جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درخواست بررسی شبهه ای در مورد سند چند روایت

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

درخواست بررسی شبهه ای در مورد سند چند روایت

از پیام هایی که بسیار در اینترنت و شبکه های اجتماعی، پخش شده را خدمتتان عرض می کنم. شما ما را از صحت و سقم آنان آگاه فرمایید.

شب عاشورا، امام حسین علیه السلام به یارانش فرمود: "هرکس حق الناسی بر گردن دارد برود!"
    موسى بن عمير از پدرش نقل مى كند كه امام(عليه السلام) (در روز عاشورا) به من فرمود:
    «نادِ أَنْ لا يُقْتَلَ مَعي رَجُلٌ عَلَيْهِ دَيْنٌ وَ نَادِ بِها فِي الْمَوالي فَإِنّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ(صلى الله عليه وآله) يَقُولُ: مَنْ ماتَ وَ عَلَيْهِ دَيْنٌ أُخِذَ مِنْ حَسَناتِهِ يَوْمَ الْقِيامَةِ»؛ (ميان همه يارانم اعلام كن هر كس دَيْنى بر عهده دارد با من كشته نشود ؛ زيرا كه من از رسول خدا(صلى الله عليه وآله) شنيدم فرمود: «هر كس از دنيا برود و دَيْنى بر ذمّه داشته باشد، از حسنات وى در فرداى قيامت برداشته مى شود»).
    در نقل ديگرى آمده است كه عمير انصارى گفت: امام(عليه السلام) به من فرمود:
    «نادِ فِى النّاسِ أَنْ لا يُقاتِلَنَّ مَعي رَجُلٌ عَلَيْهِ دَيْنٌ، فَإِنَّهُ لَيْسَ مِنْ رَجُل يَمُوتُ وَ عَلَيْهِ دَيْنٌ لا يَدَعُ لَهُ وَفاءً إِلاّ دَخَلَ النّارَ»؛ (ميان مردم اعلام كن هر كس بدهكار است در ركاب من پيكار نكند، زيرا هر كس از دنيا برود در حالى كه دينى بر عهده اش باشد كه چاره اى براى آن نكرده باشد گرفتار دوزخ مى شود).
    مردى برخاست و گفت: همسرم پذيرفت كه از طرف من بپردازد. امام(عليه السلام) پاسخ داد:
    «وَ ما كِفالَةُ امْرَأَة، وَ هَلْ تَقْضي إِمْرَأَةٌ»؛ (كفالت آن زن چه فايده اى دارد؟ آيا او قدرت دارد چنين كند؟!).(1)
    راستى عجيب است كه انسانى در بحرانى ترين شرايط، حتّى به بدهكارى هاى اصحاب و ياران خود به مردم توجّه داشته باشد و راضى نشود بدهكاران همراه او پيكار كنند و شهيد شوند ؛ مبادا حقوق مردم از دست برود.
    اين برنامه را با كار كسانى مقايسه كنيد كه سراسر زندگى آنها انباشته از حرام و حقوق مردم بوده و كمترين اهمّيّتى براى آن قائل نبودند، اصلا چيزى را به نام «حقّ الناس» باور نداشتند!!(2)

اهتمام بر استرداد حقوق ديگران يکی از اصول مهم تربيت دينی است توجه امام حسين (ع) به حقوق ديگران در سختترين شرايط بيانگر جايگاه ويژه‌ اين اصل مهم در تربيت دينی منبعث از انديشه‌های پيشوايان دينی است.در سیره پیامبر خدا(ص) هم این حساسیت را می بینیم:
    در نـقـلی آورده انـد جـنـازه مـسـلمـانـی را آوردنـد تـا رسـول خـدا بـر او نـمـاز گـزارد. پـیـامبر به اصحاب فرمود شما بر او نماز بخوانید. اصحاب گفتند: یا رسول الله (ص ) چرا شما بر او نماز نمی گزاری ؟ فرمود: بدهکار مردم است . ابوقتاده گفت : من ضامن می شوم که قرض او را
    ادا کـنـم . پـیـامـبـر فـرمـود آیـا بـه طـور کـامـل ادا خـواهـی کـرد؟ ابوقتاده گفت : به طور کامل ادا خواهم کرد آنگاه پیامبر بر او نماز گزارد.

پی نوشتها:
    (1). احقاق الحق، ج 19، ص 429.
    (2). گردآوري از کتاب: «عاشورا ريشه‏ ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها»، سعید داودی و مهدی رستم نژاد، (زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، انتشارات امام على علیه السلام

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    با سلام و عرض تسلیت فرا رسیدن ماه محرم
    از پاسخگوی محترم درخواست سند روایات داخل متن را دارم.
    با تشکر

روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۷/۲۷ در ساعت ۰۶:۵۹
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

5. تشکرها 3

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چنین روایتی وجود دارد :
    قال المرعشی النجفیّ:
    روی جماعه منهم العلّامه الشیخ ابوبکر أحمد بن علیّ بن ثابت بن أحمد البغدادیّ، قال: أخبرنا أبو الفرج الحسن بن علیّ الطماحیزی، أخبرنا عن أحمد الواعظ، عن أحمد بن محمّد بن سعید، عن الحسن بن عقبه، حدّثنا إبراهیم بن هراسه، حدّثنا سفیان، عن أبی الجحاف، عن موسی بن عمیر، عن أبیه، قال: أمرنی الحسین بن علی قال: ناد أن لا یقتل معی رجل علیه دین و ناد بها فی الموالی فانی سمعت رسول اللّه (ص) یقول: من مات و علیه دین أخذ من حسناته یوم القیامه.( ) بغدادی به سند خود از موسی بن عمیر نقل می‌کند که پدرم گوید: حسین بن علی (ع) مرا دستور داد: ندا بده «کسی که بدهکار است، همراه من کشته نشود». این را میان غلامان هم اعلام کن. چون از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌فرمود: هر کس بمیرد در حالی که بدهکار باشد، روز قیامت از حسنات او برمی‌دارند.
    و قال: أخبرنا علیّ بن محمّد بن عبد اللّه المعدل، حدّثنا عثمان بن احمد الدّقاق، حدّثنا محمّد بن احمد بن النصر، حدّثنا معاویه بن عمرو، عن أبی اسحق، عن سفیان، عن أبی الجحاف، عن موسى بن عمیر الأنصاری، عن‏ أبیه قال: أمرنی حسین بن علی فقال: ناد فی النّاس ان لا یقاتلن معی رجل علیه دین فانّه لیس من رجل یموت و علیه دین لا یدع له وفاء الّا دخل النّار.فقام الیه رجل فقال: ان امرأتی تکفلت عنّی. فقال: و ما کفاله امرأه و هل تقضی امرأه.(2) و در نقل دیگر آمده است: کسی که بدهکار است همراه من پیکار نکند، چرا که هیچ بدهکاری نیست که بمیرد و قرض خود را ادا نکرده باشد مگر آن‌که وارد آتش می‌شود. مردی برخاست و گفت: همسرم عهده‌دار آن شده است. فرمود: ‌عهده‌داری زن چیست؟ آیا زن ادا می‌کند؟
    پی نوشت:
    1.ملحقات احقاق الحق ۱۹: ۴۲۹، ترجمه الامام الحسین (ع) من الطبقات لابن سعد: ۷۱ ح ۲۹۱ مختصراً.
    2.ملحقات احقاق الحق ۱۹: ۴۲۹، المعجم الکبیر للطبرانی ۳: ۱۲۳ ح ۲۸۷۲ مع اختلاف.

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

توجّه به حقوق مردم حتّى در روز عاشورا در کلام امام حسین (علیه السلام) نشان از حساسیت این امام و ائمه به حق الناس است لذا از جهت محتوا دارای معنی و مضمون بسیار خوبی است و از جهت سند هم موسی بن عمیر العنبري التميمي أبو هارون از ثقات اهل کوفه است
    و ذکر این روایات همراه با دفاع از آن در کتابی (( «عاشورا ريشه‏ ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها»، سعید داودی و مهدی رستم نژاد، (زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، انتشارات امام على علیه السلام)) که زیر نظر یک مرجع دینی نوشته شده دلیل دیگری بر صحت این انوع احادیث است

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری