جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبرفرمودند:که اولین مخلوق خدا نور من بود

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیامبرفرمودند:که اولین مخلوق خدا نور من بود

سلام.پیامبر در حدیثی گفتند که اولین مخلوق خدا نور من بود.نمیدونم چرا با خوندن این حدیث احساس پوچی می کنم.حس می کنم خدا فقط یدونه عزیز دردونه دادره که کل دنیا رو هم به افتخار او افریده.اگه میتونید کمکم کنید.

2.  

نوشته
    3,632
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و خسته نباشی ؛
    بر اساس روايات اسلامى، نور وجود رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) نخستين آفريده خدا و اوّلين فيضى است كه از خداوند نشأت گرفته است.
    روايات اين موضوع، بسيار فراوان است كه در اين جا تنها به ذكر سه حدیث از آنها بسنده مى شود:
    1. رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم): اَوَّلُ ما خَلَقَ اللهُ نُورى؛ اولين چيزى كه خدا آفريد نور من بود(1)
    2. اميرمؤمنان على(عليه السلام): كانَ اللهُ وَ لا شَىْءَ مَعَهُ، فَاَوَّلُ ما خَلَقَ نُورُ حبيبهِ مُحَمَّد؛ خدا بود و هيچ چيز با او نبود، پس اولين چيزى كه آفريد نور محبوبش محمّد بود .(2)
    3. رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم): اِنَّ اللهَ خَلَقَنى وَ خَلَقَ عَليَّاً وَ فاطِمَةَ وَ الْحَسَنَ وَ الحُسَينَ قَبْلَ اَنْ يَخْلُقَ اللهُ تَعالى آدَمَ حَين لا سَماءَ مَبْنيةً وَ لا اَرْضَ مَدْحَيّةً وَ لا ظُلْمَةً وَ لانُورَ وَ لا شَمْسَ و لاقَمَرَ وَ لاجَنَّةً و لانارَ؛ خدا من را آفريد و على و فاطمه و حسن و حسين را آفريد پيش از آن كه آدم را بيافريند آن گاه كه نه آسمان بنا شده اى بود و نه زمين گسترش يافته اى و نه تاريكى و نه نورى و نه خورشيدى و نه ماهى و نه بهشتى و نه آتشى.(3)
    اگر انسان ها چه‌ مسلمان‌ و چه‌ غير مسلمان‌ درباره‌ زندگي‌ و خصوصيات‌ پیامبر اسلام و اهل بيت‌(ع‌)بررسي‌ دقيقي‌ كنند،متوجه‌ مي‌شوند كه‌ اينان‌ از هر جهت‌ عجيب‌ و شگفت‌ انگيز مي‌باشند . اگرچه‌ در ظاهر مانند ديگران‌ متولد شدند و زندگي‌ كردند و بعد رحلت‌ نمودند،امّا جايگاه‌ آنان‌ در نزد خدا و عملكردشان‌ در زندگي‌ دنيوي‌ مانند بندگي‌ و عبادتشان‌ و خصوصيات‌ اخلاقي‌ و علم‌ و معجزات‌ و شاگردانشان‌ با ديگران‌ حتي‌ پيامبران‌ و اولياء خدا قابل‌ مقايسه‌ نبوده‌ وكسي‌ نمي‌تواند مانند آنان‌ باشد.

از جمله‌ ويژگي‌ آنها اين‌ است‌ كه‌ خداوند نور و روح‌ آنان‌ را قبل‌ از هر چيز ديگر خلق‌ نمود.و از اين‌ بالاتر، پيامبران‌ ديگر و ملائكه‌ و بهشت‌ و عرش‌ و خورشيد و ماه‌ و علم‌ و عقل‌، از نور پيامبر اسلام‌(ص‌)خلق‌ شده‌اند.
    جابربن‌ عبداللّه‌ انصاري‌ از رسول خدا(ص‌) پرسيد: اولين‌ مخلوق‌ خدا چه‌ بود؟
    فرمود: اي‌ جابر! نور پيغمبرت‌ بود كه‌ خدا اول‌ آنرا آفريد وسپس‌ از او هر چيزديگر را خلق‌ كرد.
    وقتي‌ خدا نور مرا خلق‌ كرد،تا مدتي‌ نور مرا در مقام‌ قُرب‌ قرار داد.بعد اين‌نور را چهار قسمت‌ كرد.از يك‌ قسم‌ عرش‌ را آفريد.از يك‌ قسم‌ كرسي‌را آفريد.از يك‌ قسم‌ حاملان‌ عرش‌ را آفريد وقسم‌ چهارم‌ را در مقام‌حُب‌ّ قرار داد.سپس‌ آنرا به‌ چهار قسمت‌ نمود و از يك‌ قسم‌ لوح‌ را آفريد.از يك‌ قسم‌ قلم‌ را آفريد .از يك‌ قسم‌ بهشت‌ را آفريد و قسم‌ چهارم‌ رادر مقام‌ خوف‌ قرار داد.سپس‌ آنرا به‌ چهار قسمت‌ نمود واز يك‌ قسم‌ملائكه‌ را آفريد.از يك‌ قسم‌ خورشيد را آفريد و از يك‌ قسم‌ ماه‌ را آفريدوقسم‌ چهارم‌ را در مقام‌ رجاء قرار داد.سپس‌ آنرا چهار قسمت‌ كرد.از يك‌قسم‌ عقل‌ را آفريد.از يك‌ قسم‌ علم‌ وحلم‌ را آفريد.از يك‌ قسم‌ عصمت‌ را آفريد وقسم‌ چهارم‌ را در مقام‌ حياء نگاه‌ داشت‌. سپس‌ آنرا به‌ صدوبيست‌ و چهارهزار نور تقسيم‌ كرد واز هر نوري‌ پيامبري‌ را آفريد و ازارواح‌ آنان‌،ارواح‌ اولياء و شهداء و صالحين‌ را بيافريد.(4)
    پس علت احساس پوجی شما برای چیست برعکس باید افتخار بکنید که پیامبر شما کامل ترین انسان است و ازین طریق کامل ترین و بهترین دستور را برای ساخت روحی و معنوی ما انسان ها می دهد.

پی نوشت:
    1. تفسير ملاصدرا، ج 3، ص 353؛ عوالى اللئالى، ج 4، ص 99؛ بحارالانوار، علاّمه مجلسى، ج 1، ص 97، دارالكتب الاسلاميه.
    2. حارالانوار، علاّمه مجلسى، ج 15، ص 27، دارالكتب الاسلاميه؛ تفسير الصراط المستقيم، ج 4، ص 490.
    3.
    بحارالانوار، علاّمه مجلسى، ج 15، ص 10، دارالكتب الاسلامية؛ تفسير كنز الدقائق، ج 2، ص 465؛ تفسير البرهان، ج 2، ص 126.
    4. تفسیر الميزان‌،علامه طباطبایی ، ذيل‌ آيه‌32بقره‌

ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ در ساعت ۱۹:۰۷

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری