صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا وضع حجاب بدتر شده است؟

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

آیا وضع حجاب بدتر شده است؟

سلام. شما هم احتمالاً عکسهایی مثل عکس ذیل رو دیده اید:

یا این شعر را:

شاید شنیده باشی سارا انار دارد
    از شهر فقر و ظلمت قصد فرار دارد
    امروز دیده ام من دستان كوچكش را
    یك دزدگیر ماشین در آن قرار دارد
    در دست دیگر او یك گوشی موبایل است
    جای عروسك آن را در اختیار دارد
    در اشكهای چشمش دیشب ستاره رقصید
    با لنز چشمش امروز قصد شكار دارد
    در آسمان چادر گم بود گیسوانش
    امروز صد جوان را بر موی دار دارد

حرف حساب(!) این آثار همانا همین است که «وضع حجاب بدتر شده است»؛ یک روزی بود که دخترانمان گیسوانشان زیر چادرهایشان بود، و امروز دخترانمان فکلی شده اند و هفت قلم آرایش دارند!!

اما چند نکته:

اولاً سفسطۀ آشکار این انگونه آثار، مقایسۀ دختران مذهبی دیروز با دختران غیرمذهبی امروز است!! به عکس فوق نگاه کنید: دو بانوی رزمنده و احتمالاً بسیجی را که از سر احساس وظیفه با جنگ افزار کار می کنند و حجاب اکمل به سر دارند، با دو دختر غیرمذهبی و بازیگوش که حجاب کامل ندارند و برای بازی تفنگ آبپاش به دست گرفته اند، مقایسه می کند!!!
    حقیقت این است که هم در زمان آن دو بانوی رزمنده، زنان ناقص الحجابی بودند که در انظار عموم مویشان را از روسری بیرون می ریختند و آرایش می کردند، و به زور کمیته موی سرشان را می پوشاندند و هم امروز و در زمان این دختر ناقص الحجاب، دختران باحجاب بسیاری داریم که از چادر و بعضاً از پوشیه استفاده می کنند.

ثانیاً تعبیر «بدتر شدن» وقتی معنی دارد که دختران ایران زمین، به صورت خودخواسته و بر اساس خواست خودشان روز به روز به طرف نقصان حجاب بروند، در حالی که برای طیف غیرمذهبی، الگوی بی حجابی مشخصی دارند و دختران مذهبی هم الگوهای حجاب خاص خود را. نه الگوها عوض شده است و نه آمار دقیقی از تغییر مسیرها و گذارها بین دو طیف مذهبی و غیرمذهبی در دست است که چنین چیزی بگوییم.
    چیزی که باعث تفاوت اساسی بین حجاب دهه شصت با حجاب امروز است، میزان فشار حکومتی برای مقابله با بی حجابی بوده است، وگرنه دختران غیرمذهبی آن روز هم اگر می توانستند از همین ناقص الحجابهای امروز، کم حجابتر می بودند؛ ولی در آن روز گشتهای کمیته، فشارهای سنگینتری نسبت به گشت ارشاد امروز وارد می کردند، و به خصوص یک دورۀ اصلاحات هم بسیاری از آزادیها داد که طرفداران بی حجابی، سطح حجاب خود را به مرحله ای رساندند که حکومت فقط قدری توانست وضعیت را بعد از آن دوره اصلاح کند.

ثالثاً تا وقتی غربزدگی و احساس حقارت در برابر فرهنگ بیگانه هست، غربزده هم هست و غربزده دوست دارد که مثل غربیها باشد، پس برای بهتر شدن میزان حجاب برای افراد یا باید از غربزدگی نجات پیدا کنند و به طرف مذهب حرکت کنند، و یا باید فشار حکومتی باشد تا آنها را مجبور کند که از مُدهای غربی پیروی نکنند.

با سپاس
    سلام هی حتی مطلع الفجر

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: محراب

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    عرض ادب و احترام
    در مورد مطالب این خواهر بزرگوار چند نکته را متذکر می شویم

نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
    اولاً سفسطۀ آشکار این انگونه آثار، مقایسۀ دختران مذهبی دیروز با دختران غیرمذهبی امروز است!! به عکس فوق نگاه کنید: دو بانوی رزمنده و احتمالاً بسیجی را که از سر احساس وظیفه با جنگ افزار کار می کنند و حجاب اکمل به سر دارند، با دو دختر غیرمذهبی و بازیگوش که حجاب کامل ندارند و برای بازی تفنگ آبپاش به دست گرفته اند، مقایسه می کند!!!
    حقیقت این است که هم در زمان آن دو بانوی رزمنده، زنان ناقص الحجابی بودند که در انظار عموم مویشان را از روسری بیرون می ریختند و آرایش می کردند، و به زور کمیته موی سرشان را می پوشاندند و هم امروز و در زمان این دختر ناقص الحجاب، دختران باحجاب بسیاری داریم که از چادر و بعضاً از پوشیه استفاده می کنند.

1- این مطالب درست است که در مقایسه ها نمی توان بهترین فرد یک زمان را با بدترین فرد زمان دیکر مقایسه کرد
    مقایسه باید دربرگیرنده همه موضوعات مرتبط باشد

2- این عکسها گاها برای تلنکر به نسل جوان است و نمی توان گفت پشتوانه علمی دارد

چیزی که باعث تفاوت اساسی بین حجاب دهه شصت با حجاب امروز است، میزان فشار حکومتی برای مقابله با بی حجابی بوده است، وگرنه دختران غیرمذهبی آن روز هم اگر می توانستند از همین ناقص الحجابهای امروز، کم حجابتر می بودند؛ ولی در آن روز گشتهای کمیته، فشارهای سنگینتری نسبت به گشت ارشاد امروز وارد می کردند، و به خصوص یک دورۀ اصلاحات هم بسیاری از آزادیها داد که طرفداران بی حجابی، سطح حجاب خود را به مرحله ای رساندند که حکومت فقط قدری توانست وضعیت را بعد از آن دوره اصلاح کند.

3-بنده فشار حکومت را به این عنوان قبول ندارم
    شما جو فضای ان زمان را نمی توانید با زمان های دیکری پس از انقلاب اسلامی مقایسه نمایید
    زمانی که مردم انقلاب کرده اند در مقابل شرق و غرب ایستاده اند

دشمن مدام توطئه می کند
    مردم در انقلاب شهید داده اند
    شعار اکثر انقلابیون اجرای حکم اسلام است
    جنک شروع شده بود و بیشتر مدافعین کشور افراد متدین اند که خواهان اجرای قوانین دین در جامعه اند
    مساله حجاب در کشور تبدیل به قانون شده بود و رعایت ان الزامی

و البته قبول دارم بودند افرادی که از زمان طاغوت بی حجاب بودند و حال به حکم قانون حجاب بر سر کرده اند
    مردم انقلابی خواستار عملی شدن وعده های انقلاب و تغییرات در اجتماع بودند که مردم به پای ان شهید داده و می دهند
    این مردم اساسی ترین تغییر را در اجتماع وضع حجاب می دانستند تا اجتماع اسلامی باغیر اسلامی را تفاوت داشته باشد.

خب
    این مسایل را کنار هم بگذارید خود به خود به این نتیجه می رسید که مردم اجتماع هم با بی حجابان مشکل داشتند
    و خواستار برخورد با بی حجابان بودند
    پس نمی توان گفت زور حکومت بلکه خواسته اکثریت مردم هم همین بود.

پس برای بهتر شدن میزان حجاب برای افراد یا باید از غربزدگی نجات پیدا کنند و به طرف مذهب حرکت کنند، و یا باید فشار حکومتی باشد تا آنها را مجبور کند که از مُدهای غربی پیروی نکنند.

در مورد تغییرات در حجاب اجتماع
    بهترین راهکار ایجاد تغییرات در اندیشه و عقاید فرد است
    وقتی جوانان اجتماع نسبت به مولفه های دینی اشنا باشند و دین را به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات بشریت قبول نمایند
    و بدان ایمان داشته باشند و خودشان به اختیار و خواست خود خواستار اجرای قوانین دین در جامعه باشند
    وضع حجاب هم همچون دیکر مسایل حل خواهد شد.

البته در مورد حجاب مساله دیکری هم هست و ان این که
    این مساله اجتماعی همچون قطعات پازل به امورات دیکری مرتبط است که نه می توان و نه می شود بدون در نظر گرفتن ان مساله حجاب را در جامعه اصلاح کرد
    مسایلی چون
    وضع لباس در جامعه
    برنامه های تلویزیونی
    تغییر نوع نگرش به ارزش و کرامت انسانی که انسان بودن را در زیبا بودن معنا می کندنه در کرامت و تقوا
    تبیین معارف دینی در اجتماع
    سرو سامان دادن به وضع فضای مجازی
    و..........

تا این مسایل و مسایل مرتبط دیکر حل نشود وضع حجاب در جامعه کماکان همین است

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

سلام علیکم و رحمة الله.

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست

3-بنده فشار حکومت را به این عنوان قبول ندارم
    شما جو فضای ان زمان را نمی توانید با زمان های دیکری پس از انقلاب اسلامی مقایسه نمایید
    زمانی که مردم انقلاب کرده اند در مقابل شرق و غرب ایستاده اند

دشمن مدام توطئه می کند
    مردم در انقلاب شهید داده اند
    شعار اکثر انقلابیون اجرای حکم اسلام است
    جنک شروع شده بود و بیشتر مدافعین کشور افراد متدین اند که خواهان اجرای قوانین دین در جامعه اند
    مساله حجاب در کشور تبدیل به قانون شده بود و رعایت ان الزامی

و البته قبول دارم بودند افرادی که از زمان طاغوت بی حجاب بودند و حال به حکم قانون حجاب بر سر کرده اند
    مردم انقلابی خواستار عملی شدن وعده های انقلاب و تغییرات در اجتماع بودند که مردم به پای ان شهید داده و می دهند
    این مردم اساسی ترین تغییر را در اجتماع وضع حجاب می دانستند تا اجتماع اسلامی باغیر اسلامی را تفاوت داشته باشد.

خب
    این مسایل را کنار هم بگذارید خود به خود به این نتیجه می رسید که مردم اجتماع هم با بی حجابان مشکل داشتند
    و خواستار برخورد با بی حجابان بودند
    پس نمی توان گفت زور حکومت بلکه خواسته اکثریت مردم هم همین بود.

گرامی بسیار طبیعی است که هر کسی تفکر خودش را به اکثریت مردم نسبت بدهد، زیرا اکثر ما با همفکران خودمان نشست و برخاست داریم، و مردم را نیز همفکر خودمان می بینیم. البته میزان گرایش به حجاب و بیحجابی، در آن دوران آمار دقیقی ندارد، ولی تاریخ ثبت کرده است که به محض اعتراض امام خمینی به وضعیت حجاب در سواحل دریاها، گروههایی از زنان در تهران به خیابان ریختند و تظاهرات کردند، که البته با توجه به اینکه هنوز قانونی تصویب نشده بود که حجاب را اجباری کند، تا دهۀ شصت همچنان بی حجاب ماندند.

اینکه تا آن زمانی که حجاب یک امر الزامی در قانون کشور شد، خیلی از بانوان به راستی حجابی به سر نداشتند و اینکه از همان ابتدا تا به امروز به زور کمیته و گشت ارشاد حجابهایشان به سرشان مانده است، نشانگر چیست؟

به نظر من اگر اکثریت مردم، خواهان حجاب بود، این خواستن را به نسل بعد از خودشان منتقل می کردند، و بعلاوه لازم نبود که حجاب به ضرب کمیته حفظ شود، زیرا اساساً زن موجودی مُدگراست و شاید اگر اکثریت باحجاب باشند، بی حجابها نیز باحجاب شوند، چنانکه در شهرهای مذهبی که سابقاً همه چادر به سر می کردند، زنان مشکلدار نیز با چادر عبور و مرور می کردند.

البته اینکه زمان انقلاب، در بسیاری مناطق، هنوز بافت سنتی و غیرتمندی پابرجا بود را من قبول دارم، و خب آن مناطق، بعضاً تا امروز هم مستقل از حکومت به صورت خودکفا(!) حجاب را حفظ می کنند! مثلاً گشت ارشاد به سراغ روستاها نمی رود! و در شهرستانهای کوچک نیز تا چند سال پیش دیده می شد که کمتر زنی بدون چادر در انظار عموم ظاهر می شود. ولی این اقشار اصلاً به بحثشان از بحث ما خارج است.

در مورد تغییرات در حجاب اجتماع
    بهترین راهکار ایجاد تغییرات در اندیشه و عقاید فرد است
    وقتی جوانان اجتماع نسبت به مولفه های دینی اشنا باشند و دین را به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات بشریت قبول نمایند
    و بدان ایمان داشته باشند و خودشان به اختیار و خواست خود خواستار اجرای قوانین دین در جامعه باشند
    وضع حجاب هم همچون دیکر مسایل حل خواهد شد.

راستش به نظر بنده، وقتی جوانان در برابر فرهنگ بیگانه احساس حقارت می کنند، مانند آمریکاییها بودن را باکلاس بودن می دانند، و فاصله گرفتن از فرهنگ آمریکایی را عین عقب ماندگی و تحجر، بدون شک، میل به بی حجابی و برهنگی نیز در چنین جامعه ای افزایش چشمگیری داشته، حتی نگاه به دین نیز، با تبعیت به نگاهی که در فیلمها و سریالها از غربیها می بیند، وجود خواهد داشت، یعنی دین یا محذوف در زندگی است، یا در امری حاشیه ای در کلیسا. همین است که اکثر جوانهای غربزده، حال و حوصله ندارند که از دین برایشان بگوییم.

اگر قرار است به فکر حجاب بی حجابها باشیم، باید نظرمان را به ریشه های بی حجابی آنها که به نظر من، غربزدگی و مُدگرایی است، معطوف کنیم.

البته در مورد حجاب مساله دیکری هم هست و ان این که
    این مساله اجتماعی همچون قطعات پازل به امورات دیکری مرتبط است که نه می توان و نه می شود بدون در نظر گرفتن ان مساله حجاب را در جامعه اصلاح کرد
    مسایلی چون
    وضع لباس در جامعه
    برنامه های تلویزیونی
    تغییر نوع نگرش به ارزش و کرامت انسانی که انسان بودن را در زیبا بودن معنا می کندنه در کرامت و تقوا
    تبیین معارف دینی در اجتماع
    سرو سامان دادن به وضع فضای مجازی
    و..........
    مطلب جالبی را ذکر فرمودید.

وضع لباس که از اول انقلاب افتضاح بوده! یعنی وقتی به جوانی می گفتند چرا لباس اینجوری پوشیدی، می گفت در لباس فروشیها همین لباسی را می فروشند که من پوشیده ام! الان هم به سختی می توان مانتویی پوشیده و بلند در مانتوفروشیها پیدا کرد! کسی هم نیست که کنترلی بکند! فقط به سر مانکنهای پلاستیکی و برامدگی بدنشان توجه دارند!

برنامه های کسل کنندۀ تلویزیون و سینمای ایران، که من مدتهاست نگاهشان نمی کنم، گذشته از اینکه توسط افراد غیرمذهبی ساخته می شوند و فقط افراد مذهبی آنها را ممیزی می کنند، و دریغ از دو تا بازیگر محجبه که بخواهند در آنها نقشی ایفا کنند، اثرات مخربشان بیشتر از آثار مثبتشان است؛ ولی از آن مهمتر ما زیر ناتوی فرهنگی هستیم. یعنی در خانواده ها، بیشتر سریالهای ماهواره ای و اسلام ترکیه ای مورد توجه است تا سینما و تلویزیون ایران.

تغییر نوع نگرش به ارزش و کرامت انسانی، حداقل در زمان حال، ناشی از دنیاگرایی است که آن هم نتیجۀ غربزدگی می باشد.

تبیین معارف دینی در اجتماع که فرمودید، فوق العاده ضعیف است، تا جایی که الان اگر صد جوان مسلمان و تحصیلکردۀ این جامعه که از دوم ابتدایی تا دیپلم، سالانه یک درس دینی داشته است و در دانشگاه هم دو درس معارف اسلامی را پاس کرده، بپرسید که اصل علیت چه می گوید، به شما قول می دهم که بیش از نود نفرشان اصل علیت را به صورت «هر چیزی علتی دارد» تبیین خواهند کرد. شناخت اقشار جامعه از فلسفۀ احکام، زندگانی معصومین و غیره هم که جای خود دارد.

ساماندهی به بخش مجازی هم که بحث جالبی است، زیرا تأثیر فیلترینگ بر کاهش میزان شبهات در سطح این فضا بیشتر از فعالیتهای افراد آگاه برای پاسخ به شبهات بوده و هست! باعث تأسف است که بسیاری از شبهات و مطالب ضد دین هیچ پاسخ خاصی از سوی علمای دینی در اینترنت ندارند، و مسئولین فقط به امیدِ فیلترینگ است که «امیدوارند» جوانان ناآگاه به این شبهات برخورد نکنند، که امروز و با وجود فیلترشکن، چنین امیدی، به کل بی مورد است.

راستش ما ادعای بزرگی همچون مقدمه سازی ظهور را داریم، ولی حتی قادر نیستیم انتظار را به بخش غیرمذهبی جامعۀ خودمان منتقل کنیم. همینه که بنده عرض می کنم تنها راه حفظ حجاب در وضع فعلی، زور است. البته برخی با کار فرهنگی باحجاب می شوند، ولی خب خودمان می گوییم «برخی»! اگر قرار است حجاب عمومی شود، باحجابی این برخی کفایت نمی کند.
    ویرایش توسط tazkie : ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۷:۳۷
    سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

میبینم که نظر من پاک شده !!
    امکان پاک کردن کلیه ی پست هام رو ندارم
    همه ی پست هام خصوصا در زمینه خداشناسی رو رد میکنم و بهشون اعتقادی ندارم
    به نظرم دلیل کافی برای اثبات یا رد وجود خدا وجود ندارد

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اینکه تا آن زمانی که حجاب یک امر الزامی در قانون کشور شد، خیلی از بانوان به راستی حجابی به سر نداشتند و اینکه از همان ابتدا تا به امروز به زور کمیته و گشت ارشاد حجابهایشان به سرشان مانده است، نشانگر چیست؟

با سلام
    عرض ادب و احترام
    خواهر بزرگوار
    این خیلی را از کجا اورده اید؟؟؟
    امار در دست دارید؟؟؟

چه چیز به زور کمیته و گشت بر سرمانده؟؟؟
    حجاب؟؟؟
    شما ایران زندکی می کنید؟؟؟
    یا جای دیکری؟؟؟؟
    مکر این ملت مسلمان نیستند که شما این گونه سخن می کنید؟؟؟
    یکی از واجبات دینی زن مسلمان حفظ حجاب است
    خواهر بزرگوار اندکی تامل نمایید

مکر زمان انقلاب 57 از زمان کشف حجاب رضاخان چند سال می گذشت
    تاریخ گواه است که همین مردم کشف حجاب رضاخان را قبول نکردند
    اگر این گفته شما راست بود که با مشف حجاب رضاخان همه زنان لخت و عور می شدند
    باز شما توهم خودتان که حجاب را جبر گشت و کمیته است را بدون دلیل و سند تکرار می کنید نمی دانم چرا!؟!؟!؟!؟

به نظر من اگر اکثریت مردم، خواهان حجاب بود، این خواستن را به نسل بعد از خودشان منتقل می کردند،

این مطلب را اگر بدون پیش فرض جبر بودن حجاب و با عنوان سوال مطرح می کردین خیلی راحت تر می توانستیم در مورد ان بحث نماییم
    عوامل متعدد می توان باعث این کار شود

-هجمه شدید فرهنکی
    -ماهواره
    -اینترنت
    -کم بودن سواد دینی خانواده ها
    -کم بودن سواد دینی مسئولان فرهنکی کشور
    بی تفاوتی خانواده ها و همچنین جوانان نسبت به مسایل دینی
    و.............
    که در جای خود بهتر می توانیم بحث نماییم

و بعلاوه لازم نبود که حجاب به ضرب کمیته حفظ شود،

این مطالب بیشتر به جای سوال و نظریه بیاینه علیه حجاب است و محجبه ها

زیرا اساساً زن موجودی مُدگراست و شاید اگر اکثریت باحجاب باشند، بی حجابها نیز باحجاب شوند، چنانکه در شهرهای مذهبی که سابقاً همه چادر به سر می کردند، زنان مشکلدار نیز با چادر عبور و مرور می کردند.

چرا شما
    حجاب زنان را به همه چیز از کشت و کمیته گرفته تا مد و ....ربط می دهید ولی دریغ از ارتباط ان با دین و مسایل مذهبی واقعا چرا؟؟؟؟
    یعنی واقعا زنان بر اساس دین و اعتقادات دینی حجاب بر سر نمی کنند؟؟

البته اینکه زمان انقلاب، در بسیاری مناطق، هنوز بافت سنتی و غیرتمندی پابرجا بود را من قبول دارم، و خب آن مناطق، بعضاً تا امروز هم مستقل از حکومت به صورت خودکفا(!) حجاب را حفظ می کنند! مثلاً گشت ارشاد به سراغ روستاها نمی رود! و در شهرستانهای کوچک نیز تا چند سال پیش دیده می شد که کمتر زنی بدون چادر در انظار عموم ظاهر می شود. ولی این اقشار اصلاً به بحثشان از بحث ما خارج است.

در مورد این مطلب چندتا سوال
    1- چرا باز شما از مساله دین اعتقادات استفاده نکرده اید و باز بافت سنتی را به کار برده اید؟؟؟
    2-چرا حجاب زنان از موضوع بحث ما خارج است؟؟؟
    3-یعنی چه مستقل از حکومت؟؟؟مکر حکومت با حجاب انها مشکل دارد؟؟؟
    4-مکر حجاب فقط چادر است؟؟شما چرا حجاب ر مساوی با چادرمی دانید؟؟؟

ویرایش توسط محراب : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ در ساعت ۲۱:۴۹

نوشته
    4,321
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,238 پست
    حضور
    122 روز 11 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به شما دوستان گرامی:

چند مطلب را می خواستم در این میان ذکر کنم. اول اینکه من خودم در دوران قبل از انقلاب بچه بودم.

و به خوبی می دیدم که در همان دوران بسیاری از بانوان و دختران بر حجاب تاکید داشتند.

و حتی یادم می اید که در دوران مدرسه معلمی داشتیم که با مقنعه بر سر کلاس حاضر می شد.

و یک بار هم مدیر مدرسه به شدت با ایشان درگیر شد. که چرا با این شکل به کلاس درس میروی .؟

و ایشان را به دفتر مدرسه بردند تا برای معلمین زن ثابت کند که موهای بلند و زیبایی دارد.

و با این حال مدیر از پس ایشان بر نیامد. و باز هم باید ذکر کنم که قبل از انقلاب هم زنان به

عفت و پاکدامنی اهمیت می دادند. و هرگز حکومت نتوانست دین و تقوا را از مردم بگیرد.

بعد از انقلاب هم که من در دبیرستان تحصیل می کردم که جنگ شد. و تمام دختران هم سن و سال من به شدت مقید و مومن بودند.

من به جرات می توانم بگویم که هیچ کس نمی توانست اجباری روسری را بر سرمان کند.

چرا که با قلبمان به پاکدامنی و عفت اعتقاد داشتیم. ولی اکنون هم کسانی که ایمان به خداوند و دین دارند.باز هم بر اساس اعتقادات قلبی خود لباس می پوشند.

و در این مقطع از زمان که تهاجم فرهنگی غرب و کشورهای بی بندو بار شدت گرفته است.

کار مان سخت است .و باید ریشه ای با مسئله دین و حجاب بر خورد کرد. فرهنگ سازی باید به گونه ای باشد که حالت زور و اجبار نداشته باشد.

چرا که هر گونه اجباری غالبا" موجب ایستادگی و سرکشی می شود. و همان طور هم که گفته شده باید از ابتدای کودکی با بچه کار کرد. و کودک را با دین و معارف دینی اشنا کرد.

و بخصوص اجازه نفوذ افکار بی بند وبارانه را در خانواده نداد. در اخر از اینکه میان بحث شما امدم.

پوزش می طلبم. یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

سلام علیکم و رحمة الله.

جناب محراب گرامی.

ابتدا من لازم می دانم یادآوری کنم که نسبت دادنِ "توهم" به دیگران، به دور از اخلاق اسلامی و شرایط جدال احسن است و بهتر است که از چنین تعابیری استفاده نکنیم. شاید بد نباشد با همکارانتان در بخش اخلاق مشورتی داشته باشید.

این مسئله را هم باید یادآوری کنم که شما بسیار احساسی وارد بحث شده اید و به شدت با پیشفرضها و نگرشی منفی به سخنان من نگریسته اید. بهتر است منطقی تر و به دور از پیشداوری، مطالب را بخوانید.

یک مسئله را هم باید یادآوری کنم و آن اینکه انسان معمولاً بین همفکران خودش زندگی می کند که باعث می شود فکر کند همفکران خودش بسیارند و مخالفینش ناچیز. این تا جایی پیش می رود که یک جایی یک زرتشتی می گفت: دین زرتشت پرطرفدارترین دین دنیاست!!! اما فردی که گذار از یک مبداء به مقصدی دارد، این مسئله برایش کمتر است، زیرا هم همفکرهای دیروزش را می بینید و هم همفکرهای امروزش را. من خودم در بستری غیرمذهبی بزرگ شده ام، و اکثر دخترهای فامیلمان هم حجاب ندارند و با نامحرم هم دست می دهند، در تهران زندگی می کنم و زیاد هم اهل نشست و برخاست در هیئتها و دورهمیهای مذهبی نیستم. من از چنین بستری به بستر مذهبی وارد شدم، و لذا هم آنها را می بینم و هم اینها را. هم مواضع غیرمنطقی آن دوستان را می بینم و هم مواضع غیرمنطقی این دوستان را.

این خیلی را از کجا اورده اید؟؟؟
    امار در دست دارید؟؟؟

اینجا جای سؤال است که مگر خود شما دارید بر اساس آمار با من صحبت می کنید که از من استاتیکهای آماری می خواهید؟

این "خیلی" را از مشاهدات خودم از شرایط حجاب در سطح شهرهای بزرگی چون تهران و شیراز و اصفهان، آورده ام. از کنار ساحلها در شمال کشور و از زنها و دخترهایی که به هر بهانه ای روسری از سرشان می افتد. اینها تعدادشان کم است آیا؟

چه چیز به زور کمیته و گشت بر سرمانده؟؟؟
    حجاب؟؟؟
    شما ایران زندکی می کنید؟؟؟
    یا جای دیکری؟؟؟؟

اولاً بنده در ایران زندگی می کنم. ولی شما چطور؟ محیطهای تحت بررسی شما، چقدر غیرمذهبی هستند؟ گویا شما فقط قم را می بینید.

ثانیاً باید بگویم که منظور از زور، این نیست که به زور روسری را سر کسی می کنند، بلکه روال کمیتۀ سابق و گشت ارشاد فعلی این است که دخترانِ به قول خودشان "بدحجاب" را جلب می کند و به مقری می برد، و آنجا باید به خانۀ خود زنگ بزنند تا لباس مناسب برایشان آورده شود؛ و لباسهای نامناسبشان را هم به آنها پس نمی دهند. به این روش سعی می کنند دخترانی که حجاب مناسبی ندارند را به شکلی با مسئلۀ معطلی و از دست دادن لباسهای لوکسشان، روبرو کنند تا شاید کمتر بدحجاب بیرون بیایند. در زمان کمیته، اجبار به پاک کردنِ آرایش هم در دستور کار بوده است. بهتر است هر از گاهی، پای صحبتهای خانمهای مخالف حجاب اجباری بنشینید تا بدانید این حجاب اجباری، چگونه اعمال می شود.

ثالثاً اگر حجاب اجباری نیست، پس چرا گشت ارشاد در خیابانهایمان داریم؟ چرا در قانون مجازات اسلامی، برایش مجازات تعیین شده و حتی تا قبل از سال 76 مجازاتش شلاق بوده است؟ شما هم مثل آن رئیس جمهور اسبق سخن می گویید که حالا من اسمش را نمی آورم ولی در مصاحبه با خبرنگاران خارجی گفتند: «آقای خاتمی(!!) شما که دم از آزادی می زنید چرا حجاب در کشورتان اجباری است؟» ایشان هم که حالا اسمشان را نمی خواهم بیاورم(!) گفتند: «نه حجاب در ایران اجباری نیست، ولی زنان ما خودشان حجاب به سر می کنند»!!!

وقتی چیزی اجباری نیست، مثل صدقه و خمس و زکات دادن خواهد بود، که کسی بابت عدم عمل به آنها، از سوی حکومت مجازات نمی شود، نه اینکه بگوییم عملی اجباری نیست، ولی اگر کسی انجام نداد پیگرد دارد!!

مکر این ملت مسلمان نیستند که شما این گونه سخن می کنید؟؟؟
    یکی از واجبات دینی زن مسلمان حفظ حجاب است
    خواهر بزرگوار اندکی تامل نمایید

گرامی استدلال شما فوق العاده ضعیف و احساسی است. بیایید با استدلال شما، کمی تاریخ را ورق بزنیم:

مگر می شود بنی اسرائیل فقط با ده روز تأخیر حضرت موسی، گوساله پرست شده باشند؟ مگر موحد نشده بودند و در راه خدا هجرت نکرده بودند؟ یکی از واجبات دینی آنها دوری از بت بود.

مگر اعراب زمان رحلت پیامبر مسلمان نبودند؟ یکی از واجباتشان مودت با اقربای رسول الله بود و عمل به این آیه که "لا تعتدوا" مگر ممکن است که حرمت حضرت فاطمه را بشکنند؟

مگر سپاه شام و کوفه مسلمان نبودند؟ یکی از واجبات دینی آنها این بود که ظلم نکنند. مگر ممکن است بیایند و سر فرزند رسول خدا ببرند؟

و...

از این مثالهای نقض فراوان که بگذریم، اعتقاد دینی، یک بحث است و عمل به دین یک بحث دیگر. مثل همان مردم کوفه و اعراب زمان رحلت رسول خدا و... همین الان اکثریت ترکیه نیز مسلمان است، ولی حجابشان در اقلیت است.

مکر زمان انقلاب 57 از زمان کشف حجاب رضاخان چند سال می گذشت
    تاریخ گواه است که همین مردم کشف حجاب رضاخان را قبول نکردند
    اگر این گفته شما راست بود که با مشف حجاب رضاخان همه زنان لخت و عور می شدند

اولاً بی حجابی با لخت و عور بودن، از زمین تا آسمان فرق دارد.

ثانیاً گذشته از اینکه باز هم شما "مردم" را به هر کسی که خودتان می خواهید نسبت می دهید، و مثلاً آنرا به اقشار روشنفکرنما که به راحتی آنرا قبول کردند، نسبت نمی دهید؛ باید توجه داشت که شما پیشینۀ بی حجابی برداشت کاملاً غلطی در ذهن دارید و بنده پیشنهاد می کنم که با همکارانتان در بخش تاریخ قدری در این مورد مذاکره کنید. بی حجابی از زمان رضاخان شروع نشد، بلکه احساس حقارت در برابر فرهنگ بیگانه و میل به بی حجابی، از مدتها قبل شروع شده بود و برای افرادی که با فرهنگ بیگانه آشنا بودند، بسیار عادی بود که حجابی نباشد، و بساط رقص و شراب در شهرها برقرار باشد؛ کار رضاخان این بود که با جهل خودش، یک ضربۀ بزرگ به نفع این خودفروختگیهای فرهنگی بزند و مسئله را در کشور رسمی کند؛ و باز گویا خبر ندارید که رژیم محمدرضا بود که بی حجابی را نهادینه کرد و نه اجبار پدر قلدرش.

ثالثاً همانطور که خدمتتان عرض کردم، همین تاریخ که می فرمایید، گواه است که بسیاری از زنان در آستانۀ انقلاب بی حجاب بودند، و در اسفند 57 نیز، تظاهرات عظیمی را در دفاع از "آزادی حجاب" به راه انداختند.

باز شما توهم خودتان که حجاب را جبر گشت و کمیته است را بدون دلیل و سند تکرار می کنید نمی دانم چرا!؟!؟!؟!؟
    بنده واقعاً به شماپیشنهاد می کنم که قدری هم با زنان کم حجاب صحبت کنید. اگر آشنایی در تهران دارید، هماهنگ کنید تا به مقر نگهداری برخی از این بانوان دستگیر شده بروید، تا ببینید که اینها که تعدادشان کم هم نیست، هم جزء مردم هستند. حالا بماند خبر دادنشان به هم و اخطار دادن به یکدیگر برای فاصله گرفتن از گشتیهای گشت ارشاد.

اما به طور اساسی، شما از خودتان بپرسید که اصلاً گشت ارشاد برای چیست؟ ملت که خواهان حجاب است! اگر این بدحجابها، ایادی بیگانه هستند، که به گشت ارشاد ربطی ندارد! نهادهای امنیتی باید دخالت کنند.

این مطلب را اگر بدون پیش فرض جبر بودن حجاب و با عنوان سوال مطرح می کردین خیلی راحت تر می توانستیم در مورد ان بحث نماییم
    عوامل متعدد می توان باعث این کار شود

-هجمه شدید فرهنکی
    -ماهواره
    -اینترنت
    -کم بودن سواد دینی خانواده ها
    -کم بودن سواد دینی مسئولان فرهنکی کشور
    بی تفاوتی خانواده ها و همچنین جوانان نسبت به مسایل دینی
    و.............
    که در جای خود بهتر می توانیم بحث نماییم

خب مشکل اینجاست که در مناطق روستایی و شهرستانهای کوچک هم دیش ماهواره ها وجود دارد، و مسائل فوق نیز هستند، ولی از آنجا که "میل به حجاب وجود دارد" از نسلی به نسل دیگر منتقل می گردد.

این مطالب بیشتر به جای سوال و نظریه بیاینه علیه حجاب است و محجبه ها
    باعث تأسف است، شمایی که کارشناسی مطلب "اسلام ترکیه ایِ" من را برعهده داشتید، اینطور در مورد مطالب من قضاوت می کنید.

بعلاوه کجای این سخن بیانیه علیه حجاب و محجبه هاست؟ من می گویم اگر تمام اقشار در دهۀ شصت خواهان حجاب بودند، این خواستن را به نسل بعد از خودشان منتقل می کردند. چه ربطی به محجبه ها و حجاب دارد؟ شما همه چیز را با هم خلط می کنید.

من به شدت طرفدار حجاب و مخالف بی حجابی هستم، ولی فرقم با اکثر دوستان مبلغ حجاب این است که من می گویم بر اساس حقایق بحث کنیم و نه بر اساس آنچه دوست داریم ببینیم.

چرا شما
    حجاب زنان را به همه چیز از کشت و کمیته گرفته تا مد و ....ربط می دهید ولی دریغ از ارتباط ان با دین و مسایل مذهبی واقعا چرا؟؟؟؟
    یعنی واقعا زنان بر اساس دین و اعتقادات دینی حجاب بر سر نمی کنند؟؟
    زیرا شما
    مطالب بنده را بدون دقت می خوانید! شما از قبل در مورد من قضاوت کرده اید و اصلاً به فحوای کلام دقت نمی کنید. حجاب به خاطر دین و مسائل دینی، وجود دارد، ولی در قشر مذهبی در کشور خودمان و در بین کسانی که در غرب مسلمان و محجبه می شوند، در بین کسانی که حضرت فاطمه و حضرت مریم را می شناسند و دوست دارند از آنها پیروی کنند...

کسانی که حجابشان به خاطر گشت و کمیته و تحت تأثیر مد است، اقشار غیرمذهبی هستند که اگر پای صحبتشان بنشینید، چنانکه من بارها نشسته و شنیده ام، دوست ندارند حجابی به سر داشته باشند، و خودشان می گویند: «من اگر اجباری نباشه، اینو بر می دارم» حالا شما باز بیایید و این را به دین و مسائل مذهبی نسبت بدهید.

در مناطق روستایی و ایلیاتی هم سنت بر دین اولویت دارد، و بهترین مدرکش صدها ازدواج اجباری و رفتارهای ضد دین در این مناطق است، که از آنجایی که ضد سنت جاری نیست، فقط برخی افراد متشرع در بین آنان هستند که به سنتهای مخالف دینشان عمل نمی کنند. اگر در مناطق روستایی و شهرستانها بگردید، برایتان جالب خواهد بود که هر چند هیچ گشت ارشادی حجاب را اجباری نکرده است، حجاب به سر خانمها هست، ولی بخشی از موهایشان بیرون است! جای تعجب دارد که اینها که ظاهراً بدون اجبار، حجاب به سر دارند، پس چرا حجابشان کامل نیست؟ دلیلش روشن است: سنتی که آنها از آن تبعیت می کنند، همین میزان ازدواج را می پذیرد. در آن مناطق هم فقط افراد متشرع معدودی هستند که می روند دستور دین را پیدا می کنند و بعد طبق آن عمل می کنند، سایرین به عرف و سنت و هنجارهای محلی عمل می کنند.

در مورد این مطلب چندتا سوال
    1- چرا باز شما از مساله دین اعتقادات استفاده نکرده اید و باز بافت سنتی را به کار برده اید؟؟؟
    2-چرا حجاب زنان از موضوع بحث ما خارج است؟؟؟
    3-یعنی چه مستقل از حکومت؟؟؟مکر حکومت با حجاب انها مشکل دارد؟؟؟
    4-مکر حجاب فقط چادر است؟؟شما چرا حجاب ر مساوی با چادرمی دانید؟؟؟
    به ترتیب سؤالاتی که پرسیده اید:

1.در بالا توضیح داده شد.

2.سؤالتان نامفهوم است.

3.خودکفا بودن چه ربطی به استقلال از حکومت دارد؟ حکومت احساس نیازی نمی کند که گشت ارشاد به مناطقی بفرستد که بافت شدید سنتی دارند. شما آیا تا به حال شنیده اید گشت ارشاد به سراغ روستاها و ایلها برود؟

4.خیر. من ایندو را مساوی ندانسته ام.

نقل قول نوشته اصلی توسط فریده بنده مخلص خدا نمایش پست
    با سلام به شما دوستان گرامی:

چند مطلب را می خواستم در این میان ذکر کنم. اول اینکه من خودم در دوران قبل از انقلاب بچه بودم.

و به خوبی می دیدم که در همان دوران بسیاری از بانوان و دختران بر حجاب تاکید داشتند.

و حتی یادم می اید که در دوران مدرسه معلمی داشتیم که با مقنعه بر سر کلاس حاضر می شد.

و یک بار هم مدیر مدرسه به شدت با ایشان درگیر شد. که چرا با این شکل به کلاس درس میروی .؟

و ایشان را به دفتر مدرسه بردند تا برای معلمین زن ثابت کند که موهای بلند و زیبایی دارد.

و با این حال مدیر از پس ایشان بر نیامد. و باز هم باید ذکر کنم که قبل از انقلاب هم زنان به

عفت و پاکدامنی اهمیت می دادند. و هرگز حکومت نتوانست دین و تقوا را از مردم بگیرد.

بعد از انقلاب هم که من در دبیرستان تحصیل می کردم که جنگ شد. و تمام دختران هم سن و سال من به شدت مقید و مومن بودند.

من به جرات می توانم بگویم که هیچ کس نمی توانست اجباری روسری را بر سرمان کند.

چرا که با قلبمان به پاکدامنی و عفت اعتقاد داشتیم. ولی اکنون هم کسانی که ایمان به خداوند و دین دارند.باز هم بر اساس اعتقادات قلبی خود لباس می پوشند.

و در این مقطع از زمان که تهاجم فرهنگی غرب و کشورهای بی بندو بار شدت گرفته است.

کار مان سخت است .و باید ریشه ای با مسئله دین و حجاب بر خورد کرد. فرهنگ سازی باید به گونه ای باشد که حالت زور و اجبار نداشته باشد.

چرا که هر گونه اجباری غالبا" موجب ایستادگی و سرکشی می شود. و همان طور هم که گفته شده باید از ابتدای کودکی با بچه کار کرد. و کودک را با دین و معارف دینی اشنا کرد.

و بخصوص اجازه نفوذ افکار بی بند وبارانه را در خانواده نداد. در اخر از اینکه میان بحث شما امدم.

پوزش می طلبم. یا حق.
    دوست عزیز، اینکه قبل از انقلاب خیلیها با حجاب بودند و بعد از انقلاب هم شوک مذهبی ایجاد شد که خیلی از غیرمذهبیها را موقتاً به میان دینداران واقعی کشاند، شکی در آن نیست. من این را رد نمی کنم. ولی باید به خاطر داشته باشید، در قبل از انقلاب، خیلی از خانمها هم بی حجاب بودند و بعد از انقلاب نیز بر سر مواضع خود ماندند.

با سپاس
    سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    48
    صلوات
    100
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام

از کارشناس محترم عذر خواهی میکنم ولی درست اینه که باید واقعیت رو ببینیم و درمورد اون چیزی که الان وجود داره نظر بدیم

بله ما تو جامعه آدمای مذهبی و باحجاب و باایمان داریم ولی سوال اینه که این ادما چند درصد افراد جامعه رو تشکیل میدن؟؟!!!
    من آمار دقیقی دراین مورد ندارم

اما میتونیم نمونه برداری کنیم

یه روز که رفتم تو خیابون با خودم گفتم ببینم چن نفر از خانمایی که از کنارم رد میشن واقعا به حجاب اهمیت میدن
    واقعا مایه ی تأسف بود از هر ۵ نفر فقط یک نفر باحجاب بود !!!!
    خوش بینی زیاد هم فایده نداره

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راستش به نظر بنده، وقتی جوانان در برابر فرهنگ بیگانه احساس حقارت می کنند، مانند آمریکاییها بودن را باکلاس بودن می دانند، و فاصله گرفتن از فرهنگ آمریکایی را عین عقب ماندگی و تحجر، بدون شک، میل به بی حجابی و برهنگی نیز در چنین جامعه ای افزایش چشمگیری داشته، حتی نگاه به دین نیز، با تبعیت به نگاهی که در فیلمها و سریالها از غربیها می بیند، وجود خواهد داشت، یعنی دین یا محذوف در زندگی است، یا در امری حاشیه ای در کلیسا. همین است که اکثر جوانهای غربزده، حال و حوصله ندارند که از دین برایشان بگوییم.

با سلام
    بنده این مساله را با عمومیت دادن به همه جوانان قبول ندارم
    یعنی همه یا بیشتر جوانان این گونه نیستند که ارزویشان دنیای غرب باشد و فرهنک امریکایی
    بلکه بیشترشان تشنه فرهنک اسلام و معارف ناب وحیانی هستند

زیرا ایشان با اندکی راهنمایی اهل علم و مطالعه از ویترین دنیای غرب که در رسانه هایش به ما نمایش می دهد گذر می کنند و با اشنایی با فرهنک مبتذل و عقب مانده غرب در زمینه معارف وحیانی و انسانی و همچنین تفکرات اندیشمندان و سیاست مردانشان متوجه این نکته می شود که جهان غرب جز جاهلیت مدرن چیزی نیست و سرابی بیش نیست
    ولذا بر خلاف مطالب شما معتقدم جوانان ایران و البته جهان تشنه معارف وحیانی اند ولی این که چرا این چشمه زلال وحیانی به ایشان نمی رسد و چه کسانی این چشمه زلال را گل الود می کنند و چه کسانی مانع از رسیدن این اب حیات به بشریت می شوند جای دیکری باید بحث کرد

اگر قرار است به فکر حجاب بی حجابها باشیم، باید نظرمان را به ریشه های بی حجابی آنها که به نظر من، غربزدگی و مُدگرایی است، معطوف کنیم.

این نظر شما می تواند به عنوان یکی از نظریه ها در باب علل بی حجابی جامعه مطرح شود و البته جای بحث و استدلال دارد

ساماندهی به بخش مجازی هم که بحث جالبی است، زیرا تأثیر فیلترینگ بر کاهش میزان شبهات در سطح این فضا بیشتر از فعالیتهای افراد آگاه برای پاسخ به شبهات بوده و هست! باعث تأسف است که بسیاری از شبهات و مطالب ضد دین هیچ پاسخ خاصی از سوی علمای دینی در اینترنت ندارند، و مسئولین فقط به امیدِ فیلترینگ است که «امیدوارند» جوانان ناآگاه به این شبهات برخورد نکنند، که امروز و با وجود فیلترشکن، چنین امیدی، به کل بی مورد است.

این مطالب و مطلبی قبل از این ها خارج از بحث تایپک است
    ولی این نکته که علما نمی توانند در اینترنت جوابی به سوالات بدهند را به هیچ عنوان قبول ندارم به هیچ عنوان و اصلا هم این گونه نیست که به فکر فیلترینگ و.....هستند وبدانها دل بسته اند

بزرگوار علما جواب شبهات و سوالات وارده را به روز در فضای مجازی نشر می دهند ولی این خاصیت فضای بی دروپیکر مجازی است که هر کسی از راه می رسد و هر چه به فکر ناقص اش می رسد را بیان می کند

سر و سامان دادن به این فضا یعنی چیدن و هرس کردن علف های هرز و جوابها و نظریه های مزخرف و بدون پشتوانه
    که متاسفانه این نظریات مزخرف و خزعبلات به حکم ازادی بیان در فضای بی در و پیکر مجازی مطرح می شود و جوان را سردرگمی قرار می دهد و کیج و منک رهایش می کند

از طرفی
    دکتر و طبیب وقتی درمانی را برای فردی بیان می کند ابتدا مضرهایی که شدت دهنده این مرض هستند را به بیمار کوش زد می شود که از اینها باید پرهیز نمایی و سپس داروهایی را که درمان کننده اند را تجویز می نماید
    در مورد شبهات هم این گونه است
    ولی متاسفانه جوان امروزی هر مطلب خوب و بدی را از هر سایت معتبرو نامعتبری به حکم این استدلال ناقص که انسان باید حرف همه را کوش بده و نمی دانم ما مختاریم و خودم تصمیم می کیرم و ......می خواند و وقتی ویروسی در سیستم عامل او وارد شد دیکر شما هرچقدر به این جوان مساله را بیان نمایی ان ویروس فعال شده و اجازه درک و فهم درست را نمی دهد و لذاست که علی(ع) در نامه ای به امام حسن(ع) می فرماید قلب جوان چون زمین است که قبل از این که دشمنان در ان بذر بکارند باید شما پیش دستنی بکنید و معارف دینی را به ایشان بیاموزید

در هر حال این که جوانان خودشان در درک و فهم معارف دینی هم مقصراند و .....را باید درنظر گرفت که متاسفانه این مساله به هر دلیل نادیده گرفته می شود

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری