جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سئوال در مورد اندازه کشتی نوح

نوشته
    25
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش سئوال در مورد اندازه کشتی نوح

با سلام

بدون مقدمه میرم سراغ این سئوالی که دارم و امیدوارم در این سایت وزین به جواب برسم و در دین استوار تر بشم...

===================

طبق آیه شریفه قرآن کریم:
    «حَتىَّ إِذَا جَاءَ أَمْرُنَا وَ فَارَ التَّنُّورُ قُلْنَا احْمِلْ فِيهَا مِن كُلٍ‏ّ زَوْجَينْ‏ِ اثْنَينْ‏ِ وَ أَهْلَكَ إِلَّا مَنْ سَبَقَ عَلَيْهِ الْقَوْلُ وَ مَنْ ءَامَنَ وَ مَا ءَامَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِيلٌ»
    (اين وضع هم چنان ادامه يافت) تا آن زمان كه فرمان ما فرا رسيد، و تنور جوشيدن گرفت (به نوح) گفتيم: «از هر جفتى از حيوانات (از نر و ماده) يك زوج در آن (كشتى) حمل كن! همچنين خاندانت را (بر آن سوار كن)- مگر آنها كه قبلًا وعده هلاك آنان داده شده [همسر و يكى از فرزندانت‏]- و همچنين مؤمنان را!» اما جز عده كمى همراه او ايمان نياوردند! (هود، 40)

==============================

خدا فرمان داده از هر جفت از حیوانات یک نمونه در کشتی سوار کن...

حال طبق اخرین امار گونه های جانداران روی زمین را بین 3 تا 100 میلیون گونه تخمین زده اند.. ما فرض می کنیم که 3 میلیون بودن.. دست پایین میگیریم..

حالا ما 3 میلیون گونه داریم که دوباره فرض می کنیم 1 و نیم میلیونش موجودات ابزی هستند که از ان کم می کنیم...
    از این 1 و نیم میلیون موجود فرض می کنیم کل کره زمین زیر اب نرفته و فقط نیمی از ان رفته و باز این عدد را نصف می کنیم و میشه 750000 گونه...
    250 هزار تا کم می کنیم برای حشرات و اینم اوانس اخر... میمونه 500 هزار گونه که ضربدر 2 کنیم میشه تعداد موجوداتی که باید سوار بشن بعلاوه ده نفر نوح و خانواده و دوستان جمعا میشه 1 میلیون و ده موجود که ما ده نفر هم اوانس میدیم و میشه 1 میلیون موجود...

خوب حالا کشتی نوح چه اندازه داره که 1 میلیون جاندار توش جا شده؟

محاسبات من بر اساس اندازه کشتی تایتانیک:

کشتی تایتانیک تعداد
    3327 تا خدمه و مسافر داشته ... 7 هزار تا هم خودم میزارم روش تا بشه 10 هزار تا که هیچ صحبتی پیش نیاد...

طول کشتی تایتانیک 269 متر بوده که ما برای اینکه رند بشه میگیم 250 متر...
    خوب حالا یک کشتی با طول 250 متر میتونه 10 هزار نفر را در خود جا بده...
    حالا کشتی نوح که یک میلیون جاندار توش بوده چند متر طول داشته...
    یک تناسب ساده
    1000000x250/10000=
    عددی که در میاد نجومیه..اون عدد هست 25 هزار متر... یعنی یک کشتی با طول 25 کیلومتر...

سئوال در مورد اندازه کشتی نوح

حالا اینجاست ادم از تعجب شاخ در میاره... خواهشا پاسخ بدهید و منو از شبهه خارج کنید...

پیشاپیش سپاسگزارم

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
    وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود.

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 1 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکرها 3

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب

در خصوص ماجرای طوفان نوح و سوار نمودن حیوانات در آن در قرآن به وضوح و شفافیت تمام سخن گفته نشده؛ آنچه در قرآن آمده این است:
    «قلنا احمل فیها من کل زوجین اثنین» (1) به نوح گفتم از هر جفتی از حیوانات (نر و ماده) یک زوج در آن کشتی حمل کن.
    پاسخ اين پرسش به منطقه ای و غیر منطقه ای بودن طوفان نوح، بر مي گردد كه دو دیدگاه وجود دارد:
    همه اشكالات فوق در اين صورت خواهد بود كه طوفان نوح جهاني بوده و سرتاسر جهان را گرفته باشد در حالي كه چنين نظري مورد اتفاق همه و قطعي نيست.
    برخی از دانشمندان اسلامي اذعان دارند که طوفان نوح منطقه ای بوده، یعنی در همان سرزمین که وی در آن جا بود و سکونت داشت، طوفان اتفاق افتاد. در تفسیر نمونه-ضمن اینکه هر دو دیدگاه آمده- می خوانیم: منطقه ‏ای بودن طوفان هم، منتفی نیست. یکی از دلایل آن این است که طوفان نوح به عنوان عذاب و کیفر، روی داده و دلیلی نداریم که دعوت نوح در آن زمان جهاني بوده و به سراسر جهان رسیده باشد. چراكه با امکانات آن روز بعید به نظر می‏رسد که دعوت نوح به سراسر جهان رسیده باشد. در اين صورت طوفان نمی‏تواند جهانی باشد، چون مردم منطقه‏ های دیگر، مانند قوم نوح نبودند و آنان از نوح بی خبر بودند.(2) اگر این مبنا را قبول نماییم، پس اشکالات مورد نظر مطرح نخواهد شد.
    دید گاه دوم این است که طوفان حضرت نوح فرا منطقی بوده (3) اولا مقصود از فرا منطقه ای همه دنیا مقصود نیست، زیرا آن زمان مثل این زمان نبود که جمعیت زیادی در سراسر عالم باشند، بلکه آن زمان بیش تر سر زمین ها، خالی از سکنه بوده اند. و پوشش جمعيتي كره زمين بسيار محدود و در مناطق خاصي بوده است. از اين رو ممكن است طوفان نوح گرچه اختصاص به قوم نوح نداشته ولي مربوط به يكي از چندين منطقه مسكوني بشر بوده است. از اين رو، حضرت نوح تنها موظف به جمع آوري حيواناتي بوده است كه اختصاص به اين منطقه داشته اند.

در ضمن باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که این همه تنوع در جانوران خشکی در آن زمان وجود نداشته است. باید توجه داشت که نیاز نیست که تمام انواع میمونها و گربه سانان و سگ سانان و ... در درون کشتی قرار گیرد. بلکه تنها یک جفت سگ و یک جفت گربه و یک جفت میمون و ... که در منطقه ای که نوح زندگی می کرده است در درون کشتی قرار گرفته است. و از این جفت ها، گونه های مختلف سگ و گربه و میمون و ... منشعب می شوند.

پی‌نوشت‌:
    1. هود (11)، آیه 41.
    2. تفسیر نمونه، ج 9، ص 102 به بعد، نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران ـ 1379ش.
    3. ترجمه المیزان، ج10، ص374، تفسیر نمونه، ج9، ص102.

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ در ساعت ۰۹:۳۱ دلیل: غلط املائی
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

گونه های حیوانات کشتی نوح

در مورد گونه‌های جانوران نیز اختلاف نظرهای وجود دارد.

جانوران آبزی
    جانوران آبزی از گونه‌های جانداران جدا می‌شوند، چون طوفان مشکلی برای حیات آنها ایجاد نمی‌کند.

جانواران خشک زی
    در مورد جانوران خشک زی نیز اختلاف است. در تفسیر عیاشی، ذیل آیه‌ی ۱۴۳ سوره انعام حدیثی از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که: هشت جفت از جانوران در کشتی حضرت نوح جا داده شدند. این هشت جفت چهار نژاد اهلی هستند که عبارتند از نژاد گوسفند، گاو، شتر و بز و چهار نژاد وحشی از همین‌ها. هر کدام نر و ماده و اهلی و وحشی. در روایت دیگر سگ و خوک نیز نقل شده است. [1]
    برخی نقل کرده‌اند که: فقط گونه‌هایی از جانوران نر و ماده‌ای که نفعی از آنها متصور باشد، در کشتی حضرت نوح ـ علیه السلام ـ حمل شده‌اند. [2] برخی گفته‌اند: در زمان حضرت نوح چند قسم بیشتر از جانوران در روی زمین پیدا نشده بودند، و نوح فقط نسل آنها را حفظ کرده است، و بقیه حیوانات بعدا پیدا شده‌اند. عده‌ای گفته‌اند: طوفان حضرت نوح منطقه‌ای محدود بوده است، و گونه‌های جانداران نیز محدود بوده است. [3]

نکته مهمتری که نباید فراموش کرد این است که: داستان کشتی، طوفان، گستره و اندازه‌ی کشتی، همه آیت و معجزه‌ی الهی بوده است.

پی نوشتها:
    [1]. قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.
    [2]. قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.
    [3]. قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.

نوشته
    25
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از جناب استاد مقداد عزیز

ممنون از جوابهای منطقی شما..تا حدود زیادی متقاعد شدم.. بازم سپاسگزارم
    وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود.

8. تشکرها 2

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Karim1504 نمایش پست
    با تشکر از جناب استاد مقداد عزیز

ممنون از جوابهای منطقی شما..تا حدود زیادی متقاعد شدم.. بازم سپاسگزارم
    با عرض سلام و ادب.

خواهش می کنم.

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    با توجه به اینکه خدا به حضرت نوح (علیه السلام) فرمان داده بود از هر جفت از حیوانات یک نمونه در کشتی سوار کند، با توجه به تعداد فراوان گونه های حیوانات، لازم بود اندازه کشتی نوح (علیه السلام) چند هزار متر باشد، آیا واقعاً اینگونه بود؟

پاسخ:
    در خصوص ماجرای طوفان نوح و سوار نمودن حیوانات در آن در قرآن به وضوح و شفافیت تمام سخن گفته نشده؛ آنچه در قرآن آمده این است:
    «
    قُلْنَا احْمِلْ فِيها مِنْ كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ»؛ به نوح گفتم از هر جفتی از حیوانات (نر و ماده) یک زوج در آن کشتی حمل کن.(1)

پاسخ اين پرسش به منطقه ای و غیر منطقه ای بودن طوفان نوح، بر می گردد كه دو دیدگاه وجود دارد:
    همه اشكالات فوق در اين صورت خواهد بود كه طوفان نوح جهانی بوده و سرتاسر جهان را گرفته باشد در حالی كه چنين نظری مورد اتفاق همه و قطعی نيست.
    برخی از دانشمندان اسلامی اذعان دارند که طوفان نوح منطقه ای بوده، یعنی در همان سرزمین که وی در آن جا بود و سکونت داشت، طوفان اتفاق افتاد. در تفسیر نمونه -ضمن اینکه هر دو دیدگاه آمده- می خوانیم: منطقه ‏ای بودن طوفان هم، منتفی نیست. یکی از دلایل آن این است که طوفان نوح به عنوان عذاب و کیفر، روی داده و دلیلی نداریم که دعوت نوح در آن زمان جهانی بوده و به سراسر جهان رسیده باشد. چرا كه با امکانات آن روز بعید به نظر می ‏رسد که دعوت نوح به سراسر جهان رسیده باشد. در اين صورت طوفان نمی‏ تواند جهانی باشد، چون مردم منطقه‏ های دیگر، مانند قوم نوح نبودند و آنان از نوح بی خبر بودند.(2) اگر این مبنا را قبول نماییم، پس اشکالات مورد نظر مطرح نخواهد شد.

دیدگاه دوم این است که طوفان حضرت نوح فرا منطقی بوده(3) اولا مقصود از فرا منطقه ای همه دنیا مقصود نیست، زیرا آن زمان مثل این زمان نبود که جمعیت زیادی در سراسر عالم باشند، بلکه آن زمان بیش تر سر زمین ها، خالی از سکنه بوده اند. و پوشش جمعيتي كره زمين بسيار محدود و در مناطق خاصي بوده است. از اين رو ممكن است طوفان نوح گرچه اختصاص به قوم نوح نداشته ولی مربوط به يكی از چندين منطقه مسكونی بشر بوده است. از اين رو، حضرت نوح تنها موظف به جمع آوری حيواناتی بوده است كه اختصاص به اين منطقه داشته اند.

در ضمن باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که این همه تنوع در جانوران خشکی در آن زمان وجود نداشته است. باید توجه داشت که نیاز نیست که تمام انواع میمون ها و گربه سانان و سگ سانان و ... در درون کشتی قرار گیرد. بلکه تنها یک جفت سگ و یک جفت گربه و یک جفت میمون و ... که در منطقه ای که نوح زندگی می کرده است در درون کشتی قرار گرفته است. و از این جفت ها، گونه های مختلف سگ و گربه و میمون و ... منشعب می شوند.

در مورد گونه‌های جانوران نیز اختلاف نظرهای وجود دارد.

1- جانوران آبزی:
    جانوران آبزی از گونه‌های جانداران جدا می‌شوند، چون طوفان مشکلی برای حیات آنها ایجاد نمی‌کند.

2- جانواران خشک زی:
    در مورد جانوران خشک زی نیز اختلاف است. در تفسیر عیاشی، ذیل آیه‌ ۱۴۳ سوره انعام حدیثی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که: هشت جفت از جانوران در کشتی حضرت نوح جا داده شدند. این هشت جفت چهار نژاد اهلی هستند که عبارتند از نژاد گوسفند، گاو، شتر و بز و چهار نژاد وحشی از همین‌ها. هر کدام نر و ماده و اهلی و وحشی. در روایت دیگر سگ و خوک نیز نقل شده است.(4)

برخی نقل کرده‌اند که: فقط گونه‌هایی از جانوران نر و ماده‌ای که نفعی از آنها متصور باشد، در کشتی حضرت نوح (علیه السلام) حمل شده‌اند.(5) برخی گفته‌اند: در زمان حضرت نوح چند قسم بیشتر از جانوران در روی زمین پیدا نشده بودند، و نوح فقط نسل آنها را حفظ کرده است، و بقیه حیوانات بعدا پیدا شده‌اند. عده‌ای گفته‌اند: طوفان حضرت نوح منطقه‌ای محدود بوده است، و گونه‌های جانداران نیز محدود بوده است.(6)

نکته مهم تری که نباید فراموش کرد این است که: داستان کشتی، طوفان، گستره و اندازه‌ کشتی، همه آیت و معجزه‌ی الهی بوده است.

_______
    (1) هود/ 41.
    (2) تفسیر نمونه، ج 9، ص 102 به بعد، نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران ـ 1379ش.
    (3) ترجمه المیزان، ج10، ص374، تفسیر نمونه، ج9، ص102.

(4) قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.
    (5) قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.
    (6) قاموس قرآن، ج۷، ص۱۲۴.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ در ساعت ۱۱:۱۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

11. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری