جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام حسین (علیه السلام)، اهمیت شهادت (سخنرانی سال 61)

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

امام حسین (علیه السلام)، اهمیت شهادت (سخنرانی سال 61)

بسم الله الرّحمن الرّحیم
    الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

در شب‌های محرم و عاشورا بنا شد برنامه‌هایی داشته باشیم و بهتر این است كه درس‌هایی را كه می‌توانیم از ماجرای کربلا بگیریم، مطرح كنیم. عرض كنم قبل از این كه وارد بحث شوم چند روایت برایتان در اهمیت شهادت می‌خوانم گرچه این روایت‌ها برای مردم ایران تازگی ندارد چون از این‌ها فراتر رفته‌اند یعنی به این‌ها عمل كرده‌اند. ولی حالا بازهم باید بخوانیم چون مثل آفتابی كه می‌تابد و میوه می‌رسد، منتهی بعضی میوه‌ها جمعة اول می‌رسد. مثلاً آفتاب به درخت توت می‌تابد و توت می‌رسد منتهی بعضی توت‌ها جمعة اول می‌رسند بعضی جمعة دوم می‌رسند و بعضی درجمعة سوم. ولی آفتاب باید مرتب بتابد تا توت‌ها مرتب برسد.

یك عده از توت‌ها كه رسیدند و شهید شدند و الان هم در جوار امام حسین علیه السلام هستند. یك عده هم در جبهه‌ها هستند. من و شما هم كه عقب افتادیم، شاید این روایات در ما اثر كند. روایت از كتاب بحار است: كتاب بحار حدود 140 جلد است كه این روایت از جلد صدم است وهر جلد حدود 450 صفحه است. در جلد 100 بخشی از كتاب درباره ی اهمیت جهاد است. قانون بحث علامة مجلسی این بوده كه وارد هر بحثی شده است چند آیه كه مربوط به آن بحث است می‌گوید بعد شروع به گفتن روایات می‌كند. منبعی است كه از آن استفاده می‌كنیم. یكی از منابع است. قرآن دربارة جهاد آیه زیاد دارد. یكی از آنها كه زیادشنیده‌اید، در سورة بقره است. آیه كه می‌فرماید:

«وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لكِنْ لا تَشْعُرُونَ» بقره/154

چون بعضی كه به یاری پیغمبر در جبهه می‌رفتند بعضی از این ترسوها و ضد انقلابی‌ها می‌گفتند: فلان جوان رفت و خودش را نابود كرد و این آیه نازل شد كه هر كس شهید می‌شود، نگویید مرده است بلكه زنده است. در آیة دیگر می‌فرماید: علاوه بر این كه زنده است، خوشحال هم هست. از رزق و روزی هم استفاده می‌كند. در شهدای خود ما همینطور است. مثلاً حساب كنید در ایران خود ما، كسانی كه شهید شدند، اثر وجودی ایشان بیشتر است یا زنده‌ها. شهیدان ایران نماز جمعه را بوجود آوردند، مسألة بی حجابی را حل كردند، مشروبات الكلی را حل كردند، مسألة ربا را حل كردند، مسألة فحشا را حل كردند.

ویرایش توسط محب مهدی : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۷:۱۱
    به نام او که رفتنم از اوست، یادم از اوست و عشق و معبودم اوست. ای جوانان در غفلت نمیرید که اینگونه مردن ننگ است.ای جوانان دعا و استغفار را فراموش نکنید که همانا تسکین درد استو در راه خدا قدم بردارید.

شهید حسین مسافر متولد 1347
    محل شهادت شلمچه سال 1365

2.  

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

آنهایی كه شهید شدند، ترس را در ایران ریشه كن كردند. به ایران عزت دادند. آنهایی كه رفتند، این كارها را كرده‌اند، ما كه هستیم، چه كردیم. بنابراین نمی‌شود گفت: شاید ما كه هستیم، نیستیم. او كه نیست، هست. و این یك واقعیت است. قرآن می‌فرماید، از جمعیتی تعریف می‌كند.
    «وَ كَأَیِّنْ مِنْ نَبِیٍّ قاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ كَثیرٌ فَما وَهَنُوا لِما أَصابَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ ما ضَعُفُوا وَ مَا اسْتَكانُوا وَ اللَّهُ یُحِبُّ الصَّابِرینَ» آل عمران/146

قرآن وقتی از مجاهدین تعریف می‌كند، در مدح مجاهدین می‌گوید:
    «فَما وَهَنُوا لِما أَصابَهُمْ» یعنی پیغمبران بودند كه یارانشان می‌جنگیدند و در جبهه ضربه ی شمشیر می‌خوردند یعنی «وَ ما ضَعُفُوا وَ مَا اسْتَكانُوا» اینها نسبت به گلوله‌ها و نیزه‌ها و شمشیرها شل نمی‌شدند. خدا از كسی تعریف می‌كند كه در جبهه به خاطر ضربه خوردن عقب نشینی نكند. این كسی است كه خدا از او تعریف می‌كند

اما در
    كربلا علاوه بر این آیه در زیارت عاشورا می‌خوانیم: «اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ حَمْدَ الشَّاكِرِینَ عَلَى مُصَابِهِمْ»(مصباح‏المتهجد، ص‏776) هر دو «لما اصابهم » دارند. یكی از سخنان اما حسین این است كه فرمود: «روی كرة زمین یارانی بهتر از یاران من وجودندارد» می‌خواهیم سند قرآنی این جمله را بگوییم. قرآن از یاران انبیا كه تعریف می‌كند می‌گوید: به علت اصابت شمشیر و این‌ها خسته نشدند اما در زیارت عاشورای امام حسین می‌خوانیم یاران امام حسین خسته كه هیچ. اصلاً «و الشاكرین لمااصابهم » یعنی وقتی گلوله به ایشان می‌خورد، شكر می‌كردند. این خیلی مهم است.

مهمترین یاران پیغمبران كه قرآن ازایشان تعریف می‌كند، می‌گوید:
    شل نجنبیدند اما یاران امام حسین شل نمی‌جنبیدند و خسته و بی حال نمی‌شدند كه هیچ، اصلاً شكر می‌كردند. گاهی مهمان به خانه ی كسی می‌آید او از مهمان بدش نمی‌آید زمانی علاوه بر اینكه بدش نمی‌آید، خوشش می‌آید. قرآن می‌گوید: درود بر كسانی كه بدشان نمی‌آید.

امام حسین(علیه السلام) اصحابی داشت كه اصلاً شكر می‌كردند. می‌گفتند: خدا را شكر كه ما شهید می‌شویم. خدا را شكر كه من زخمی شدم. یعنی می‌خواهم بگویم
    یاران امام حسین(علیه السلام) از آنهایی كه قرآن از ایشان تعریف كرده است، جلوتر هستند.

به نام او که رفتنم از اوست، یادم از اوست و عشق و معبودم اوست. ای جوانان در غفلت نمیرید که اینگونه مردن ننگ است.ای جوانان دعا و استغفار را فراموش نکنید که همانا تسکین درد استو در راه خدا قدم بردارید.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قرآن در سوره ال عمران، می‌فرماید: «فَالَّذینَ هاجَرُوا وَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ وَ أُوذُوا فی‏ سَبیلی‏» آل عمران/195
    كسانی كه از دیارشان خارج شدند در راه خدا اذیت شدند.
    ازاین‌ها تعریف می‌كنند. قرآن از كسانی كه هجرت كردند و از دیارشان خارج شدند و در راه او اذیت شدند تعریف می‌كند. بهترین نمونه‌اش یاران امام حسین و خود امام هستند. امام حسین قبل از آمدن به كربلا ابتدا در مدینه بود.

درمدینه از شاه نامه‌ای برای استاندار آمد كه باید فوراً از امام حسین برای من بیعت بگیری. امام حسین(علیه السلام) به چند نفر مسلح از این جوانان حزب الهی دستور داد اسلحه هایشان را زیر لباسشان مخفی كنند و محافظ او باشند. آخر گاهی می‌گویند الان بعضی شخصیت‌ها محافظ دارند پیغمبر هم محافظ داشت. در مواقعی پیغمبر و امامان ما محافظ داشتند البته در مواقعی هم نداشتند. موقعیت‌ها فرق می‌كند. امام حسین آن شب چند نفر را همراهش برد. گفت:
    اگرخواستند از من بیعت بگیرند من با یك فریاد به شما خبر می‌دهم. و شما 30 نفر از روی دیوار داخل بریزید. 30 نفر جوان مسلح دور خانه استاندار را محاصره كردند تا امام برود و ببینند چه می‌شود؟ امام حسین آن شب امضا نكرد بعد دید آنجا نمی‌تواند بماند. به مكه هجرت كرد. حدود سه یا چهار ماه در مكه ماند. توسط مردم كوفه دعوت شد و بعد حركت كرد. دیار امام حسین علیه السلام مدینه است و او نتوانست در جوار قبر جدش بماند.

امام حسین در روز عرفه كه همه مردم به مكه می‌آیند و در بیابان عرفات كفن می‌پوشند و مناجات می‌كنند، امام حسین
    نتوانست دعا بخواند و حال آن كه زمین عرفات با امام حسین آشنا بود. امام حسین علیه السلام حدود 25 بار، پیاده به مكه رفته بود. امام حسین سالهای قبل، در روزهای عرفه، در بیابان عرفات، در چهار فرسخی مكه، به قدری در مناجاتش گریه می‌كرد كه اشكش ریگ‌های آنجا را‌ تر می‌كرد یعنی از محاسن مقدسش اشك می‌ریخت و آن ریگهایی كه امام حسین روی آنها نشسته بود، تر می‌شد. امام حسین علیه السلام با مكه آشنا بود. با عرفات آشنا بود. اما سالی كه تروریست‌های یزید وارد شدندتا امام حسین را بكشند اینجا امام حسین دید در خانه امنش هم امنیت ندارد. در منطقه‌ای كه حتی پرنده را نمی‌توان صید كرد در منطقه‌ای كه گیاه را نباید كند. آنجا وجود مقدس امام حسین، امنیت جانی ندارد.

امام و یارانش در راه خدا اذیت شدند. به ما گفتند در این ایام كه محاصره اقتصادی شده‌اید، محاصره اقتصادی در روز عاشورا بود. چنان درمحاصره اقتصادی قرار گرفتند كه حتی برای بچة شیر خوار آب نداشتند. به این محاصره اقتصادی می‌گویند محاصره اقتصادی ما كه چیزی نیست. ما وقت ماشین كفشدوزی برایمان نیاید، پابرهنه می‌رویم، با اسب می‌رویم. ما در این محاصره مقداری چیزهای صنعتی ما وابسته است اما اگر صنعت از دنیای شرق و غرب به ما نرسد، بالاخره ما از همین نان و پنیر ادامة زندگی برایمان امكان دارد اما در كربلا محاصره اقتصادی به جایی رسید كه نصف استكان آب برای علی اصغر وجود نداشت در عین حال علی اصغر با لب تشنه شهید شد ولی به حكومت یزید بله نگفتند.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

ای مردم ایران هر كس روحش با عاشورا انس گرفته باشد هر چه بر او سخت بگذرد هنوز به محاصره اقتصادی كربلا نمی‌رسد و این كه به ما می‌گویند: بنشینید و از امام حسین درس بگیرید، به همین جهت است.

«وَ أُوذُوا فی‏ سَبیلی‏» بهترین مصداق هایش دركربلاست. قرآن كه مجاهدان تعریف می‌كند، می‌فرماید: «وَ مَنْ یُقاتِلْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ فَیُقْتَلْ أَوْ یَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتیهِ أَجْراً عَظیماً» نساء/74 كسی كه در راه خدا بجنگد یا شهید شود یا پیروزشود همین كه با اخلاص به جبهه رفتیم خداوند به او اجر عظیمی می‌دهد. یعنی خیلی بزرگ است چون خدا به چیزهای بزرگ می‌گوید كوچك مثلاً به دنیا و تمام چیزهایی كه در دنیا هست، قلیل می‌گوید.

خدایی كه تمام دنیا را می‌گوید
    «مَتاعُ الدُّنْیا قَلیلٌ» ولی دربارة اجر مجاهدان در راه خدا می‌گوید: «أَجْراً عَظیماً» خدا دربارة اجر مجاهدان چه می‌فرماید؟ قرآن می‌فرماید: هیچ كاری به اندازة ایمان و جهاد در راه خدا ارزش ندارد.

آن كس كه به صد میلیون می‌گوید تتمة حساب پس پیداست وقتی می‌گوید خیلی پول دارم چه میزان پول دارد. كسی كه صد میلیون برایش خورده پول است پس معلوم است كه پول زیاد برایش چقدر خواهد بود.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

امیر المؤمنین علی بن ابیطالب عبور می‌كرد، دید دو نفر با هم بر سر مقاماتشان جر و بحث می‌كنند. یكی می‌گوید: من كلید دار خانة كعبه هستم. دیگری می‌گوید: من مسؤول آب رسانی به حجاج هستم. امیر المؤمنین فرمود: من از شما دو نفر زودتر ایمان آوردم و بیشتر در جبهه بودم. نزد رسول الله رفتند. آیه نازل شد كه یا رسول الله این سه نفر 3 مقام دارند.
    «أَ جَعَلْتُمْ سِقایَةَ الْحاجِّ وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ» توبه/19
    سقایة الحاج یعنی آب دادن به حجاج
    و
    «وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ» وتعمیر خانة خدا و كلیددار مسجد احرام بودن
    اینها را كنار ایمان و جهاد می‌گذارد.
    «الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ» هیچ مقامی به مقام شهدا نمی‌رسد.

درباره ی یاران پیغمبر و امام حسین می‌گویم.
    «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ» حجرات/15 مؤمنین فقط كسانی هستند كه ایمان آوردند، ایمان به خدا و رسولش آورده‌اند اما شك نكردند یعنی وقتی ایمان آوردند دیگر شك نكردند. مشكلات اینها راپشیمان نكرد.

در جمهوری اسلامی اگر كسی رأی آری داد و به جمهوری اسلامی اظهار عشق كرد و در خط امام بود وامام را به عنوان رهبر قبول كرد اما بعد به خاطر كمبود و گرانی و خدای نكرده به خاطر حوادثی شك كرد. البته این طورنیست چون دلیل آن كه نماز جمعه‌های ما روز به روز شلوغ‌تر می‌شود این دلیل بر این است كه مردم ما به این مقام رسیده‌اند اما بهترین نمونه ی آن یاران امام حسین علیه السلام هستند. شب عاشورا امام حسین علیه السلام فرمود: ‌
    ای یاران من اینها فقط می‌خواهند من را بكشند. شما از تاریكی شب استفاده كنید و هر كدام خواستید، بروید. و ظیفه ی شرعی ندارید. آخر بعضی از مقدس‌ها هی می‌گویند من باید وظیفه ی شرعی خود را انجام دهم. امام حسین فرمود: من بیعتم را از گردن شما برداشتم. یعنی من خودم می‌گویم: بروید. من خودم به شما مرخصی می‌دهم.

سرباز و بسیجی و پاسدار خوب كسی است كه اگر مسؤولش به او می‌گوید: خود من به شما مرخصی می‌دهم اما او وقتی احساس می‌كندحالا وقت مرخصی گرفتن نیست، خودش می‌گوید، با این كه من سالی روز تا یك ماه حق مرخصی رفتن دارم وشما هم اكنون گفته‌ای از این حقت استفاده كن چون الان وقت مرخصی رفتن نیست، من الان مرخصی نمی‌روم.

ما نمی توانیم به اینها بگوییم با ایمان حتی در اداره ی بهداری. در اداره ی بهداری ممكن است كشیك فلان آمپول زن نباشد یا امشب به او ابلاغ نشده باشد، با این كه ابلاغ نشده و به او نگفته‌اند بیا. یا شب استراحت اوست اما وقتی فهمیدحادثه‌ای و مسألة خطرناكی پیش آمده است از جبهه مریض آورده‌اند، مجروح آورده‌اند، ماشین‌هایی تصادف كرده‌اند، تلفاتی داشتیم بگوید:
    نه آقا بنده بیست و چهار ساعت سر كار هستم، 24 ساعت هم استراحت می‌كنم. من باید سر 24 ساعت بروم. اصلاً نمی‌شود گفت: او ایمان دارد.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

گاهی اگر وظیفه ی شرعی هم به گردن نداشته باشیم باید به خاطر وظیفه ی انسانی هم بایستیم.

الان خیلی از كارهایی كه ما می‌كنیم به خاطر وظیفه ی شرعی ماست. یعنی دلمان نمی‌خواهد ولی چون وظیفه ی شرعی ماست انجام می‌دهیم مثل نماز. نماز صبح كه می‌خوانیم از ترس این است كه آفتاب بزند و به چه سختی بلند می‌شویم كه اگر همان فردا یك روز امام بگوید: من نماز صبح را بخشیدم می‌گوییم:
    به قربان تو‌ای امام برویم. عجب امام خوبی هستی. اگر هم ما نماز صبح می‌خوانیم، در لاعلاجی می‌خوانیم. از ته دل نمی‌خوانیم اما امام حسین این طور نیست.

شب عاشورا بنا شد حمله كنند. امام حسین به ارتش دشمن پیغام فرستاد كه بگویید: امشب جنگ را عقب بیدازید.
    «أنِّی أُحِبُّ الصَّلَاةَ لَهُ»(اللهوف، ص‏89) این خیلی مهم است. یعنی من نماز را دوست دارم. نه این كه نمازمی خوانم چون واجب است. «أنِّی أُحِبُّ الصَّلَاةَ لَهُ» اصلاً من به نماز محبت دارم.

مؤمن كسی است كه وقتی ایمان آورد «لَمْ یَرْتابُوا» دیگر شك نكند. اصحاب امام حسین كه با امام حسین بیعت كردند و آمدند كربلا، با این كه امام حسین فرمود بروید شك نكردند هیچ، استقامت هم كردند. دارم می‌گویم: در قرآن هر چه آیه درباره ی مجاهدین در قرآن آمده است اصحاب امام حسین دو سه قدم جلوتر از آیة قرآن عمل كردند. نمونه هایش را هم گفتم.

یاران امام حسین در شب عاشورا شك نكردند هیچ، بعضی به امام حسین گفتند:
    ما دوست داریم چند مرتبه زنده شویم و در یاری رساندن به تو شهید شویم. خدایا گفته‌ای خوبها كسانی هستند كه شك نكنند، ما یاران امام حسین شك نداریم كه هیچ، ما آرزوی شهادت مكرر داشته‌ایم.

محل شهادت شلمچه سال 1365

نوشته
    1,275
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    69 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    38

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: «لِلْجَنَّةِ بَابٌ یُقَالُ لَهُ بَابُ الْمُجَاهِدِین»(كافى، ج‏5، ص‏2) اصلاً در روز قیامت مجاهدان راه خدا از یك در دیگر به بهشت می‌روند. كمك كردن به جبهه هم اینقدر ثواب دارد كه قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: «مَنْ بَلَّغَ رِسَالَةَ غَازٍ كَانَ كَمَنْ أَعْتَقَ رَقَبَةً وَ هُوَ شَرِیكُهُ فِی ثَوَابِ غَزْوَتِهِ»(كافى، ج‏5، ص‏8) اگر كسی نامه ی سربازی یا بسیجی یا پاسداری از جبهه بیاورد و به پدر ومادرش بدهد «كَانَ كَمَنْ أَعْتَقَ رَقَبَةً» مثل كسی كه برده‌ای در راه خدا آزاد كرده باشد.

«وَ هُوَ شَرِیكُهُ فِی ثَوَابِ غَزْوَتِهِ » آن خبرنگاری كه به خط مقدم می‌رود پیام وخبرها را از سرباز و بسیجی و پاسدار به ما می‌رساند، او هم در اجر با آن سرباز شریك است. «وَ هُوَ شَرِیكُهُ فِی ثَوَابِ غَزْوَتِهِ » حدیث دیگری برایتان بخوانم و حدیث این است: «أول من یدخل الجنة الشهید فی سبیل الله»(مجموعةورام، ج‏2، ص‏121) اولین كسی كه وارد بهشت می‌شود شهید است.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سخنرانی استاد قرائتی

ویرایش توسط محب مهدی : ۱۳۹۴/۰۸/۰۱ در ساعت ۱۱:۰۴

محل شهادت شلمچه سال 1365

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری