جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتظار فرج یک شعار نیست!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96

  انتظار فرج یک شعار نیست!
  انتظار فرج یک شعار نیست!
  وظیفه ما در زمان غیبت مانند وظیفه در زمان حضور امام معصوم (علیه السلام) است. گرچه آن حضرت از نظر ما غایب است، اما به ما اشراف و آگاهی دارد و بر اعمال و رفتار ما ناظر است.


  بنابراین، تمام وظایفی که قرآن مجید و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام) برای یک فرد مسلمان تعیین و بیان فرموده اند در زمان غیبت نیز متوجه ما است که البته همه این وظایف را می توان در یک جمله خلاصه کرد و گفت بزرگ ترین وظیفه شیعیان در عصر غیبت انتظار فرج و ظهور دولت جهانی حضرت مهدی (عج) است.

  اما با عنایت به این که انتظار فرج یک شعار نیست، بلکه یک فرهنگ است و مجموعه ای از وظایف و تکالیف است که باید عملی شود تا یک فرد، منتظر حقیقی مولا و امام خود باشد.
  ما در این جا به طور خلاصه به بخشی از آنها اشاره می کنیم...


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96  هدیه برای امام زمان (علیه السلام)  از جمله وظایف شیعیان آن است كه هدایایی به محضر امام زمانشان تقدیم دارند . منظور از هدایا، هدایای مادی نیست كه مثلاُ برای امام یك دست لباس بخرند ، بلكه مقصود از هدیه اعمال صالحه است از قبیل : قرائت قرآن . حج، طواف، زیارت قبور ائمه معصومین (علیهم السلام) به نیابت از آن حضرت و سرانجام هر كار خیری كه از انسان سر زند می تواند آن را به محضر امام هدیه كند.


  ‌توبه


  گرچه توبه در هر عصر و زمانی ممدوح و مورد توجه و لازم بوده است، ولی در عصر غیبت اهتمام به آن دلیل اینكه از جمله اسباب غیبت حضرت گناهان ماست، مورد توجه یشتر قرار گرفته است و اساساً اگر میخواهیم امام زمان ظهور كند باید از گناه و ‌آلودگی پاك باشیم. زیرا با ظهور امام گنه كاران از میان برداشته می شوند، چون آلودگان نمی توانند در اطراف امام جمع شوند، بلكه در مقابل امام قرار می گیرند.


  رعایت ادب


  به این معنا كه شیعیان، حضرت مهدی علیه السلام را به نام صدا نزنند، بلكه با القاب شریفه، مانند حجت، قائم، مهدی، صاحب الزمان و امثال آن خطاب كنند .
 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96  ‌اظهار علاقه


  یكی از وظایف نه تنها علاقه شدید و محبت قوی نسبت به آن حضرت است، بلكه اظهار علاقه و شوق دیدار لازم است .

  سردمداران باید طوری عمل كنند كه جامعه از هر جهت (عقیدتی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، نظامی و اقتصادی ) آماده ظهور حضرت و تشكیل حكومت واحد جهانی و اجرای فرامین دینی به طور كامل باشد. این چیزی است كه در حدیثی از پیامبر اكرم (صل الله علیه و اله) در مورد ملل شرق به آن اشاره شده است، چنانكه فرمود: مردمی از مشرق زمین قیام می كنند و زمینه ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) را فراهم می سازند .


  ‌ذكر فضایل ومناقب

  یكی از وظایف این است كه انسان در هر جا و به هر مناسبتی كه سخنی از امام زمان به میان آورده می شود، از فضایل، مناقب، معجزات، كرامات و آثار وجودی او بگوییم.


  ‌اظهار حزن

  یك شیعه شیفته، دائم از فراق مولایش در غم و اندوه به سر می برد ، به گونه ای كه وقتی با او ملاقات كنی او را به طوری بیابی كه چیزی را از دست داده و محزون است . وقتی از او سوال شود كه چرا ناراحتی . به گونه ای بفهماند كه چگونه ناراحت نباشد عبدی كه مولایش از او روی گردان است . 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96  شركت در جلسات آن حضرت


  انسان وقتی به كسی علاقه مند باشد دلش می خواهد در همه جا و از همه كس سخن نغز و دلپذیر از محبوبش بشنود و هر جا سخن ازمحبوبش باشد شركت كرده و گوش فرا دهد ، لذا بر یك شیعه امام عصر لازم است هر جا جلسه ای تشكیل می شود كه سخن از فضایل و مناقب آن حضرت گفته می شود ، حضور یابد و از فضایل امامش بشنود .


  ‌تشكیل جلسات

  نه تنها در جلساتی كه دیگران تشكیل می دهند شركت كند ، بلكه خود نیز اقدام به تشكیل جلسات برای آن حضرت نماید و از خطبا و گویندگان برای بحث در مورد آن حضرت و ذكر فضائل و مناقبش دعوت كند .


  گرچه توبه درهر عصر و زمانی ممدوح و مورد توجه و لازم بوده است ، ولی در عصر غیبت اهتمام به آن دلیل اینكه از جمله اسباب غیبت حضرت گناهان ماست، مورد توجه یشتر قرار گرفته است و اساساً اگر میخواهیم امام زمان ظهور كند باید از گناه و‌آلودگی پاك باشیم. زیرا با ظهور امام گنه كاران از میان برداشته می شوند، چون آلودگان نمی توانند در اطراف امام جمع شوند، بلكه درمقابل امام قرار می گیرند.
 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96  ایجاد زمینه برای آمدن امام زمان (علیه السلام)


  منظور از ایجاد زمینه صرفاً آمادگی شخصی نیست كه هر فردی موظف باشد خود را در بعد عقیدتی، اخلاقی و عملی آماده سازد، بلكه مقصود آن است كه افراد صالح و ذی نفوذ، مانند مراجع تقلید و دانشمندان، خطیبان و صاحبان قلم، دست به یك اقدام اصلاحی در جامعه بزنند و مردم را با تبلیغات از خطر دشمنان آگاه كرده و به آثار وجودی امام زمان و بیان زندگی سعادتمندانه و شرافتمندانه در عصر ظهور توجه دهند و آنها را مهیا و آماده سازند و به تعبیر نظامی در آماده باش كامل نگه دارند، چرا كه هر ساعت امام زمان (علیه السلام) ظهور كرد آنان آماده باشند یعنی سردمداران باید طوری عمل كنند كه جامعه از هر جهت (عقیدتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و اقتصادی ) آماده ظهور حضرت و تشكیل حكومت واحد جهانی و اجرای فرامین دینی به طور كامل باشد.

  این چیزی است كه در حدیثی از پیامبر اكرم (صل الله علیه و اله) در مورد ملل شرق به آن اشاره شده است، چنانكه فرمود: مردمی از مشرق زمین قیام می كنند و زمینه ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) را فراهم می سازند .


  البته منظور این نیست كه قبل از ظهور حضرت، مردم آنچنان صالح شوند كه دیگر گرد هیچ گناه و خلافی نگردند تا گفته شود كه دیگر چه نیازی به آمدن حضرت است . بلكه ممكن است مردمی از لحاظ دینی یك زندگی صالح نداشته باشند ولی از لحاظ فكری و جهات دیگر آمادگی برای پذیرش یك حكومت صالح را داشته باشند. مثل اینكه مردم ایران در طول مدت 15 سال تبعیدی امام خمینی آمادگی پذیرش حكومت اسلامی و فرامین او را پیدا كردند. و امام آمد در حالی كه قبلاً در بین این مردم بود .


     
  منابع:

  سایت آوینی (مطلبی برگرفته از کتاب سیمای آفتاب)

  سایت اسلام کوئیست 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  1,916
  صلوات
  87
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  9,933 پست
  حضور
  28 روز 12 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9  آیت الله بهجت(ره) فرمودند:

  وقتى تأمّل مى کنیم مى بینیم همه قضایاى امام حسین(علیه السلام) در یک روز واقع شد و وقتى مردم کوفه و بصره از قضیّه قتل آن حضرت(علیه السلام) مطّلع شدند، ناراحت شدند و از ابتلاى آن حضرت و شهادت اسارت اهل بیت(علیهم السلام)، خدا مى داند که اهل ایمان چه قدر ناراحت بودند، به حدّى که گویا باورشان نمى شد.


  در طول این مدّت دل اهل ایمان خون بود. امّا ما بیش از هزار سال است که گرفتاریم و حضرت حجّت(عج) گرفتار است و دشمن ها نمى گذارند بیاید و او را حبس کرده اند. آیا حبسى از این بالاتر که نتواند خود را در هیچ آبادى نشان دهد و خود را معرّفى کند!
  در این ما فوق هزار سال که آن حضرت در زندان است، خدا مى داند که قلوب اهل ایمان چه قدر خون است. آیا شایسته است که حضرت غائب(عج) در مصایب و گرفتارى شبیه قضیّه ى حسین بن على(علیه السلام) به این مدّت طولانى گرفتار باشد و ما برقصیم و شادى کنیم؟! ""
  تا کی باید بار گناهان و اشتباهات خود را متوجه دیگران و دیگر چیزها بکنیم؟ تا کی بایستی این همه مصیبت را به خاطر بی توجهی و فراموش کردن امام زمانمان(علیه السلام) تحمل کنیم؟ تا کی می خواهیم خود را گول بزنیم و بیدار نشویم؟ پس کی بناست علت اصلی آن را متوجه شویم؟
  پیشوای پنجم شیعیان، امام باقر(علیه السلام) می فرماید: هرگاه خداوند بخواهد بر مردم غضب کند (آن هم به خاطر اعمال ناشایست مردم) ما اهل بیت را از مجاورت با آن ها دور می کند. (اذا غضب الله تبارک و تعالی علی خلقه، نحانا عن جوارهم".(1)
  بیش از هزار سال پیش که حدود هشتاد سال از دوران غیبت کبرای امام زمان(علیه السلام) می گذشت، آن حضرت در نامه‌ای به شیخ مفید(ره) فرمودند: "ما به خبرهای شما احاطه کامل داریم و چیزی از خبرهای شما برای ما پنهان نمی ماند و آگاهیم از ذلت و خواری که به شما رسیده، از زمانی که عده ای از شما تمایل نموده اند به عقاید و اعمالی (ناپسند) که گذشتگان صالح از آن دور بودند و عهد و پیمانی را که از آن ها گرفته شده بود (نسبت به امام زمانشان) بدور انداختند گویا که نمی دانند." 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  4,552
  صلوات
  139000
  تعداد دلنوشته
  82
  مورد تشکر
  19,668 پست
  حضور
  131 روز 7 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  فرج شخصی: هر کس باید به فکر خود باشد و راهی برای ارتباط با حضرت حجت علیه السلام و فرج شخصی خویش پیدا کند.

  خواه ظهور و فرج ان حضرت دور باشد یا نزدیک . عده ای بودند که گویا حضرت غائب علیه السلام

  در پیش انها حاضر و ظاهر بوده است.

  مثل اینکه با بی سیم با ان حضرت ارتباط داشتند. و جواب از ناحیه او می شنیدند !

  با اینکه ارتباط و وصل با ان حضرت و فرج شخصی امر اختیاری ما است. به خلاف ظهور و فرج عمومی .
  با این حال چرا به این اهمیت نمی دهیم. که چگونه با ان حضرت ارتباط بر قرار کنیم.

  و از این مطلب غافل هستیم. ولی به ظهور و دیدار عمومی ان حضرت اهمیت میدهیم.

  و حال اینکه اگر بر فرج شخصی به اصلاح خود نپردازیم . بیم ان است که در ظهور ان حضرت از او فرار

  کنیم. چون راهی که میرویم . راه کسانی است که اهم و مهمی قائل نیستند.

  در محضر ایت الله بهجت.
  عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
  که چرا عشق به انسان نرسیده است
  چرا آب به گلدان نرسیده است
  چرا لحظه ی باران نرسیده است
  به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
  به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
  غم عشق به پایان نرسیده است
  بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
  بنویسد که هنوزم که هنوز است
  چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
  چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود