صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بچه مذهبی ها دیگه چرا؟؟؟

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

بچه مذهبی ها دیگه چرا؟؟؟

دریک سایت مذهبی با آدم های مذهبی و متدین این توقع هست که در صحبت با نامحرم رعایت برخی خط قرمز ها رو بکنیم.

چطور در فضای حقیقی اگر مردی با ما شوخی کند اخم می کنیم و حس خوبی نداریم اما در فضای مجازی اخم که نمی کنیم شکلک گل و خنده هم براش ارسال می کنیم؟؟؟
    چرا وقتی در فضای حقیقی خانمی پسری مذهبی را به اسم کوچک خطاب کند آقا سر را پایین می اندازد ولی در فضای مجازی سر شوخی را باز می کند؟؟؟
    چرا در فضای حقیقی خود را مکلف به خط قرمزهایی می دانیم ولی در فضای مجازی فراموش می شوند؟؟؟

آیا حجاب و حیا فقط به پوشش ما بر می گردد ؟؟؟

بچه مذهبی ها دیگه چرا؟؟؟

منتظر نظرات ارزشمندتان هستیم

ویرایش توسط محب مهدی : ۱۳۹۴/۰۶/۱۲ در ساعت ۰۹:۳۰

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

بچه مذهبی ها دیگه چرا؟؟؟

کارشناس بحث: استادسجاد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

بچه مذهبی ها دیگه چرا؟؟؟

نوشته
    434
    مورد تشکر
    14 پست
    حضور
    4 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

منم یه سوال اضافه کنم
    این مورد خیلی دیدم که خانم های سایت به اقایون که اینجا عضو هستن در پرفایل اقایون پیام هایی میزارن{گل وشیرینی واینجور چیزها}به نشونه تشکر از مطلبی که گذاشتن
    این جور کارها از نظر شرعی واخلاقی برای یک خانم مومنه خوبه یانه؟

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    535
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    15 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و احترام و تشکر از آغاز گر محترم تاپیک

فرمودند که تا بعد از اظهار نظر دوستان و بزرگواران ، حقیر پاسخ بدهم بنابراین منتظر دیدگاه های ارزشمند شما خوبان هستیم .

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    52
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

به بحث اصلی این ها را نیز اضافه کنید:

لا اقلِّ لا اقل:

1. در صحبت های نوشتاریمان که بین زن و مرد نامحرم است، یا جنس نامحرم می بیند محاوره ای ننویسیم و رسمی بنویسیم: مثلا ننویسیم دیگه چرا منو میگی؟ درست: دیگر چرا من را می گویی؟/ این ریزه کاری ها به تدریج قبح ها را از بین می برد؛ شیطان گام به گام نزدیک می شود /

2. متین و با وقار باشیم؛ زن خوب سَبُک نیست؛ سَبُک نمی نویسد؛ خود و داشته های خود را ارزان خود را در معرض قرار نمی دهد /

3. از ایجاد هر گونه صمیمیت بپرهیزیم و با نامحرم به صیغه مفرد صحبت نکنیم؛ اشتباه: می گویی، می نویسی، تو، کتابت و ... / درست: می گویید، می نویسید، شما، کتابتان

4. با کاربرانی که رعایت نمی کنند با سلسله مراتب برخورد، برخورد کنیم؛ به خصوص اگر از کاربرانی باشند که سمتی در این جا دارند /

5. فهرست دوستان!!! خود را از غیر هم جنس خالی کنیم /

6. لزومی ندارد به نامحرمان اعیاد را تبریک بگوییم و ..... /

7. در ارتباط گیری با نامحرم، اول از خود بپرسیم آیا لازم است؟ راه دیگری نمانده؟

8. اگر لازم بود با نامحرم ارتباط بگیریم، به حداقل ضرورت اکتفا کنیم؛ مثلا اگر در ابتدای کلام هستیم، کافی است بنویسیم سلام علیکم؛ و لازم نیست حال نامحرم را هم بپرسیم /

خدا رحمت کند قدیمی ها را که گاهی زن های متدینه چه حجب و حیاهایی در برخورد با نامحرم ها داشتند

9. لازم نیست نامحرمان از مطالب ارسالی هم این قدر تشکر کنند؛ این ها به تدریج صمیمیت می آورد /

10. از خدا دائما بخواهیم و با خود شرط کنیم و دائما مراقب باشیم که کارهایمان، نوشته هایمان و ... در فضای مجازی خداپسندانه باشد.

و البته این لا اقل ها بود؛ یک سؤال عمیق دیگر هم در ذهن هست........ .

التماس دعا

2.
    ویرایش توسط حقیقت طلب : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۳:۲۲

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط حقیقت طلب نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

به بحث اصلی این ها را نیز اضافه کنید:

لا اقلِّ لا اقل:

1. در صحبت های نوشتاریمان که بین زن و مرد نامحرم است، یا جنس نامحرم می بیند محاوره ای ننویسیم /

2. متین و با وقار باشیم؛ زن خوب سَبُک نیست؛ سَبُک نمی نویسد؛ خود و داشته های خود را ارزان خود را در معرض قرار نمی دهد /

3. از ایجاد هر گونه صمیمیت بپرهیزیم /

4. با کاربرانی که رعایت نمی کنند با سلسله مراتب برخورد، برخورد کنیم؛ به خصوص اگر از کاربرانی باشند که سمتی در این جا دارند /

6. لزومی ندارد به نامحرمان اعیاد را تبریک بگوییم و ..... /

7. در ارتباط گیری با نامحرم، اول از خود بپرسیم آیا لازم است؟ راه دیگری نمانده؟

8. اگر لازم بود با نامحرم ارتباط بگیریم، به حداقل ضرورت اکتفا کنیم؛ مثلا اگر در ابتدای کلام هستیم، کافی است بنویسیم سلام علیکم؛ و لازم نیست حال نامحرم را هم بپرسیم /

خدا رحمت کند قدیمی ها را که گاهی زن های متدینه چه حجب و حیاهایی در برخورد با نامحرم ها داشتند

9. از خدا دائما بخواهیم و با خود شرط کنیم و دائما مراقب باشیم که کارهایمان، نوشته هایمان و ... در فضای مجازی خداپسندانه باشد.

التماس دعا

2.
    سلام خیلی متن خوبی بود ... ان شاء الله همگی بتونیم بهش عمل کنیم ... فضای مجازی یه فضایی هست که ناخودآگاه آدم رو به سمت اشتباهات میبره ... اینچنین مطالب خیلی کمک میکنن تا آدم راه درست رو انتخاب کنه ممنون

لیست دوستانم رو خالی کردم .. التماس دعا

ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۰۹:۳۱
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    955
    صلوات
    3571
    تعداد دلنوشته
    24
    مورد تشکر
    491 پست
    حضور
    29 روز 15 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

با یاد خدا
    سلام

سوال : "چه باید کرد؟"
    دین پاسخ می دهد : پیش گیری
    ولی از اونجا که انسان فراموشکار و نیازمند تذکر هست ، خیلی خوبه که یک بار به واسطه این موضوع (تاپیک) دانسته هامون رو مرور کنیم که به موارد خوبی هم اشاره شد.

از قدیم در کتابهای بینش دبیرستان خوندیم "ترک خطر احتمالی عقلا واجب است" . شاید لازم باشه لااقل پیش از برخی اقدامات و خصوصا در این بحث ارتباط با نامحرم ، این جمله بالا رو با خودمون مرور کنیم .
    حالا خطر چیه ؟ هر چه مسیر رسیدن به هدف را دور تر می کنه و آسیبی رو متوجه انسان میکنه و حتی او رو از ادامه باز میداره یا به پس رفت منجر میشه

اما سوال: بچه مذهبی ها دیگه چرا ؟؟؟؟
    پاسخ : غفلت

از اونجایی که بهتره خوش بین باشیم ، شاید علتش این باشه گاها ، شاید ، شاید تصور به قولی بچه مذهبی ها این بوده باشه که بتونن به این طریق از راه دوستی وارد شده و مخاطب رو جذب دین کنند و مثلا از راه خود افراد وارد بشن
    اما این راهش نیست ، میشه حکایت همان کشیشی که با مشروب جوانها را جذب کلیسا می کرد !

امام علی در خطبه 107 نهج البلاغه در خصوص اسلام در آخر الزمان می فرمایند :
    "در چنین زمانی با زبان ، نسبت به همه دوستی می کنند اما با قلب نسبت به یکدیگر دشمن هستند . انحراف علامت شخصیت آنها و عفت موجب شگفتی است . در چنین زمانی پوستین اسلام وارونه پوشیده شود ( از اسلام زیاد دم می زنند ولی به آن عمل نمی کنند)"

و توضیح شهید مطهری بر اسلام وارونه :
    همان طور که پوستیی را وارونه می پوشند، مردم اسلام را وارونه تلقی کنند، رو را به جای پشت و پشت را به جای رو بگیرند. در این صورت نه تنها چنین پوستینی گرمی ندارد، بلکه چیز مضحک و موحشی هم از آب در می آید. اگر ارزشهای اسلامی معکوس شود، ارزش درجه اول درجه آخر شمرده شود و درجه آخر درجه اول، معنایش همان اسلامی است که وارونه شده ، پوستینی است که آن را وارونه پوشیده اند (مجموعه آثار جلد 17)

در خصوص "دشمنی در دل" در کلام امیرالمومنین (ع) فکر می کنم همین قدر که راه فتنه و خطر احتمالی رو برای دیگری باز کنیم هم خودش دشمنی محسوب میشه، ما نسبت به هم مسئولیم و نباید با غفلت خودمون زمینه غفلت دیگران رو فراهم کنیم

ایه الله علم الهدی در یکی از خطبه های نماز جمعه جمله ای گفتند که عینش رو پیدا نکردم اما در ذهنم هاله ای ازش مانده و نقل به مضمونش این بود:
    جهان سوم به کم بودن امکانات مادی نیست ، جهان سوم جهانی هست که در آن زن در برابر نامحرم عرض اندام کند.
    ادامه به تعبیر خودم حالا این عرض اندام به هر شکلی می تونه باشه ، چه حقیقی ، چه مجازی ، چه هر شکلی که از حدود قرمز در نظر گرفته شده که حریم امن جامعه رو تضمین کنه ، خارج بشه

خداوندا ما را عامل به دانسته هایمان بگردان. آمین

یا رب ! نظر تو برنگردد !
    ....................................
    همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
    گاهی نقش شما برخلاف استعدادهای شما هست!
    بگرد نقشت را پیدا کن!

.................................................. ..............
    خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.

نوشته
    955
    صلوات
    3571
    تعداد دلنوشته
    24
    مورد تشکر
    491 پست
    حضور
    29 روز 15 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

نقل قول نوشته اصلی توسط حقیقت طلب نمایش پست
    البته باید به بطن این جمله دقت کرد
    اما یک نکته که در انجمن های گفتگو وجود داره همینه که از امکانات مختلف استفاده های مختلف صورت می گیره لذا نمی شه خیلی ظاهری قضاوت کرد
    مثلا ممکنه یکی صرفا برای اینکه بتونه به پروفایل سایرین دسترسی داشته باشه چه برای گذاشتن ارسال چه برای خوندن (چون امکان محدود کردن مشاهده پروفایل به لیست دوستان وجود داره)، به سایرین درخواست دوستی بده تا در دسترس باشند
    کلا روی این امکان انجمن نمیشه زیاد حساب کرد

یا رب ! نظر تو برنگردد !
    همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
    بگرد نقشت را پیدا کن!

خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.

نوشته
    955
    صلوات
    3571
    تعداد دلنوشته
    24
    مورد تشکر
    491 پست
    حضور
    29 روز 15 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

* هر چند نظر مخاطبین خواسته شده و بیشتر فضای مجازی مد نظر هست اما خواندن این مطلب هم خالی از لطف نیست. موارد آبی رنگ که با نام راهی شروع شده رو خودم اضافه کردم.

10 نکته کلیدی در برخورد با نامحرم به نقل از تبیان

سخن گفتن با نامحرم نیز از جمله مواردی است که می تواند زمینه برخی انحرافات جنسی را در بین افراد فراهم کند. از سوی دیگر، گاه صحبت کردن با جنس مخالف اجتناب ناپذیر می شود. از این رو، لازم است با رعایت مواردی که در پی می آید، آثار منفی اینگونه گفتگوها به حداقل برسد.

به کارگیری محتوای پسندیده

از آداب اسلامی در گفتگو با نامحرم آن است که از محتوای پسندیده در مکالمات استفاده و از به کارگیری مطالب مرتبط با تمایلات غریزی اجتناب شود.در داستان حضرت یوسف علیه السلام در قرآن کریم آمده است که زلیخا و زنان مصر باب مراوده را با یوسف گشودند. آن حضرت که متوجه خطر این مراوده و بیان سخنان تحریک آمیز شد، از خداوند اینگونه مدد خواست: «قالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَی مِمَّا یدْعُونَنی إِلَیهِ وَ إِلَّا تَصْرِفْ عَنِّی کیدَهُنَّ أَصْبُ إِلَیهِنَّ وَ أَکنْ مِنَ الْجاهِلینَ؛ گفت: پروردگارا! زندان نزد من محبوبتر است از آنچه اینها مرا بسوی آن می خوانند! و اگر مکر و نیرنگ آنها را از من باز نگردانی، بسوی آنان متمایل خواهم شد و از جاهلان خواهم بود!»از این آیه استفاده می شود که طرح چنین مطالبی در گفتگو با نامحرم تا آنجا خطرناک است که یوسف علیه السلام نیز با آن مقام طهارت و قداست، از آن بیمناک بوده و حاضر می شود با رفتن به زندان، خود را از چنین موقعیتی خلاصی بخشد.

پرهیز از شوخی با نامحرم
    شوخی کردن با نامحرم، حریم میان آنها را کم رنگ نموده و احتمال وقوع گناه را در بین آنان تقویت می کند، اولیای دین افراد را از مزاح با نامحرم برحذر داشته اند.
    از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز نقل شده است که فرمود: «مَنْ فَاکهَ امْرَأَهً لَا یمْلِکهَا- حُبِسَ بِکلِّ کلِمَهٍ کلَّمَهَا فِی الدُّنْیا أَلْفَ عَامٍ فِی النَّار؛کسی که با زن نامحرمی مزاح کند، به ازای هر کلمه ای که با او سخن گفته، هزار سال در دوزخ حبس می شود.

ابابصیر، از شاگردان امام صادق علیه السلام می گوید در کوفه به زنی قرآن می آموختم و روزی اتفاق افتاد که با او مزاح کردم. هنگامی که در مدینه به محضر امام باقر علیه السلام وارد شدم، مرا سرزنش کرد و فرمود: «مَنِ ارْتَکبَ الذَّنْبَ فِی الْخَلَاءِ لَمْ یعْبَأِ اللَّهُ بِهِ -أَی شَی ءٍ قُلْتَ لِلْمَرْأَهِ- فَغَطَّیتُ وَجْهِی حَیاءً وَ تُبْتُ- فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع لَا تَعُد؛کسی که در خلوت مرتکب گناه شود، خدا به او اعتنا نمی کند. چه چیزی به آن زن گفتی؟- از خجالت چهره خود را پوشاندم و توبه کردم- حضرت فرمود: دیگر تکرار مکن.»
    رعایت حریم از سوی افراد مجرد، جوان و ضعیف الایمان، ضرورت ویژه ای می یابد. حریم نگه داشتن زن در برابر مردان نامحرم، ابزاری است که زن برای حفظ مقام و موقعیت خود در برابر مردان می تواند از آن استفاده کند

پرهیز از فروتنی در گفتگو
    علاوه بر آنکه لازم است محتوای مطالبی که بین دو جنس مبادله می شود، پسندیده باشد، همچنین ضرورت دارد که افراد لحن کلام خود را به گونه ای قرار دهند که از ایجاد هر گونه تحریک، تطمیع و وسوسه در مخاطب جلوگیری شود.خداوند متعال به همسران پیامبر می فرماید: «یا نِساءَ النَّبِی لَسْتُنَّ کأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَیتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیطْمَعَ الَّذی فی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفا؛ای همسران پیامبر! شما همچون یکی از زنان معمولی نیستید اگر تقوا پیشه کنید؛ پس به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند، و سخن شایسته بگویید

>> راهی : من فکر میکنم این مورد بیشتر به علت عدم اعتماد به نفس افراد هم پیش میاد، یا گاها طرف فکر می کنه اگر با توضیح و تفصیل خاصی صحبت کنه ادب بیشتری رو رعایت کرده در حالی که از جاده منحرف میشه

اختصار و اکتفا به حد ضرورت

موسی علیه السلام از مصر خارج شد و به مدین رسید، جمعی از مردان را مشاهده کرد که دور چاه آبی حلقه زده و برای دام های خود، از آن آب می کشند. کمی دورتر دو زن را مشاهده کرد که تنها از گوسفندانشان مراقبت می کردند.حضرت موسی علیه السلام که از رفتار آنان تعجب کرده بود، پرسید: «ما خَطْبُکما؛ کار شما چیست؟» (چرا گوسفندان خود را آب نمی دهید؟!) آنان پاسخ دادند: «لا نَسْقی حَتَّی یصْدِرَ الرِّعاءُ وَ أَبُونا شَیخٌ کبیرٌ» ما آنها را آب نمی دهیم تا چوپان ها همگی خارج شوند؛ و پدر ما پیرمرد کهنسالی است (و قادر بر این کارها نیست.) روشن است که این مکالمه در نهایت ایجاز صورت گرفته و هیچ کلام زایدی مطرح نشده است. حتی هنگامی که آن حضرت گوسفندان آنان را سیراب کرد، بدون گفتن کلمه ای از آنان فاصله گرفت و به جایگاه خویش بازگشت «فَسَقی لَهُما ثُمَّ تَوَلَّی إِلَی الظِّل» موسی برای (گوسفندان) آن دو آب کشید؛ سپس رو به سایه آورد. این امر نشان می دهد که رعایت اختصار و میزان ضرورت، از شاخص های گفتگوی مطلوب با نامحرم است.

>> راهی : اینکه نوشتار همه لحن رو منتقل نمی کنه قبول دارم اما گاهی به علت سطح پایین مطالعه و در نتیجه عدم آگاهی به علوم ارتباطی و حتی ضعف نوشتاری ، افراد ممکنه دچار توضیح ها یا تفصیل های بی ارزش که جز ماندگار شدن لحن کلام گوینده یا آشکار شدن ابعاد بیشتری از شخصیتش ، تاثیر دیگری ندارد .
    گاه همین ناتوانی در بیان مکتوب منجر به صحبتهای اضافه نیز می شود و بدتر زمانیست که منجر به دلخوری و در پی آن دلجویی می شود.

موقعیت حضور
    فضا و موقعیت حضور دو جنس مخالف نیز در جهت سلامت یا فساد رابطه تأثیرگذار است. از این رو، در منابع اسلامی موارد زیر مورد تأکید قرار گرفته است. پرهیز از خلوت کردن با نامحرم فضای حضور نامحرمان نباید به گونه ای خلوت باشد که امکان ورود سایر افراد در آن وجود نداشته باشد، چرا که خلوت گزینی با جنس مخالف، موقعیت را برای تحقق گناه فراهم می سازد.
    محمد طیار از یاران امام صادق علیه السلام می گوید وارد مدینه شدم، چون برای مدتی می خواستم در آنجا سکونت کنم، دنبال منزلی برای اجاره می گشتم. خانه ای پیدا کردم که دارای دو اتاق بود که با یک در از یکدیگر جدا شده بودند. یکی از اتاق ها در اختیار زنی جوان بود. به دلیل آنکه این دو اتاق به یکدیگر راه داشتند، از اجاره آن منصرف شدم و صلاح ندیدم در منزلی که زنی جوان زندگی می کند، خانه بگیریم. اما آن زن گفت اگر شما این اتاق را اجاره کنی من در را می بندم. من نیز به این شرط پذیرفتم. اما بعد از سکونت، آن زن به بهانه اینکه می خواهد از نسیم هوا استفاده کند در اتاق را باز می گذاشت. در برابر درخواست اکید من برای بستن در مقاومت کرد و حاضر به این کار نشد.
    به محضر امام صادق علیه السلام رسیدم و ماجرا را با ایشان در میان گذاشتم. آن حضرت فرمود: «تَحَوَّلْ مِنْهُ فَإِنَّ الرَّجُلَ وَ الْمَرْأَهَ إِذَا خُلِّیا فِی بَیتٍ کانَ ثَالِثُهُمَا الشَّیطَان؛ از آنجا به جای دیگر برو؛ زیراهیچ مرد و زنی در مکانی خلوت نکنند مگر آنکه شیطان سومی آنها باشد.»

رعایت حریم نسبت به جنس مخالف

سبک زندگی اسلامی در معاشرت با جنس مخالف حاکی از آن است که رعایت حریم و گونه ای فاصله تا حد زیادی سلامت ارتباط را تامین می کند. خداوند متعال این حقیقت را به یاران پیامبر گوشزد کرده است: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا... وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِکمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکمْ وَ قُلُوبِهِن؛و هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را (به عنوان عاریت) از آنان [همسران پیامبر] می خواهید از پشت پرده بخواهید؛ این کار برای پاکی دل های شما و آنها بهتر است.» نکته مهم این آیه آن است که خداوند یاران مۆمن و همسران پیامبر را که از نعمت همسری رسول خدا برخوردارند، به رعایت حریم توصیه می کند.
    بر این اساس،رعایت حریم از سوی افراد مجرد، جوان و ضعیف الایمان، ضرورت ویژه ای می یابد. حریم نگه داشتن زن در برابر مردان نامحرم، ابزاری است که زن برای حفظ مقام و موقعیت خود در برابر مردان می تواند از آن استفاده کند.

پوشش و آرایش
    نحوه پوشش و آرایش در برابر جنس مخالف نیز عاملی مۆثر در کیفیت مطلوب یا نامطلوب رابطه محسوب می شود. در منابع اسلامی توصیه های متعددی در زمینه پوشش و آرایش به چشم می خورد.

رعایت حجاب کامل
    با اینکه رعایت پوشش صحیح مرد و زن، از مصادیق سبک زندگی اسلامی به شمار می رود، اما به لحاظ جذابیت ویژه زنان، بر مراعات پوشش کامل از سوی آنان تأکید شده است.خداوند متعال در آیه زیر فلسفه این حکم را بیان کرده است: «یا أَیهَا النَّبِی قُلْ لِأَزْواجِک وَ بَناتِک وَ نِساءِ الْمُۆْمِنینَ یدْنینَ عَلَیهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِک أَدْنی أَنْ یعْرَفْنَ فَلا یۆْذَین؛ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مۆمنان بگو: «جلباب ها [روسری های بلند] خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر استاز این آیه استفاده می شود که زنان مسلمان با رعایت حجاب صحیح شناسایی می شوند و مورد آزار و اذیت قرار نخواهند گرفت. این آیه همچنین بر لزوم حجاب کامل دلالت دارد، چنانچه خداوند نمی فرماید از جلباب استفاده کنید، بلکه می فرماید جلباب های خود را بر خویش فرو افکنید. یعنی زنان از پوشش جلباب به شکل صحیح استفاده نمی کرده اند و بخشی از مو یا بدن آنان نمایان می شده است، و طبق این آیه موظف شدند که بدن و موی خود را به نحو کامل بپوشانند. این نکته از آیه 31 سوره نور نیز استفاده می شود: «وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیوبِهِن..؛و (اطراف) روسری های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود).»
    خودنمایی از مفهومی وسیع برخوردار بوده و شامل هر رفتار جلب توجه کننده ای همچون آرایش چهره و دست ها، عطر زدن، پوشیدن کفش و لباس با رنگ یا مدل تحریک برانگیز و امثال آن می شود

پرهیز از آرایش

آرایش کردن از آن رو که مانند برج جلب توجه می کند، در قرآن «تبرج» نامیده شده و زنان از آن نهی شده اند: «وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِیهِ الْأُولی؛ و همچون دوران جاهلیت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید.» نکته جالب توجه این آیه آن است که تبرج به گونه ای با جاهلیت مرتبط شده و این نشانگر آن است که خودنمایی رفتاری جاهلانه است. ممکن است دلیل جاهلانه شمرده شدن این رفتار آن باشد که فرد با جلوه گری سعی در مطرح ساختن خود دارد، حال آنکه خودنمایی تنها زمینه را برای سوء استفاده کنندگان فراهم می سازد، بدون آنکه نتیجه مطلوبی برای خویش به دنبال داشته باشد. البته خودنمایی از مفهومی وسیع برخوردار بوده و شامل هر رفتار جلب توجه کننده ای همچون آرایش چهره و دست ها، عطر زدن، پوشیدن کفش و لباس با رنگ یا مدل تحریک برانگیز و امثال آن می شود.

>> راهی : لزوم دقت در انتخاب آواتار رو نباید ندیده گرفت.

تماس بدنی
    به دلیل جنبه تحریک کنندگی تماس بدنی، هرگونه لمس جسمانی نامحرم ممنوع شده است. به عنوان نمونه، به چند روایت در این خصوص اشاره می شود. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «مَنْ صَافَحَ امْرَأَهً حَرَاماً جَاءَ یوْمَ الْقِیامَهِ مَغْلُولًا- ثُمَّ یۆْمَرُ بِهِ إِلَی النَّار؛کسی که با زنی نامحرم دست دهد، در روز قیامت با غل و زنجیر آورده و دستور داده می شود که به دوزخ افکنده شود.» در خصوص در آغوش گرفتن نامحرم نیز فرمودند: «مَنِ الْتَزَمَ امْرَأَهً حَرَاماً قُرِنَ فِی سِلْسِلَهِ نَارٍ مَعَ شَیطَانٍ- فَیقْذَفَانِ فِی النَّار،هر کس زن نامحرمی را در آغوش گیرد، به وسیله زنجیری آتشین، با شیطانی قرین گشته و هر دو در آتش فرو می افتند.ر

وابط دو جنس مخالف در آیات روایات و سیره بزرگان دین بسیار روشن است. آنچه مهم است؛ سوال از خود و جامعه اسلامی است؛ تا چه اندازه دیندار بوده ایم؟ تا چه اندازه سبک زندگی خود را همانندسبک زندگی بزرگان دین، تنظیم نموده ایم؟ در جواب این گونه سوالات؛ نیاز به بررسی مسئله حجاب و پوشش و شیوه مناسب برخورد با بد حجابی است.

ویرایش توسط راهی : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۶:۰۹ دلیل: تکمیل و اصلاح پاراگراف ها
    یا رب ! نظر تو برنگردد !
    بگرد نقشت را پیدا کن!

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط راهی نمایش پست
    >> راهی : لزوم دقت در انتخاب آواتار رو نباید ندیده گرفت.
    سلام

موافقم .. آواتار خیلی در معرفی شخصیت فرد به نظرم تاثیر داره ... همچنین عکس شخصی پروفایل .

التماس دعا

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)