جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام حسین (ع)،جهاد و شهادت(سخنرانی سال 61)

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

امام حسین (ع)،جهاد و شهادت(سخنرانی سال 61)

بسم اللّه الّرحمن الّرحیم
    الحمد للّه رب العالمین و صلی اللّه علی سیدنا و نبّنا محمّد و علی اهل بیته و لعنة اللّه علی اعدائهم اجمعین من الان الی قیام یوم الدین

بحث درس‌هایی از قرآن ما به مناسبت محرم در این رابطه تنظیم شده است. یكی از مسائلی كه در قرآن و روایات زیاداست، مسئله شهادت است. خوب البته مردم ما نیاز به شنیدن این بحث ندارند و واقعیت این است كه در مكتب امام حسین تربیت شده‌اند و درسی را كه باید می‌گرفته‌اند، گرفته‌اند. آدم خجالت می‌كشد برای این مردم حرف بزند، چون به مراتب از ما جلوتر هستند ولی خوب، حال هم كه مردم ما عامل هستند، نباید ساكت بمانیم. آفتابی كه به درخت می‌تابد، باعث می‌شود توت هایش برسد، بعضی از توت‌ها جمعه‌ی اول می‌رسند، یك هفته می‌گذرد و كمی آفتاب می‌تابد، باز یك عده برای جمعه‌ی دوم می‌رسند.آیات قرآن و مكتب امام حسین مثل آفتابی است كه به دل‌ها می‌تابدو هر دلی را دیر یا زود آتش می‌زند، البته یك سری دل‌ها هم هستند كه قابل هدایت نیستند. قرآن در باره‌ی دل‌هایی كه قابل هدایت نیستند می‌فرماید

«ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذلِكَ فَهِیَ كَالْحِجارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَ إِنَّ مِنَ الْحِجارَةِ لَما یَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْأَنْهارُ وَ إِنَّ مِنْها لَما یَشَّقَّقُ فَیَخْرُجُ مِنْهُ الْماءُ» بقره/74

یعنی دل هایشان مثل سنگ است. بعد می‌فرماید: و«وَ إِنَّ مِنَ الْحِجارَةِ لَما یَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْأَنْهارُ» گاهی چشمه‌ی آب كنار سنگ‌ها می‌جوشد. اما دل‌هایی در سینه‌ی بعضی از مردم هست كه اصلاً تكان نمی‌خورد. از سنگ سفت‌تر هستند.

به نام او که رفتنم از اوست، یادم از اوست و عشق و معبودم اوست. ای جوانان در غفلت نمیرید که اینگونه مردن ننگ است.ای جوانان دعا و استغفار را فراموش نکنید که همانا تسکین درد استو در راه خدا قدم بردارید.

شهید حسین مسافر متولد 1347
    محل شهادت شلمچه سال 1365

2.  

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

واقعیت این است كه اگر انسان خوب شد، از ملائكه بهتر می‌شود. و اگر بدشود، از موش دزدتر می‌شود. از گرگ درنده‌تر، از روباه حیله گرتر، از سنگ سفت‌تر و از الاغ نفهم‌تر می‌شود. آدم بعد از سال‌ها درس خواندن، مطالعه و حركت در قرآن و حدیث و مقاله و كتاب، بیاید و بگوید: این‌ها كه به نماز جمعه می‌آیند، از روی اجبار به نماز جمعه می‌آیند. حرف این شخص، چه تفسیری دارد؟ بنابراین اگر خط انسان راست باشد، از ملائكه بهتر است. شما حساب كن و ببین تمام گرگ‌های دنیا صد پرونده ندارند، ولی آدم‌ها چقدر پرونده دارند. انسان یك موجود بسیار عجیب است. اگر خوب شود، بسیار خوب است. ولی اگر بد شود، خیلی بد است.

خدا در قرآن به پیغمبر می‌فرماید:
    «إِنَّكَ لا تُسْمِعُ الْمَوْتى‏» نمل/80 بعضی از مردم مرده‌اند. بی خود با مرده‌ها حرف نزن. نمی‌توانی به مرده چیزی بفهمانی «صُمٌّ بُكْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لا یَعْقِلُونَ» بقره/171 كر و كورند گوش دارند ولی نمی‌شنوند، چشم دارند ولی نمی‌بینند، دل دارند ولی نمی‌فهمند بنا براین یك سری دل‌ها مرخص هستند اما دل‌هایی هم آماده هستند. این دل‌های آماده هم درجه بندی دارد. یك سری دل‌ها عاشق است. یك سری دل‌ها نیمه عاشق است. یك سری دل ها تشنه و یك سری بسته و یك سری مغرور و یك سری بی تفاوت هستند. روحیه‌ها نیز فرق می‌كند، روحیه‌های مغرور، روحیه‌های تشنه، روحیه‌های بی تفاوت، آن وقت نور قرآن و حدیث و وحی به دل‌ها می‌تابد، هر دلی آمادگی دارد، جرقه می‌زند. دل‌های بعضی از مردم چنان خشك شده و یا آغشته به بنزین هستند كه تا جرقه‌ی وحی به آن هامی خورد، آتش می‌گیرند، اما دل بعضی از مردم خیس است.

به نام او که رفتنم از اوست، یادم از اوست و عشق و معبودم اوست. ای جوانان در غفلت نمیرید که اینگونه مردن ننگ است.ای جوانان دعا و استغفار را فراموش نکنید که همانا تسکین درد استو در راه خدا قدم بردارید.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

مدتی آفتاب باید به این‌ها بتابد تا خشك شوند، بعد به نفت آغشته گردد و بعد آتش بگیرد. آهن ربا آهن را می‌رباید، حلبی را نمی‌رباید و بعضی از رزمندگان ما در جبهه ها چنان دل‌های آماده‌ای داشتند كه فوراً جذب شدند. خدا قدوس است و دل‌های مقدس را جذب می‌كند و دل‌های پاكی را مانند آهن، آهن ربای الهی جذب كرد ولی باز هم این آیات قرآن را می‌خوانیم تا شاید دیگران هم كه از قافله عقب افتاده‌اند، جذب شوند.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله):
    «فَوْقَ كُلِّ ذِی بِرٍّ بِرٌ حَتَّى یُقْتَلَ الرَّجُلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَإِذَا قُتِلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَلَیْسَ فَوْقَهُ بِرٌّ»(كافى، ج‏2، ص‏348) رسول اكرم فرموده است یعنی فرای هرخوبی، خوبی دیگری هست. هر كس هر چقدر كار خوب انجام دهد، بهتر از آن هم كار خوبی هست، تا این كه انسان در راه خدا كشته و شهید شود.«فَلَیْسَ فَوْقَهُ بِرٌّ»دیگر بالاتر از آن خوبی نیست. از هر خوبی بهتر هست به جز شهادت. عمل خوبی فراتر از شهادت نیست.

پیغمبر فرمود:
    «أَشْرَفَ الْمَوْتِ قَتْلُ الشَّهَادَة»(من‏لایحضره‏الفقیه، ج‏4، ص‏402) بهترین نوع مردن این است كه انسان شهید شود. ما دو قطره داریم كه بهترین قطره هاست، این دو قطره ارزش زیادی دارند. قطره‌ی خون شهید و قطره‌ی اشك در شب و جالب این كه رزمندگان ما از دو قطره بهره مند بودند، اشك شب و قطره‌ی خون روز. ناله‌ی شب ونعره‌ی روز. آه شب و فریاد روز. این‌ها هم اشك دارند و هم شمشیر، هم ناله دارند و هم نعره.

محل شهادت شلمچه سال 1365

5. تشکر

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قال امیرالمؤمنین علی(علیه السلام)«إِنَّ الْفَارَّ لَغَیْرُ مَزِیدٍ فِی عُمُرِهِ»(نهج‏البلاغه، خطبه‏124) یعنی كسی كه از جبهه فرار كند و بگوید: ما كه جبهه نرفتیم، ما كه از سربازی فرار كردیم، ما كه از ژاندارمری كه ما را احضار كرد فرار كردیم. اولاً خدا در باره‌ی كسی كه فرار می‌كندمی گوید: چه كسی را می‌خواهی بترسانی فرار كردی، خوب فرار كن، از جبهه كه هیچ، اصلاً از دین فرار كن «مَنْ یَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ» مائده/54 هر كس مرتد شد و پشت پا زد و رفت خداوند افرادی دارد كه جای آن‌ها را پر كند و به مراتب از آن‌ها بهتر حفاظت كنند، حتی اگر كسی از دین خدا هم برگردد، خدا آدم‌هایی دارد كه جایگزین او كند.

اصلاً خدا می‌گوید: به شما گفتم نماز بخوانید، اما خیال نكنید نازتان را می‌كشم. اگر تمام شما هم نماز نخوانید، خداوندملائكه‌ای دارد كه دائم در حال ركوع و سجود هستند. اگر گفته است نماز بخوان برای این بود كه
    تو بالا بیایی و گرنه، گر جمله‌ی كائنات كافر گردند، بر دامن كبریائیش ننشیند گرد. به درستی كسی كه فرار می‌كند، خیال نكند اگر از جبهه فرار كرد، عمرش زیاد می‌شود. خیلی‌ها جبهه نرفتند، اما یكی از اهالی اهواز درحمله‌ی به اهواز گفته بود، بنده اهواز می‌روم. هر وقت جنگ تمام شد. بر می‌گردم خانواده‌اش را برداشت و اثاثیه‌اش را بار زد و رفتند، هفده فرسخ از اهواز دور شده بودند كه یكی از میگ‌های عراقی بمب را درست روی ماشین‌شان انداخت و همه پودر شدند و آدم هم هست كه یك سال و نیم، دو سال است كه در جبهه است و در تمام عملیات هاشركت كرده است، مقدرات خدا با زرنگی‌های ما عوض نمی‌شود.

ما باید بنده‌ی خدا باشیم و هر وقت، هر اتفاقی هم هم افتاده، تسلیم او باشیم. اگر بناست زیاد عمر كنیم، الحمد لله و اگر بنا نباشد باز هم می‌گوییم الحمدلله. مسئله این است كه در خط باشیم و هر وقت، هر اتفاقی هم افتاده، تسلیم او باشیم. مهم نیست كه آدم چند سال عمر كند، این مهم است كه چكار بكند.

من این مطلب را احتمالاً قبلاً گفته‌ام. رجایی رفته و بنی صدر هست، اما رجایی كه رفته است، برنامه‌ی نماز ظهر را در تمام اداره‌ها به راه انداخت. بنا بر این پوست و گوشت او نیست، اما هدفش هست. جسم امام حسین نیست اما هدفش هست. شخصیت انسان به هدف اوست نه به پوست و گوشت او. این‌ها مهم نیست، گاهی پوست و گوشت حیوان‌ها از ما مهم‌تر است. شخصیت انسان ارزش دارد نه شخص انسان. بنابراین اگر كسی را احضارمی كنند و او فرار می‌كند و نمی‌رود، می‌خواهد چه بكند؟ می‌خواهد عمر كند؟ می‌خواهد خوش باشد؟

محل شهادت شلمچه سال 1365

7. تشکر

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قال رسول اللّه: «لوّدت أن أقتل » دوست دارم شهید شوم «ثم أحیی » دو مرتبه خدا مرا زنده كند «ثم أقتل » و باز هم در راه خدا شهید شوم «ثم أحیی » دو مرتبه دوست دارم زنده شوم «ثم أقتل » پیغمبر می‌فرمود: دوست دارم هی زنده شوم و خداوند باز مرا شهید كند و دائم در راه نجات مردم، در راه اهداف الهی، در راه كوبیدن طاغوت و در راه عزت مستضعفان هی شهید شوم. قال علی(علیه السلام) «وَ اللَّهِ إِنِّی لَعَلَى الْحَقِّ، وَ إِنَّنِی لِلشَّهَادَةِ لَمُحِبٌّ»(الغارات، ج‏1، ص‏211) امیرالمؤمنین فرمود: به خدا قسم، راه من، حق است. راهم راه درستی است«وَ إِنَّنِی لِلشَّهَادَةِ لَمُحِبٌّ»به درستی كه من شهادت را دوست دارم.

البته این مانعی ندارد كه شما بگویی، شما كه می‌گویید ما مخلص شهادت هستیم، چرا فلان امام جمعه و فلان وزیر و فلان وكیل در ماشین ضد گلوله می‌نشیند.
    اگر این‌ها عاشق شهادت هستند پس چه ترسی از مرگ دارند؟ همان دینی كه گفته است، انسان عاشق شهادت است، گفته است: انسان باید خودش را از دشمنش حفظ كند. به همان دلیل كه شما برای این كه تیغ به پایت نرود، كفش می‌پوشی، ما هم می‌گوییم: ممكن است ما پایمان را در راه خدا بدهیم، اما در عین حال برای جلوگیری از رفتن تیغ به پایمان، كفش بپوشیم. این طور نیست حالا كه بناست سرمان را در راه خدا بدهیم، پس سرمان را بتراشیم و روی سرمان یخ بگذاریم. خب سرمان یخ می‌كند، مریض می‌شویم و زكام می‌شویم. ما هم سرمان را از سرما خوردگی حفظ می‌كنیم. ماهمین سر را كه برای حفظ سلامتیش كلاه بر او می‌گذاریم، در راه خدا می‌دهیم. قالی را در خانه می‌گذاریم و در را قفل می‌كنیم كه دزد قالی را ندزدد، اما همین مقدار را زمانی خود دو دستی در راه خدا می‌دهیم. این به این معنا نیست كه وقتی می‌گویی دنیا ارزش ندارد، پس در خانه را باز بگذاری تا دزد بیاید و قالی را ببرد، این عاقلانه نیست.

دنیا ارزش دارد و ما در را قفل می‌كنیم و اگر نیازی پیدا شد، از همین دنیا چشم می‌پوشیم. منظور من آدم‌های خوب است، خودم را نمی‌گویم. گاهی خود پیغمبر ملاقات هایش را ممنوع می‌كرد. به‌ام سلمه گفت: امروز هیچ كس را نزدمن راه نده. آقا! آدم باید خلقی باشد. بله همین پغمبر كه رئیس خلقی هاست، همین پیغمبر كه سوار الاغ برهنه می‌شود، با فقرا روی خاك می‌نشیند. شب‌ها نان و این چیزها را روی دوش می‌گیرد و در خانه‌ی فقرا می‌دهد. همین پیغمبر به‌ام سلمه در مواردی می‌گوید: هیچ كس را نزد من راه نده.
    مانعی ندارد انسان گاهی در اتاقش را ببندد وبگوید: هفته ملاقات تعطیل است. دو روز ملاقات تعطیل است. ایشان دو ساعت در جلسه هستند، الآن نیم ساعت برنامه است. بنابراین آدم دو شاخ تلفن را بكشد، آقایی نامه نوشته و همینطور به یك مسئول مملكتی فحش داده كه چرا دو شاخ تلفن را كشیده است و یا چرا ما نزد او رفته‌ایم و گفته‌اند: ایشان امروز وقت ندارد. اصلاً آیه قرآن است كه هرمسلمان عادی حق دارد اگر به او مراجعه شد نپذیرد. آیه‌ی قرآن می‌گوید: «وَ إِنْ قیلَ لَكُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا» نور/28 اگر به یك مسلمان مراجعه كردی و گفت: امروز وقت یا حال ندارم یا كار دیگری دارم، یا چون قبلاً وقت نگرفته‌ای، وقتم را به كس دیگر داده‌ام. اگر رفتید و كاری داشتید و در خانه‌ی كسی را زدید و شما را نپذیرفت و گفت: برگردید، شما برگردید و نق نزنید.

محل شهادت شلمچه سال 1365

9. تشکر

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قرآن به یك مسلمان معمولی اجازه داده است كه بگوید: من امروز وقت ندارم چه رسد به مسئول مملكتی. اینطور نیست كه حالا اگر كسی خلقی شد، شما هر وقت خواستی به او زنگ بزنی. ساعت دو و نیمه شب تلفن كنی و او را از خواب بیدار كنی و یك استخاره بخواهی، كسی در این تابستان و هوای داغ می‌گفت: در خانه خوابیده بودم، دیدم در را می‌كوبند. گفتم، بله.
    گفتند:
    آقا گوساله ما گم شده است.
    خوب، به من چه ربطی دارد.
    هیچ جا مانند مسجدخانه مردمی نیست اما همه‌ی كارهای مردم نباید در مسجد باشد. رساله را باز كنید و بخوانید. اگر كفش همین مردم در مسجد گم شد، مكروه است بگوید: آقایان یك جفت كفش گم شده است. آقایان یك انگشتر پیدا شده است. با این كه كفش همین مردم است و مسجد هم از آن همین مردم، در عین حال
    گاهی ممكن است در مكان خلق، جار زدن برای خلق جایز نباشد

البته این از یك سمت است، از یك سوی دیگر باید مواظب باشیم سیستم‌های طاغوتی دوباره اعاده نشوند. مثلاً حالا فرض كنید، طرف بگوید: حالا من كه چنین هستم، حتماً باید كمی معطل كنم. گاهی وقت ها می گویند: اگر كسی به كسی مستقیماً رجوع كند، او خوار می‌شود، باید حتماً از چهار مرحله عبور كند، او به كس دیگربگوید و هیمنطور تا نفر اصلی جان آدم گرفته شود تا او گوشی را بردارد. این‌ها سیستم‌های طاغوتی است. مردم هم نباید توقع داشته باشند كه همینطور صاف می‌آیند و می‌گویند: با او كار دارم. اگر كار داری وقت بگیر، هم آن طور غلط است و هم اینطور غلط است. جامعه‌ی ما همیشه كمی در افراط و تفریط است.

اسلام می‌گوید: انسان باید عاشق شهادت باشد و امام حسین خود با علم به این كه شهید می‌شود به كربلا آمد، آمد تا شهید شود.
    همین امام حسین كه آمد تا شهید شود، آن شبی كه می‌خواست به خانه‌ی نماینده‌ی یزید برود، 30 نفر محافظ با خود برد. حدیثی داریم، خود من دیدم، وقتی معاویه از دنیا رفت و یزید به حكومت رسید، یزید نامه نوشت كه امام حسین باید بیعت كند، امام حسین هم 30 نفر محافظ با خود برد و گفت: بیایید دور خانه باشید، من داخل می‌روم. اگر فشار آوردند كه باید با یزید بیعت كنی، من می‌گویم الله اكبر و شما از دیوار به داخل بریزید تا استاندار یزیدمرا در فشار قرار ندهد كه بیعت كنم. پس امام حسین جایی نفر محافظ همراهش می‌برد و جایی هم با پای خود به كربلا می‌اید تا شهید شود.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله) «الشهادة تكفّر كل شی ء» حدیثی از پیغمبر است كه فرمود: شهادت كفاره‌ی هر گناهی است. انسان هر گناهی كرده باشد، همین كه شهید شد، خدا گناهانش را می‌بخشد. خوشا به حال شهیدان. منتهی حدیث داریم «الاالّدین »مگر این كه به مردم بدهكار باشد. این مسئله این مطلب را می‌فهماند كه بدهی انسان به مردم از هر چیز دیگری مهم‌تر است و همینطور است.

اسلام می‌گوید: اگر در نماز مشغول گفتن
    «إِیَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاكَ نَسْتَعینُ» فاتحه/5 هستی و طلب كار آمد و پولش را خواست، چاره‌ای جز شكستن نماز نداری. همین كه مشغول گفتن هستی، باید نماز را بشكنی و بروی پول او را بدهی. برگردی و دوباره نماز را از اول بخوانی. یعنی نماز كه شكستن آن حرام است، اگر طلبكار آمد و پولش را خواست، باید نماز را بشكنی و پولش را به او بدهی. این اهمیت بسیار دین را می‌رساند و اگر كسی از دیگری طلب داشت او هم داشت كه بدهد، و گفت دو روز دیگر هم مهلت بده. اگر طلب كار از كسی پولش را خواست و او داشت ونداد، هر شب این بدهكار بخوابد، گناه یك دزد را برایش می‌نویسند. این خیلی مهم است.

اولین قطره‌ی خون شهید كه به زمین ریخت، خدا تمام گناهانش رامی بخشد. منتهی یك جمله بگویم كه كمی سخت است. نمی‌دانم بگویم یا نه، البته باید گفت. دین ما همه چیز دارد، باید گفت، ما در بحث هایمان گاهی چیزی به نفع پدر می‌گوییم. پدر هم منتظر است و به فرزندان می‌گوید: ببینید آقای قرائتی چه می‌گوید، ولی اگر چیزی به نفع پسرش بگوییم، دیگر گوش نمی‌دهد. اسلام دین جامعی است و خیلی‌ها هم باید مراقب باشند، البته شهدای ما این مراحل را طی كرده‌اند اما باید مواظب باشیم،
    شیطان در محراب هم هست، در حوزه‌ی علمیه هم هست، در جبهه و سنگر هم هست. با كسی هم تعارف ندارد.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

حدیث برای كسانی می‌خوانم كه بدانند شیطان در جبهه هم هست «كم مِن مَن اصابه السلاح » این حدیث از پیغمبراست. چه افرادی كه گلوله و خمپاره هم به آن‌ها می‌خورد، بدنشان تكه تكه می‌شود، اما پیغمبر فرموده‌اند «لیس بشهید» اما او شهید حساب نمی‌شود «و لا حمید» شهید نیست كه هیچ، حمید هم نیست. یعنی آدم خوبی هم نیست.

پس چرا دیگر تكه تكه شد؟ چون كسی كه قرآن به او عنایت دارد، معیارهایی هم دارد كه غیر از این است. خیلی از آدم‌ها در رختخواب هستند ولی در واقع شهید هستند آدم‌هایی هستند كه در رختخواب به مرگ طبیعی می‌میرند «عندالله صدیقٌ شهید» ولی نزد خدا صدیق و شهید هستند.

پس شمشیر زدن ملاك نیست، انقلابی بودن ملاك است. افرادی شمشیر می‌زنند اما به ریا. برای تعریفی كه بعداً از آن‌ها خواهد شد. این آدم ها خیلی خطرناك هستند، اگر یادتان باشد، چند شب پیش تلویزیون یك نوجوان را نشان داد كه چقدر بالا بود، از او پرسیدند: تا به حال چقدر مین خنثی كرده‌ای؟ می‌دانی چند تا بوده است؟ گفت: الحمدلله زیاد بوده است. گفتند: نشمردی؟ گفت: نه مین خیلی خنثی كرده‌ام اما یك دفعه خواستم بشمارم، ترسیدم تعدادش زیاد باشد، غرور مرا بگیرد. این بسیار مهم است. او از ترس این كه غرور او را بگیرد نمی‌شمارد. آن وقت بعضی از آدم‌ها هستند كه ازكتاب‌های پدرش و جدش و كتاب‌هایی كه نمی‌خواند و نخواهد خواند، با این‌ها كتابخانه‌ای درست می‌كند و هر مهمانی هم می‌آید، او را به همان كتابخانه می‌برد كه بگویند: ایشان چقدر كتاب دارند، لابد او عالم است.

یكی از مسائلی كه در كربلا مطرح بود
    اخلاص بود. خیلی‌ها شهید می‌شوند اما مسئله‌ی كربلا امتیازات زیادی دارد شخص امام حسین(علیه السلام) هدف امام حسین، آثار انقلاب امام حسین، اخلاص كه همه خود را برابر می‌دیدند، برای خدا بود، چون دیگر این مسئله نبود كه كسی پز دهد و شعار دهد. حركت فقط خدایی بود و اجری هم كه خدامی دهد به خاطر همان اخلاص است، این ارزش شهادت بود.

«والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته»

سخنرانی استاد قرائتی

محل شهادت شلمچه سال 1365

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری