جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محمد نفس زکیه

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

محمد نفس زکیه

هو الحق

محمد نفس زکیه که بود؟

2.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    829 پست
    حضور
    119 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

محمد نفس زکیه

کارشناس بحث: استاد مقداد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

محمد نفس زکیه

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shmg نمایش پست
    هو الحق

محمد نفس زکیه که بود؟
    با عرض سلام و ادب

نفس زکیه محمد بن عبدالله بن الحسن بن الحسن بن علی بن ابی طالب. گفته می شود درسال صد هجری متولد شد. مادرش هند دختر ابوعبیده ازخاندان بنی اسد قریش است.

محمد نفس زکیّه را«صریح قریش» می نامیدند، چون در سلسله نسب او مطلقا کنیزی وجود نداشت و مادران او همه از دختران آزادۀ قریش بودند.

خانواده اش وی را مهدی اهل بیت می نامیدند و عقیده داشتند که مهدی موعود همین محمد است. نفس زکیه در زمان خود از نظر علم و حفظ قرآن و فقه و شجاعت و سخاوت و استقامت سرآمد اقران بود. در هرفضیلتی بنام او مثل می زدند تا آنجا که بی تردید گمان بردند مهدی موعود کسی جز او نیست. و نام او بعنوان مهدی شهرت یافت. آل هاشم عموما از بنی ابی طالب و بنی عباس با او بیعت کردند. ولی امام صادق(ع) در پاسخ به تقاضای بیعت با محمد از ایشان فرموده بود: این مرد به خلافت نخواهد رسید، وعروس سلطنت با آل عباس هم آغوش است. عبدالله بن الحسن در مقابل این سخن امام می گفت: تو از روی حسادت این چنین سخن می گویی.[۱]

پی نوشت:
    [۱]. مقاتل االطالبیین / ابوالفرج اصفهانی(م۳۵۶)/ ص۱۹۶ به بعد.

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست

با عرض سلام و ادب

نفس زکیه محمد بن عبدالله بن الحسن بن الحسن بن علی بن ابی طالب. گفته می شود درسال صد هجری متولد شد. مادرش هند دختر ابوعبیده ازخاندان بنی اسد قریش است.

محمد نفس زکیّه را«صریح قریش» می نامیدند، چون در سلسله نسب او مطلقا کنیزی وجود نداشت و مادران او همه از دختران آزادۀ قریش بودند.

خانواده اش وی را مهدی اهل بیت می نامیدند و عقیده داشتند که مهدی موعود همین محمد است. نفس زکیه در زمان خود از نظر علم و حفظ قرآن و فقه و شجاعت و سخاوت و استقامت سرآمد اقران بود. در هرفضیلتی بنام او مثل می زدند تا آنجا که بی تردید گمان بردند مهدی موعود کسی جز او نیست. و نام او بعنوان مهدی شهرت یافت. آل هاشم عموما از بنی ابی طالب و بنی عباس با او بیعت کردند. ولی امام صادق(ع) در پاسخ به تقاضای بیعت با محمد از ایشان فرموده بود: این مرد به خلافت نخواهد رسید، وعروس سلطنت با آل عباس هم آغوش است. عبدالله بن الحسن در مقابل این سخن امام می گفت: تو از روی حسادت این چنین سخن می گویی.[۱]

پی نوشت:
    [۱]. مقاتل االطالبیین / ابوالفرج اصفهانی(م۳۵۶)/ ص۱۹۶ به بعد.
    سلام

بیعت آل هاشم با او به منزله بیعت با خلیفه و امام بود یه برای همراهی در قیام؟ آیا آن ها شیعه امام صادق (ع) نبودند؟ شیعیان امام صادق (ع) در این میان کجا بودند؟

آیا در کسب فضایل از امام صادق (ع) نیز پیشی گرفته بود که مردم او را به جای امام صادق (ع) مثال می زدند؟

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shmg نمایش پست
    سلام

بیعت آل هاشم با او به منزله بیعت با خلیفه و امام بود یه برای همراهی در قیام؟ آیا آن ها شیعه امام صادق (ع) نبودند؟ شیعیان امام صادق (ع) در این میان کجا بودند؟

آیا در کسب فضایل از امام صادق (ع) نیز پیشی گرفته بود که مردم او را به جای امام صادق (ع) مثال می زدند؟
    علیک سلام.
    بنی العباس ابتدا زمینه را برای خودشان فراهم نمی دیدند، فکر کردند که و لو در ابتدا هم شده یکی از آل علی علیه السلام را که در میان مردم وجاهت بیشتری دارد مطرح کنند و بعدها او را مثلا از میان ببرند. برای این کار «محمد نفس زکیه» را انتخاب کردند.عباسیان با مطرح کردن نفس زکیه و احترام و تجلیل ظاهری از او،در واقع بدنبال زمینه چینی برای تشکیل حکومت بودند و با توجه به احترامی که اهل بیت نزد مردم داشتند،در واقع از نفس زکیه سوءاستفاده می کردند.امام صادق(علیه السلام) در همان جلسه ای که برای بیعت با نفس زکیه برپا شده بود نسبت به این توطئه هشدار داده بودند ولی عبدالله محض پدر نفس زکیه آن حضرت را متهم به حسادت کرد.

لذا طبق نقل منابع تاریخی عبدالله محض،پدر نفس زکیه مردم را برای بیعت با فرزندش بعنوان مهدی دعوت کرد و آنهایی هم که بیعت کرده بودند با این عنوان با نفس زکیه بعیت کردند،ولی امام صادق(علیه السلام) در پاسخ درخواست عبدالله محض برای بیعت آن حضرت با نفس زکیه فرمودند: اگر شما می خواهید به نام مهدی امت با این بیعت کنید من بیعت نمی کنم، دروغ است، مهدی امت این نیست، وقت ظهور مهدی هم اکنون نیست، ولی اگر قیام شما جنبه امر به معروف و نهی از منکر و جنبه مبارزه ضد ظلم دارد، من بیعت می کنم.

اما اینکه شیعیان امام صادق(علیه السلام) کجا بودند،باید شرایط حساس آن دوران را در نظر داشت.چرا که شرایط آن دوران بگونه ای بود که امام صادق(علیه السلام) به هیچوجه اقدام علنی بر ضد حکومت را به صلاح نمی دانستند و مهمترین دلیلش هم نداشتن شیعه و پیرو واقعی و ثابت قدم بود.چرا که در آن دوران بیشتر شیعیان زیدی بودند که با نفس زکیه بیعت نمودند و عده ای اندکی شیعیان امام صادق(علیه السلام)بودند.

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ در ساعت ۰۶:۴۱
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری