جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هر کس با محبوبش محشور می شود.

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,221 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر کس با محبوبش محشور می شود.

" ازانس بن مالک نقل شده است که شخصی بیابان نشین وارد مسجد پیامبر شد. سوال کرد:

" یا رسول الله متی قیامه الساعه. " ای رسول خدا روز قیامت چه روزی است؟ "

چون وقت نماز رسیده بود . پیامبر ابتدا نماز را خواندند بعد ان سوال کننده را صدا زدند و فرمودند :

" ما اعددت لها . برای قیامت چه اماده کرده ای؟"

گفت: چیز زیاد و اعمال چندانی ندارم. "ما اعددت لها کثیر عمل من صلاه ولا صوم الا انی احب الله و رسوله .

چیز زیادی از نماز و روزه مهیا نکرده ام. جز این که من خدا و رسولش را دوست دارم. "

پیامبر خدا (ص) فرمود: "المر ء مع من احب. انسان با همان کسی که دوستش دارد محشور می شود.

هر کسی همراه محبوب خویش است. در معیت و جاذبه همان کسی است که دلش را برده است.
    مومنان و شعیان به پیامبر و اهل بیت و انبیای الهی علیه السلام ملحق میشوند.

و با معیت والحاق به ان ها به بهشت می روند.

کافران و معاندان هم به رهبران باطل خود ملحق میشوند. و یکپارچه به جهنم می افتند. "

یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

2.  

نوشته
    3,308
    مورد تشکر
    747 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن کریم می‌فرماید: «ألاَ بذکر الله تطمئنّ القلوب».(1)
    بر این اساس، انسان تنها با ذکر و یاد خدا صاحب نفس مطمئنه می‌شود0اما ذکری که انسان بفهمد چه می گوید وبا چه کسی حرف می زند و مناجات می کند0
    خداوند به حضرت عیسى(ع) می‌فرماید: «ای عیسى! یاد کن مرا نزد خودت تا یاد کنم تو را نزد خودم، مرا در میان جمعیت (به ویژه در میان جمع و جامعه‌ای که در غفلتند) یاد کن تا تو را در جمعیتی بهتر از آدمی‌زادگان یاد نمایم. ای عیسى... در هنگام ذکر من زنده باش، نه مرده».(2)
    امام خمینی در توضیح آن می فرماید :منظور از زندگی (زنده بودن)در، ذکر و حضور قلب است 0(3)
    به همین دلیل است که خواجه عبدالله انصاری(ره) در منازل السایرین، منزل «تفکر» را بر منزل «ذکر» مقدم داشته است.(4)
    نخست انسان فکر را به کار می‌برد و با اندیشه در آفاق و انفس به معرفت و خودآگاهی می‌رسد تا در نتیجه، خدا آگاهی حاصل گردد. زیرا تفکر یعنی طلب کردن و خواستن محبوب تا انسان آن را طلب نکند ونخواهد به آن نمی‌رسد . تا زمانی که در جستجو و در حال طلب است، از مطلوب محجوب است0پس «ذکر»یا تذکری انسان ذاکر را صاحب نفس مطمئنه می سازد که مبتنی بر"تفکر وآگاهی" باشد0روشن است هرچه میزان معرفت وبازیابی اندیشه بیشتر باشد ،زودتر به مقصد می رسد0
    امام خمینی(ره) می‌فرماید: قوّت و کمال« تذکر» بسته به قوّت و کمال تفکر است.(5)
    بنابر این ذکری که انسان آن را در حال حیات و زنده بودن یعنی با حضور قلب وبر اساس تفکر و معرفت بگوید و ذاکر پایبند به «ما آتاکم الرسول فخذوه وما نهاکم عنه فانتهوا»(6) باشد،قطعا توفیقات الهی دست او را می گیرد .او را به مقام «نفس مطمئنه» نایل می‌گرداند. مقامی که پیامبر اکرم(ص) فرمود:«بدانید بهترین و پاکیزه‌ترین اعمال شما نزد خدا که سبب می‌شود نزد خدا عالی‌ترین و والاترین درجات را کسب کنید، درجاتی که از هر چیزی که آفتاب بر آن تابیده ، برتر است،«‌ذکر خدا» است، زیرا خداوند خبر داده که من همنشین کسی هستم که مرا یاد کند».(7)

پی‌نوشت‌ها:
    1. رعد(13)،آیه 28
    2- اصول کافی ،ج2،ص502
    3- چهل حدیث،حدیث 18،ص294
    . (4) منازل السایرین،‌قسم بدایات، ص 15.
    5- چهل حدیث، ص 291.
    6- . حشر (59) آیه 7.
    7- عده الداعی، ص 187.

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,221 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" دو گانگی در خلوت و جلوت .

پیامبر (ص) فرمود : روز قیامت گروهی را در بدترین عذاب می اورند. خداوند به انها می فرماید :

"انکم کنتم اذا خلوتم بارز تمونی بالعظائم و اذا لقیتم الناس لقیتموهم مخبتین. "

شما این طور بودید که هر گاه خلوت می کردید. با گناهان بزرگ در مقابل من گردن کشی

می کردید. ولی هر گاه با مردم مواجه می شدید. افتاده و فروتن می شدید.

عبد ان کسی است که در مقابل خدا افتاده باشد و او را بزرگ بشمارد. کسی که در خلوت گناه می کند.

گویی خدا را کوچک شمرده است. اگر کسی خدا را ناظر و حاضر نداند که کفر به اوست و اگر حاضر و ناظر می داند و باز در مقابل او گناه می کند .

کار بسیار زشتی انجام داده است. چنان که امام صادق علیه السلام به اسحاق بن عمار

فرمودند : " ای اسحاق . به گونه ای از خدا بترس که گویا او را می بینی.

زیرا اگر تو او را نمی بینی . او قطعا" تو را می بیند .و اگر فکر می کنی که او تو را نمی بیند.

کافر شده ای. و اگر بدانی که او تو را می بیند و گناه خود را از مخلوقات پنهان کنی و ان گناهان

را برای او اشکار سازی.

"فقد جعلته فی حد اهون الناظرین الیک. او را در حد کم ارج ترین ناظران خود قرار داده ای.

چرا وقتی یک بچه ای در کنار ما هست . خیلی از گناهان را انجام نمی دهیم. ولی با حضور

خدا ان را مرتکب می شویم. ؟! این خجالت ندارد ؟!

به قول جامی : در مقامی که کنی قصد گناه

گر کند کودکی از دور نگاه

شرمت اید ز گنه در گذری.

پرده عصمت خود را ندری.

شرم بادت که خداوند جهان

که بود ناظر پیدا و پنهان

نگهش بر تو بود بی گه و گاه

تو کنی در نظرش قصد گناه.

این نشان می دهد باورهایمان ضعیف است .و خدا را بیشتر غایب می دانستیم تا حاضر.

یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری