صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آفت های حوزه چیست؟

نوشته
    1,285
    مورد تشکر
    4,959 پست
    حضور
    74 روز 14 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست

اگر بگویم کسی که با شناخت درست و معرفت صحیح قدم در راه حوزه بگذارد هیچ افتی او را تهدید نمی کند از بنده قبول می کنید؟؟؟
    سلام
    چیزی که من از آن می ترسم نمونه هایی است که در اطرافم می بینم.
    خانمی را می شناسم بسیار متدین و بسیار علاقه مند به مولا علی علیه السلام و حوزه و این مسائل ولی الان در سن 50 سالگی به جایی رسیده که می گوید اسم علی (علیه السلام) را جلوی من نیاورید!!! یک مشاور (مشاورشان مدیر حوزه بودند) می گفتند شرح صدر نداشته که کارش به اینجا کشیده.
    خانمی مدرس قران می شناسم که هیچ کس هم این ادم را قبول ندارد جز خودش. با اینکه هزار جور کتاب دینی و تفسیر خوانده چیزهایی از دین می گوید که مغز آدم سوت می کشد.
    نمونه هایی از این قبیل باز هم هستن

من واقعا متوجه نمی شوم چه می شود که این افراد به اینجا می رسند. من با شناخت کامل جلو آمدم. با عزمی قوی و تعدادی از دروس حوزه را قبل از ورود به حوزه خوانده ام. هدفم هم برایم روشن است. اما همچنان این ترس پا برجاست که نکند من هم بی راهه بروم...

وقتی بین دانشگاه و حوزه در حال انتخاب بودم از هر روحانی و استاد حوزه ای راهنمایی می خواستم یک لسیت از آفت های دانشگاه جلویم می چیند و غولی می ساخت بی شاخ و دم هی ما جِز زدیم پس آفات حوزه چه می شود جواب می گرفتیم " حالا شما انتخابتو بکن بعد بهت میگیم!!!" ماشاء الله به این منطق ....

یک عقبگرد می کنم به خط دوم. درباره شرح صدر. از ایشان پرسیدم من گاهی در برخی مسائل واقعا به تضاد می رسم و متوجه نمی شوم کدام پاسخ درست است. ایشان هم گفتند من 10 سال اول طلبگی همین طور بودم و گاهی آنقدر مسائل پیچیده میشد ساعت ها فقط گریه می کردم ولی آنقدر تلاش کردم تا شرح صدر پیدا کنم. حالا استاد یک کلمه می گوید و من به اندازه ی یک کتاب می فهمم. واقعا هم همچین آدمی بودند. آن موقع فکر می کردم منظورشان را فهمیدم ولی حالا می فهمم که اصلا نفهمیدم. میشه درباره این مسئله هم توضیح دهید ( مفصل و عمیق)

یا علی

ویرایش توسط محب مهدی : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ در ساعت ۱۵:۲۸

نوشته
    43
    مورد تشکر
    165 پست
    حضور
    18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    بالاترین آفت حوزه سخن گفتنی است که همراه با عمل نباشد.
    اگر سیره نبوی الگو بود پیامبر ص و ائمه سخنی نمیفرمودند که خود عامل به عمل نباشند.
    در حال حاضر وظیفه اکثر طلاب اقامه برپایی نماز اول وقت است که در مساجد فعالیت میکنند و نواقصی عمده در انجام آن مشاهده شده که برای یک طلبه ننگ و دور از شروط امامت جماعت است:
    1- آخرین فردی که وارد مسجد شده و برای برپایی نماز اقدام میکند (همه مامومیم آمده و منتظر حاج آقایی هستند که بیاید و اقامه نماز کند)
    2- انجام ندادن مستحباتی که سبب بالا بردن درجات نمازگزاران میشود در حالی که ماموم در پشت سر او انجام میدهد و این تخلف است.
    3- از آنجایی که نماز جمعه نمازی عبادی سیاسی در دین معرفی شده کمتر طلبه ای در آن حضور دارد و در صفوف اول قرار میگیرند.فکر میکنم وظیفه امامان مساجد این بوده که در نماز های جمعه فعالیت گسترده داشته باشند و حداقل سه هفته یکبار باشند.
    گفتن این آفت ها آیا دردی را دوا میکند یا فقط برای وقت تلف کردن بود!؟
    وقتی من ماموم میبینم که شرایط رقابت برای بالابردن درجه ایجاد نشده به نماز فرادی اکتفا کرده تا ولایت پذیران غربال شوند و آماده دادن حق و گرفتن حق.

3. تشکرها 2

نوشته
    972
    مورد تشکر
    5,238 پست
    حضور
    29 روز 21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

سلام
    داشتم تو اسک دین یه مطلب (در خصوص طلبه) می خوندم که در اون استاد حامی ، این کتابها رو معرفی کرده بودند، با توجه به اینکه آفات طلاب هم می تونه دامن گیر حوزه بشه ، یاد سوال شما افتادم ، براتون می ذارم، ان شاءالله کاربردی باشه

1-راه و رسم طلبگی،محمد عالم زاده نوری هفت جلد است در باره طلبگی

2-میقات سبز،آیت اله هادوی تهرانی،قصد الهی در طلبگی

3-مباحثی در مورد حوزه،آیت اله مصباح یزدی،وظایف روحانیت و طلبه و دروس آن و نظام حوزه و...

4-آداب الطلاب،آِیت اله مجتهدی تهرانی (شاکر برخودار فرید)،توصیه های اخلاقی به طلاب

5-آفات الطلاب،آِیت اله مجتهدی تهرانی (شاکر برخودار فرید)،توصیه های اخلاقی به طلاب

6-سیمای آرمانی طلبه در نگاه رهبری،محمد عالم زاده نوری،توصیه های امام خامنه ای به طلاب

http://www.talabegi.com/

یا رب ! نظر تو برنگردد !
    ....................................
    همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
    گاهی نقش شما برخلاف استعدادهای شما هست!
    بگرد نقشت را پیدا کن!

.................................................. ..............
    خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.

نوشته
    446
    مورد تشکر
    1,739 پست
    حضور
    4 روز 8 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    2
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست
    به ذهنم رسید این نیز یکی از آفات اساسی حوزه است!
    این وضعیتی که شما مشاهده میکنیدچند علت داره
    اولا یه حقیقت تاسف انگیزی وجود داره اینکه اخلاق ومعنویت در حوزه خیلی ضعیف شده وبهمین خاطر میتونید اثرش رو در جامعه ببینید
    دوماچون اکثر طلبه هایی که در اخلاق ومسائل علمی قدم هایی را پیموده اند از مسئولیت فرار میکنندودر فکر تقویت خودشون دو جنبه علم ومعنویت هستن که در اقلیت هستن وطبیعیه که بقیه که چیزی از معنویت ومسائل علمی سرشون نمیشه صندلی ها رو میگیرن

6. تشکرها 3

نوشته
    393
    مورد تشکر
    1,639 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محب مهدی نمایش پست
    چیزی که من از آن می ترسم نمونه هایی است که در اطرافم می بینم.

با سلام
    عرض ادب و احترام
    ببینید بزرگوار
    ما بخواهیم روی مصادیق بحث بکنیم به جایی نمی رسیم
    شما بفرمایید نمونه هایی را سراغ دارید که اول خوب بودند و حالا بد شده اند
    فرد دیکری می گوید من صدها نفر را می بینم که از اول خوب بودند و حالا هم خوب هستند

پس نمی توان روی مصادیق بحث کرد
    مساله مهم اینجاست که این راه و این مسیر اصولی دارد که هر کسی وارد ان شد باید ان اصول را رعایت نماید و البته افت هایی دارد که باید تلاش نماید با شناخت ان افتها خودش را از اسیب های احتمالی حفظ نماید
    این کل مطلبی است که باید مد نظر داشته باشیم
    حال این وسط برخی نقاب به چهره می زنند و ابتدا ادای ادم های خوب را در می اورند و بعدا نقاب از چهره بر می دارند یا ابتدا به دنبال مسایل دیکری بودند که تا نرسیدند این گونه شدند و البته هزاران دلیل برای این چنین افرادی می تواند شمرد که البته این ها مصادیق است که در هر اصولی می توان ان را یافت
    بله بنده هم قبول دارم که چنین اشخاصی هستند ولی خب بدی مصداق ضرری به اصل وارد نمی کند می گویند این استثنا است حال شاید بیشتر این موارد بد اطراف شما هستند و از دیکری در مورد این مصادیق بپرسید بکویند اصلا اطراف من ادم هایی بدی با این لباس نیستند و ....
    در هر حال
    مهم این است که شما بزرکوار
    اصول و مبانی را یاد بکیرید و نسبت به اصول و مبانی حساس باشید و ان اصول را مراعات بکنید
    به خدا توکل نمایید تا ان شاء الله در مسیر سعادت تا اخر عمر قرار بکیرید

بقیه موردی و مصداقی است که در هر اصلی استثنایی است

نوشته
    393
    مورد تشکر
    1,639 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال
    آفت های حوزه چیست؟

پاسخ

با سلام
    عرض ادب و احترام
    برای طلبه هایی که وارد حوزه می شوند می تواند آفت هایی وجود داشته باشد که بررسی برخی از آنها می پردازیم

1- عدم آشنایی به فلسفه وجودی حوزه و رسالت حوزه های علمیه
    اجتماع و به طبع ان خیلی از جوانان از حوزه علمیه و رسالت های آن اطلاع چندانی ندارند از نظام آموزشی و دروس و روش های حاکم بر آن و مدرک و فرصت های شغلی و ......از هیچ کدام این مسایل اطلاع ندارند

ولذا با شناخت اندکی وارد حوزه می شوند پس از مدتی به خاطر متناسب نبودن خواست ها با شرایط موجود حوزه به تضاد بین حوزه و خود می رسد
    و این مساله باعث بروز مشکلاتی می شود از جمله:

2- عدم ترک حوزه به علل مختلف من جمله حرف مردم وسپری شدن عمر و جوانی و ......

3- بی میلی و بی انگیزه بودن به ادامه تحصیل به خطر علاقه نداشتن به دروس حوزه

4-انتظار جامعه از ایشان به عنوان فرد روحانی و براوردن نکردن انتظارات اجتماع به علت نداشتن علم کافی به خاطر عدم تحصیل مناسب و عدم علاقه کافی

5-مشخص نشدن تکلیف ایشان در میان خانواده و فامیل چون اجتماع نمی داند ایشان را به عنوان طلبه قبول نماید که در این صورت باید شرایط خاصی را دارا باشد و یا شخص عادی.
    در هر حال هر فردی وظایفی دارد که مردم جامعه از ایشان انتظار دارند و لذا این فرد هم به علت سردرکمی تکلیف خود را نمی تواند مشخص نماید

و این که چرا همه طلاب به دنبال یک هدف اند ولی برخی موفق هستند و عده ای نیستند عرض نمایم که:
    این مساله همه جا جریان دارد مثلا همه دنبال علم هستند ولی همه دانشمند نمی شوند خیلی ها دنبال فوتبالند ولی همه بهترین بازیکن نمی شوند خیلی ها کتاب می نویسند ولی همه بهترین کتابها را نمی نویسند و....مثالهایی از این دست

همه این موفقیت ها عوامل عمومی دارد و عوامل مختص به ان گرایش
    موفقیت های عمومی چون تلاش و کوشش و پشتکار و استاد و برنامه ریزی و ......
    عوامل مختص ان رشته چون امکانات و استعداد خاص ان رشته و .....

در هر صورت هر انسانی بخواهد در هر رشته ای به موفقیت هایی دست پیدا بکند باید متفاوت از دیکر انسانهای اطراف خود باشد

البته موفقیت در امورات معنوی با موفقیت درامورات مادی فرق عمده باهم دارند و ان هم نقش بی بدیل والدین است .
    خواست واهتمام ویژه والدین ان فرد تاثیر بسزایی در اینده فرد دارد مثلا افرادی که در زمینه معنوی پیشرفت های خاصی می کنند و به مراتبی از علم و تقوا می رسند اهتمام خاص پدر و مادر ایشان را نمی توان نادیده گرفت.

اموراتی چون نان حلال و اهتمام به تربیت دینی و نقش مادر در زمان بارداری و قبل از ان نقش پدر در کسب معرفت و تقوا و رعایت های معنوی از جمله دعا و نیایش ودوری از گناه توسط والدین و .....
    همه اینها در پیشرفت های معنوی انسانها تاثیرگذارند

خب پدر ومادری که این امورات را در مورد فرزندان خود رعایت می کنند با پدر و مادری که رعایت نمی کنند نباید انتظار خروجی و نتیجه یکسانی داشت
    البته این وسط بحث اختیار انسان و تلاش و مجاهدتهای خود فرد را نباید فراموش بکنیم

برای تبیین بحث مثالی عرض نمایم
    رسیده به موفقیت در امورات مادی مجموعه عواملی را می طلبد مجموعه عواملی که در مورد فرد باید رعایت شود چه از جانب خود فرد یا شخص دیگری که تاثیری در زندکی ان فرد دارد شما قطعات پازل را در نظر بگیرید که به هم متصل اند و هر قطعه ای بیان کننده بخشی از ان تصویر است که اکر نباشد تصویر ناقص خواهد بود.

پدر و مادر و تربیت و نان حلال و استعداد و توانایی و خواست خود فرد و استاد و ......همه اینها مجموعه عواملی هستند که فردی را به موفقیت هایی می رسانند.
    ویرایش توسط محراب : ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ در ساعت ۲۱:۰۶

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری