جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی در مورد دختران طلبه داشتم

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالاتی در مورد دختران طلبه داشتم

سلام
    من چندتا سوال از خانوم هایی که در حوزه درس میخونن داشتم:

1- آیا این دوره ها از دیپلم به بعد شروع میشه؟ یا قبل از دیپلم و مثلا از سیکل هم گروهی پذیرش میشن و درس طلبگی میخونن؟
    2- آیا کسانی که وارد این دوره ها میشن، معمولا معدل و نمرات متوسط و ضعیف در دروس مدرسه داشته اند یا معدل های بالا و بچه های درسخون هم هستن که وارد این دوره ها بشن؟
    3- آیا کسایی هستن که همزمان دوره طلبگی خواهران حوزه رو شرکت کنن و توی یک رشته دانشگاهی هم مشغول تحصیل باشن؟

***4- آیا این دختران واقعا فرق محسوسی با بقیه دخترها دارن یا نه فقط اسمشون طلبه است؟
    فرق خاص یعنی مثلا واقعا به ساده زیستی(حتی اگر وضع مالیشون خوب باشه) اعتقاد داشته باشن! کم توقع و قانع باشن(خصوصا در امر ازدواج و مراسمات)، از نظر اخلاقی صبورتر، باگذشت تر، فداکارتر، مودب تر، مطیع تر! احترام شوهر رو بیشتر نگه دار تر و ........... باشن!!

اگر واقعا چنین دخترانی وجود دارن لطفا راهنمایی کنید که چطور میشه پیداشون کرد و به خواستگاریشون رفت؟؟؟

آیا تو خود حوزه های خواهران جایی هست که پسرها بتونن برن و بخوان که بهشون دختر مناسب معرفی کنن؟؟؟ میکنن اینکارو؟؟؟؟؟؟

اگر واقعا دختران طلبه رنگ و بویی از دین دارن، خب آدم با اونها ازدواج کنه خیلی بهتره که!

من میترسم همونطور که ما خیل عظیم افراد دانشگاهی داریم که فرضا دکتر و مهندسن ولی عملا بیسواد هستن (فقط 4 صفحه جزه شب امتحان حفظ کردن و آخرسر مدرک گرفتن)، دخترای طلبه هم اکثرا غیر معتقد حقیقی به دین باشن و فقط رفته باشن یکسری دوره و مدرک گرفته باشن و عملا، چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ اخلاقی، آنچنان رنگ و بویی از دین نداشته باشن!!!

لطفا کسانی که اطلاعات موثق دارن منو راهنمایی کنن .... چون این پدیده کمتر شناخته شده است و خیلی از پسرها تاحالا نشنیدن و یا بهش فکر نکردن! خود منم شانسی روی یک سایتی خوندم که یکی به یکی دیگه پیشنهاد کرده بود دختر طلبه بگیره! واسم جالب شد در مورد این خانومها اطلاغات بدست بیارم

پیشاپیش از توضیحات شما سپاسگذاری میکنم .........

امکان پاک کردن کلیه ی پست هام رو ندارم
    همه ی پست هام خصوصا در زمینه خداشناسی رو رد میکنم و بهشون اعتقادی ندارم
    به نظرم دلیل کافی برای اثبات یا رد وجود خدا وجود ندارد

2.  

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یعنی نداریم دختر طلبه اینجا دیگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست
    سلام

1- آیا این دوره ها از دیپلم به بعد شروع میشه؟ یا قبل از دیپلم و مثلا از سیکل هم گروهی پذیرش میشن و درس طلبگی میخونن؟
    2- آیا کسانی که وارد این دوره ها میشن، معمولا معدل و نمرات متوسط و ضعیف در دروس مدرسه داشته اند یا معدل های بالا و بچه های درسخون هم هستن که وارد این دوره ها بشن؟
    3- آیا کسایی هستن که همزمان دوره طلبگی خواهران حوزه رو شرکت کنن و توی یک رشته دانشگاهی هم مشغول تحصیل باشن؟

***4- آیا این دختران واقعا فرق محسوسی با بقیه دخترها دارن یا نه فقط اسمشون طلبه است؟
    فرق خاص یعنی مثلا واقعا به ساده زیستی(حتی اگر وضع مالیشون خوب باشه) اعتقاد داشته باشن! کم توقع و قانع باشن(خصوصا در امر ازدواج و مراسمات)، از نظر اخلاقی صبورتر، باگذشت تر، فداکارتر، مودب تر، مطیع تر! احترام شوهر رو بیشتر نگه دار تر و ........... باشن!!

اگر واقعا چنین دخترانی وجود دارن لطفا راهنمایی کنید که چطور میشه پیداشون کرد و به خواستگاریشون رفت؟؟؟

آیا تو خود حوزه های خواهران جایی هست که پسرها بتونن برن و بخوان که بهشون دختر مناسب معرفی کنن؟؟؟ میکنن اینکارو؟؟؟؟؟؟

اگر واقعا دختران طلبه رنگ و بویی از دین دارن، خب آدم با اونها ازدواج کنه خیلی بهتره که!

من میترسم همونطور که ما خیل عظیم افراد دانشگاهی داریم که فرضا دکتر و مهندسن ولی عملا بیسواد هستن (فقط 4 صفحه جزه شب امتحان حفظ کردن و آخرسر مدرک گرفتن)، دخترای طلبه هم اکثرا غیر معتقد حقیقی به دین باشن و فقط رفته باشن یکسری دوره و مدرک گرفته باشن و عملا، چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ اخلاقی، آنچنان رنگ و بویی از دین نداشته باشن!!!

لطفا کسانی که اطلاعات موثق دارن منو راهنمایی کنن .... چون این پدیده کمتر شناخته شده است و خیلی از پسرها تاحالا نشنیدن و یا بهش فکر نکردن! خود منم شانسی روی یک سایتی خوندم که یکی به یکی دیگه پیشنهاد کرده بود دختر طلبه بگیره! واسم جالب شد در مورد این خانومها اطلاغات بدست بیارم

سلام علیکم
    اولا تعبیر پدیده تعبیر جالبی نیست. لطفا کمی بیشتر مراعات کنید
    دوم اینکه طلبه هام مثل بقیه آدما ممکنه بینشون کسانی باشن که به حرفایی که میزنن اعتقاد نداشته باشن، درسشون خوب باشه یا درسشون بد باشه، کم توقع باشن یا پر توقع، خوش اخلاق باشن یا بداخلاق،... . حتی اینکه مثلا بگیم طلبه ها اکثرا به خودسازی می پردازن و ساده زیست هستن و به اصول اخلاقی پایبند هستن دردی رو از شما دوا نمی کنه، چون معلوم نیست اون دختر به خصوصی که شما به خواستگاریش میرید جزء اکثریت باشه یا اقلیت.

خودتون اگه بخواید این کارو بکنید که محترمانه ترین حالتش اینه که بندازنتون بیرون. مادر یا خواهرتونو بفرستید شاید معرفی کردن. شاید هم نه! هم بستگی به مسوولی که اونجاست داره و هم بستگی به برداشتی که در برخورد با مادرتون میکنه. ولی به طور کلی جایی رو مخصوص این کار ندارن و وظیفه ای هم برای این کار ندارن.

البته من طلبه نیستم. ولی برای اینکه سوالتون بی جواب نمونه جواب دادم
    ویرایش توسط رحیل : ۱۳۹۴/۰۷/۱۷ در ساعت ۲۰:۴۶

5. تشکرها 3

نوشته
    754
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    39 روز 23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

سلام و عرض ادب
    1. خیر خواهران اگه با مدرک دیپلم واردحوزه شوند پنج سواله هست و بامدرک سیکل هم میشه که اون هفت ساله هست

2.افردای هستند که معدلا و با نمرات عالی اکثرا واردحوزه ها و این مقطع میشوند افردای بودند که بارتبه های دورقمی وسه رقمی توی کنکور قبول شدند اما خدا راه دیگه ای جلشون قرارداده و این مسیر رو انتخاب کردندولی متاسفانه بعضی افکار وحرفهایی گفته میشه که کاملا اشتباهه وعکس این حفا رو بیان میکنند

3. بله هستند

4. سلبه بودند یا طالب علم بودند یعنی به دنبال علم بودن و رفتن خب هرکسی طلبه میشه معمولا بعداین دیگه یه محدودیت های یه فرق های با بقیه ی ادما خواهد داشت مطمئن باشید خدا تودل این ادماش قرارداده که این مسیررو انتخاب کنند وامام زمان دعوتشون کرده تا وارد این وادی شوند بقیش باخودشونه که کی ظرفیت اینهم خوبی رو داره ومیتونه خوب بمونه یا نه

نه ولی اکثرا آدمای ساده زیست و توخانواده های ساده زیست هستند عده ای محدود هستند ولی هستندکه پولدر باشندو بازم وارداین مسیر سده باسند این دیگه بستگی به خودشون خانواده و شرایط زندگیشون داره و دلیل رفتنش بله در امر ازدواج زیاد اینگونه افراد هستند بله کاملادرسته ولی خیلی کم هستند که اینطور نباشند

به مادرتون بگید بروند حوزه علمیه شهرتون با مدیرشون برای یه دختر با شرایط شما صحبت کنند

نه اینطوری نیست فقط بوسیله واسطه و معرف

هرکسی هم نمیتونه با خانم طلبه زندگی کنه البته بستگی به خود فرد ملاکاش و توقعاتش داره خیلیا هستند غیرطلبه با طلبه ازداج کردند و بهترین زندگی رو دارند منتها برمیگرده به خود فرد

نه این حرف کاملا اشتباهه اونم برای یه دختر تمام وقت زندگیش تلاش برای کسب علمو دانش و راهی برای خودسازی و آموختن و یادادن بذاره بعد بگیم چیزی یاد نگرفته محاله وارد حوزه و بشی و هیچ درسی نگیری برای زندگیت بخوای عمل کنی مطمئنا برای اصلاح خودت تلاش میکنی همین بهترین کار هست که بعد بتونی به دیگری هم یاد بدی
    ان شاالله که موفق باشید

نوشته
    579
    حضور
    15 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خاتون عشق نمایش پست
    افردای هستند که معدلا و با نمرات عالی اکثرا واردحوزه ها و این مقطع میشوند افردای بودند که بارتبه های دورقمی وسه رقمی توی کنکور قبول شدند اما خدا راه دیگه ای جلشون قرارداده و این مسیر رو انتخاب کردندولی متاسفانه بعضی افکار وحرفهایی گفته میشه که کاملا اشتباهه وعکس این حفا رو بیان میکنند
    سلام و خیلی خیلی ممنون بابت توضیحات خوبی که دادید
    راستش منم یه بار مصاحبه یه دختر خانوم که یادم نیست رتبه چند تجربی بود(فکر کنم 1 رقمی بود) رو خوندم که همسر یک طلبه شده بود! و جالبه دانشگاه هم ثبت نام نکرده بود و رفته بود حوزه اسم نوشته بود!!! (آخه آدم میگه حیفه حداقل جفتش رو ثبت نام میکردی!!).... جالبتر اینکه وضع باباشم گویا بد نبود ولی رفته بود توی یه کلبه! اجازه ای با همون آقای طلبه و حقوق طلبگی حال میکردن :d

ولی واقعا چندتا از اینها بین دختران طلبه پیدا میشه؟؟
    متاسفانه تلقی ای که توی جامعه وجود داره اینه که هرکس تو درس و مدرسه موفق نباشه میره سمت حوزه!! (البته همیشه استثنا هست، ولی دید عمومی اینطوریه ! که نمیدونم واقعا چقدر درسته؟!)

نقل قول نوشته اصلی توسط خاتون عشق نمایش پست
    هرکسی هم نمیتونه با خانم طلبه زندگی کنه
    اتفاقا خودم هم همچین حسی رو دارم ... ولی دقیقا نمیدونم چرا؟
    به نظر شما چه تفاوت هایی وجود داره که میگید هرکسی نمیتونه با خانم طلبه زندگی کنه؟

------------------------------------------------
    البته من خودم یه خانومی رو میشناختم دانشجو مهندسی بود. بعد وسطهای تحصیل علاقه مند شد به این سایت های دینی و جلسات سخنرانی دینی، خلاصه رفت حوزه خواهران رو پیدا کرد و کلا درسش رو هم ول کرد فکر میکنم و رفت اون سمت .... اما تا جایی که ازش خبر داشتم 24 ساعته از این جلسه به اون جلسه! از این کلاس به اون کلاس! از این گروه فرهنگی به اون گروه فرهنگی!

حالا منظور شما چنین چیزی هست یا نه چیزای دیگه ای هم هست؟

بازم ممنون بابت راهنمایی

نوشته
    754
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    39 روز 23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اتفاقا خودم هم همچین حسی رو دارم ... ولی دقیقا نمیدونم چرا؟
    به نظر شما چه تفاوت هایی وجود داره که میگید هرکسی نمیتونه با خانم طلبه زندگی کنه؟

------------------------------------------------
    البته من خودم یه خانومی رو میشناختم دانشجو مهندسی بود. بعد وسطهای تحصیل علاقه مند شد به این سایت های دینی و جلسات سخنرانی دینی، خلاصه رفت حوزه خواهران رو پیدا کرد و کلا درسش رو هم ول کرد فکر میکنم و رفت اون سمت .... اما تا جایی که ازش خبر داشتم 24 ساعته از این جلسه به اون جلسه! از این کلاس به اون کلاس! از این گروه فرهنگی به اون گروه فرهنگی!

حالا منظور شما چنین چیزی هست یا نه چیزای دیگه ای هم هست؟

بازم ممنون بابت راهنمایی

ارسال پاسخ سریع به این پیام پاسخ نقل قول نقل قول نقل قول چندگانه این پیام
    سلام و عرض ادب

ازتاخیردر پاسخ عذرمیخوام اصلا متوجه نشدم سوال پرسیدیدالان دیدم

خوبه که میدونید ببینید بشینید فکرکنیدمیتونید با یه خانم طلبه زندگی کنید اونقدراهم سخت نیست نترسونمتون و خیلی ها هم مثل هم نیستند یه عده افراط دارند که بحث جداست

پس طرفتون رو خوب بشناسید وقتی در جلسات خاستگاری باهاشون صحبت میکنید بپرسید درچه حد وزمینه ای هستند حتی فعالیت هایی که عرض میکنند

ولی بدونید بحث همسرداری مقوله ی جدایی وهمونطور که کاراشون مهمه همسر در ارجعیت هست البته بازهم عرض میکنم به طرف مقابلتون بستگی داره پس اول خوب

بشناسیدش

چون خیلی ها هم اینطوری نیستند

خب تفاوت ها خودمون هم میدونیم خانم طلبه محدودیت های داره که یه خانم دانشجومیتونه اون محدودیت ها رو نداشته باشه پس باهم فرق دارند از نظر پوشش رفت و آمد های که

نرفتنش بهتر از رفتنش هست

یا حساسیت هایی که وجو دارد بهرحال یک زن تابع همسرش هست و همسر باید بسنجه که خانوم طلبه چه محدودیت هایی دارند ونمیتونه واردهرمحفلی و مکانی بشه ولی

زندگی قشنگی هم میتونند بسازند و این بازهم برمیگرده به طرف مقابلتون که که تا چه حدی هستند چون لدارم بعضی ها واقعا نسبت به هر مسئله ی افراط دارند

شماطرفتون رو بشناسسید ولی زندگی با یه خانم طلبه مطئمن باشید قشنگتر میتونه باشه منظورم این نیست که با افراد دیگه اینطور نیست منظورم از نظر روحی هست

ان شاالله که موفق باشید

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

بله قبلا همین طور بود، هم از دوره سیکل پذیرش داشتند و هم از دیپلم، ولی الان از دیپلم و دانشگاه پذیرش می کنند.
    افراد فرق می کنند، معمولا استعداد خوبی دارند و اگر کسی توانایی درک و فهم خوبی نداشته باشد، نمی تواند ادامه تحصیل نمی دهد.
    بله امکانش هست، ولی زمان و فرصت کافی برای ادامه دو مقطع تحصیلی نیست.

فضای حوزه زمینه خوبی برای کسب معرفت می باشد، خوب طبیعی است اگر کسی معرفت بالایی داشته باشد، امتیازش از دیگران بالاتر خواهد بود، و از این برداشت استفاده نمی شود که دختران غیر طلبه معرفت کمتری دارند، چه بسا با اینکه طلبه نیستند منتها جایگاه معرفتی آنها از برخی طلاب هم بیشتر و قوی تر باشد.
    نمیشه قانون کلی را بیان کرد، چون چنین مواردی بستگی به نوع تربیت خانوادگی هم دارد، ولی افراد خوب و شایسته و اهل زندگی و با حیا در میان آنها معمولا بیشتر است.

باید مادرتون به حوزه خواهران شهر خودتان مراجعه کنند، و طبق ملاکهای شما از مسئولین آنها درخواست کمک و راهنمایی کنند.( در عین حال باید از رفتار و اخلاق فرد مورد نظر خوب تحقیق کنید)

چنین شرایطی برای خود آقا پسرها نیست، ولی مادر یا خواهر و از بستگانی که خانم هستند، اجازه حضور و صحبت در این موارد را دارند.

ببنید افرادی که دوست دارند با فرد دیندار ازدواج کنند، خودشان نیز باید دیندار باشند، و در کل خانم ها هر طور هم باشند، ایمان و اعتقاد شوهر خیلی مهم و اساسی است، چرا که خانم ها خیلی متاثر می شوند، ولو که فرد مذهبی باشند اگر شوهرشان از لحاظ ایمان مشکل داشته باشد، شاید موجب ایجاد سستی در رفتار و اعمال همسرشان شوند.

فضای حوزه با دانشگاه فرق می کند، حداقل فضا و اساتید وجهه خاصی دارند و بوی معنویت جایگاه خاص خودش را دارد و از طرف دیگر محیط حوزه مقدس است، بستگی به خود فرد دارد که چه قدر توانسته خودشان را نجات دهند و در مرحله عمل استفاده کنند. ضمنا خاصیت مباحث دینی و با سایر علوم فرق می کند، یعنی تاثیرات خاصی دارد و قابل مقایسه با روند دانشگاه نیست. ولی به هر حال باید در مورد انتخاب فرد مورد نظر از هر نظر بررسی و تحقیق کنید و بدون تحقیق انتخاب، خیلی صحیح نخواهد بود.
    لطفا کسانی که اطلاعات موثق دارن منو راهنمایی کنن .... چون این پدیده کمتر شناخته شده است و خیلی از پسرها تاحالا نشنیدن و یا بهش فکر نکردن! خود منم شانسی روی یک سایتی خوندم که یکی به یکی دیگه پیشنهاد کرده بود دختر طلبه بگیره! واسم جالب شد در مورد این خانومها اطلاغات بدست بیارم.
    در کل برای شما بگوییم:
    دختران طلبه می توانند افراد مختلفی باشند و معمولا فرهنگ ها و افکار مختلف دیده می شود، و تربیت های گوناگون خانواده شان در شخصیت آنها اثر می گذارد، در عین حال، رفتار و اخلاق و معرفت همه آنها به یک درجه نیست، برخی از آنها واقعا فرشته هستند و برخی شاید متوسط و برخی افراد معمولی هستند، اما تقیدات این افراد به حلال و حرام با دیگر دختران( بیرون) اصلا قابل مقایسه نیست. باورهای اعتقادی و قلبی آنها با دیگران خصوصا در بحث حجاب و نماز خواندن بسیار خوب است، در حقیقت در این زمینه افراد مقیدی هستند و بعید است که یک دختر طلبه وضعیت حجاب را نادیده بگیرد و نسبت به آن بی توجه شود.( هر چند در بیرون هم دختران خوب و عفیف و با معرفت هم دیده می شود و می توانید با تحقیق کردن بدست بیاورید)
    ولی بحث توقعات و انتظارات یک چیز شخصی و تربیتی خانواده هست و باید تحقیق کرد، چون مثلا شاید دختری باشد که پدر و مادرشان از یک موقعیت خوب اجتماعی بسیاری بالای بهره مند باشند، یک خواستگار خوب و مومنی هم داشته باشد، منتها شرایط فرهنگی و مذهبی یکسان نباشد، انتظار اینکه باید چنین خواستگاری را بپذیرد و قبول کند که با صبوری بیشتر و بدون انتظار داشتن مراسم عروسی( حلال) وارد زندگی این شخص شود، به خاطر اینکه چون طلبه هست، لبیک بگوید و بگوید: چشم، این تصور و خیال و توهم اشتباهی است. و نمی تواند ملاک ارزیابی افراد قرار بگیرد. و اگر انتظارات معقولی به خاطر شرایط خودشان داشته باشد، هیچ ایرادی ندارد، همان طوری که در مباحث فقهی وارد شده که اگر دختری با توجه به شانیت خود، مهریه بالایی هم داشت، هیچ مشکلی ندارد و صحیح است.
    سعی کنیم در مورد انتظارات و خصوصیات فردی و شخصیتی افراد، با عینک خود تفسیر نکنیم، بلکه بر اساس واقعیت و شیوه معقول و منطقی وارد شویم و الا نمی توانیم به وجه مطلوب برسیم.
    ضمنا باید روحیه درک شرایط و طرز تفکرات چنین قشری را نیز قبول کنید، مثلا: شاید قبلا صحبت کردن شما با یک نامحرم یک چیز معمولی بود و خیلی ایراد نمی گرفتند، ولی خوب طبیعی است که دختر طلبه می داند که چنین کاری حرام است و سریع واکنش نشان می دهد، و اعتراض هم می کند، شما باید در این موارد به جای توجیه و انکار، روحیه سازش و پذیرفتن حرف حق را داشته باشید، نمیشه که خانم فرد متدینی باشد و شوهر یک شخص معمولی باشد، بر فرض نمازش قضا شد، مشکلی نداشته باشد و...، اتفاقا از خصوصیات مثبت دختران طلبه این است که نسبت به این موارد حساس اند و به عنوان یکی از شرایط اصلی در روز خواستگاری هم مطرح می کنند.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ در ساعت ۲۳:۱۴

10. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری