جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کرامت انسانی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کرامت انسانی
  معیار وملاک روابط صاحبان ادیان ومذاهب مختلف چه باید باشد؟
  به یقین وبدون تردید یکی از شخصیت های عصر ما که سیره وروشش ماندگار خواهد بود وقرنها بر انسانها تاثیر گذار، سیره وروش تبلیغی امام موسی صدر است. بنده اخیرا در سفری که به لبنان داشتم، دیدم که مسلمان ومسیحی در عزمت وبزرگی امام موسی صدر متفق هستند. شیعه معتقد است که عزمت وعزتی که الان شیعه در لبنان دارد از امام موسی صدر است که با تلاشهای خود شیعیان را از منجلاب نجات داد وآنها را عزت بخشید وحال شیعه در حیات فرهنگی، سیاسی واقتصادی وامنیتی لبنان تاثیر گذار است.
  علماء مسیحی به نیک یاز او یاد می کنند ومعتقدند که شخصیتی خوش فکر بوده وفکر بلندی داشت. کشیشی پیر در کلیسای بولسیه واقع در حریصا یکی از مناطق خوش آب وهوای لبنان می گفت:
  آیا باز هم در حوزه علمیه شخصیت خوش فکری مانند امام موسی صدر است؟ او سجاده اش را در همین کلیسا پهن می کرد ونماز می خواند وبعد برای مسیحیان سخنرانی می کرد.
  علت موفقیت امام موسی صدر این بود که برای کرامت انسانی ارزش قائل بود، چنانچه قرآن می فرماید: لقد کرمنا بنی آدم، ما انسان را گرامی داشتیم.
  لذا تمام تلاش خود را انجام می داد تا سخن اسلام را به گوش ملت سایر ادیان هم برساند. وهدفش مسلمان کردن آنها نبود بلکه رساندن ومعرفی صحیح اسلام برای دنیا بود تا با مسالمت وآگاهی درست در کنار هم زندگی کنند.

  این دید وسیع وقرآنی باعث شد تا مسلمان ومسیحی به خوبی در کنار هم زندگی کنند ولبنانی متحد در مقابل صهیونیسم بسازند. وامروز مسیحی وشیعه در عرصه سیاسی ومعیشتی با همدیگر براحتی زندگی می کنند.
  لذا انسان به ذات خود دارای ارزش است وباید با محور قرار دادن همین کرامت انسانی انسانها را به همدیگر نزدیک کرد تا بدون جنگ دعوا وانسان وار در کنار هم زندگی کنند وبجای فرار از هم همدیگر را خوب بشناسند.
  اسنان فارغ از دین ومذهبش دارای کرامت ذاتی است ودارای فطرتی خدایی است که اگر درست تربیت شود در خیلی امور از جمله امور اخلاقی وضد نژادی به هم نزدیک خواهند بود.
  از سخن قرآن وسیره امام موسی صدر وبزرگان دین می آموزیم که اساس در روابط دوطرفه وبراساس کرامت انسانی محبت وزندگی سالم است. ونباید بخاطر تفاوت مذهبی از دیگران بغض داشت وبراساس آن بغض ونفرت زندگی کرد بلکه با اصل قرار دادن کرامت انسانی به آنها نزدیک شد وحق را در فضایی دوستانه وصمیمی برای آنها مطرح کرد. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  رعایت کرامت افراد در امر به معروف ونهی از منکر:
  شهید مطهری در یکی از کتابها ی در باب امر به معروف ومظلومیت این فریضه می فرمایند:
  ما یا امر به معروف نکرده ایم ویا اگر کرده ایم روش اشتباهی بوده است که نتیجه عکس داده است.
  یکی از این اشتباهات برخورد تند برخی از افراد هنگام امر به معروف است که اگر با نرمی سخن گویند چنانچه توصیه خداوند متعال به حضرت موسی است که هنگام برخورد با فرعون به نرمی با او سخن گو.
  وقتی با جوانی برخورد تند صورت می گیرد که احساس می کند به شخصیت او توهین شده است اگر سخن حق هم باشد جلوی آن موضع تند می گیرد. لذا کسانی که امر به معروف می کنند، باید مانند طبیبی که تمام دغدغه اش بهبودی بیماری اوست با مهربانی برخورد کنند که خود محبت خیلی در جذب قلوب موثر است وچه بهتر که از باب محبت وارد شد.

  اگر باید این سخن را هم در اینجا گفت: متاسفانه برخی افراد که آداب اجتماعی را رعایت نمی کنند وپوشش ورفتار زننده ای دارند هنگام تذکر دیگران چنان با بدزبانی ورفتار زننده مقابله می کنند که مثل اینکه آن شخص دشمن خونی آنهاست.
  انسان فارغ از هر چیزی انسان است واقتضاء می کند که انسانها مانند انسان وبراساس کرامت انسانی با یکدیگر برخورد کنند. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  کرامت انسان به چیست؟
  در اینکه کرامت ذاتی انسان بخاطر کدام خصیصه اوست اختلافی بین علماء وجود دارد.
  علامه طباطبایی معتقدند که کرامت انسان بخاطر عقل اوست چون عامل اصلی فرق بین انسان وحیوان حیوان عقل است، والا در غریزه مشترک هستند وغریزه شهوت وغضب وغیره در حیوانات هم وجود دارد.
  استاد ما دکتر فاضل سعدی رای دیگر دارد او با استناد به آیه ای از قرآن می گوید عامل این کرامت خلافت انسان از جانب خداوند است. چنانچه خداوند متعال می فرماید:
  وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ‏ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فيها مَنْ يُفْسِدُ فيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ (بقره/30)
  و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت: «من در زمين جانشينى خواهم گماشت»، [فرشتگان‏] گفتند: «آيا در آن كسى را مى‏ گمارى كه در آن فساد انگيزد، و خونها بريزد؟ و حال آنكه ما با ستايش تو، [تو را] تنزيه مى‏ كنيم؛ و به تقديست مى‏ پردازيم.» فرمود: «من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏ دانيد.»
  بعد شیطان در برابر آدم سجده نکرد وهمه فرشتگان به دستور خداوند بر او سجده کردند. وشیطان در علت تمرد خود می گوید:

  قالَ أَ رَأَيْتَكَ هذَا الَّذي كَرَّمْتَ‏ عَلَيَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ لَأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إِلاَّ قَليلاً (اسراء/62)

  [سپس‏] گفت: «به من بگو: اين كسى را كه بر من برترى دادى [براى چه بود]؟ اگر تا روز قيامت مهلتم دهى قطعاً فرزندانش را -جز اندكى [از آنها]- ريشه‏ كن خواهم كرد.»
  وآیه شریفه ولقد کرمنا بنی آدم نیز آیه 70 همین سوره مبارکه اسراء است. لذا از تقارن این آیات استاد ما نتیجه می گرفتند که وقتی شیطان می گوید: این آدمی را که بر من کرامت دادی.
  علت کرامت انسان چی بود که شیطان بخاطر آن سجده نکرد؟
  خلافت حضرت آدم.
  لذا عامل کرامت انسان خلافت اوست. ونتیجه این این می شود که آدمی که به مقام خلافت الهی رسیده است کرامت دارد. واین قدرت چون بالقوه در انسان وجود دارد کرامت ذاتی بالقوه دارد وزمان یکه انسان به صبغه الهی به این مقام رسید مانند ائمه کرامت او بالفعل می شود.

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  حفظ احترام افراد دز کوچکترین چیزها:
  در روایات آمده است که روزی شخصی درب خانه رسول خدا(ص) آمده وبا ایشان کار داشت.
  یکی زا همسران رسول خدا(ص) دی که ایشان به آب نگاه کرده وموهای خودر ا صاف می کنند. عرض کرد: ای رسول خدا(ص) برای چند دقیقه دم در رفتن چرا سر وصورت خود را منظم می کنید؟
  فرمود: آن شخص در چهره من هم حق دارد ونباید مرا با چهره ای ژولیده ونامنظم ببیند.
  اسلام واولیاء دین در جزئیات هم اینقدر حساس هستند.


  شهید بهشتی:
  در مورد شهید بهشتی نقل کرده اند، که روزی پر ایشان گفت: پدر دوستانم به منزل آمده اند ومس خواهم شما را به آنها معرفی کنم.
  دید شهید بهشتی موهای خودر ا شانه می کند ولباس رسمی می پوشد. گفت: پدر برای چند دقیقه است ونمی خواد خود را اینقدر به زحمت بیندازید.
  فرمود: نه پسرم، آنها نسبت به من حقی دارند ومن باید با قیافه وظاهری آراسته وتمییز بین آنها ظاهر شوم.
  در واقع روش شهید بهشتی برگرفته از همان سیره پیامبر واولیاء دین است. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ذلت انسانیت با شعار عزت او:

  امیرالمومنین علیه السلام چقدر زیبا فرمود:
  وَ قَالَ ع: مَنْ كَرُمَتْ عَلَيْهِ نَفْسُهُ هَانَتْ‏ عَلَيْهِ [شَهْوَتُهُ‏] شَهَوَاتُه‏(نهج البلاغة صبحب صالح، ص555)
  هر کس نفسش بر او محترم وکریم باشد شهوتهای غیر حلال برای او زشت وننگین خواهند بود.
  ما در دنیاییی زندگی می کنیم که با هزاران ابزار مختلف دنبال ترویج برهنگی، هم جنس بازی، پوشش نیمه عریان تمدن حساب شده وجزء حقوق بشر محسوب می شود.
  آیا غرب واقعا با این گسترش تبلیغ سکس وروسپی گری دنبال کرامت وحقوق انسانها است واینهمه ابزار که رد راس آنها رسانه قرار دارد از هزاران شبکه سکس ماهواره ای به زبانهای مختلف گرفته تا میلیونها سایت اینترنتی که فحشا را تروریج می دهند.

  اینها بدنبال کرامت انسانها نیستند بلکه شعارهای زیبا وفریبنده ای می دهند برای به ذلت کشاندن انسانها وبا اسم عزت وکرامت آنها را به ذلت وبدبختی می کشانند.
  انسانهایی که در فساد ووحشی گری گوی سبقت را زا حیوانات درنده جنگل ربوده اند وبخاطر یک دختر ولذا موقت آدمها رد دنیا کشته می شود.

  هم جنس بازی قانون تمام دول اروپا وآمریکا شده است. چه شده که مردان وزنان همدیگر را رها کرده واز جنس خود کام می گیرند. آیا این بغیر نسخه ای بود که غرب برای کرامت انسانها پیچید، وآنها را غرق در انواع فساد کرد تاکمپانی های ثروت وپول با فروختن آبرو وعزت دختران به مطامع دنیوی خودشان برسند. بطوری که رد برخی کشورهای غربی مانند فرانسه خیابان ویترین دختران باشد. وزنان ودختران را مانند عروسکی پشت ویترین قرار دهند وبا فروختن انسانیت وعرض او پول به جیب بزنند.
  تف بر این عزت یکه آنها آوردند وامروز در قابل شبکه های اجتماعی وسایت های اینترنتی دنبال می خواهند دختران ما را هم به این روز بیندازند.
  پس مواظب باشیم وقول سخنان به ظاهر قشنگ این دشمنان عزت وشرافت را نخوریم وشرافت وانسانیت خود را به قیمت ناچیز نفروشیم. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  کرامت وارزش انسان مومن نزد آل سعود ووهابیت:
  این روزها غبار غم ایران وبرخی از کشورهای اسلامی را فراگرفته است چون وهابیتی که ادعای پیروی از سلف صالح وسنت نبوی دارد، علی رغم اینهمه حدیث در اکرام واحترام به مهمان آنهم ضیوف الرحمان وحجاج بیت الله الحرام. با مدیریت ضعیف وچه بسا از روی تعمد موجب کشته شدن بیش از 2000 حاجی خانه خدا شدند. گیر افتادن هزاران انسان د محدوده ای تنگ به مدت حداقل سه ساعت ونظاره گری ماموران سعودی وعدم استفاده از آب پاش وزیر دمای 50 درجه ای عربستان موجب این کشتار شد. وبعد نه خود این زمین افتاده ها را به موقع مداوا کردند. ونه اجازه دادند ودیگران کمک کنند.
  وبا پر رویی تمام نه تنها یک عذر خواهی خشک وخالی نکردند بلکه اتهام را ابتدا متوجه حجاج آفریقایی وبعد حجاج ایرانی کردند.
  مفتی عربستان این کشتار را انتحاری از طرف خود حجاج دانست که مرگ انتحاری هم عاقبتش جهنم است.
  نه تنهامرهمی بردلهای داغدیده 18 کشور اسلامی وخانواده های داغدیده نگذاشتند. بلکه حاجیان کشته شده را اهل آتش جهنم کردند.
  این جهالت وخباثت روی هیتلر واعراب جاهلی را دیگر سفید کرده است.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  832
  صلوات
  2600
  تعداد دلنوشته
  5
  مورد تشکر
  4,932 پست
  حضور
  21 روز 20 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
  مفتی عربستان این کشتار را انتحاری از طرف خود حجاج دانست که مرگ انتحاری هم عاقبتش جهنم است.
  وقتی مفتی ها هر روز یه فتوا دادن و جهان اسلام حرفی نزد
  وقتی تو فلسطین اون اتفاقات افتاد وقتی تو لبنان خون راه افتاد
  وقتی دم به دقیقه تو سوریه برا خودشون دخالت کردن و یمن رو کردن یه نشونه برای هدف گیری
  کی به کیه
  حالا بگن چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مثلا
  هرکس گرم کاره خودشه
  این وسط یه سری ادم مسلمونه بی گناه کشته بشن
  این تاوانی که جهان اسلام داره می پردازه یکی نیست بگه مگه الکیه توی این دنیا یه کشور بره جنگه یه کشور دیگه که چی ما میخوایم مسولتون رو برگردونیم
  کم کاریه خودمونه که این مفتی ها دارن مفتی مفتی برا خودشون فتوا میدن
  این زخم کهنه انقدر درمون نشد که حالا بوی تعفنش همه جا رو برداشته اون موقعه که وهابیت تو شهر پیامبر تبلیغ میکرد کسی نبود
  اون موقعه که داعش الکی فبلم سر بریدن میذاشت و جهاد نکاح جذب میکرد جهانه اسلام خواب بود
  خدا رو شکر یه تکونی به خودش داد


  از مرگ نترسید از این بترسید که وقتی زنده اید چیزی درون شما بمیرد به نام انسانیت... 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  این خونها که مظلومانه در منی ریخته شد حتما بدون ثمر نخواهد بود وبقاء اسلام تا بحال در سایه ریخته شدن این خونها بوده. ولی واقعا جامعه مسلمان دنیا باید بیدار شود. مخصوصا جوانان ما وکسانی که با شبکه های اجتماعی سر وکار دارند اجازه ندند که وهابی ها در دنیا چنین القاء کنند که این اتفاق بخاطر بی نظمی حجاج ایرانی وعدم توجه به قوانین مطرح شده از طرف دولت سعودی بوده.
  چون شاهدان عینی چیز دیگری می گویند. لذا ما هم باد در برابر این کمپین هایی که برای مصادره قضیه به نفع وهابی ها وجو سازی علیه ایرانیان راه افتاد5 ه در کشورهای خارجی اجازه ندیدم که هرطور دلشان خواست قضیه را جلو ببرند.
  هم خون بدی وهم مقصر جلوه داده بشی واقعا خیلی سخته.
  ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۲:۳۶


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  حقیقت تواضع:
  در حدیث داریم که تواضع در برابر متکبر تکبر است. یعنی اگر کسی مقابل ظالم ومتکبری از خود تواضع نشان دهد تواضع نیست. بلکه ذلت است. اخلاق وسیره ای که متصوفه دارند ومی گویند ژنده پوشی کنید تا دیگران شما را مسخره کنند واین باعث کشتن نفس وغلبه برهوای نفس ورسد در طریق کمال خواهد شد.
  اما سیره قرآن واهل بیت ما کاملا مخالف با این نوع افکار است. واجازه نمی دهد کسی عزت نفس خود را مقابل دیگران بشکند.
  از جمله کسانی که د مقابل مستکبران متکبرانه رفتار کردند حضرت زینب درمجلس عبیدالله بود که موجب تعجب او شد که شخصی که شکست خورده وهمه عزیزانش کشته شده اند مثل فاتحین برخورد می کند.
  یا برخورد نواب صفوی با شاه که بعد از خروج شاه گفت این سید کی بود که اینجوری رفتار می کرد وهی دستش را برمیز می کوبید. وشاه می گفت بله شما درست می فرمایید.
  یا رفتار امام در انقلاب اسلامی که اگر رفتار سخت ومتکبرانه او در مقابل قدرت ظاهری شاه نبود الان خبری از انقلاب واسلام در ایران نبود.
  ینها نشان می دهد مومنی که با اعتقاد ورفتار صحیح اسلامی تربیت شده باشد چیزی نمی تواند مقابل او دوام بیاورد.


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جایگاه کرامت در دنیای امروز:
  چیزی که با شواهد مختلف می توان آنرا اثبات کرد. عدم وجود ونقش چیزی بعنوان کرامت وارزش انسانها در دنیای امروز است.
  سیاستمدار زمانی از کرامت سخن می گوید که برای جایگاه سیاسی خود به حمایت مردم نیاز دارد.
  نماینده مجلس وپارلمان موقعی حقوق انسانها به یادش می افتد که برای کسب آراء مردم نیاز به رای دارد. وبعد گرفتن رای چهار سال گم وگور می شود. تا وقت تبلیغات دوباره فرا برسد.
  متاسفانه براثر غلبه سرمایه داری ودویدن ومسابقه انسانها برای کسب موقعیت اجتماعی وسیاسی برتر مساله کرامت وارزش ذاتی انسانها از یاد رفته است.
  شهردار به فکر مردم نیست. بلکه اگر خدمتی هم می کند برای این است که پس فردا در انتخابات مجلس ویا ارتقاء رتبه سیاسی به رای این مردم احتیاج دارد.
  البته مسئولان دلسوز وزحمتکش وجود دارند که هدفشان خدمت است. ولی متاسفانه نوع اول غلبه دارد.
  سعی کنیم در انتخابهای خود ورای دادن مواظب باشیم وطرف مقابل را خوب بشناسیم. که بعد از آمدن زیر گفته های خود نزند.
  انبیاء واولیاء الهی هدفی جزء رشد مردم نداشتند ودر این راه از آبروی خود نیز مایه می گذاشتند تا مردم راحت باشند. لذا جایگاه وپست ومقام نمی توانست آنها را مقهور ودلبسته خود کند. وانسانهایی مثل امام خمینی، شهید چمران، پرفسور حسابی، وهمین شهدای خودمان چنینی بووند والان هم افرادی هستنو که هم وغم شان راحتی مردم است مانند مقام معظم رهبری.
  اگر کاری داریم ویا آینده مسئولیتی به دست خواهیم آورد از الن با خدای خود عهد ببندیم که نیتی جزء خدمت وحفظ ارزش وکرامت انسانها نداشته باشیم.
  بنده توصیه می کنم کتاب خدا بود وهیچ نبود، و استاد عشق که شرح خاطرات شهید چمران وپرفسور حسابی هست را مطالعه کنید. حتما خوشتان خواهد آمد ودر عین حال خواهید دید انسانهای بزرگ چطور پست ومسئولیت را مقهور خود کرده وبه مردم خدمت می کردند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود