صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خاطرات علماء

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خاطرات علماء

یادی از مرحوم آیت الله انصاری شیرازی:
    تكيه بر جاي بزرگان نتوان زد به گزاف...
    سه خاطره از مرحوم آیت الله شیخ یحیی انصاری شیرازی:

خاطره اول:
    در جایی هم می خواندم که مرحوم انصاری شیرازی را در زمان طاغوت به یکی از شهرهای لرستان دعوت کرده بودند، وقتی ایشان برای نماز به مسجد می روند به اندازه انگشتان یک دست نمازخوان نداشته است با اینکه مسجد داخل بازار بود. اما بعد از سه سال که تبعید ایشان تمام شد ومی خواستند برگردند بخاطر کثرت نمازگزار درمسجد جای سوزن انداختن هم نبود. ومردم یکپارچه بخاطر برگشت آن بزرگوار ماتم گرفته بودند وشهر خون می گریست.
    با توجه به اینکه علماء تبعیدی حق تبلیغ نداشتند تنها یک چیز عامل این کار بود وآنهم اینکه ایشان در مسیر رفتن به مسجد به همه سلام می کردند واحوالپرسی ساده.
    خاطره دوم:
    البته بنده یک باز توفیق حضور در درس بحارالانوار ایشان داشتم وتواضع مثال زدن یایشان را از نزدیک دیده بودم. لذا یک احوالپرسی این علماء ربانی وتاثیر نفسی که داشتند چنین جو را عوض می کند.
    ایشان بعد از درس عدت داشتند کفش های شاگردانش را جفت می کرد وبنده با چشمان خود دیدم که دم در خانه که خانه خودشان هم بود ایستادند ویکی یکی شاگردان را بدرقه می کردند.

خاطره سوم:
    یکی از استاتید ما استاد علی مومنی ارموی که از شاگردان ایشان بودند نقل می کردند، آیت الله انصاری عادت داشتند که در سلام دادن پیش قدم می شدند، وزودتر سلام می دادند. بنده یک بار برای پرسش ها واشکالات درسی خود از ایشان وقت گرفته بودم وعزمم را جزم کرده بودم که بلافاصله که ایشان در را باز کردند زدوتر سلام دهم.
    دم در رسیدم وهمینطور که خودم را آماده کرده بودم، ایشان هنگان باز کردن در فرمودند سلام علیکم وبنده بازهم نتوانستم زودتر سلام دهم.
    وامام حق داشت که وقتی مشکلی پیش می آمد که به سادگی قابل حل نبود می فرمود به آیت الله بهجت وانصاری شیرازی بگویید دعا کنند.

نثار روح باعظمتش الفاتحه مع الصلوات
    اگر بزرگواران خاطراتی زا علماء دارند مستقیم یا با واسطه بیان کنند تا دیگران هم استفاده کنند.

آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سیره مرحوم حاج میرزا آقا زارعی:
    شش ماه پیش عالمی چشم از جهان فرو بست که بنده به جرئت ادعا می کنم که ایشان به یقین عالمی ربانی بود، عاشق عبادت وعلم بود.
    حاج میزرا آقا زارعی از علماء شهرستان ارومیه بود که هر کس ایشان را می دید شیفته اخلاق ومنش اسلام یاو می شد. بنده در اینجا برخی از رفتار وسیره ایشان را که از نزدیک دیده بودم عرض می کنم:
    1- زاهد وعاشق عبادت:
    این بزرگوار همیشه یک ساعت ونیم قبل از اذان در مسجد حاضر می شد وتا دم اذان مشغول خواندن نماز وقرآن بود. واز نماز خواندن به معنای واقعی لذت می برد.
    یک بار روز قدس دیدم که قرآن به دست در راهپیمایی حاضر است. یکی از بچه پرسید چند بار ختم قرآن کرده اید؟
    فرمود: این ماه کم قرآن ختم کرده ام، وتا بحال فقط شش بار ختم قرآن داشتم در حالی که هر ماه رمضان 15بار ختم قرآن داشتم. یعنی دو روز یک ختم قرآن.
    یک بار در قم از مسجد جمکران برمی گشتیم، می فرمود: کاش پول داشتم وبه این راننده های تاکسی می دادم تا بجای بیکاری لاإله إلّاالله بگویند. وواقعا اگر داشت این کار را می کرد.
    نصف شب بیدار می شد ومشغول نماز شب ومناجات بود.
    2- کمک به دیگران:
    حقوق وشهریه ماهانه را که می گرفت یکی از دوستان می گفت دیدم در راه دو کیلو هلو خرید وبه یک بچه داد تا به خانه خودشان ببرد. وهمینطور چندی بار اینکارو انجام داد. که به گمانم شهریه ای که گرفته بود تا بخانه برسد تمام شد.

3- برداشتن موانع راه:
    وقتی بعد از نماز به خانه برمی گشت هر سنگ وکلوخی که در راه می دید برمی داشت. سنگها وآجرهایی که بچه ها بعنوان تیرک دروازه در راه می گذاشتند.
    بنده بعدها در خصال شیخ صدوق دیدم که هر کس خاری از سرراه مسلمانان بردارد بهشت براو واجب می شود.

4- اهمیت به سجده شکر:
    به سجده شکر بعد زا نماز خیلی توصیه می کرد. بچه هایی که سجده شکر می کردند درسال 75 صدتومان جایزه می داد. لذا بچه منتظر می شدند وزمانی که حاج آقا قصد بلند شدن وعزم رفتن داشت سریع سجده شکر می کردند تا صد تومان را بگیرند. بنده بعدها زا یک نفر شنیدم که می گفت با همین صدتومن های حاج میزرا آقا ما نماز خوان شدیم.
    و...
    ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ در ساعت ۱۱:۱۷

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اهمیت سجده شکر وانگشتر به دست کردن:
    مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات خود از یکی از علماء ربانی نجف اشرف نقل می کنند که چون ما اهل گناه هستیم ودر شبانه روز گناهانی انجام می دهیم چه بهتر که نشانی از طاعت هم در ما باشد وآنهم عبارت است از انگشتر کردن در دست راست، البته انگشتر عقیق که فواید متعددی دارد.
    ونکته دوم مداومت بر سجده شکربعد از نماز که برای بخشش گناهان واستجابت دعا تاثیر بسزایی دارد.
    وَ رَوَى عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ الْحَجَّاجِ‏ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: مَنْ سَجَدَ سَجْدَةَ الشُّكْرِ وَ هُوَ مُتَوَضِّئٌ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِهَا عَشْرَ صَلَوَاتٍ وَ مَحَا عَنْهُ عَشْرَ خَطَايَا عِظَامٍ.
    ابن بابويه، محمد بن على، من لا يحضره الفقيه، ج1، ص332، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم - قم، چاپ: دوم، 1413 ق.
    امام صادق علیه السلام می فرماید: هرکس سجده شکر به جا بیاورد در حالی که وضو دارد خداوند برای او ده درود می نویسد واز او ده گناه از گناهان کبیره را پاک می کند.

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از آقا چه خبر؟!
    سالها پیش مغازه یکی از مومنین بودم که انسان پاک واهل ذکر است وبا علماء ربانی ارتباط دارد. از من پرسید:
    از آقا چه خبر؟
    منم گفتم خبر خاصی ندارم ولی شنیده ام اخیرا مریض شده اند، وکسالت دارند.
    در آن موقع تازه مد شده بود که مقام معظم رهبری آقا می گفتند. منم فکر کردم که مقصود این بنده خدا ایشان هستند.
    از صحبتهای بعدیش که گفت فلان آقا گفته است طلبه باید در پایه هشت با امام زمان(عج) ارتباط دشته باشد فهمیدم که منظورش حضرت صاحب الامر (عج) می باشند. ولی بخاطر سنگینی گوششان حرف بنده را نشنیده بودند.
    لذا خوشحال شدم که باز خوب است که به راحتی نمی شنود. والا ما را ول نمی کرد که تو با امام ارتباط داری؟
    اللهم عجّل لولیک الفرج.

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عالمی که هشتاد سال چای نخورد:
    در حالات مرحوم شیخ محمد تقی بهلول از علماء ربانی که در سال83 از دنیا رفت در کتاب بهلول اعجوبه قرن14 چنین آمده است.
    ایشان از نوجوانی وهشتاد سال بود که چای نمی خورد چون می گفت درجوانی در جایی مطالعه کردم وقتی به ناپلئون پادشاه فرانسه گفته می شود که چای را در ایران رواج داده ایم وآنها از چای خیلی خوششان می آید می گوید:
    این خیلی خوب است اگر می خواهید که ایران را به دست بگیرید وبر آن تسلط پیدا کنید آنها را معتاد چای خوردن بکنید، تا بتوانید استعمارشان کنید.

رسانه واعتیاد به آن:
    امروزه چیزی که بواسطه آن فکر مردم وجوانان ما را تصاحب کرده اند معتاد کردن جوانان به رسانه است که هر کسی روزانه حداقل پنج شش ساعتی را پشت تلویزیون وشبکه های ماهواره ای واینترنت وشبکه های اجتماعی صرف می کند. وخیلی ها روزانه بیش از هفت هشت ساعت.
    از قبل همین شبکه ها فرهنگ خود را میان جوانان ومردم گسترش می دهند وکار بجایی می رسد که ایران سومین ویا دومین وارد کننده مواد آرایشی می شود وزنان ودختران چنان خود را آرایش می کنند که در مهد اروپا وغرب خبری از این آرایش ها نیست.
    نوع لباس پوشیدن های جلف ودور از متانت وعدم وجود وقار ومتانت در خیلی از رفتارها وپوشش ها وبدرفتاریهای اجتماعی که وجود دارد.
    مهمانیها به سبک اروپا برگزار می شود، لباسی متین وآبرومند زنان ودختران در شهرهایی مثل تهران پیدا نمی کنند.
    این وادادگی فرهنگی در سایه غفلت وخیانت برخی متولیان فرهنگی چه می خواهد بر سر ما بیاورد؟
    چرا باید یک خبرنگار آمریکایی وقتی از تهران به آمریکا بر می گردد در توصیف تهران بگوید که تهران در یک جمله غربی ترین شهر دنیا است.
    این نیست مگر در سایه انفعال پذیری ما در مقابل رسانه های غربی وتقلید محض وکورکورانه از شبکه های ماهواره ای که هدفی جزء نابودی فرهنگ اسلامی ندارند.

نوشته
    184
    صلوات
    29836000
    تعداد دلنوشته
    347
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

عبدالعالمی فرمود: خداوند کریم روزی خود را هر صبحگاه بر مخلوقاتش عرضه میکند و از آنجایی که مدام شب و روزها در گردشند انسان و جن تا وقتی که برای زندگی کردن دارد از این نعمت استفاده میکند تا توشه ای برگیرد.
    حساب کشی از این نعمات هم در همین شبانه روز صورت میگیرد.
    فردی پرسید پس مدت های تعهد که وعده داده میشود چگونه هست!؟
    فرمود: خداوند حکیم روزی را عنایت کرده و بنده تا رسیدن به وقت مقرر میتواند راحت باشد ولی در وقت مقرر باید صاحب حق را راضی کند.(وفای به عهد کند)
    این عبدالعالم در سال 1403 قمری دعوت حق را لبیک گفت.
    روحش شاد

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا خاطرات عالمان ربانی؟!
    این عالمان ربانی چه حصوصیتی دارند که خاطراتشان هم مفید است وحتی طبق حدیث نگاه کردن به صورت این بزرگواران عبادت محسوب می شود؟
    استادی داریم که می فرمود:
    در مجلس ترحیمی دیدم استاد مرحوم آیت الله میانجی به صورت یکی از علماء که اشتباه نکنم آیت الله بهاء الدینی یا کس دیگری بود نگاه می کرد. پرسیدم استاد چرا نگاه می کنید وقرآن نمی خوانید؟ فرمود:
    برای قرآن خواندن وقت است اما این عالم ربانی اگر از اینجا برود دیگر فرصت نگاه کردن به صورتش نیست. لذا چون نگاه به صورت عالم ربانی عبادت است نگاه می کنم تا از این عبادت محروم نباشم.
    حکمت قضیه این است که امیرالمومنین علیه السلام فرمود:
    حَدَّثَنَا مُحَمَّدٌ قَالَ: حَدَّثَنَا الْحَسَنُ قَالَ: حَدَّثَنَا إِبْرَاهِيمُ قَالَ: وَ حَدَّثَنِي أَبُو زَكَرِيَّا يَحْيَى بْنُ صَالِحٍ الْحَرِيرِيُّ قَالَ: حَدَّثَنِي الثِّقَةُ عَنْ كُمَيْلِ بْنِ زِيَادٍ قَالَ‏: أَخَذَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع بِيَدِي وَ أَخْرَجَنِي إِلَى نَاحِيَةِ الْجَبَّانِ فَلَمَّا أَصْحَرَ تَنَفَّسَ الصُّعَدَاءَ وَ قَالَ‏ :
    «يَا كُمَيْلُ إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ أَوْعِيَةٌ فَخَيْرُهَا أَوْعَاهَا احْفَظْ عَنِّي مَا أَقُولُ: النَّاسُ ثَلَاثَةٌ عَالِمٌ رَبَّانِيٌّ وَ مُتَعَلِّمٌ عَلَى سَبِيلِ نَجَاةٍ وَ هَمَجٌ‏ رَعَاعٌ أَتْبَاعُ كُلِّ نَاعِقٍ‏ يَمِيلُونَ مَعَ كُلِّ رِيحٍ‏ لَمْ يَسْتَضِيئُوا بِنُورِ الْعِلْمِ وَ لَمْ يَلْجَئُوا إِلَى رُكْنٍ وَثِيقٍ(الغارات، ج1، ص89)

کمیل می گوید امیرالمومنین دست مرا گرفت وبیرون شهر برد وبعد از اینکه نفس عمیقی کشید فرمود: ای کمیل این قلبها ظرف هستند وبهترین آنها آن است که علم بیشتری در خود جای دهد. آنچه را می گویم از من به یاد داشته باش.
    مردم سه دسته اند: عالم ربانی وکسی که در حال یادگیری است اما یادگیری در مسیر صحیح وباقی همج رعاعی هستند که از تابع هر صدا بوده وبا هر بادی همراه می شوند(استقامت در دین ندارند)، از نور علم بهره نگرفته اند وبه جایگاه ومحل محکم ومورد اطمینانی چنگ نزده اند.
    البته همج را به مگس هم معنی کرده اند.
    از این حدیث شریف چنین استفاده می شود: چیزی که انسان را نجات داده وعاقبت به خیر می کند علم وتکیه وتوسل بر محلی محکم ومورد اطمینان است.
    عالم ربانی از نور علم بهره مند است چون عالم است ودر عین حال به محل مورد اطمینانی تکیه کرده است. چون آنقدر به ربانیت خدا ایمان دارد ودر توحید ربانی غوطه ور شده که راه آنهم عبادت است خودش شده ربانی که وقتب اورا می بینی خدا یادت می افتد. چون بنده خوب خداست.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۰۶:۵۳

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یادی از سید آزادگان:
    این روزها ایام بازگشت آزادگان سر افراز کشورمان از اسارت رژیم بعث عراق در سال69است، در بین این اسراء مرحوم حاج آقا ابوترابی درخشش دیگری داشت. کسی که در ایام اسارت نه تنها منفعل نبود که با تلاشهای خود به اسراء روحیه می داد تا دلتنگ نبوده ودر دام شیاطینی مثل مجاهدین خلق قرار نگیرند.

مدیریت عالی سید آزادگان:
    حاج آقا قرائتی یک بار می فرمود: مدیر واقعی مرحوم ابوترابی بود، واز ایشان نقل می کرد که یک بار در اوایل اسارت که بعثی ها ما را خیلی اذیت می کردند وشکنجه های سختی داده بودند که آثارش بر روی بدن ما بود.
    یک بار از صلیب سرخ بریای بازدید آمده بودند ودر بین ماموران عراقی نظامی بود که خیلی اذیتم کرده بود ولی من به ماموران صلیب سرخ چیزی نگفتم. بعد از رفتن آنها عراقی گفت اینقدر من تورا اذیت کرده بودم پس چرا چیزی نگفتی؟ !
    گفتم آنها کافر بودند وتو مسلمان هست یوخداوند فرموده است:
    وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرينَ عَلَى الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً (نساء/141)، و خداوند هرگز بر [زيانِ‏] مؤمنان، براى كافران راه [تسلّطى‏] قرار نداده است.
    ومن نمی خواستنم که اتو در مقابل این کافر ذلیل بشی ویا به شخصیت تو توهینی بشود هر چند که ما را اینقدر اذیت کردی.
    این سخن کافی بود تا آن عراقی مرید مرحوم ابوترابی بشود وا زآن بزرگوار خواست که خواسته ای از او داشته باشد.
    مرحوم ابوترابی از او می خواهد که زمینه ای آمده کند که ایشان به اردوگاههای مختلف منتقل وبه اسراء دلداری بدهد.
    مامور بعثی می گوید: برای اینکه قضیه لو نرود بنده مجبور هستم در بازدیدها شمار اذیت کنم وشکنجه بدم تا این زمینه آماده شود. وآن مرحوم قبول می کند.
    به این ترتیب زمینه آماده می شود تا ایشان به اسراء ایرانی در اردوگاههای مختلف سربزند وبه دردودلهای آنها گوش کرده وروحیه آنها را حفظ کند. مرحوم ابوترابی نمونه یک مومن وروحانی واقعی بود که در اسارت هم آرام ننشست وبه وظیفه تبلیغی خود عمل کرد.

وبه حق مقام معظم رهبری فرمود: ابوترابی سید آزادگان بود.

بنایی وکارگری ابوترابی:
    فرزند ایشان نقل می کرد که بعد از اسار ت که ایشان نماینده مجلس بود روزی سرظهر ودر هوای گرم وقتی به خانه برمی گشت دم در کسی می گوید که فلانی سقف خانه ما برسرمان ریخته وتوان مالی برای ساخت آنرا نداریم، شما به ما کمک کنید.
    فرزند ایشان می فرمود که پدرم چندین روز با لباسهای خاکی به خانه می آمد، وبعد ما فهمیدیم که ایشان خودش آستین بالا زده وبا بنایی خانه آن بنده خدا را تعمیر کرده بود.

ابوترابی نمونه یک آزاده به معنای واقعی ونماینده مجلس واقعی بود که دنبال پست ومقام نبود بلکه هدفش خدمت بود. روحش شاد.
    تقدیم به همه آزادگان سرافراز کشورمان

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یادی از شهید مدرس:
    نقل می کنند که شهید مدرس در مجلس زمانی که رضا خان هنو سپه سالار بود خیلی از او انتقاد می کرد ورضا قلدر تنها یک نفر را مانع خود می دید واو هم مدرس بود.
    یک روز جلوی مجلس یقه آیت الله مدرس را گرفت وگفت:
    چرا پاتو از رو دم ما برنمی داری؟
    شهید مدرس جواب داد: شما بفرمایید دم شما کجا نیست تا ما پامونو همونجا بذاریم؟!
    شهید مدرس معروف به حاضر جوابی بود.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۰۶:۴۹ دلیل: تغییر فونت

شروع کننده موضوع

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امالی شیخ صدوق:
    ماه مبارک رمضان ایستگاه پرسش وپاسخ که دوستان گروه جهادی هماهنک کرده بودند در یکی از مراکز پررفت وآمد ارومیه نشسته بودم تا به سوالات دینی مردم پاسخ دهیم.
    جوانی آمد وگفت: حاج آقا من قبلا میانه خوبی با نماز وروزه نداشتم وزیاد تو وادی دینداری نبودم. تا اینکه با خانمی که شوهر قبلی او یک روحانی بود واز دنیا رفته بود ازدواج کردم.
    کتابهای شوهر مرحومش به او رسیده بود. یک روز اتفاقی کتابی را از میان کتابها برداشتم که نوشته بود امالی شیخ صدوق وشانسی کتاب را باز کردم وصفحه ای را مطالعه کردم که برایم جلب توجه کرد. وهمین باعث شد تا کل کتاب را مطالعه کنم. وزندگی من با مطالعه کتاب امالی شیخ صدوق متحول شد ومن یک آدم دیندار شدم. وحالا نماز وروزه وسایر اعمال دینی برایم خیلی اهمیت دارد.

این شخص از من می پرسید آیا می توانم درس حوزه به صورت آزاد در جایی بخوانم یا نه؟
    لذا علماء ربانی وخدمتگذاری مثل شیخ صدوق که در دوران غیبت صغری به دنیا آمد ورد قرن 4 از دنیا رفت آنچنان تاثیر گذار هستند که امالی شیخ صدوق الان هم موجب تحول جوانی در میان این همه تبلیغات ضد دینی می شود.
    کتب وآثار علماء میراثی فرهنگی در دست ماست که باید در نشر وصیانت آنها کمال دقت را داشته باشیم.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۰۶:۵۱

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری