که ريتم آرام و ملايم دارد ،‌بهتر از لالايي پر سرو صدا به خواب مي روند. بنابراين براي خواب کودکان از لالايي ساده و متوالي استفاده مي شود. مطالعات نشان مي دهد که حتي داخل رحم نيز با شنيدن صداهاي ملايم آرام مي شود و با صداي بلند به هيجان مي آيد.
  هنگامي که کودک گريه مي کند و والدين قادر به آرام کردن او نيستند ؛ صداي ضبط شده خود او ، وي را متعجب مي کند و در نتيجه کودک براي گوش دادن به صداي خود چند لحظه ساکت مي شود و پدر و مادر فرصت مي يابند وسيله ديگري براي آىام کردن او پيدا کنند
  [1].
  شايد با تتبع عميق و غور در تاريخ ائمه بتوان به اشعاري که در حين نوازش و خواباندن اين بزرگواران خوانده مي شده است دست پيدا کرد، اما آنچه از متون ديني به دست مي آيد اين است که در روايات راضي نمودن و آرام کردن کودک، داراي ثواب بسياري دانسته شده است چنان که در روايت شريف از نبي اکرم بيان شده است :
  «من بکي صبي حتي يسکنّه اعطاه الله عزوجل من الجنّة حتي يرضي ؛ هر کس کودک گريان خود را راضي کند تا آرام شود خداوند از بهشت آنقدر به او مي دهد تا راضي شود.» ( الفردوس، ج3،ص549).
  بر اساس اين حکم کلي پيامبر اکرم صل الله عليه و آله، يکي از شيوه هاي راضي کردن کودک را خواندن لالايي بيان نموده اند که در صورت صحت روايت، مشمول ثواب خداوند متعال است.  [1] . نرم افزار جامع نوزادي ، مرکز تحقيقات کامپيوتري حوزه علميه اصفهان 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  161
  مورد تشکر
  477 پست
  حضور
  4 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحيم

  اما در پاسخ به سوالي که فرموده بوديد آيا گفتن کلمات و الفاظ مي تواند در حافظه کودک باقي بماند و در تربيت او موثر باشد لازم است در اين مورد هم به مورادي شبيه به موضوع مورد بحث مراجعه کنيم و

  حکم کلي روايت را به مورد سوال شما نيز تسري بدهيم .

  در روايات اسلامي تاکيد شديد شده است تا در گوش فرزند در موقع تولد اذان گفته شود در روايتي از پيامبر اکرم صل الله عليه و آله بيان شده است که :« من ولد له مولود، فليوذن في اذنه اليمني باذان

  الصلاه ، و ليقم في اليسري ، فانها عصمة من الشيطان الرجيم»‌ ( کليني ؛ کافي ؛‌ج11،‌ص383)

  در آداب اسلامي بسيار به گفتن اذان در گوش راست و چپ کودک شده است؛‌ و اين مساله به عنوان يکي از اصلي ترين دلايل تاثير الفاظ و کلمات در رشد و هدايت کودک است.

  اگر در روايت شريف دقت کنيد حضرت شنيدن اذان توسط کودک را در بدو تولد مايه در امان ماندن از شر شيطان مي داند، حال به طور حتم وقتي که فرزند در آغازين روزهاي تولد اين قابليت را داشته باشد

  پس از گذشت ماهها و هفته ها قطعن اين توانمندي را بيشتر در خود تقويت مي کند زيرا رشد جسمي او هر روز بيشتر مي شود و از اين رو گفتن هر لفظ و عبارتي حتي به عنوان لالايي بر تربيت او اثر گذار

  است.

  نرم افزار جامع نوزادي مجموعه از لا لايي هاي کودکان را در بردارد. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  217
  مورد تشکر
  1,075 پست
  حضور
  7 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  ضمن تشکر و قدردانی و با کسب اجازه از کارشناس محترم جناب آلاء
  در پاسخ به قسمت دوم سوال از نگاه روانشناختی که آیا کودکان از همان اوائل کودکی می فهمند یا فهمی ندارند و یا چگونه هست،اشاره کنم که
  بیشتر روانشناسان بر این باور هستند که کودکان از همان اوائل معانی را درک می کنند، شناخت و یادگیری شکل می گیرد (هر چند مرتبه ضعیفتر باشد)بعبارت علمی طرحواره های مفاهیم ومعانی شکل می گیرد،و یا عبارتی پیش فرض های رفتارها از همون اوائل شکل می گیرد و در مرحله ای دیگر به نحو خاص و پیشرفته ظهور پیدا می کند.(هر مرحله با مرحله دیگر فرق خواهد کرد)
  برای مثال:همین زبان اموزی کودکان ناظر بر این درک وفهم آنهاست،که از شنیده ها و نوع صحبت ما یاد می گیرد و صحبت می کند.
  پس سعی شود که حتی اشعار و حرف ها و رفتارها از همان ابتدا رعایت شود،چون کودکان آنچه را می بینند،می شنوند یاد می گیرند.
  روانشناس «فروید» قائل بودند: که شخصیت کودکان در همان ابتدا( 7سالگی)شکل می گیرد،یعنی کودکان تحت تاثیر رفتار ما هستند و یاد می گیرند.
  اینکه کودکان درک و فهمشان از نگاه علمی ثابت شده می توانید این موضوع را حتی از نظر پیاژه مطالعه کنید:
  ژان پیاژه یکی از پژوهشگران نامداری است که بیش از نیم قرن به بررسی محتوای ذهنی کودکان و نوجوانان پرداخت و دستاوردهای ارزشمندی درباره ی شناخت نیروهای روانی آنان فراهم آورد. وی بیش از همه به تحول اندیشه و ادراک کودکان و نوجوانان توجه دارد. به این جهت نظریه ی او را رشد ادراکی - شناختی نامیده اند. پیاژه مراحل رشد کودکان و نوجوانان را به چهار دوره به این قرار طبقه بندی کرده است: 1- حسی و حرکتی 2- قبل از عملیات عینی ، 3- عملیات عینی و 4- عملیات صوری . پیاژه در پژوهشهای خود به این نتیجه رسید که ذهن کودکان، آن گونه که قبلاً تصور می شد، مینیاتور یا فشرده و کوچک شده ی ذهن بزرگسالان نیست، بلکه واحد مستقلی با کمبودهای کمی و کیفی خاص خود است که به تدریج در طی رشد شکوفا می شود و در نوجوانی و بزرگسالی به کمال می رسد.
  پیاژه به یاری پژوهشهایش فرایندهایی را مشخص کرده است که کودکان با آنها می توانند معلومات جدید را به دست آورند. به اعتقاد او کودکان و نوجوانان در طی تعامل خود با محیط بسی چیزها می آموزند تا بتوانند با جامعه ی خود سازش یابند. در این رابطه دو عامل همگون سازی و همسازی از اهمیت بالایی برخوردارند.
  وقتی کودکی سگی را هاپو صدا می زند، سگ یا هاپو در طرحواره و طرح ذهنی او دارای معنای شناخته شده ای است و هر وقت این نام را بشنود به معنای آن پی می برد. اما اگر بره ای را ببیند و آن را هاپو بنامد این امر بیانگر آن است که کودک وقتی با مورد یا عاملی برخورد می کند که مشابه با موارد یا عوامل دیگر است، در طرحواره ی او عمل پیوستگی ( یا یکی سازی انجام می گیرد. در اینجا به کودک می گویند: نه، این هاپو نیست، بره است و اگر کودک بیاموزد که لفظ بره یا بع بعی را با دیدن آن به کار برد می گویند عمل همگون سازی صورت گرفته است.
  ولی هنگامی که فرد می کوشد دانسته ها یا معلومات خود را تغییر دهد و به صورتی درآورد تا با ساختارهای محیطی سازش برقرار کند، ژان پیاژه آن را همسازی می نامد. چنانکه، وقتی کودک برای غذا خوردن انگشتانش را به کار برد و چون این کار روشی نامطلوب است، اگر کودک به خوبی بیاموزد تا به جای دست با قاشق و چنگال غذا بخورد، این تغییر وضع را همسازی می گویند. در واقع فرایند همگون سازی و همسازی در سراسر زندگی انسان برقرار است. فردوسی که می فرماید: «ز گهواره تا گور دانش بجوی» مؤید این نوع یادگیری است، یعنی، یا مفاهیم جدیدی را جذب اندوخته های ذهنی می کنیم، یا آموخته ها و روشهای خود را تغییر می دهیم تا بتوانیم با محیط خود سازش پیدا کنیم.
  به عقیده ی پیاژه کودکان در دوره های سنی معین و از طریق یک رشته مراحل و دوره های منظم و قابل پیش بینی رشد می کنند و تا رشد مراحل پایین تر به کمال نرسد رشد مراحل بعدی امکان پذیر نخواهد بود. چنانکه کودکان نخست به توانمندیهای مربوط به دوره ی عملیات عینی، آنگاه به اندیشه های مجرد یا انتزاعی در دوره های عملیات صوری دست می یابند.


  ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۰۵/۲۰ در ساعت ۱۱:۵۵


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  161
  مورد تشکر
  477 پست
  حضور
  4 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم

  بازهم عرض سلام و ادب دارم خدومت دوستان و از اشاره های روانشناسانه جناب نشاط بسیار بسیار ممنونم استفاده کردیم از مطالب پر بارتان ؛


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  4,159
  صلوات
  71
  تعداد دلنوشته
  17
  مورد تشکر
  16,112 پست
  حضور
  91 روز 16 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  1001  نقل قول نوشته اصلی توسط آلاء نمایش پست
  نرم افزار جامع نوزادي مجموعه از لا لايي هاي کودکان را در بردارد.
  سلام ممنون که نرم افزار رو معرفی کردین ...

  مطمئنا خیلی برای کسانی که دغدغه ی تربیت فرزندان مومن دارن مفید خواهد بود اجرتون با خانم حضرت زهرا س

  التماس دعا

  »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

  دانلود کنید تا زندگیتون
  (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
  »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
  جلد 1
  جلد 2

  جلد 3

  ۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
  »»» جوانها کلیک کنند ««


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  161
  مورد تشکر
  477 پست
  حضور
  4 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحيم

  خواهش ميکنم من فقط معرفي کردم اجر واقعي با کساني است که زحمت تهيه اين نرم افزار ها رو خالصانه مي کشند .اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی دلیل حرام بودن خودارضایی (ادامه بحث قبلی)
  توسط aminxp در انجمن ساير موارد
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۱۰/۱۲, ۱۰:۰۸
 2. دریایی که شکافته شد
  توسط مدیر تدوین در انجمن جمع ‏بندی‏ های نهایی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۷/۰۶, ۰۷:۳۸
 3. افزایش 10 برابری جراحی زیبایی میان مردان
  توسط عبد آبق در انجمن سایر مباحث
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۱/۰۷, ۱۱:۰۹
 4. صحت واعتبار حدیث هایی در مورد سگ
  توسط مجید در انجمن تاویل قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۵, ۱۵:۴۰

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود