جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شروط لازم برای دانستن تاویل آیات

نوشته
    45
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شروط لازم برای دانستن تاویل آیات

تاویل به معنای به اول و اصل برگرداندن چیزی به کار می رود مثلا در داستان حضرت یوسف به پدرش گفت من یازده ستاره و خورشید و ماه رادیدم که بر من سجده می کردند و در اواخر سوره می بینیم که حضرت یوسف به پدر خود می گوید این چنین رویای من تعبیر شد و خداوند شما و برادرانم را به نزد من آورد
    همچنین در قرآن سوره ال عمران آیه 7
    هُوَ الَّذِي أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الاباب
    ...و تاویل آن را الله و راسخون در علم می دانند و...
    پس شرط لازمه تاویل داشتن علم و راسخ بودن در آن است

2.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    829 پست
    حضور
    119 روز 12 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

با سلام و عرض ادب
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی49 نمایش پست
    تاویل به معنای به اول و اصل برگرداندن چیزی به کار می رود مثلا در داستان حضرت یوسف به پدرش گفت من یازده ستاره و خورشید و ماه رادیدم که بر من سجده می کردند و در اواخر سوره می بینیم که حضرت یوسف به پدر خود می گوید این چنین رویای من تعبیر شد و خداوند شما و برادرانم را به نزد من آورد
    همچنین در قرآن سوره ال عمران آیه 7
    هُوَ الَّذِي أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الاباب
    ...و تاویل آن را الله و راسخون در علم می دانند و...
    پس شرط لازمه تاویل داشتن علم و راسخ بودن در آن است
    بر اساس احادیث، پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم برترین راسخان در علم است و پس از وی، امیرالمؤمنین علیه‏ السلام و سایر اهل البیت علیهم‏ السلام در صف نخست آنان قرار دارند.
    إنّ رسول اللّه‏ صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم أفضل الراسخین فی العلم قد علم ما أنزل اللّه‏ علیه من التنزیل و التأویل و ما کان اللّه‏ لینزل علیه شیئا لم‏یعلّمه تأویله و أوصیاؤه من بعده یعلمونه کلّه(1)؛ رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم برترین راسخان در علم است. به راستی تأویل و تنزیل آنچه را خدا بر او فرو فرستاده، فرا گرفته است و خداوند چیزی را بر او نازل نکرده که تأویل آن را به او نیاموخته باشد.
    امام صادق علیه‏ السلام فرمود:
    یا اباالصباح نحن قوم فرض اللّه‏ طاعتنا... و نحن الراسخون فی العلم.(2) ای ابوصباح! ما قومی هستیم که خداوند، اطاعت و فرمانبری از ما را واجب ساخته... و ماییم راسخان در علم.
    با توجه به دلایل و شواهد بسیاری که به برخی از آنها اشاره شد، باید بگوییم که بدون تردید، اهل البیت علیهم‏السلام مصداق بارز و کامل راسخان در علم به شمار می‏روند و برترین مرجع در حل مشکلات قرآن و فهم متشابهات آن می‏باشند. اما آنچه جای تأمل و بحث دارد، قرار گرفتن سایر عالمان ربانی در دایره راسخان در علم است.
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۷:۵۶
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

ممکن است با نگاه سطحی به احادیث، چنین برداشت شود که جز معصومان علیهم ‏السلام کسی در دایره راسخان در علم قرار نمی‏گیرد، لیکن واقعیت خارجی و برخی دلایل و شواهد، حاکی از آن است که عالمان ربانی که اصول و مبانی تأویل و تفسیر صحیح را در مکتب اهل البیت علیهم‏ السلام آموخته و خود را به زیور علم و تقوا آراسته‏ اند نیز در حد خود از راسخان در علم به شمار می‏روند. با این وجود، دانش و معرفت آنان به قرآن، به هیچ رو قابل مقایسه با دانش امامان معصوم علیهم‏ السلام نیست، ولی از آن‏جا که اصول و مبانی صحیح شریعت را از سرچشمه زلال آن دریافت کرده‏اند و از فطرتی سلیم برخوردارند، می‏توانند شماری از متشابهات را به محکمات ارجاع دهند و از این طریق، به تأویل صحیح آن دست یابند. امام رضا علیه‏ السلام می‏فرماید:
    من ردّ متشابه القرآن إلی محکمه هدی إلی صراط مستقیم.(3) هرکس متشابه قرآن را به محکم آن ارجاع دهد به راه مستقیم هدایت شده است.
    از اطلاق حدیث استفاده می‏شود که علمای دین می‏توانند به مرتبه‏ای از دانش قرآن نائل شوند که با ارجاع متشابهات به محکمات، به تأویل صحیح متشابهات دست یابند.
    به‏سبب هماهنگی معارف قرآن کریم با فطرت انسانی، برخورداری از فطرت سالم و طهارت روح، نقش مهمی در فهم درست معارف قرآن دارد؛ خداوند می‏فرماید:
    «إن تتّقوا اللّه‏ یجعل لکم فرقانا»(4)؛ اگر تقوا پیشه کنید، خداوند به شما توان تشخیص حق از باطل می‏دهد.
    «و اتّقوا اللّه‏ و یعلّمکم اللّه‏»(5)؛ باتقوا باشید، خداوند به شما می‏ آموزد.
    «و الذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا»(6)؛ آنان که در راه ما کوشش کردند، یقینا راههای خود را به ایشان می‏نمایانیم.
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

بر این اساس، باید گفت که راسخان در علم، کسانی هستند که افزون بر آگاهی از زبان قرآن و دانشهای مرسوم مفسّران، از تقوا و فطرت سلیم برخوردارند.
    از پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم راجع به راسخان در علم پرسش شد، حضرت فرمود:
    من برّت یمینه و صدق لسانه و استقام قلبه و من عفّ بطنه و فرجه فذلک من الراسخین فی العلم(7)؛ کسی که دستش نیکوکار و زبانش راستگو و قلبش استوار و دارای عفّت شکم و دامن باشد، از راسخان در علم است.
    پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم می‏ فرماید:
    یحمل هذا الدین فی کلّ قرن عدول ینفون عنه تأویل المبطلین...(8)؛ در هر قرن، شایستگانی حاملان این مکتبند که تأویلات ناروای باطل‏ کیشان را از دین می‏زدایند.
    این حدیث نبوی نیز گویای آن است که راسخان در علم که مرزبانان حوزه اندیشه دینی به شمار می‏روند، منحصر به معصومان علیهم ‏السلام نیستند.(9)

(1)- تفسیرقمی، ج 1،ص 124
    (2)- بحار الانوار،ج23،ص199
    (3)- همان ، ج 2، ص185
    (4)- انفال/29
    (5)- بقره/282
    (6)- عنکبوت/69
    (7)- ابن کثیر، تفسیر القرآن العظیم، ج1، ص347.
    (8)- مجلسی، بحارالانوار، ج2، ص92ـ93
    (9)- بر گرفته از مقاله "تاویل و راسخان در علم ) ،علی اصغر ناصحیان
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۸:۰۳
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    45
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

افراد دیگری نیز بوده اند که تاویل را میدانستند به عنوان مثال در داستان حضرت ابراهیم خداوند به او فرمود 4 پرنده بگیر و آنها را در روی 4 کوه بگذار و به سوی خودت بخوان تا به سوی تو بیایند اما در بین دانشمندان ایران قدیم به داستان زکریا رازی بر می خوریم که جهت ساخت بیمارستانی دستور داد 4 تکه گوشت در نقاط مختلف شهر بگذارند و آنها را پس مدتی نزد وی بیاورند و هر کدام که دیرتر فاسد شده بیمارستان را در آنجا بسازند

نوشته
    45
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

برای دانستن تاویل به وحی و علم روز نیز نیاز می باشد تصور کنید که اگر در زمان حال کسی به این موارد مطرح شده دست یابد چه علوم و تکنولوژی جدیدی از قرآن به دست می آید با توجه به این مطلب که قرآن برای همه دوره ها می باشد.

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

داستانشم قشنگه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری