جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ترتیل استاد پرهیزکار

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما ترتیل استاد پرهیزکار

سلام به همگی . ببینم آیا این سخن درسته که استاد پرهیزگار گفته که حافظان و کسانی که میخواهند از ترتیل من تقلید کنند ْ این کار را نکنند چون ترتیل من غلط است ؟

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

ترتیل استاد پرهیزکار

کارشناس بحث: استاد خاتم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

ترتیل استاد پرهیزکار

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد ساجدی نمایش پست
    سلام به همگی . ببینم آیا این سخن درسته که استاد پرهیزگار گفته که حافظان و کسانی که میخواهند از ترتیل من تقلید کنند ْ این کار را نکنند چون ترتیل من غلط است ؟
    با سلام خدمت شما

بنده در هیچ کتابی و هم چنین در هیچ محفل قرآنی این صحبت را نشنیده ام.
    کتابی هست به نام درسنامه حفظ قرآن کریم. این کتاب با نظارت استاد پرهیزکار نوشته شده است و در رابطه با شنیدن ترتیل مطالبی را ارائه داده است. و در نهایت
    دو استاد را پیشنهاد داده است : استاد منشاوی و استاد پرهیزکار. با توجه به این مطالب، بعید است که استاد پرهیزکار چنین صحبتی را ایراد کرده باشند.
    البته ترتیل استاد منشاوی و استاد پرهیزکار نقاط ضعف هم دارد ولی در مجموع برای مقوله حفظ قرآن مناسب است.

متن کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم در رابطه با ترتیل :

ترتیل مناسب دارای ویژگی های هست که عبارتند از :

1.رعایت قواعد تجوید

یکی از شاخصه های مهم ترتیل، تلفظ درست و دقیق حروف است که علم تجوید متکفل این موضوع است. در علم تجوید علاوه بر یادگیری مخارج حروف
    به صفات حروف و نیز احکام حروف نیز پرداخته می­شود. چنانچه ترتیلی این مهم را رعایت نکرده باشد در نحوه تلفظ حافظ نیز مؤثر خواهد بود و تجوید مطلوب
    قاری در ارتقاء تلاوت حافظ تأثیر به سزایی دارد.

2.رعایت مواضع صحیح وقف وابتداء

یکی دیگر از شاخصه های ترتیل حفظ مواضع وقف است.از این رو از شاخصه های مهم ترتیل برای حافظان رعایت مواضع صحیح وقف وابتداء است.
    عدم مراعات وقف وابتداء گاهی منجر به معانی شرک آمیز و کفر آلود می­گردد کما اینکه دقت در وقف و ابتداء به تلاوت شخص لطافت می­ بخشد و حتی گاهی
    موجب القاء معانی جدید و متنوعی می­گردد که نشانه علم و آگاهی خواننده از محتوای آنچه می خواند خواهد بود.

3.تنوع و زیبایی نغمات

یکی دیگر از ویژگیهای ترتیل مناسب برخودار بودن از تنوع در ارائه نغمات و پرهیز از یکنواختی و در عین حال زیبایی نغمات است. برای این منظور لازم است
    از ترتیلی استفاده کنیم که خواننده آن خود استاد این فن بوده از ظرائف و دقائق فنون تلاوت آشنا بوده و دارای صدای زیبایی باشد.زیبایی صوت قاری موجب
    لذت بخش شدن کار حفظ و احساس خستگی کمتر خواهد شد.

4.برخورداری از سرعت مناسب

ترتیلی که بیش از حد تند و یا کند باشد برای حافظ مفید نخواهد بود و بهره آموزشی لازم را نمیتوان ازآن برد. شاید بتوان حد استانداردی را برای این منظور مشخص کرد. به نظر می ­رسد ترتیلی که یک جزء را در 50 دقیقه الی یک ساعت بخواند مناسب است و بیش از این مقدار و یا کمتر از این مناسب نخواهد بود.
    به نظر می­رسد در مقایسه ترتیل های موجود ترتیل هایی قاریان مصری در مقایسه با قاریان سعودی برتری قابل ملاحظه ای دارد و در رتبه بعداز قاریان مصری، قاریان ایرانی قرار دارند. در میان قاریان مصری بهترین ترتیل ، ترتیل استاد محمد صدیق منشاوی است که در کنار اتقان و زیبایی و تنوع الحان و نغمات و رعایت اصول و قواعد تجوید ونیز رعایت صحیح موارد وقف و ابتداء از سرعت مناسب برخودار می باشد.در میان قاریان ایرانی نیز ترتیل استاد پرهیزکار از سایر
    ترتیل های موجود مناسب تر به نظر می­ رسد.
    (1)

(1) درسنامه حفظ قرآن کریم. نویسندگان : دکتر محمد حاج ابوالقاسم، سید مصطفی حسینی، علی قاسمی، ص 82 تا 84.

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۴/۰۵/۳۰ در ساعت ۱۵:۱۵
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

5. تشکرها 3

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی ممنون که منو با این کتاب آشنا کردی و همچنین مطالبت .

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام نام این کتاب رو میشه دقیق با مشخصاتش برام بفرستی .میخوام تهیه اش کنم . راستش تو اینترنتم سرچ کردم چنین کتابی با این نام نبود فقط کتابی با این نام بود :درسنامه حفظ موضوعی قرآن کریم .

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد ساجدی نمایش پست
    سلام نام این کتاب رو میشه دقیق با مشخصاتش برام بفرستی .میخوام تهیه اش کنم . راستش تو اینترنتم سرچ کردم چنین کتابی با این نام نبود فقط کتابی با این نام بود :درسنامه حفظ موضوعی قرآن کریم .

با سلام خدمت شما

اسم کتاب همین است : درسنامه حفظ قرآن کریم.

نویسندگان : دکتر محمد حاج ابوالقاسم، سید مصطفی حسینی، علی قاسمی

البته درسنامه حفظ موضوعی هم داریم ولی درسنامه حفظ ترتیبی به عنوان درسنامه حفظ قرآن کریم است.

یا صاحب الزمان

9. تشکر

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

جمع بندی

پرسش:
    آیا این سخن درست است که استاد پرهیزگار گفته اند «حافظان و کسانی که می خواهند از ترتیل من تقلید کنند، این کار را نکنند چون ترتیل من غلط است.»؟

پاسخ:
    کتابی هست به نام درسنامه حفظ قرآن کریم. این کتاب با نظارت استاد پرهیزکار نوشته شده است و در رابطه با شنیدن ترتیل مطالبی را ارائه داده است. و در نهایت دو استاد را پیشنهاد داده است : استاد منشاوی و استاد پرهیزکار. با توجه به این مطالب، بعید است که استاد پرهیزکار چنین صحبتی را ایراد کرده باشند.
    البته ترتیل استاد منشاوی و استاد پرهیزکار نقاط ضعف هم دارد ولی در مجموع برای مقوله حفظ قرآن مناسب است.

متن کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم در رابطه با ترتیل:
    ترتیل مناسب دارای ویژگی های هست که عبارتند از:

1.رعایت قواعد تجوید:
    یکی از شاخصه های مهم ترتیل، تلفظ درست و دقیق حروف است که علم تجوید متکفل این موضوع است. در علم تجوید علاوه بر یادگیری مخارج حروف به صفات حروف و نیز احکام حروف نیز پرداخته می ­شود. چنانچه ترتیلی این مهم را رعایت نکرده باشد در نحوه تلفظ حافظ نیز مؤثر خواهد بود و تجوید مطلوب قاری در ارتقاء تلاوت حافظ تأثیر به سزایی دارد.

2.رعایت مواضع صحیح وقف و ابتداء:
    یکی دیگر از شاخصه های ترتیل حفظ مواضع وقف است. از این رو از شاخصه های مهم ترتیل برای حافظان رعایت مواضع صحیح وقف وابتداء است.
    عدم مراعات وقف و ابتداء گاهی منجر به معانی شرک آمیز و کفر آلود می­ گردد کما این که دقت در وقف و ابتداء به تلاوت شخص لطافت می­ بخشد و حتی گاهی موجب القاء معانی جدید و متنوعی می­ گردد که نشانه علم و آگاهی خواننده از محتوای آن چه می خواند خواهد بود.

3.تنوع و زیبایی نغمات:
    یکی دیگر از ویژگی های ترتیل مناسب برخودار بودن از تنوع در ارائه نغمات و پرهیز از یک نواختی و در عین حال زیبایی نغمات است. برای این منظور لازم است از ترتیلی استفاده کنیم که خواننده آن خود استاد این فن بوده از ظرائف و دقائق فنون تلاوت آشنا بوده و دارای صدای زیبایی باشد. زیبایی صوت قاری موجب لذت بخش شدن کار حفظ و احساس خستگی کمتر خواهد شد.

4.برخورداری از سرعت مناسب:
    ترتیلی که بیش از حد تند و یا کند باشد برای حافظ مفید نخواهد بود و بهره آموزشی لازم را نمی توان از آن برد. شاید بتوان حد استانداردی را برای این منظور مشخص کرد. به نظر می ­رسد ترتیلی که یک جزء را در 50 دقیقه الی یک ساعت بخواند مناسب است و بیش از این مقدار و یا کمتر از این مناسب نخواهد بود.
    به نظر می­ رسد در مقایسه ترتیل های موجود ترتیل های قاریان مصری در مقایسه با قاریان سعودی برتری قابل ملاحظه ای دارد و در رتبه بعد از قاریان مصری، قاریان ایرانی قرار دارند. در میان قاریان مصری بهترین ترتیل ، ترتیل استاد محمد صدیق منشاوی است که در کنار اتقان و زیبایی و تنوع الحان و نغمات و رعایت اصول و قواعد تجوید و نیز رعایت صحیح موارد وقف و ابتداء از سرعت مناسب برخودار می باشد. در میان قاریان ایرانی نیز ترتیل استاد پرهیزکار از سایر ترتیل های موجود مناسب تر به نظر می­ رسد.(1)

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ در ساعت ۱۱:۵۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    یا صاحب الزمان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری