جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای روز غدیر چطور میشه مراسم برگزار کرد؟

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

برای روز غدیر چطور میشه مراسم برگزار کرد؟

سلام
    دوستان من تصمیم گرفتم یه مراسم خانوادگی(شبیه نذری) برای روز غذیر برگزار کنم(البته از شما چه پنهون! قصد دارم یکی از فامیل های دور رو هم بنا به دلایلی!! دعوت کنم) ... اما بلد نیستم چکار باید بکنم؟!!!

برادرا و خواهرهایی که اهل برگزاری مراسمند منو راهنمایی کنید لطفا.............ممنون

راستی خودم میدونم این روز یکی از روزهای فوق العاده برای برگزاری مراسم و نذری دادنه!!!! حتی شنیدم تا سه روز هم اینکارو کنی بازم جایزه و ثواب داره!!!

فلذا هم راهنمایی کنید و هم آستین بالا بزنید شما هم یک کاری(ولو پخش 4 تا لیوان شربت تو کوچه) کنیم و این سنت زیبارو ان شاءالله جا بندازیم...باشد که رستگار شویم و بخت همه واااااااااااااااااااااااا ااا بشه بگو ان شاءالله
    ویرایش توسط alamdar : ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ در ساعت ۰۹:۲۳
    امکان پاک کردن کلیه ی پست هام رو ندارم
    همه ی پست هام خصوصا در زمینه خداشناسی رو رد میکنم و بهشون اعتقادی ندارم
    به نظرم دلیل کافی برای اثبات یا رد وجود خدا وجود ندارد

2.  

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست
    سلام
    دوستان من تصمیم گرفتم یه مراسم خانوادگی(شبیه نذری) برای روز غذیر برگزار کنم(البته از شما چه پنهون! قصد دارم یکی از فامیل های دور رو هم بنا به دلایلی!! دعوت کنم) ... اما بلد نیستم چکار باید بکنم؟!!!

برادرا و خواهرهایی که اهل برگزاری مراسمند منو راهنمایی کنید لطفا.............ممنون

راستی خودم میدونم امروز یکی از روزهای فوق العاده برای برگزاری مراسم و نذری دادنه!!!! حتی شنیدم تا سه روز هم اینکارو کنی بازم جایزه و ثواب داره!!!

فلذا هم راهنمایی کنید و هم آستین بالا بزنید شما هم یک کاری(ولو پخش 4 تا لیوان شربت تو کوچه) کنیم و این سنت زیبارو ان شاءالله جا بندازیم...باشد که رستگار شویم و بخت همه واااااااااااااااااااااااا ااا بشه بگو ان شاءالله
    باسلام و احترام
    سنت خیلی قشنگ و پسندیده ای است، اصلا همین که شما در این روز، مجلسی بگیرید، به اسم یاد بود روز غدیر تمام می شود و همین در ذهن بچه ها می ماند.
    می شود ناهار یا شامی داد و همه خاندان را دعوت کرد و عیدی به بچه ها داد تا خاطره ی این روز عزیز و بزرگ در ذهنشان بماند.
    وقتی مومنین همدیگر را می بینند، این عبارت را بخوانند «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام». همین جمله از آداب این روز است و به یادماندنی خواهد شد.
    همچنین می توان، مداح یا سخنرانی را دعوت کرد، یا یکی از اعضای فامیل که علمیتی دارند، بخواهید که چند دقیقه ای در زمینه غدیر و داستان آن صحبت کنند.
    همچنین می توانید به میهمانان، کتاب خطبه ی غدیر را هدیه کنید که این کار نیز در ذهنشان خواهد ماند.
    همچنین می توانید اسکانسی از صد تا هر چقدر که میل داشتید، تهیه کنید، نو باشد بهتر است و روی آن مهر تبریک غدیر زده باشید، این کار هم شاید بد نباشد و به عظمت و یادبود این روز بیفزاید.

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از توضیحات شما برادر
    منتهی من هنوز دنبال راه و رسم نذری درست کردنم! مثلا من دیدم فامیل دعوت میکنن میگن بیاید فلان روز ما نذری میدیم ولی هیچوقت دقت نکردم چطور اینکارو میکنن و فقط آخرشم رفتم نذریشونو خوردم!! ولی گویا اینها خانومهارو واسه کمک از قبل دعوت میکنن!

یعنی مثلا به خانومای فامیل میگن از روز قبل بیاید کمک کنید ما میخوایم نذری بدیم! و اونا هم میرن و در آماده کرذنش کمک میکنند و بعدشم پخش میکنن....یه همچین چیزی در ذهنم داشتم.

میخواستم ببینم برای غدیر چی مناسبه؟ شله زرد؟ حلیم؟ آش؟ غذا؟ همچنین هزینه ها چطوریه؟ چون میخوام خودم بدم!

البته این مراسم ناهار یا شام که فرمودید هم خوبه ولی چون باید مادرم تقریبا همه کاراشو کنه و نمیخوام ایشونو به زحمت بندازم (ایشونم از این هاست که تا 10 مدل غذا نپزه ول کن نیست!) و یه کار ساده که خودم بتونم از پسش بربیام انجام بدم و خرجشم خودم بدم.

مثلا برم یک دونه از این گازها بگیرم، یه دیگم بذارم روش و یه ملاقه هم تو دست ... شروع کنیم به پختن نذری :d
    امکان پاک کردن کلیه ی پست هام رو ندارم
    همه ی پست هام خصوصا در زمینه خداشناسی رو رد میکنم و بهشون اعتقادی ندارم
    به نظرم دلیل کافی برای اثبات یا رد وجود خدا وجود ندارد

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام

ما که نذری یا روضه داشته باشیم مامانم به خونه ی تک تک اعضاء فامیل زنگ میزنه و خبر میده ... بعضیا هم به صورت داوطلب زودتر میان برای کمک و ... اما برای روز غدیر فکر نکنم تعداد زیادی بیان برای کمک چون اکثرا خونه ی سادات هستن برای دید و بازدید و ...

امیدوارم این کار خیر به یک سنت حسنه تبدیل بشه و ادامه پیدا کنه ...

التماس دعا
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

یعنی مثلا به خانومای فامیل میگن از روز قبل بیاید کمک کنید ما میخوایم نذری بدیم! و اونا هم میرن و در آماده کرذنش کمک میکنند و بعدشم پخش میکنن....یه همچین چیزی در ذهنم داشتم.
    باسلام و احترام و تبریک دهه ولایت
    برای نذری درست کردن و نذری دادن، نیازی به جمع کردن و کمک گرفتن از افراد نیست، انسان می تواند خودش یا با کمک خانواده اش، غذایی درست کند و به نیت نذری بین بستگان پخش کند، یا از آنها دعوت کند که تشریف بیاورند و میل بفرمایند.

میخواستم ببینم برای غدیر چی مناسبه؟ شله زرد؟ حلیم؟ آش؟ غذا؟ همچنین هزینه ها چطوریه؟ چون میخوام خودم بدم!
    هیچ فرقی نمی کند. برای نذری دادن برای هیچ کدامیک از ایام، اعیاد یا عزاداری ها، غذای خاصی سفارش نشده است، به جز قربانی یا عقیقه که باید یا گوشت داد یا آبگوشت یا هر غذایی که از گوشت استفاده می شود.
    شما می توانید از نان و پنیر گرفته تا کباب برگ، هر چه که دوست داشتید بدهید.

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 19 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام
    میتونید از جناب http://www.askquran.ir/member81763.html راهنمایی بخواهید. تجربه دارن. البته خودشون مراسم برگزار نکرده بودن، ولی تقریبا همین نتیجه ای که شما در نظر عایدشون شده بود

نوشته
    3,313
    مورد تشکر
    760 پست
    حضور
    45 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چند نفر در واقعه غدیر خم حضور داشته اند ؟

نسبت به تعداد جمعیت حاضر در غدیر، مورخان و روایات متفاوت است و اختلاف آماری بسیار وجود دارد، دیدگاه‌های مورخان در این باره بیش از ده تا است که به برخی ا شاره می‌شود:
    1ـ هزار و سیصد نفر.(1)
    2ـ ده هزار نفر.(2)
    3ـ دوازده هزار نفر.(3)
    4ـ هفده هزار نفر.(4)
    5ـ شصت هزار نفر.(5)
    6ـ هفتاد هزار نفر.(6)
    7ـ هشتاد و شش هزار نفر.(7)
    8ـ نود هزار نفر.(8)
    9ـ یکصد و چهارده هزار نفر.(9)
    10. یکصد و بیست هزار نفر.(10)
    با توجه به این که بیان اعداد ارقام پیرامون موضوعات مختلف در منابع تاریخی دارای مشکلاتی از قبیل کثرت‌نمایی و مبالغه ،اختلاف نقل‌ها، تحریف و تخمین است.
    علاوه بر آن که مشهور نزد اهل سنت آن است که جمعیت شرکت کننده در حجه‌الوداع 40 هزار نفر بوده‌اند.(11)
    چگونه می‌توان جمعیتی بیشتر از شرکت کنندگان در مراسم حج را برای روز غدیر تصور نمود؟ بنابر این اعداد و ارقام قطعاً کمتر از حاضرین در مراسم حج بوده‌اند.
    وقتی تصور کنیم که جمعیت حاضر در مراسم حج می‌بایست از نقاط مختلفی مثل مدینه، یمن، و قبایل بادیه نشین اطراف و حتی خود مکه، باشند، نمی‌توان پذیرفت که شصت، هفتاد، هشتاد و شش، نود و یکصد و چهارده و یکصد و بیست هزار نفر حاضر در ماجرای غدیر باشند.
    افزون بر آن که روایاتی که در منابع پنج قرن اولیه است ،بیشتر از هفده هزار نفر را گزارش نکرده‌اند و رقم‌های بالاتر مربوط به بعد از قرن پنجم است.
    نکته‌ای دیگر که نباید از آن غافل شد، موقعیت جغرافیایی غدیر است که بیشترین حاضران را اهالی مدینه و قبایل اطراف آن تشکیل می‌داده و سایر حجاج مسیرهایی کاملاً متفاوت داشته‌اند.
    بنابر این باید نتیجه را از چهار نقل اول انتخاب نمود.
    جناب آقای سید جلال امام در تحقیق و پژوهشی که در این باره انجام داده، بر این باورند که مدینه ظرفیت فرستادن حدود پنج هزار نفر را به مکه داشته ،از این رو با تمسک به روایتی از عیاشی که پنج هزار نفر از حاضران در غدیر را مدنی می‌داند و همچنین گزارش جامع‌الاخبار به این نتیجه می‌رسیم که حدود پنج هزار نفر از اهالی مدینه و تعدادی نیز از قبایل اطراف در غدیر حاضر بوده‌اند، چنانچه بخواهیم روایت عیاشی که تعداد حاضران در غدیر را ده هزار نفر نقل می کند ، بپذیریم، مناسب‌تر است.(12)

پی‌نوشت‌ها:
    1. ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب، ج 3، ص 26-. مجلسی، همان، ج 37، ص 158.
    2.عیاشی، تفسیر، ج 1، ص 332؛ ابن شهرآشوب، همان، ج3، ص 26؛حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 27، ص 239.
    3. تفسیر عیاشی، ج 1، ص 329.
    4. شعیری، جامع الاخبار، ص 10.
    5. ابن جبر، نهج الایمان ، ص 122.
    6. طبرسی. الاحتجاج ، ج 1، ص 83:
    7. ابن جبر، همان، ص 122
    8. عبدالملک بن حسین عاصمی مکی، سمط النجوم العوالی، ج 2، ص 305.
    9. همان.
    10. سبط ابن‏جوزی، تذکرة الخواص، ج1، ص 266.
    11. ابن‏کثیر، البدایه و النهایه، ج 5، ص 137.
    12. تاریخ درآینه پژوهش سال چهارم، شماره چهارم، زمستان 86 مقاله بررسی تعداد جمعیت حاضر در غدیر سیدجلال امام.

نوشته
    955
    صلوات
    3571
    تعداد دلنوشته
    24
    مورد تشکر
    491 پست
    حضور
    29 روز 15 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    528

جناب علمدار نمی دونم این مطلب به کار شما میاد یا نه
    اما از روزی که شنیدم تو فکرش بودم که اینجا بذارم
    حالا ان شاءالله به بهانه بالا آمدن تاپیک شما هم باشد اجازه دهید اینجا بنویسم

آقای فرحزاد در برنامه سمت خدا :
    غدیر را باید احیا بکنیم
    این خطبه‌ی غدیر که واقعا فرصت نیست دوستان کارشناس شاید روزهای آینده در این زمینه کمک بکنند خیلی تعبیر مهمی است پیغمبر می‌فرماید اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ، وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ، وَانْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ، وَاخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ (خطبه غدیر)
    هم نفرین کردند به آن‌هایی که حضرت علی را یاری نمی‌کنند رها کردند یا دشمن شدند
    هم دعا کردند به آن‌هایی که کمک می‌کنند قطعا دعای پیغمبر مستجاب است
    این تعبیر در خطبه‌ی غدیر است مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ، مَغْضُوبٌ مَغْضُوبٌ مَنْ رَدَّ عَلَي قَوْلي (خطبه غدیر)
    چند بار حضرت لعنت کردند مورد خشم خدا است آن کسی که گفتار من را در مورد حضرت علی رد بکند زیر بار نرود

معارف غدیر پیام‌های غدیر را احیا بکنیم فرمود حاضرین به غایبین پدران به فرزندان برسانند
    غدیر باید احیا شود عیدی دادن صد هزار برابر است
    هیچ حدیثی هم نداریم سید‌ها بدهند کوچک بزرگ پدر مادر اولاد خواهر برادر همه عیدی بدهند

امام صادق علیه السلام فرمود یک درهمی که در راه ما اهل بیت خرج می‌شود دو هزار برابر پیش من محبوب تر است از پولی که در راه خیر انفاق می‌شود

چون شما وقتی بذر محبت حضرت علی را با این کار در دل مردم می‌کارید این سرچشمه‌ی همه‌ی خوبی است او دیگر مسجد می‌سازد به فقرا هم می‌سازد یک درهم اهل بیت دو هزار برابر بالاتر از خرج فقرا و مسجد و کارهای خیر است

اطعام غدیر را خیلی جدی بگیرید واقعا باید یک تلنگری به جامعه وارد شود چطور در عاشورا شب روز همه جا برگزار می‌کنند میلیون میلیون جایزه می‌دهم اگر روایاتی که برای غدیر داریم جای دیگر پیدا بکنید اطعام ایام غدیر خیلی فوق العاده است
    امام هشتم فرمود اگر کسی یک مومنی را در غدیر اطعام بدهد وَ مَنْ اَطْعَمَ مُؤْمِناً كَانَ كَمَنْ اَطْعَمَ جَمِيعَ الْاَنْبِيَاءِ وَ الصِّدِّيقِينَ (بحارالانوار، ج 95، ص 322) مثل این که همه‌ی پیغمبران ابراهیم نوح موسی عیسی و صدیقین یعنی امامان و اوصیاء انبیا را دعوت کردی سر سفره

یک روایت عجیبی است خیلی دلم می‌خواست وقت باشد بیشتر این روایت‌ها را بخوانم امام هشتم علیه السلام فرمودند در غدیر خمی که با جمعه مصادف بوده جدم حضرت علی فرمودند وَ مَنْ أَفْطَرَ مُؤْمِناً فِي لَيْلَتِهِ فَكَأَنَّمَا فَطَّرَ فِئَاماً (المراقبات، ص 256)کسی که مومنی را در شب غدیر اطعام بدهد مثل این است که کسی فئامی را اطعام بکند و غذا داده حضرت فئاما را ده بار تکرار کردند فئاما فئاما و فئاماو... ده بار یک نفر بلند شد گفت فئام یعنی چه فرمودند: یک مومن را افطار دهی صد هزار پیغمبر و صدیق و شهید را انفاق کردی بعد فرمودند یک مومن این است اگر کسی جمعی از مومنین را اطعام بدهد ...

من خواهش دارم بستگان فامیل همسایه‌ها داماد عروس شب عید ظهر عید شام عید برنامه‌ی اطعام را احیا بکنیم

شراکتی و دسته جمعی برای قربانی مسجد‌های کوچک گفتند ده پانزده تا قربانی کشتیم این خیلی از مشکلات را حل می‌کند از همه مهم تر بذر محبت حضرت علی را در دل‌ها می‌کارد

عید غدیر امام هشتم فرمود دو برابر شب‌های ماه رمضان خدا می‌آمرزد اعمال عید غدیر را فراموش نکنیم عیدی دادن عیدی گرفتن سُرَّّ فِیهِ کُلِّ مُومِنٍ وَ مُومِنَة (مصباح المتهجد، ص 737) هر مرد و زن مومن را شاد بکنیم دید و بازدید خدمت به سادات خدمت به علما عقد اخوت در مفاتیح است.

شریعتی: اطعام را حتما باید بیایند در خانه سر سفره بخورند یا مثل محرم.

حاج آقا فرحزاد: نخیر حسینه‌ها مسجد‌ها رستوران‌ها خانه بیرون هر کجا باشد مسجد‌ها حسینیه‌ها دیگ خالی بگذارند یک نوشته بنویسند نذورات عید غدیر ببینید چه می‌شود در خیابان قم یکی از رفقا می‌گفت گذاشتیم 120 دیگ غذا بانی پیدا شد یکی باید استارت بزند به عشق حضرت علی علیه السلام.

یا رب ! نظر تو برنگردد !
    ....................................
    همۀ عالم می گویند براساس استعدادت عمل کن! حضرت زهرا(س): می‌فرماید براساس نقشت عمل کن!
    گاهی نقش شما برخلاف استعدادهای شما هست!
    بگرد نقشت را پیدا کن!

.................................................. ..............
    خدایا! مرا با تدبیر خود از تدبیر خودم و با اختیار خود از اختیار خودم بی نیاز کن.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری